[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Sesmar wrote:Peste vreun an te asteptam si cu acvariul mare plin de plante


Il calc cu masina daca face asta !


PS 1 : Foarte frumos, bravo !
PS 2 : Pot sa te felicit si personal, face to face ?
Exista becuri cu leduri albastre care se alimenteaza direct la 220V ... asa ceva am eu la bazinul meu ... nu-ti trebuie niciun fel de montaj special ... se gasesc pe la Hornbach, Bricostore, etc si arata ca un bec normal, numai ca in loc de rezistenta au circa 15-18 leduri inauntru ... in loc de filet au 2 picioruse, exact ca la starterele de neon iar "fasungul" lor este un soclu de starter ... se alimenteaza la 220V si il poti pune pe o priza programabila [ la mine, acest bec se aprinde - pentru o ora - doar dupa ce lumina principala a acvariului se stinge ] ...

image

image
Dimineata, inainte sa plec la munca, am observat intr-o "falie" a decorului un pui de L. caeruleus ... pe la vreo 5-7 mm ... galben si vioi, se pare ca e un "castigator", deoarece m-am uitat la el pret de vreo 10 minute si nu a iesit din gaura aceea unde sta ascuns si protejat ...

Observatie personala :

... de cand am introdus acele crengi in bazin, anumiti masculi [ si elongatus si caeruleus ] au luat in primire noile teritorii create prin incrucisarea lemnelor ... cum ar veni, le-am creat "teritorii" ... au atras si "cobzarit" tot ce-au prins ...

... rezultatul este ca am acvariul plin de femele cu gusa ... ... poate-oi reusi ceva poze interesante deseara ...
Da, au icre-n falci ... felicitari ! ... lasa-le in pace, or sa scape poate cativa pui ...
Merci frumos, da' strici orzu' pe gaste ... am avut Microsorium, de la chitron [ multumesc din nou ! ] si n-a rezistat ...

... cat despre crengi, well, recunosc cinstit ca e o treaba subiectiva ...
Am bazinul plin de lemne iar pestii, vorba lui snakefishmike, adora sa le ciuguleasca de alge ... daca faci schimburi regulate de apa nu vei avea probleme cu acidifierea ... in plus, aspectul estetic nu poate fi neglijat ...

Sa fiu cinstit ... 90 % din musafirii care vad bazinul meu "cad pe spate" de admiratie ... pesti multicolori / pietre cu forme ciudate / decor "stancos" / nisip alb / buturugi diverse ... se incadreaza perfect in imaginea pe care un profan si-o face despre un acvariu "misto" ... cei care stiu cum arata in realitate fundul lacului Malawi sunt extrem de putini ...
@m_3 : ... ai dreptate ref. consumul de curent, eu am gresit la calcule ...

@kinderux : ... lasa-le doar un tub fluorescent, n-ai nevoie de ambele ... de ce ai luat 2 incalzitoare de 200W, si nu unul singur de 300W ? ... pune pompele "sa bata" pe ele [ ele fiind in colturile / spate ] ...
Despre consumul bauturilor alcoolice am o parere buna ... cu o singura conditie, sa te tii de treaba ca lumea ...

Despre consumul de curent, sper ca nu vorbesti serios ... asta e pretul, n-ai cum sa ocolesti acest lucru ... 2 x 200W x 24h/zi ~ 0,96KW ... cu pompa aia cu tot probabil ca te duci la 1KW pe zi ... asta e ! ... bei mai putin si o lasi mai moale cu gagicile ...


Serios vorbind, nu poti sa faci omleta fara sa spargi oualele ... vrei acvariu mare si pesti ? ... tre' sa platesti curentu', n-ai ce face ! ...
Salutare !

Acvariul acela e perfect pentru ei, asa am avut si eu ... mai creste-le putin temperatura pana scapi de grish total [ 28-29 grade ] ... baga-le si sare inauntru 1 ligurita / 10 litri apa, ii ajuta ... tratamentul pentru grish dureaza cam o saptamana ...
Hemichromis-ii sunt pesti teritoriali si care "au nevoie de suprafata" ... le place sa-si delimiteze teritorii si sa le apere in mod agresiv ... bazinul tau, desi este destul de lung, are o latime prea mica [ in opinia mea ] pentru a-ti permite sa construiesti un decor adecvat lor ...

... in bazinul acela ar merge doar L.caeruleus si P.elongatus ... o constructie neregulata de pietre, dispusa oarecum pe mijlocul latimii si intinsa pe toata lungimea bazinului ... adica ceva in genul bazinului pe care-l are Lofty ... pestii vor alerga de jur-imprejur ...

... in acelasi bazin ai putea sa amenajezi, intr-o parte [ stanga sau dreapta ] o aglomerare mare de pietre si lemne ... acolo ai putea sa acomodezi o pereche de Hemi, lasand cealalta parte a bazinului goala, ca o plaja ... sa aiba unde sa-si scoata puii la plimbare ...

... in niciun caz nu i-as asocia ! ...



PS : Gandeste-te ca eu am avut acelasi gand de asociere, si am renuntat ... iar bazinul meu are suprafata fundului de 200x50 cm ...
Superbe culorile, ce sa zic ? ... Bravo !
Sunt niste pesti extraordinari ... la noi in Bucuresti exista un mare impatimit al acestor pesti ... e vorba de Liviu Serbanescu ... cred ca tine tropheusi de peste douaj' de ani ...

Succes cu ei !

... nu le da mancare bogata in proteine, ca se umfla ca oaia-n lucerna !
... ai grija la apa lor !
... tine-i separat de alti pesti !


Later edit : ... uite cateceva de citit : http://www.tropheus.ro/
100% de acord cu Ioan, ba si mai mult ... mi se pare de un "prost gust imperial" curentul acesta in care ni se prezinta, in fata ochilor mirati, niste peisaje demne de "Stapanul Inelelor" si alte asemenea filme "visuale" ...

... ce legatura cu mediul acvatic pot avea copacii, cararile, cascadele de nisip curgator , muntii si vaile ? ... nu am tangente cu bazinele plantate si nu sunt decat un carcotas din afara fenomenului, insa e prea de tot ...


Parerea mea !
Porcu wrote:Rezista la 30-31 ca-l tineam la discusi sa le fac zone mai intunecate . La temperatura mai mare n-am incercat.


Asa mi-ai zis si de Vallisneria ... si s-a taiat "ca maioneza" ...

Porcu wrote:...Valisneria aia gigantica rezista bine la 30 C, am vazut-o intr-un acvariu cu discusi mare cit al tau si e invaziva ...
Servus !
Cand aud de "verdeata", stiti foarte bine ca ma gandesc doar la marar si patrunjel .... da' bazinu' asta chiar arata bine, domnu' Lofty ! ... felicitari !
Crengile sunt luate de la regreta [ multumesc ! ] si sunt instalate in acvariu cu doar cateva zile inainte ... de aceea sunt asa de "curate" ... sper ca in 2-3 saptamani sa prinda si ele aceeasi "patina" ...

... sunt tare curios daca Ceratopterisu' rezista la temperaturi de peste 30 grade Celsius ...
Bun venit pe forum !
Pusesem in paginile din urma [ pagina 11 ] un colaj ce arata evolutia bazinului in primele 2 luni ...

image


... ei bine, iata si urmarea, urmatoarele 3 luni ...

image
Imagini noi : GALERIE SEPTEMBRIE 2008

-----------------------------------------------------------------------------------

image

image

image


image


image


image


image
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com