[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Intr-adevar, tot Dorin a facut si lampa lui Radu... presupun ca sunt la fel .


- astazi voi lua niste nisip de la mosu... ca sa-l mixez cu al meu, sa imbunatatesc "rasa si soiul" orataniilor de prin el .
- nu am avut timp sa fac teste de apa (am avut niscaiva vizite in familie), dar ma voi ocupa astazi.
- am setat lumina la minim, 4 ore/zi ... plm, polipii aia care s-au deschis ieri tre' sa se bucure si ei de ceva lumina .
- melcul si pagurul functioneaza la parametri maximi .
Nu e nici o suparare, din astfel de discutii mai invatam cate ceva... relaxati-va!
Vine sau nu vine, dati-mi un raspuns,
Nu cred chiar de mine sa se fi ascuns,
Unde umbla, unde este?...



O sa te invit la mine, ca sa te uiti cu ochii tai... daca ma tine un an de zile, sunt multumit. Am timp sa vad daca ma prinde pasiunea asta, cu "marinele", si am timp sa ma gandesc daca vreau sa merg mai departe. Deci, nu e o problema!

- Nu am vazut sa iasa nimic din tubul acela, nu par a fi viermi din aia "penati".


@Dragos: ... pai ce, numai Iulian sa se umple de alge?
Bah, eu zic sa le puna perna pe fata si patura-n cap... o saptamana, cel putin!
1) "Cutia cu maimute" a costat 60 de lei, asa cum o vedeti... cu telecomanda cu tot. Montajul e separat.

- habar nu am daca lampa are driver sau nu are, sau unde e montat... intreaba-l si tu pe Dorin, ca e un tip super ok si iti poate lamuri toate neclaritatile.
- nu se incinge nici daca o las la "tensiune maxima", am verificat.
- ideea este ca sursa (care este un MeanWell) scoate 12 volti.
- matricele de leduri au montate, pe circuit, niste rezistente care oricum mai scad si ele din tensiunea de alimentare (sa zic, asa, ca ledurile sunt alimentate la 9-10 volti).
- cutia cu maimute mai "taie" din acesti 9-10 volti, alimentand mai mult sau mai putin ledurile... dar fara sa poata depasi plafonul maxim.

Cam asta e, in mare, ceea ce am inteles eu de la Dorin.


2) Tubul acela are cam 10 mm lungime si 2 mm grosime...
E o planta rezistenta si nepretentioasa... poti incerca sa fixezi puisorii aceia cu ceva guta (ata de pescuit), cu sarma subtire, cu orice... ca sa ii prinzi de buturuga.
V-am notat... pe amandoi
Si eu cred la fel, ca daca au mancare buna la dispozitie nu se dau la zoanthusi...
- Am montat "cutia cu maimute"... sa amintesc de faptul ca am telecomanda?... deci DA, ridic antena si modific intensitatea luminii (de la 10% pana la 100%)
- Am intrebat si nu se arde nimic... cutia cu maimute este intercalata pe circuit, DUPA sursa de curent... sursa da acelasi curent, indiferent de setarile telecomenzii (care variaza doar tensiunea de alimentare a ledurilor).

image
image


- Sunt foarte incantat de faptul ca mi s-au deschis, pentru prima oara de cand ii am, coloniile de Parazoanthus ... poate fi un semn ca lucrurile merg in directia buna?

image

- Urmatoarea intrebare se refera la tubul acela subtire care se vede deasupra Rhodactis-ului... ce este?

image

Shrimpii aia pot fi invatati sa haleasca doar ce trebuie:

http://www.youtube.com/watch?v=PKETx7fzYBI&feature=related
Hehe, abia asteptam!...





PS: O sa vad eu cum fac si tot fug o ora de la serviciu, sa vaz lighioanele cazate la mosu
- Hmm, o sa incerc metoda cu capacul de sticla... problema este ca bucata aia de sticla (capacul) este mai mica cu vreo 3-4 cm decat deschizatura acvariului, asa ca nu prea e "etansa".
- De treaba cu balastul electronic nu stiu ce sa zic, habar nu am (si nici nu ma pricep)... o sa intreb.


Am citit cate ceva despre Peppermint shrimp si e clar ca mananca si altceva, in afara de Aiptasia... cred ca, daca ai grija sa ii hranesti (cum procedezi si cu pestii) ca lumea, nu se vor da la polipi.
Dragilor,

1) Va rog sa nu comentati, aici, deciziile luate de catre un alt administrator, pe un alt forum... nici daca-s bune, nici daca-s rele. Nu se face asa ceva, nici mie nu mi-ar conveni sa fiu comentat pe alte forumuri... Sper sa ma intelegeti. Merci!

2) Intr-adevar, configuratia actuala a bazinului nu mai contine piatra vie... pur si simplu nu am rezistat mirosului (si nu atat eu, cat restul Sefelor mele: a' mare, a' mica si a' batrana ). Daca piatra de la Dragos a scapat de duhoarea de varza murata, cu drag primesc in gazda 2-3 bucatele mici de piatra... altfel nu, chit ca mai stau o luna cu bazinul la ciclat!
- maine ma duc pe la mosu, ca sa iau cu imprumut (ca-n fabula cu greierele si furnica ) 2 cani de nisip viu... pe care sa-l amestec cu ce am eu acasa.

3) M-a sunat Dorin si mi-a spus ca a sosit "potentiometrul" pentru lampa mea... il monteaza in seara aceasta, asa ca voi reveni cu poze.
Nea' Bilti, votca pe gat sau in bazin?... vrei sa fii dragut si sa dai ceva amanunte? Merci!
Asta, cu algele si lumina si ce halesc ele, suna ca in Eminescu: "Era pe cand nu se zarea...azi o vedem si nu e."

- e clar ca o sa-si revina, in cateva schimburi de apa se modifica toti parametrii.
- sunt curios daca, dupa algele verzi-filamentoase, or sa apara cyanobacteriile.
E clar ca e si de la apa de robinet... lumina le favorizeaza, e adevara, insa ele nu cresc daca nu au nutrienti!

- oricum, ca si experiment si tot e o baza buna de studiu...
Am lins netu' si se pare ca-s ceva neam de Isopode ... am gasit aici (http://www.thereeftank.com/forums/f205/id-please-171574.html) o discutie cu poze cu tot si pare ca e ceea ce am vazut si la mine:

image


Valorile la teste le poti vedea deocamdata doar pe cele din 15 martie (la 3 posturi mai sus)... deseara fac teste noi si le pun aici.
Am vazut ca ai fluierat in biserica si ca te-a dat afar' de la cor... ce vrei, e primavara , las' ca o sa treaca.

- lumina e stinsa... pana cand imi soseste potentiometrul si pot sa o reglez in trepte.
- moonlightu' merge o ora seara (cand o culc pe Ana) si o ora dimineata... in rest, lumina din camera si atat.
- am niste alge pe peretii acvariului... nu este "o explozie" de alge, dar exista. Alge filamentoase, verzi.
- nu a aparut cyanobacteria... inca!
- am un melc si un pagur, amandoi sunt bine merci si se plimba ca boierii prin bazin... melcul roade la pietre (algele de pe geam nu ii plac). Pagurul haleste mixtura, din aia pe care o folosesc ca sa-i satur pe Rita si pe Carlos.
- am dus coralii la mosu... nici n-au murit, da' nici bine nu sunt. Eu am oprit doar niste Discosome si o Rhodactis (in ideea ca oricum le place lumina putina si ca sunt rezistente). Nu stiu ce sa zic, sper sa nu le omor si pe astea!
- am facut niste teste la apa si am inca nitriti marisori... si nitrati. Am schimbat si 10 litri de apa, in 2 transe.


Am observat, seara (la lumina lanternei), niste oratanii care se plimba prin crapaturile pietrelor... arata ca niste miriapozi, se misca repede, au cam 3-4 mm lungime si multe picioare (sunt de culoare inchisa). Astea de unde 'reaku au picat? Si ce sunt?
O poza, ceva, nu faceai si tu ... imi dai parametrii aia, de parca io as fi de la ApaNova si am venit sa controlez calitatea apei deversate in canal .


Bah, bine ca mi-am adus aminte... ce fel de teste folosesti? Ale mele, de la Seachem, exprima NO2 si NO3 in "mg/l" si nu in "ppm".
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com