[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
@k-lad :

... foarte frumosi pestii, sa-ti traiasca ! ... ma bucur ca ai reusit sa "inchegi" o pereche ... faptul ca icrele nu dau semne de mucegai [ Saprolegnia ] inseamna ca apa din bazin este buna dpdv chimic ... chiar daca nu iese nimic, nu tre' sa te descurajezi, faptul ca pestii stau impreuna si ingrijesc icrele este un semn bun ...

@diskusfun : ... ...
... eu am avut acum ceva ani 2 exemplare de Macrognatus sp. ... sunt niste pesti cuminti, sfiosi si care nu dau mare bataie de cap acvaristului ... mananca tubifex dar si granule ... se ingroapa in nisip cu mare iuteala, asa ca prinderea lor este un joc epuizant ... nu sunt agresivi cu alti locatari ai bazinului iar ziua stau mai mult ascunsi ... cresc destul de mari [ ai mei ajunsesera pe la 25-30 cm ] ... i-am tinut cu discusi, cu vivipari, si in final cu cichlidae africane ...
radu_luchian wrote:Koala, pestii erau foarte frumosi, colorit viu...

... se prea poate ca negustoru' sa nu fi avut la vanzare decat masculi ...
radu_luchian wrote:Am vazut azi in shop colisa... (colisa lalia). Erau si 'normali' (adica cu dungi albastre pe fundal portocaliu; foarte intens colorati) dar si portocalii, nu am mai avut de mult anabatidae, si colisa nu am avut deloc. Costa 7.5 lei bucata. As vrea sa stiu daca pretul este convenabil (exagerat sau modest) si daca o varianta era mascul, iar cealalata femela (referitor la colorit, pe internet am gasit ambele variante)... Va multumesc.


... masculii au aripioara dorsala ascutita ... femelele au aripioara dorsala rotunjita ... de asemenea, la masculi, culorile sunt foarte vii si intense vs. femele, care sunt mai "sterse" dpdv al coloritului ...

... cat despre pret, well, aici depinde numai de tine ... daca pestii aia iti plac, daca ii vrei in bazinul tau, daca sunt sanatosi si, mai ales, daca ai banii respectivi -> merita pretul cerut ... daca nu, nu ...
... in mod normal, trebuie sa scoti femela si sa lasi doar masculul ... insa icrele trebuie sa fie lipite pe cuib, sus, la suprafata apei ... nicidecum pe fundul bazinului ...
... userul plutonieru87 a fost banat ...
... reason = clona ...

PS : ... in cazul in care sunteti banati, nu incercati sa va reinscrieti cu alt nickname ... de multe ori, un e-mail catre administratia forumului va poate lamuri toate problemele ...
... din cate stiu, plexi-ul se lipeste cu cloroform ... insa te poti interesa la firmele care fac reclame luminoase ... mi se pare ca si userul Akademik are pe aici pe undeva un articol scris despre treaba asta ...

... uite AICI ...
horia_ch wrote:Se poate folosi un acvariu de carantina (care pe moment este nefolosit) pe post de acvariu de depunere? Dar un acvariu-spital (tot nefolosit pe moment)? Se presupune ca dupa folosirea pe post de spital se dezinfecteaza atat de temeinic cat permit conditiile casnice (albastru de metil, sare si ce-o mai fi).
Dupa folosire pe post de carantina este necesara resetarea, cu dezinfectie, respectiv deciclare?
...

... daca respecti cateva reguli de bun simt [ care deja ti-au fost sugerate de colegii dinainte ] nu e nici o problema ... vreau sa adaug doar faptul ca este bine ca bazinele sa nu stea "nefolosite" [ uscate ] prea mult timp, deoarece siliconul se deterioreaza mult mai repede in cazul unui bazin gol ... tineti-le pline cu apa chiar daca nu aveti pesti in ele ! ...
... eu nu zic ca n-ai dreptate, insa poti evita foarte usor "tepele" cumparand produse recunoscute, produse "de firma" ... colegii nostri de forum te pot indruma lesne catre anumite produse [ firme, modele, etc ] care sa-ti ofere satisfactie si care sa nu fie "plesneli" ...
... si eu zic sa nu te complici aiurea ... cumpara un reactor si fa-ti treaba linistit cu el ... am vazut in alt post ca nu stii cum poti sa mai adaugi inca un tub de neon la capac ... deduc de aici ca nu prea esti genul "maini indemanatice" [ si asta nu e ceva rusinos si nici nu e vreun repros ], asa ca ma intreb de ce te-ai complica sa incerci construirea unui reactor de CO2 ? ...
... in primul rand, bun venit pe forum !

... in al doilea rand, ar fi bine sa dai cateva amanunte despre bazin ... cat e de mare, cati pesti ai, amanunte d'astea ... altfel ne este greu sa dam sfaturi pertinente, nu putem ghici fiecare aspect discutat ...

1 - ar fi bine ca scalarii tai sa fie singuri in bazin ...
2 - in perioadele optime pestii depun la intervale scurte [ saptamanal ] asa ca o sa ai icre cat de curand ... citeste articolul despre scalari care e postat aici, la aceasta sectiune ...
3 - dupa depunere, incearca sa eviti miscarile bruste in fata bazinului, zgomotele puternice, schimburile de apa, si, in general, orice lucru care ar putea speria perechea ...
4 - lasa-le noaptea aprinsa o veioza in camera unde este acvariul ... sa nu fie intuneric complet ...
... hehe, da' ce v-ati "dat drumu' la scris" ...

@vlad&raluca :
... ar trebui sa nu dati pestii ceilalti pana cand nu aveti certitudinea [ ma rog, e mult spus ] ca ceea ce opriti e pereche ... adica sa vedeti ca pestii aia se aleg singuri, ca muta nisipul, ca inoata impreuna, ca ii fugaresc pe ceilalti, etc, etc ... tot zic ca trec pe la voi sa beau berea aia si uite, nu ma invrednicesc sa-mi fac timp ...

@Porcu' :
... zi-i asa, 500 de litri cu decor de spuma ? ... hmm, suna taaare interesant, asteptam poze ... sper ca nu faci la fel ca si cu Sarcofagu', adicatelea sa vedem fotografiile abia dupa un an de zile ...

@ciprian_sb :
... off topic, da, mi-am luat Volga aia pana la urma ...
... on topic, toata vara pestii mei mancau rame de pamant ... ocazional, cate o coropisnita ...

@grig :
... hehe, vezi ca oscareala e o boala grea, contagioasa, care se ia repede si nu trece cu una, cu doua ... tratamentul necesita o cura intesiva de acvarii mari, combinata cu extract de rame si creveti ... sa nu zici ca nu te-am avertizat ...

PS : ... cu Manuelita am vorbit eu ieri si pestii ei sunt ok ... in plus, si-a luat struti ... fuge dupa ei prin curte toata ziua si d'aia n-are timp sa scrie pe forum ... de fr0ggy nu stiu nimic, l-am sunat si n-a raspuns ... o fi in concediu ...
... pentru "africani: iti recomand sa-ti construiesti singur bazinul ... latimea cat mai mare a acvariului este un factor important la bazinele "africane", iar bazinele Juwel nu exceleaza la capitolul acesta ...
... vaz ca e liniste mare pe acest topic ... nici o noutate ? ... fr0ggy ? ... vlad&raluca ? ... Manuelita ? ...
... s-a mai discutat si altadata problema solutiei-minune ... atunci am ajuns cu totii la concluzia ca lama de barbierit este sfanta si ca face minuni in ceea ce priveste indepartarea siliconului intarit ... si acum am aceeasi parere ! ...
Kiwi wrote:...La cât de îndârjiţi erau mă mir că n-au sărit din acvariu să dezrădăcineze ficuşii din camera lui fr0g şi muşcatele de pe balcon...

... asta e de tinut minte ...

@Manuelita

... eu la Ceratopteris sp. m-am referit cand ti-am zis de "plante de suprafata" ... Pistia stratiotes ajunge sa umbreasca prea tare bazinul, eu nu m-as baga la asa ceva ... desigur, e doar o chestie de gust aici , deoarece, ca si utilitate finala, si una si cealalta fac acelasi lucru [ halesc cu nesat nutrientii din apa si deci tin piept, oarecum cu succes, algelor ] ...

... pestii mei "s-au segregat" pe la 7-8 luni [ vorbesc de varsta reala ] ... daca puii tai sunt de la Nelu Vlad [ adicatelea din ponta lu' Thomas si Delilah - noiembrie 2005 ] atunci ar cam fi cazul sa se aleaga oarecum apele ...
... un super acvariu, meriti felicitari cu varf si indesat !!! ...
... pentru ca sunt habarnist la plante, nu ma bag la comentarii elevate & pricopsite ca prietenii nostri de mai sus , da' tot n-am putut sa ma abtin si sa nu exclam : wow, ce bazin misto ! ...
... 'neata oameni buni ... cu fr0ggy n-am reusit sa mai vorbesc [ ultima oara am primit mesaj de la el saptamana trecuta ] asa ca, din pacate, nu va pot da vesti ...

@Manuelita
... pe cand vedem ceva poze ? ...
... daca vrei sa tii sub control algele prin consumarea nutrientilor iti recomand cu tarie plantele de suprafata [ Ceratopteris cornuta / thalictroides ] ...

@vlad&raluca
... frumos acvariu, sa va bucurati de el ... cand il vad parca am un deja vu ... nu va faceti probleme cu consagvinizarea, Thomas si Delilah proveneau din genitori diferiti, asa ca nu-i bai ...
... uitati AICI un link interesant de citit ...
@Manuelita
... hehe, iti tinem pumnii stransi ...

@ciprian_sb
... imi pare rau sa aud asta ... s-a intamplat ceva acolo la tine in bazin, pestii astia nu se "dau batuti" cu una, cu doua ...
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com