[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Cateva poze proaspete ...

Poti tine linistit acolo o pereche [ 2 pesti ] de :

- nigro [ Cichlasoma nigrofasciatum ] - americani
- hemi [ Hemichromis bimaculatus ] - africani
- kribensis [ Pelvicachromis pulcher ] - africani


Oricare dintre acestia iti vor place, cu siguranta ... sunt teritoriali, isi ingrijesc puii, isi remodeleaza teritoriul, au comportament "inteligent" ...
Vezi in topicul ala al meu, cu astronotusi, niste poze explicite cu papilele genitale ale masculului / femelei.
Da, sunt sanse mari sa accepte alta femela ... cu 2 conditii :

- sa fii sigur ca ai un mascul
- femela pe care o bagi in acvariu sa fie mai mare [ fizic ] decat el ... sau, in cazul in care diferenta de marime este in favoarea lui, sa-l duci pe el in acvariul unde e acum femela ... astfel eviti ca masculul sa o omoare cu bataia ... ulterior, dupa o saptamana de acomodare, ii poti aduce pe amandoi acasa, in acvariul tau.


La mine au scapat pana acum doar 5-6 pui, din generatii diferite ... am 500 de litri de apa si vreo 50 de pesti ... sansele sunt destul de reduse si in cazul tau, spatiul e mic iar pestii sunt multi ...
Da, asa este ... pestii aceia sunt Cichlasoma biocellatum / octofasciatum / Jack Dempsey
Merci de aprecieri, bazinul este perfect echilibrat si "merge singur", asa ca singura mea grija este aceea de a nu-l da peste cap ...


@fipilica : Desigur ca pestii le-au construit, isi delimiteaza astfel limitele teritoriilor ...
N-am mai scris de mult, "in parte" din cauza ca bazinul "merge de la sine", "in parte" de lene ... pestii sunt sanatosi si mari, nu am avut nici o pierdere ... procentul de pui care "scapa" este insignifiant, poate sub 1 % ... cu toate astea, in permanenta exista cate 3-4 pui, ascunsi prin diverse locuri, care apuca sa creasca ...

Poze noi la GALERIA FOTO



image

image

image

PS : Se poate vedea un pui de Caeruleus, undeva in partea stanga-sus, in prima poza ... sta intr-o grota de la suprafata apei, de cand l-a scuipat femela din gusa ...
Acum vreo 4-5 ani am tinut cu succes, in celebra "veioza", o pereche de kribensis ... un bazin de 25 litri/brut : 0.25x0.25x0.40 [ lungime, latime, inaltime ] ... pestii aceia au crescut generatii de pui, acolo, in circa 20 de litri de apa ...

image


... secretul consta in mancare pe sponci si schimb regulat de apa ... perechea era linistita iar pestii se intelegeau bine ... masculul nu "hartuia" aiurea femela, si puii erau ingrijiti cu atentie ...
Cei 2 pesti care au imbracat "haina de nunta" sunt alesi ca pereche ... daca acvariul tau este spatios si celelalte femele au unde sa se ascunda, atunci poti lasa natura sa-si urmeze cursul ...

... eu i-as separa totusi ... vei avea ocazia sa vezi spectacolul minunat oferit de o pereche de Hemichromis care-si scoate puii la plimbare ...
Parerea mea :

- scoate toti pestii de acolo, mai putin Hemichromis-ii ...
- scoate pietrisul acela si pune nisip cernut [ 1-3 mm ] ...
- scoate autocolantul acela viu colorat de pe spate, pune unul negru sau albastru inchis ...
- scoate elementele artificiale ...
- scoate plantele Echinodorus [ alea cu frunze mari, rotunjite ]


- baga niste bolovani naturali si eventual o buturuga ...
- plantele Anubias [ alea mici, cu frunze tari ] le legi de lemn sau de pietre ...
- amenajeaza in cele 2 laturi ale bazinului cate o "scorbura" in care pestii sa se ascunda si sa-si organizeze teritoriul [ am inteles ca ai 4 buc. Hemichromis, si e bine sa te gandesti ca poate ai 2 perechi ] ...
Rosii cu puncte albastre - Hemichromis bimaculatus
Albinosii - o specie de mbuna [ cichlida de Malawi ] - probabil fro' "zebra"
Maro cu puncte negre - Hoplosternum thoracatum


I-as pastra doar pe primii ! ...
Cele 2 bucati de lemn se pot prinde intre ele cu un holzsurub [ suruburi pentru mobilier ] ... cauta pe la Practiker / Hornbach / magazine din astea ...
Buna seara tuturor !

Cea mai rezonabila solutie este aceea de a nu lasa pestii sa-si creasca puii ... le iei pur si simplu piatra cu icrele, dupa 2 zile ... comportamentul lor va fi cat se poate de "normal", de multe ori in natura ei se trezesc fara icre, sau fara alevinii proaspat eclozati ...
Algele cresc intr-o mare veselie ...

image
Mai oameni buni !

- in primul strat de ciment se poate amesteca sapun lichid folosit in spalarea sugarilor [ din acela care "nu irita ochii" ] ... acesta "va da" aderenta maxima la polistiren, nu e toxic si nu dauneaza pestilor ...

- colorarea cimentului cu diversi oxizi este o treaba absolut inutila, oricum in 6 luni tot decorul va avea aceeasi culoare ... credeti-ma, am experimentat pe propria mea piele ...
Nu e ceva iremediabil, schimba 25% din volumul de apa ! ... zilnic ... timp de o saptamana ...
Lofty wrote:...Sau poate o fi multumita ca investesc in pesti si buruieni decat sa ma iubesc cu o grasa de Cotnari prin traseele off-road ale patriei . Caci cu siguranta stie ca se pot face cu succes ambele.
Eu ii pot oferi exemple concrete, asa ca pot "sa plusez" cu acvariile cat vreau...


Deci sunt dat drept exemplu negativ catre nevasta din dotare .. bine domnu' Lofty, ma bucur ca am aflat ...





PS : Si nu e o grasa din Cotnari, ci o mult preafrumoasa tiganca ! ... pe numele-i de fata, Zaraza ! ...
Orice nevasta care e "in toate mintile ei" tre' sa fie mai mult decat multumita sa-si stie barbatul acasa, cuminte si cu ochii beliti in acvariu ... in loc sa fie "impaiat" in fro' carciuma, la o votca, un poker si-o mooie ...


... parerea mea ! ...
Porcu wrote:
koala wrote:
Sesmar wrote:Peste vreun an te asteptam si cu acvariul mare plin de plante


Il calc cu masina daca face asta !
Io-ti dau cu eucaliptu'-n cap daca-l calci cu masina .


... Iar io cre'ca-ti iau piramida la shufa ... ti-o mut la Polu' Nord si ai dat de 'reaku Pharaoane, asa sa-mi stii ! ...
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com