[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Din povestea de mai sus, eu inclin sa cred ca ai o pereche formata (cei de jos)... in mod normal, ar trebui sa poti distinge sexul pestilor dupa papilele genitale... nimic, nimic?
Rita

image

Carlos

image

Tanara pereche


image



A trecut o luna si ceva de la depunerea icrelor... in acvariu mai sunt ~ 50 de pui... au crescut corespunzator si stau pe langa parinti... au inceput sa ia forma "de peste" si se aduna "la mancare"... parintii au grija de ei in continuare.






Buna dimineata va uram, dumneavoastra si pestilor aferenti ... foarte frumos, bravo!


PS: Si eu sustin ideea unor bolovani care "sa urce" spre cer, ca niste coloane... ar da o nota de realism peisajului acvatic prezent.
Or sa manance, stai linistit... tentatia e prea mare, nu pot sa reziste atunci cand vad ceva miscand in fata ochilor ...
- Cu cat temperatura apei este mai ridicata, cu atat pestii "traiesc mai intens"... ca atare, imbatranesc mai repede .
- Ai mei (tinuti la peste 30 grade Celsius) au inceput sa-si arate semnele senectutii de pe la varsta de 2 ani.
- Se "cocoseaza" si se mai linistesc, desi mananca cu aceeasi pofta ca in tinerete.
- Este o deosebire evidenta intre "petele de culoare" datorate starii pestelui (stres, bataie, etc.) si "petele de culoare" datorate liniei genetice dubioase din care provin exemplarele.
- Pererea mea, subiectiva desigur, este ca atata vreme cat pestii sunt sanatosi iar acvariul arata bine, nu e cazul sa ne facem probleme din cauza unor solzi negri sau a unor culori "mai dubioase"... desigur, daca se doreste inmultirea si apoi comercializarea progeniturilor, atunci e bine sa avem la dispozitie pesti din surse "verificate".

Pestele de mai sus arata excelent, intr-o conditie fizica perfecta!
Lucrurile se schimba in acvariu, pestii au un altfel de comportament... nu mai ingrijesc amandoi de pui, in acelasi fel ca si pana acum (adica "pe ture"):

- acum, la aproape 3 saptamani de la eclozarea puilor, cei doi adulti si-au schimbat comportamentul...
- Rita urmareste si pazeste puii, in permanenta... ii muta de colo-colo si sta intre ei ca o closca grijulie
- Carlos si-a asumat rolul de "aparator al lor"... nu mai are treaba cu puii, in schimb pandeste si urmareste toti intrusii (cory, SAE si ancistrusi)... ii fugareste si ii alunga de langa pui.
- ambii adulti vin la masa, retragandu-se apoi, fiecare, la indatoririle sale.
- puii au mai crescut, nu atat de repede si de mult pe cat as vrea eu ... ca si numar, sunt cam jumatate din ponta initiala (ochiometric vorbind ).
O saptamana!

Atata trece de cand parintii depun icrele si pana cand puii pot fi hraniti... vezi, artemia sa fie proaspat eclozata!!!... nauplii "batrani", de 2-3 zile, cresc relativ repede si nu mai pot fi inghititi cu usurinta de catre pui.
Nu avem de ce sa inchidem topicul, sper sa mai scrii aici inca mult timp! ...
mayagrasi devine MAYA.
Bah, nu e bine!

Uaru
= pesti cuminti, sfiosi, speriosi... un fel de discusi, in comportament.

Temporalis = pesti scandalagii, teritoriali, violenti... un fel de nigrofasciatum, da' mai frumos colorati.



Bazinul ala nu e suficient de mare pentru combinatia aia de pesti... in scurt timp (2-3 saptamani), perechea de temporalis va pune "la colt" restul pestilor si se va lasa cu alai.
Aoleo nasule sa mor daca nu ma sperii cu pestii astia.................Am 2 ancistrusi de 4-5 cm, crezi ca o sa-i pape ?

Daca poa' sa-i inghita, DA!... o sa-i manance cu certitudine!... mie mi-au mancat, in prima noapte in care i-am adus acasa, circa patruj' de neoni ... astia (temporalis-ii) nu au nici o legatura, comportamental vorbind, cu uaru aia ai tai... aia sunt niste sfinti, niste pesti sfiosi si foarte cuminti!... ciocolatile, in schimb, sunt "rapitori" adevarati.
Cichlasoma biocellatum

Niste pesti ai caror pui "nu spun nimic" acvaristului... culoare terna si comportament comun.
Dar care, odata ajunsi la maturitate, ofera satisfactii mari si rasplata pe masura.

- am crescut "bio" multi ani, laolalta cu "nigro" si "acare"...
- se fac superbi, masculii mari au un colorit intens...
- sunt certareti si agresivi, au grija de puii lor si se poarta ca niste "adevarati" parinti.


Ai grija de ei si o sa vezi, iti vor place!
Ora 14.00, ma suna soacra-mea:

"- Mama, sa stii ca pestele ala mare (Carlos) a prins un peste, din ala mic, (cory) care i-a ramas in gat... sa vii acasa repede, ca se izbeste cu capul de buturuga!... "

Hmm, sunt la serviciu si sunt prins inca vreo ora... ma sfatuiesc cu bunii mei amici Lofty & Sandu care, ma incurajeaza amandoi, plini de emotie adolescentina :

"- Eu ti-am zis! Te astept cu ancistrusii. In curand o sa ma rogi sa ti-i iau ... pana nu scoti tot de acolo, Buni o sa tot sune."

"- O stie si el pe-a lui... Succes la vanatoare!"



Ora 16.00, ajung acasa:

- Carlos este deja epuizat, sta pe la suprafata apei, "sufland" din greu, cu un exemplar maricel de cory "infipt in gat"...
- Il prind relativ repede, am deja experienta ... operatia este terminata cu succes, colectivul de chirurgi extrage corpul strain si pune pestele (Carlos) inapoi in bazin .
- Cu aceasta ocazie am incercat sa prind inca un cory (l-am vazut!!!!) precum si 2 ancistrusi (pentru Sandu)... fara succes!
- O coperta de plastic, de culoare verde sau maron, din care decupezi cu foarfeca o forma "de frunza" ...
- O tigla ceramica...
- O bucata de teava de PVC, de culoare alb, verde, maron...

Toate astea trebuie fixate, cumva, in pozitie verticala.
Vaz ca necazurile grele, abatute asupra unui biet batran (si obosit ) acvarist, au starnit veselia prea tinerilor sai prieteni ... nimeni nu stie cata apa am dat eu pe jos, azi-noapte, incercand sa scot pestele ala din acvariu ... Carlos e foarte viguros, ce sa zic?

- e greu sa prind ceva in bazinul ala, sunt locuri destule in care pestii se pot ascunde... nu am cum sa scot pietroaiele si lemnele din bazin, ca sa fugaresc pestii cum trebuie, asa ca singura solutie cu adevarat eficienta este aceea de a goli acvariul si de a pescui pestii "ramasi pe uscat" ...
- am tot incercat sa prind corydoras-ii, atunci cand i-am dat lui Bogdan cele 3 exemplare de temporalis, insa nu am avut niciun spor... miseii s-au ascuns printre stancile mari si n-au mai iesit de acolo... idem cu cei 2 SAE.

Ca idee generala, nu am cum sa prind prind pestii (daca nu-s niste prosti, evident ) fara sa golesc, "de tot", acvariul... Sandu ma bate la cap sa-i dau 2-3 ancistrusi, o sa vad daca am spor la prins... oricum, Blondul si Pletosul (preferatii Anei) trebuie sa ramana in acvariu pana cand domnul Carlos va creste suficient de mare incat sa-i poata inghiti si pe ei .

Blondul

image

Pletosul


image



PS: Nu am incercat sa hranesc puii cu artemia, pentru ca nu am de unde sa iau, zilnic... iar ca sa umplu casa cu recipiente bolborositoare si sa scot eu artemie, no way Jose!
Dupa o panda si o alergatura ca in filmele cu banditi , am reusit azi noapte sa-l prind pe Carlos:

- cu greu i-am extras din gura "mortaciunea" de corydoras.
- m-am chinuit cu o penseta si, cu pestele tinut intr-un prosop ud, am efectuat operatiunea ... cory era intepenit cu pectoralele destinse si nu a fost deloc usor.
- se pare ca am scapat fara urmari de data aceasta, pentru ca de dimineata Carlos a venit la masa foarte bine dispus .
Carlos a tabarat pe cory... o ora l-am alergat, ca sa-i scot "mortaciunea" din gura, insa fara succes ... poate pot sa-l prind la noapte. Tineti-mi pumnii!

image

image


Nici cu Rita nu mi-e rusine, cred ca si ea a inghitit un fraier din ala de corydoras... de 2 zile nu mananca nimic si e extrem de agresiva... au disparut "din peisaj" si cei 2 SAE. Nu stiu ce sa mai cred.
Diverse retete:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/1123.page

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/712.page
Bah, am dat cafeaua pa mine, 'ti-ar tuningu' al 'reaku ... mare e canistra aia, sa o stapanesti sanatos!



PS: Sticla "da Mare Nash" te-asteapta cuminte... lasa si tu un numar de telefon, ceva .
The great Carlos

image

=====================================================


The beautifully Rita

image

=====================================================


Un scurt clip cu pestii...

 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com