[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
retzete inima de vita  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

propun acest topic, pt ca crescatorii de discus sa ne imparaseasca si noua retzetele lor.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar fi de mare ajutor pt cei care vor sa devina crescatori de discusi
[Email] [WWW]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Se pregätesc; dupä ce s-a corätzat si pus än frigider carnea: pentru 1kg de inimä, 20 de picäturi dintr-un complex de vitamine, 30ml unturä de peste, 8ml ulei de peste cu contzinut cät mai mare de acizi grasi, 120mg ß-carotinä pentru accentuarea culorilor, se gäseste in concentratzie de 10% än comertz, se dizolvä än 10ml apä foarte caldä, cca. 60°C, 160g de värfuri, primele 4 frunze, de urzici tzinute 10-15 sec. in apä fiartä, sau spanac, la fel blansat, 100-150g de insecte sau larve de tzäntzari (negre sänt excelente!) proaspete (vii), räcusori, etc.etc...Cine tzine pestii än apä cu duritate micä poate sä adauge 1-2g de carbonat de calciu (CaCO3). Combinatzia contzine cca. 70% proteine, 20% gräsime si13-15% hidrocarburi. Relatzia albuminä-gräsime este de 3,5 : 1. (Sä rämänä vorba ´ntre noi, eu mai pun cite-o linguritzä rasä de usturoi granulat fin, cic-ar fi bun contra parazitzilor intestinali, tot atäta boia de ardei dulce, un gälbenus de ou, ....si cam ast-ar fi. A! Si la urzici sau spanac nu mä prea tzin dupä retzetä. Mai pun si 200g cäte-o datä. Peste nu pun cä nu stiu sä-l corätz de oase, da cine se pricepe,...bafta lui! (Sä-mi spunä si mie cum face!) Dacä se ändepärteazä gräsimea, tendoanele, venele si pielitza de pe muschi rämän cca. 700g dintr-un kg. Carnea se cumpärä cät se poate de proaspätä, nu a treia zi dupä täiere, nici congelatä, si se preparä imediat, si nu cum mai fac eu, dupä ce-am läsat-o o noapte-n frigider! Se corätzä doar cäte o bucatä micä, 300-400g, cealaltä se pästreazä tot timpul än partea de jos, mai rece, a frigiderului reglat la cea mai scäzutä temperaturä. Nu än congelator! Se macinä verdeatza cät mai märunt, dar nu ca fäina, se amestecä cu mixerul toate ingredientele, ca sä fie cät mai omogene si se pun la rece.1kg de muschi se macinä äntäi mare, se amestecä cu ingredientele, si se macinä a doua oarä cät mai märunt. Se macinä carnea de preferintzä nu`n toiul veri-n amiaza mare ci mai bine pe la boboteazä, pe la patru dimineatza , cänd se duce-olteanu-n piatzä. Da am uitat cä nu toatä lumea preparä 10-15kg o datä än 8-10 ore, asa cä face fiecare cum crede de cuviintzä, numai cä o datä mäcinatä, carnea se altereazä cu acceleratorul din cauza contactului märit cu aerul. Se änmoaie gelatinä pentru un litru si jumätate de lichid, (scrie pe ambalaj) än apä rece 10-20de min. Cät se änmoaie gelatina se amestecä ingredientele cu carnea, pe urmä se stoarce gelatina cät mai bine de apä si se pune la änmuiat intr-un vas in care sä poatä äncäpea mai tärziu carnea, (1kg) pe care o pregätim de pus än pungä specialä pentru congelat. Vasul cu gelatina se incälzeste pe baie de apä intr-un vas mai mare pänä obtzinem gelatinä lichidä. Luäm vasul din celälalt si punem carnea treptat amestecänd tot timpul. Cine vrea sä stie ce se äntämplä dacä pune gelatina än carne sä facä mai bine de la änceput 1kg asa si unul altfel ca sä nu pätzeascä ca mine! Eu folosesc pungi de 1litru än care pun 400g, fac o placä de un deget, si räsuflu usurat dupä ce le väd pe toate 25 än congelator. As läsa corätzenia pe mai tärziu da-i chestia cu nevasta. Oricum nu vede cu ochi buni cäsätoria mea cu pestii, asa cä....fac corätzenie!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Se pregätesc; ............

Si daca hransc discusii cu reteta asta nu imi mai trebuie alta mancare pentru ei??

Editat de Lucian
[Email] [WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Off topic: pe aia cu corätzat-ul o inteleg chiar daca e frecventa, insa inebunesc cand vad scris: än, ändepärteazä sau änmoaie

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

g.g wrote:Off topic: pe aia cu corätzat-ul o inteleg chiar daca e frecventa, insa inebunesc cand vad scris: än, ändepärteazä sau änmoaie

May g.g sa stii ca asa e obisnuit ca totusi e plecat de multi ani din Romania si probabil ca asa are tastatura , ca nu cred ca se chinuia sa puna la fiecare
[Email] [WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bine mai, m-am linistit.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

g.g wrote:bine mai, m-am linistit.

Vezi may trebuia sa apar eu pe forum sa va linistesc
[Email] [WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

:paperbag: uite ca mi-ai reamintit si de asta.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sorinel18_my wrote:
Si daca hransc discusii cu reteta asta nu imi mai trebuie alta mancare pentru ei??


Ce discusi vrei sa hranesti? Nu-mi zice ca ti-ai luat discusi?! Sper ca nu te apuca fabulatul din cauza stresului de la scoala.

Uite ce iti propun: daca faci o mixtura pe care sa o accepte discusii, pe cuvant ca iti fac cadou 2 exemplare de la mine.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

g.g wrote:
Sorinel18_my wrote:
Si daca hransc discusii cu reteta asta nu imi mai trebuie alta mancare pentru ei??


Ce discusi vrei sa hranesti? Nu-mi zice ca ti-ai luat discusi?! Sper ca nu te apuca fabulatul din cauza stresului de la scoala.

Uite ce iti propun: daca faci o mixtura pe care sa o accepte discusii, pe cuvant ca iti fac cadou 2 exemplare de la mine.

Vorbesti serios pai o sa incerc, si pe ce discusi incerc mancarea?


-----------------------------------------


Pardon nu mi-am luat inca discusi!!!


-----------------------------------------


g.g Dar daca imi dai tu reteta ta care o folosesti sa iti hranesti pestii poate e mai simpla decat cea data de Ioan.
Si eu o fac si ne intalnim si iti dau sa vezi ce a iesit ca eu nu am ce pesti sa hranesc cu ea ca inca nu am discusi si nu imi permite spatiul din acvariu sa imi iau, in 86 de litri nu am ce pune
Ce zici?





Am lipit posturi consecutive.
[Email] [WWW]
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Reteta se poate aplica si pentru broasca testoasa (cu tample rosii), ca si ea mananca inima de vita ?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

total off topic:
Sorinel18_my wrote:May g.g sa stii ca asa e obisnuit ca totusi e plecat de multi ani din Romania si probabil ca asa are tastatura , ca nu cred ca se chinuia sa puna la fiecare


Sorinel18_my wrote: Si eu o fac si ne intalnim si iti dau sa vezi ce a iesit ca eu nu am ce pesti sa hransc cu ea ca inca nu am discusi si nu imi permite spatiul din acvariu sa imi iau in 86 de litri nu ma ce pune


Da tastatura ta ce are? Tu intelegi ce ai vrut sa zici aici? :o Ca mie una imi da cu radical...Nu virgule, nu punct, nimic...
Stiu, o sa zici ca sunt mare circotasa, dar nu ma pot abtine, na! :sic:

on topic:
@Ant: Nu te complica atita pentru broscuta. Pentru ea se gasesc destule produse in comert, iar inima de vita sau carnea de pui, fara alte ingrediente sunt un deliciu.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am vazut broaste halind cu mare pofta bucatele de carne.


@Dolly: Evidentement, indubitabil ai boala pppaaa Sorinel .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca mananca orice carne (si la degete trebuie sa fiu atent ) dar ma gandeam ca are mai multe vitamine (asta ma preocupa pentru ca mereu are nevoie de vitamine si nu prea ii plac legumele ).
Si cubulete de inima de vita se gasesc destul de greu in ultimul timp ...
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ant wrote:Stiu ca mananca orice carne (si la degete trebuie sa fiu atent ) dar ma gandeam ca are mai multe vitamine (asta ma preocupa pentru ca mereu are nevoie de vitamine si nu prea ii plac legumele ).

Las-o 2 zile nemincata si sa vezi ca pe urma o sa manince si salata si altele, fara atitea mofturi.
Ant wrote:Si cubulete de inima de vita se gasesc destul de greu in ultimul timp ...

Da-i mai bine carne cruda, are mai multe vitamine decit uscaturile alea. Dar nu prea des, ca se invata prost si o sa faca nazuri.
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mananca doar de 2 ori pe saptamana...ca altfel se ingrasa prea rau
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Am vazut broaste halind cu mare pofta bucatele de carne.


@Dolly: Evidentement, indubitabil ai boala pa™ Sorinel .

Ai dreptate ca am si eu un vecin care pe langa mancare speciala de broaste le da carne cruda de vita si mananca de rupe

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Endo_ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2004 01:14:46
Messages: 81
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Broasca mea a mancat si tencuiala, cand am dat gauri si au sarit cateva bucati de perete in apa !!!!


D'aia n-o las prin casa.... Mi-e frica sa nu o demoleze !!!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... chitron are dreptate, topicul respectiv nu avea ce cauta la sectiunea Cichlidae ... asa ca l-am mutat aici, la sectiunea Hrana ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com