[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
koala wrote:03 Sep 2003
Boli si tratamente :

1) - dupa ceea ce povestesti tu acolo se pare ca pestii aia au Hexamita [ Spironucleus ii zice la microbu' respectiv ] - boala pe care o fac si discusii - e un parazit care traieste in intestinele pestelui si se imprastie prin fecale ... tratamentul folosit in cazurile astea este pe baza de Metronidazol [ pastile folosite in medicina umana ] : 1 pastila la 40 litri de apa ... aplici tratamentul timp de o saptamana ...
De exemplu, sa presupunem ca tii pestii in bazin de 80 litri :
- incepi luni cu 2 pastile dizolvate in apa ...
- marti = pauza ...
- miercuri scoti jumate din apa, o inlocuiesti cu apa proaspata si dizolvi iar 2 pastile ...
- joi = pauza ...
- vineri scoti jumate din apa, inlocuire cu apa curata + 2 pastile ...
- sambata = pauza iar ...
- duminica scoti jumate din apa, inlocuire cu apa curata + 2 pastile ...

... apoi marti faci curatenie si schimbi cat de multa apa poti ... atentie mare sa cureti bine de tot fundul bazinului si sa cauti sa tragi toate fecalele ... bazinul trebuie si el dezinfectat daca ai posibilitatea sa muti pestii in alt acvariu ... succes ! ... sper sa-i scoti la lumina ! ... poti sa mergi chiar mai departe ... fa rost de o seringa de plastic si scoate pestele afara, tine-l delicat dar ferm cu o carpa si baga-i pe gat cu seringa doza de Metronidazol ... eu asa faceam cu discusii care erau foarte "atinsi" ... bineinteles ca poti amesteca medicamentul in mancare , numa' ca are un gust infiorator si pestii n-o sa puna botu' ...


De aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/140.page - postarea #5
Largeste gaurile alea cu un cui inrosit in flacara aragazului.
Bazinu' arata bine iar pestanii par sa se simta excelent... daca te tii de schimburile saptamanale de apa de 80%, atunci mai poti baga acolo si alti ciortani.
Am necazuri cu al' batran.
Azi l-am internat iar, dupa ce toata saptamana a bolit prin casa si am umblat cu el prin policlinici.
Nu-mi prea arde de nimic... pestii mor cu regularitate, sa zic ca mai am vreo 20 de bucati.
Va las putin singuri si uite ce faceti. In loc sa beti un vin, ca e vremea tulburelului, voi va certati.
BAN pentru amandoi... unu' pentru ca ma tenteza, alalaltu' pentru ca ma enerveaza.
- apa aia de la retea e buna? Pe la Bucuresti nu poti folosi apa direct din retea, pentru ca poti avea surprize neplacute... asa ca o baterie de filtrare trebuie luata in calcul.
- du-te si cauta robinetii "de picurare"... sunt modele si modele, unii mai buni iar altii mai putini buni.
- cum scoti apa din acvariu? Ai gaura de preaplin?
- evacuarea ar trebui facuta in casa, undeva la canalizare... ca sa nu ai problema "inghetului".
- pe timp de iarna apa e foarte rece, asa ca tre' sa ai in vedere acest aspect... pe vremuri, Lucian (nemuritoru' barbos) infasurase cateva spire din furtunul de alimentare pe caloriferul din camera... in functie de numarul de spire, apa se incalzeste mai mult / mai putin.
Bazinul arata foarte misto da' asa, "ochiometric" vorbind, mi se pare ca pestii-s inghesuiti acolo.
Am reparat linkul youtube... foarte misto arata bazinul!
Sigur ca da, oricand.
Samy wrote:koala@ Multumesc mult ,despre ce sa vorbim

Daca tu consideri ca acest bazin a ajuns la forma sa maxima, atunci citeste aici (http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26518.page) si trimite-mi detaliile pe PM.
Maab wrote:Asa-s liliecii chiori da aud bine ...
Muhahahahaha!
Canistrele "clasice" de la Eheim NU vin cu niciun fel de furtun/robineti/tevi etc... asta e treaba acvaristului.
Da' e o scula buna si care va rezista mai mult decat alti competitori de pe piata.
Un alt avantaj major este acela ca pompa e "separata", asa ca se poate schimba cu alt model oricand.
Practic, ai o "galeata" de 18 litri careia ii poti atasa ce pompa vrei.
Si aici sunt cateva poze si explicatii legate de filtru' ala: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/27458.page
Discutii despre filtrare au tot fost, si vor mai fi...
- canistra despre care vorbeam eu (Eheim clasic) are un volum de material filtrant 18 litri.
- te asigur ca filtrul ala "duce" 3 astronotusi maturi... am avut (si pestii, si canistra aia) si stiu ce vorbesc.
- in rest, schimburi de apa si aia e.
La astronotusi trebuie sa schimbi apa... mult... des... aproape tot volumul de apa, saptamanal... asa ca nu prea mai conteaza ce filtrare ai.
Asta e concluzia la care am ajuns eu (in conditiile in care am sump si aproape treij' de kile de material de filtrare biologica).
Arata foarte bine... tre' sa vorbim.
Poti sa te duci cu inaltimea pana pe la 60 centimetri, daca folosesti geam de 12 mm... chiar 65 cm, daca il ranforsezi bine de tot.
O inaltime prea mare nu are rost (tinand cont ca vrei sa fie "de astronotusi"), dar nici nu strica.
Geamul ultraclar mi se pare o fitza inutila... mai ales la astronotusi.
- Nu am scris de mult aici pentru ca nu am cu ce sa ma laud... am o bacterie de care nu reusesc sa scap si care omoara pestii rand pe rand.
- Perioada octombrie-mai (cand eu am fost plecat de acasa) a fost critica si ceva s-a intamplat in bazin. Nu stiu ce.
- Am incercat toate soiurile de tratamente din comert, plus ceva remedii "ceausiste"... fara succes.
- Mai am vreo 15 sumatrani, din tot cardul ala de o suta si ceva... mari si frumosi, fara probleme aparent. Totusi, la 2-3 zile mai moare cate unul. Din senin.

Plm, astept sa se duca toti ca sa pot face o dezinfectare generala... parca vad ca ma intorc la cichlidae. Firu' vietii!
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com