[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
DIY Oscar/Cichlid Food  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

de pe un site (cel cu hith) am citit urmatoarea :

ngredients:

*500 grams (1 pound) beefheart
*350-500 grams (3/4-1 pound) chicken livers
*1 can of shelled green peas
*1 small packet of frozen spinach(150-200g)
*200 grams (1/2 pound) of prawns (I like to peel and head them otherwise they pass the shells and they end up sitting on the bottom of your tank)
*1 cup of fish food pellets crushed (soak this in some warm water to soften, they blends smoother if soft)
*1 packet of unflavored gelatine to bind



traducerea mea ar suna :
*juma de kil de inima de vita. normal, zic eu, curatata de pielite si zgarci..
*350-500 de grama ficat de pui
*1 cutie de mazare verde in cochilie ? adica cum ? banuiesc ca nu conservata, in suc, trebe proaspata .... si cam in ce cantitate ? astia or avea dimensiuni fixe. later thinking.. probabil mazare verde pastai ? inca un later ... cup.. o fi o cana ? un pahar ?
*200 g de spanac inghetat
*200 g creveti
*1 cana (corect ?) de fulgi banuiesc ca e traducere, oricum stiu la ce se refera.
1 pachet de galatina simpla.




Method:

.....Its really quite simple, everything except the gelatine needs to be either minced or put in the food processors and made into a mince-like consistency. I recommend that you do each of the meaty ingredient in the food processor seperately and then combine all in a large mixing bowl. Its okay to blend all the veggies together. Once everything is blended up, combine it all in a bowl. Add the crushed fish food. Disolve the gelatine in a little water(as little as possible) then also add. Mix thoroughly. Line a baking tray with baking paper. Spread the mix evenly on the trays at around 1/4" (5mm) thickness. Place two layers of baking paper over the mix and keep repeating until the tray is full. Allow to set up in the refrigerator, when firm score with the back of a knife into equal serving size portions. Freeze. Once frozen break portions up and store in a container in the freezer.

You can add or not add whatever you like but avoid corn; it is indigestable to fish and causes problems.

Any other ideas on this recipe would be good.

Recipe by Tony Snell


Conversions by Adam Dagna


Important Notes:

This recipe makes an incredibly large amount of food. If you only have 1-3 large cichlids, very young, or small fish; I would recommend making the above recipe at 1/4 portions. This will make sure that it doesn't sit around in the freezer for ever while you try and go through it. I say this out of experience.

Also several people including the creator have burned out their wives blenders making this recipe. I recommend only using a good food processor, if you use a blender be very careful and add all ingredients slowly to insure the blade does not freeze up. Wives and girlfriends tend to be very unhappy when this happens.


eu oarecum inteleg, daca vrea cineva o sa si traduc.

ideea pricipala e sa amesteci totul in afara de pellet, eventul folosind un blender pana obtii o amsa omogena, apoi adaugi pelletul faramitat + gelatina care a fost pusa in cat mai putin apa.


sugestii, corectari ?

image
[Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Topicul acesta imi aminteste de o reclama care a aparut prin 91, 92, nu mai tin minte exact, dar stiu ca era in timpurile "romantice" ale democratiei din Romania. Se referea la suc de portocale.
Era un nene care se chinuia de mama focului sa stoarca niste portocale, vine un copilas si il intreaba "ce faci tata??" el raspunde "ia, prepar un suc de portocale", la care pustiul ii da replica: "La ce bun atata munca cand e gata preparat??".
Asa ca te intreb si eu pe tine acuma: "La ce bun atat munca cand e gata preparat", plus ca nu o sa reusesti sa obtii calitatea pe care o au mancarurile produse de firmele mari, care au propriile laboratoare de cercetare. Asta doar in cazul in care nu vrei sa faci tot felul de experimente pe pestii tai .

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pooops wrote:nu o sa reusesti sa obtii calitatea pe care o au mancarurile produse de firmele mari, care au propriile laboratoare de cercetare.
Pestii apreciaza mai mult o mixtura de inima de vita bine facuta decit granulele ....... iar aceeasi mixtura e considerata hrana principala a discusilor - cel putin cu imaginea asta am ramas eu dupa indelungate sapaturi pe net.
Iar sa cresti citiva Oscari cu granule Sera pentru cichlidae sa zicem, te costa destul de mult.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... asta este una dintre "multiplele versiuni" ale retetei : inima de vita + mixturi diverse ... dupa gustul si imaginatia fiecaruia se mai pot adauga :

- carne de peste [ eu am folosit merluciu, cod, macrou ]
- oua [ fierte - se foloseste doar galbenusul ]
- banane, etc, etc ...

... eu personal nu am reusit sa fac un amestec "atat de legat" incat sa nu murdareasca apa ... pur si simplu, pe langa branhiile oscarilor ieseau particulele mici din mixtura, indiferent de cantitatea de gelatina folosita ... asta tine doar de modul de a se hrani al astronotusilor care sfarama mancarea cu dintii faringieni aflati in cavitatea bucala ...
... la discusi n-am avut aceasta problema, pestii inghitind foarte bine mixtura respectiva ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

mmm
Uite ca asta nu o mai stiam. Aveam impresia ca daca dai pestilor hrana de firma si din cand in cand hrana vie luata dintr-o sursa sigura, pestii sunt foarte fericiti. Sa inteleg deci ca se poate mai bine.
As incerca sa fac si eu atunci o reteta pentru scalarii mei, dar dupa ce mai cresc, ca ii am de doar aproape 3 luni.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pooops wrote:Aveam impresia ca daca dai pestilor hrana de firma si din cand in cand hrana vie luata dintr-o sursa sigura, pestii sunt foarte fericiti. Sa inteleg deci ca se poate mai bine.
Cred ca-i una din rarele situatii in care ceva facut acasa poate fi mai bun decit ceva cumparat.
Acuma sa nu se inteleaga ca o mixtura de inima de vita facuta acasa e mai buna decit o eventuala mixtura de inima de vita facuta de Sera sau Tetra. Numa' ca asa ceva n-am vazut la noi.

In schimb am vazut la cineva niste pliculete Tetra Delica ce contineau ceva ca o pasta. Asemanatoare cu mixtura noastra. Le-a gasit la Viena. Singurul neajuns era pretul .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
In schimb am vazut la cineva niste pliculete Tetra Delica ce contineau ceva ca o pasta. Asemanatoare cu mixtura noastra. Le-a gasit la Viena. Singurul neajuns era pretul .

Se mai gaseste si pe la noi. Eu am primit 2 pliculete cind am cumparat o cutie cu TetraMin - oferta promotionala. Au mincat de parca erau infometati de o luna. Din pacate, de atunci nu am mai vazut...nici promotie, nici separat.
Discus_men
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/09/2005 20:29:18
Messages: 15
Location: bucuresti
IP:
Offline

exista si la noi aduc aia de la profi....,dar sunt atat de :sic: incat le uita prin depozit.Am avut ocazia sa ii vizitez si am descoperit niste pliculetze cu mixtura expirate de prin 2004 s-au in cel mai rau caz vin deja expirate (ca de doar e comanda pt ROMANIA ) si asa ne chinuim noi sa ne hranim pesti muncind din greu (pt mine unu merita efortu)
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Increderea acordatä nediferentiat producätorilor de hranä, (omit intentionat "Pentru animale"), este neändreptätitä si are, uneori, urmäri grave. Rezultatele controalelor fäcute la producätori si in magazinele de desfacere sunt mai mult decät elocvente. In repetate cazuri se relateazä despre schimbäri de etichete cu termene de expirare a valabilitätii, folosirea abuzivä a unor substante däunätoare la crestera animalelor, etc..etc. Personal pot relata cazuri concrete petrecute in magazine de desfacere cu renume european, asa cä nici nu-mi dau osteneala sä mä refer la nenumäratele gäinärii despre care citim frecvent in presä. Fiind pasionat de cresterea, inmultirea si selectionarea calitätii discusilor, sunt interesat sä ofer pestilor mei hrana care le asigurä sänätate si robustete, asa cä fac tot ce-mi stä in putintä pentru a mentine si creste calitatea acestei hrane, mentinänd pretul de cost la un nivel rezonabil, caz in care obtin o calitate incomparabil mai inaltä decät a produselor aflate pe piatä la un pret dublu. Producätorii sunt interesati sä comercializeze produse cu rentabilitate maximä, fapt ce duce la ridicarea in slävi a unui amestec de inimä de vitä cu spanac, vitamine si minerale, care abia reuseste sä atingä calitatea minimä, greu de controlat de cätre consumatorul neinitiat a hranei pentru discus, la un pret la care, cum am mentionat mai sus, se poate obtine, prin prelucrarea personalä, cantitatea cel putin dublä la un nivel de calitate net superior. Aceastä situatie se mentine din cauza lipsei de informatie si nu poate fi pusä in toate cazurile pe seama comoditätii sau lipsei de indemänare, presupunänd cä se cunoaste diferenta intre carnea de vitä si cea de deget, si avänd in vedere panica manifestatä in unele cazuri la descoperirea excrementelor filamentoase, albe, urmatä bineänteles de bombardarea pestilor cu cele mai "Eficiente" droguri scumpe, alese mai mult sau mai putin dupä ochi, cu urmärile firesti, binecunoscute.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com