[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Domnilor, deja incingeti prea tare atmosfera!... va rog sa va relaxati un pic, suntem aici ca sa impartasim o pasiune comuna si nu ca sa ne certam din varii motive!

- voi sterge toate aceste ultime postari, pentru ca ele sunt destul de acide si au legatura cu subiectul topicului...
- aveti timp, pana deseara, sa cititi si sa va faceti o parere despre cele scrise mai sus... nu sterg offtopicurile chiar acum deoarece vreau sa las tuturor timp sa citeasca.
- peste cateva ore am sa curat topicul lui Dragos si am sa va rog (inca o data) sa va abtineti de la asemenea replici...


multumesc,
Ricardo


Adrian_ wrote:... intrucat cu ocazia asta l-am pus pe Claude sa-mi inlocuiasca cei 3 pepperminti cu 10 nerite .

Da' de ce? Ti-au disparut aiptasiile subit?
Daca toata lumea si-a descarcat off-ul si si-a calmat nervii, va rog inca o data sa ne rezumam la discutii legate de acvaristica... urmatoarele comentarii legate de nemultumiri privind alte forumuri vor fi sterse. Multumesc tuturor pentru intelegere!
Auzi Adriene, ti-au inviat orataniile alea mici? Sau astepti o noua ponta?


Cu berea, io zic sa facem bine si sa ne vedem... ca ne-ntelegem noi pan' la urma, eu nu-s rau de paguba cand e vorba de ras fro' bere ...



PS: Am stricat topicu' lu' Dragos... da' las' ca si el mi-a facut la fel, cu PARu' si cu restul
Stai sa vedem ce zice nea' Adrian
Adrian_ wrote:Nu ma supar sa fiu corectat, insa doar cand e cazul http://dexonline.ro/definitie/maximum

Si daca te-ai supara, tot aia ar fi ...

- insa aici, chiar nu a fost cazul!... replica mea ii era adresata lui Iulian (viulian) care intrebase de zgomot...
- daca ai sa urmaresti posturile mele, o sa vezi ca-mi place sa folosesc, cateodata, termeni intalniti in exprimarea "populara"... de obicei am grija sa utilizez fontul Italic (ca sa priceapa lumea ca e intentionat scris asa )... cateodata n-o fac , da' cine ma cunoaste stie care e manevra cu scrisu' din poignet.


Dai o bere?


Vreau sa adaug doar faptul ca toata uzina aia nu face deloc zgomot!

- am fost la Dragos si l-am pus sa dezamorseze / amorseze overflow-ul (Bean Animale type),
- am scos din priza pompa de recirculare... ca sa vad unde urca maximul de apa in sump, in eventualitatea unei pene de curent... si apoi i-am dat drumul, sa-i vad "startul".
- am pus urechea pe tevi si m-am invartit in jurul bazinului ca un motan pe acoperisul fierbinte ,


Deci, e foarte silentios sistemul si merge super "profi".
Lupule, ce cichlida e aia? Hypselecara temporalis, sau Heros severum "blond"?
Adrian_ wrote: ...era riscant sa o trimita azi foarte tarziu sau maine, avand in vedere ca urmeaza week-endul...

De fapt si de drept, fraza corecta se termina cu "avand in vedere ca traim in Romania..."


PS: Te-ai gandit bine, e mai sigur sa o luam de luni incolo.
Aveam eu acasa un trepied foto pe care nu-l mai folosesc... ma pun sa-l caut si te cadorisesc cu el.
Carlos si Rita au venit acasa, sambata se fac deja 2 saptamani de cand ne spunem, in fiecare seara, "Noapte buna!"... si-au reluat locul in familie

- in febra "nanoreef-ului" am neglijat bazinul cel mare...
- in urma experimentului cu "saramura" (vezi paginile anterioare), bazinul s-a deciclat total (substrat, background, canistrele, buturuga)... perioada de ciclare a fost insuficienta si, pentru ca eu am fost nerabdator sa-mi aduc acasa ciocolatile, acum experimentez o mica explozie de alge verzi. Mi-e rusine sa fac poze in faza aceasta, ar fi bune doar de pus la gazeta de perete, la rubrica "Nu faceti ca el!" .
- fac schimburi de apa saptamanale, 30-40 % din volum... incet, incet, acvariul isi revine la forma care l-a consacrat .
- pestii sunt in regula, halesc cu mare pofta (mixtura de la diskusfun) si se harjonesc non-stop (ritualurile lor de imperechere)... Carlos a facut "cuib", dand la o parte nisipul de sub buturuga.
- suprafata apei se umple, incet-incet, de Pistia (am luat de la cineva de pe forum)... e foarte buna in controlul algelor, radacinile ei sunt foarte eficiente in a scoate nutrientii din apa.
- am renuntat la jumatate din cantitatea de nisip... am rearanjat pietrele mari... am pozitionat altfel buturuga (acum "vine" de sus, in jos, ca o radacina de copac).
- noul traseu tur-retur (furtunele trase prin spate) functioneaza mult mai bine, sunt multumit de debitul de apa "scuipat" de cele 2 canistre Eheim.


Am sa revin cu poze.



Edit on 24 martie: Carlos si Rita au depus iarasi o poala de icre... ca de obicei, lipite pe spatele buturugii, in cel mai ferit loc din acvariu .
Salutare lupule si bun venit pe forum!... foarte misto pestii, sa-ti traiasca! (pt. mine e prima oara cand vad, la cineva in acvariu, un crab-potcoava... credeam ca traiesc numai in televizor, la emisiunile de pe Discovery ).


PS: Stim ca e greu cu nevestele si cu acvariile de prin casa, asa ca intelegem foarte bine situatia ...
Mda, la pozat mai avem de invatat... e clar!

Domnilor, am vazut astazi bazinul, pe viu... realitatea din teren "bate la fund" aceste poze!
Cum zice si Dragos, e clar ca ceva e gresit la testul de KH. Nici salinitatea n-ar strica sa o urci oleaca... in rest, bafta cu algele alea!
Poze ioc, deoarece nici n-am apucat bine sa ajung acasa ca am si fost convocat la un spritz, in vecini ... pentru ca am sufletu' gingash, n-am putut sa las oamenii aia sa ma astepte, ashea, cu ochii tristi si paharele pline .

- Filtrul merge cu: piatra vie si carbune activ...
- Schimb de apa: 10-15% saptamanal...
- Am sa fac si teste, sa vedem cum stam cu parametrii apei.
Auzi bah, ca tot va ambalati veseli, acilea, pe topicu' lu' koala... cand va adunati voi ashea ca sa dati cu PAR-ul ala, daca e rost si de fro' bere, sunati-ma si pe mine


- luat piatra "vie" de la Dragos... maruntit "la ciocan" si bagat in filtru... nota bene, nu mai miroase a mort
- luat nisip de la mosu... amestecat cu cel de acasa si bagat in bazin...
- cado' de la mosu, ascuns in nisip ... un vierme penat destul de grasan.
- luat un magnet micut si purces la racaitul algelor de pe pereti... bazinul arata ca nou, polipii sunt deschisi ca in zilele de sarbatoare
Stim deja tot!... mosu a dat raportu' forurilor superioare ... hai cu pozele!
Sper ca "nemtii" aia or sa desfaca totusi cutia, pana reusesc ei sa o trimita... ca sa nu ne trezim cu mortaciuni .


PS: Ma temeam ca or sa inceapa cu faze de genul "Nu trimitem nici creveti!"
Constructia pe care o vezi acum in bazin este realizata cu pietre lipite intre ele cu ciment... nea' Caisa (paguru') poa' sa se dea si peste cap, ca tot nu le poate darama...
1) Presiunea cea mai mare este jos, pe mijlocul laturilor... deci, eu as pune streifurile alea cu rol de dublare a lipiturii. Si sus, dar si jos!
2) Pana la urma ai facut acvariul de 75 cm inaltime?... sticla tine fara probleme, da' as dormi linistit cu ranforsari suplimentare.
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com