[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Adrian_ wrote:... Ne vedem toti la Mosu la 1.30, incercati sa luati legatura cu el ca nu raspunde la telefon.


- sunat la telefon - nu raspunde
- trimis SMS - fara raspuns
- mesaj pe mess - nu raspunde
- porumbelul calator nu s-a intors inca din ultima misiune in care l-am trimis

... daca nu dau de mosu nicicum, atunci pe la 13.00 o sa ma prezint direct la el la usa... si te sun de-acolo.



Later edit: Gasit una bucata mosu, in buna stare de functionare... rezolvat problema, multumim acvariu.ro!
E "pe vine" ...
Daca aia se dovedesc a fi niste labagii (sper ca nu va fi cazul), suna-ma si o rezolvam altfel... am pe cineva in Germania, il punem sa se ocupe de problema la "nivel local".
Apa: Misto!... hai ca nu mai e mult si poti sa arunci melcu' inauntru

Pompa: Nasol ... nu cred sa faca aia figuri la retur... o pui in colet si o trimiti frumusel inapoi, ca sa-ti dea alta. Zici ca buba e la partea din afara acvariului (motor)? Se incinge?
Ok, thanks Radu!... mie mi s-a parut ca ai zis ceva de genul "Sa vedem, o sa ma uit peste topic..."

- perioada "de gratie" ar trebui sa fie pana la Paste, deci atat as vrea sa te rog sa mi-i tii.
- plec din tara saptamana viitoare si ma reintorc abia sambata, pe 14 aprilie.
- cred ca pana atunci se termina si ciclarea bazinului meu.


merci,
Ricardo
As putea sa tin tot stocul asta intr-o galeata? Cu filtrarea asigurata de o pompa mica?
Ar fi vorba doar de 2-3 zile, pana cand scapa mosu de partenerii aia...
Mda, nu prea-mi vine a rade... maine vin melcii si shrimpu', iar mosu are niste parteneri de-afara pe cap si nu e available... nu am un' sa-i tin, tre' sa apelez la altineva.
Eu nu l-am sunat pe Roni, mi s-a parut prea tarziu (omul nici nu stie cine sunt)... am o fatatoare, insa e destul de mica (15x10x10).
Vorbim dimineata.
Eu am 8 melci si-un shrimp... cam cat de mare ar trebui sa fie fatatoarea aia?
Conform testului facut acum, nitritii au scazut la 10... directia e buna, viteza e prea mica

Ultimele poze:

Vedere generala
image

Rama de plexiglas (latime 3 cm)
image

Filtru... Matrix + ceva piatra vie
image
image

Niste parazoanthus
image

Polipi de zoanthus (de la mosu, de "testare")
image

Cu camasa rupta-n coate... si cu paru' dat pe spate
image

O mana de alge, de la George (reef)... mi le-a dat astazi, cand am trecut pe la el sa reimprospatez stocul de apa RO
image

Mie mosu mi-a zis ca a vorbit cu Radu (gengiskhan), ca sa ne pastreze el "marfa". Ne auzim la telefon, maine, cand te suna aia de la firma de curierat...
Ce valori la apa au cate unii, frateeee!... mor de nervi ... io am nitritii la 10
Am sa vorbesc cu mosu, sa nu se dea cotelit si sa raspunza la telefon, maine, dupa unshpce ceasurile ...
Ei, sa fie intr-un ceas bun!... sa inteleg ca maine ii vedem la fata?
Nu te grabi inca sa schimbi fundalul, incearca intai sa micsorezi lumina si sa vezi daca-ti place look-ul bazinului asa (cred ca fundalul negru + lumina putina = o atmosfera prea sumbra)... ia mai bine niste bucati de autocolant si lipeste-le pe geamul care acopera bazinul... fa o distributie "haotica" a bucatilor de autocolant, astfel incat sa ai si zone cu multa umbra (in dreptul ramurilor), dar si zone cu mai multa lumina (pe centru). Nu-ti trebuie spoturi, acelasi efect se poate realiza cu putina indemanare. In plus, efectul de "raze de lumina" se poate modifica dupa gust si dupa inspiratie, oricand.
Parerea mea:

- Varianta 4
- Fara plante! ... daca vrei sa tii discusi, trebuie sa le pui o lumina discreta. Discusii sunt pesti timizi si speriosi, daca le pui plante mari + lumina puternica, or sa stea bagati unul intr-altul si ascunsi dupa tufa de Echinodorus.
- As umple suprafata apei cu Pistia stratiotes... radacinile lor lungi "sug" nutrientii din apa -> scapi de problema algelor... frunzele lor fac posibila realizarea unui joc de umbre+lumina pe suprafata apei.
- Alege substratul de culoare inchisa... strat subtire.



PS: Nu te chinui sa fierbi crengile alea!... pune-le intr-un lighean, afara in curte, si opareste-le de cateva ori cu apa fiarta. Baga-le in acvariu si lasa-le asa, vreme de 2-3 saptamani, ca sa se umple de mucus si sa se imbibe cu apa. Dupa aia, le scoti afara din acvariu, le speli cu apa curata si le pui inapoi. Iti vor trebui desigur 2-3 ancistrusi, ca sa stea de fundul lor si sa le curete. Atat!
Aham, merci de info!

- am pe balcon o bucata de 50x100 cm plasa verde (cea de care povesteste Dragos), din care o sa folosesc jumatate pentru a acoperi bazinul.
- ramane disponibila o bucata de ~ 50x50 cm... pe care o donez oricui are nevoie de ea.
@Dragos: Testele sunt facute cu o "trusa" Seachem, ar trebui sa fie in regula... am testat (ca sa ma verific) pe apa RO si nitritii sunt nedetectabili. Deci, testul indica bine valoarea! Problema cu nitritii mari vine din faptul ca piatra folosita de mine nu este "live rock"... pana se cicleaza, asta e situatia!


Update la bazin:

- am cumparat un capac (o rama de 3 cm latime) de plexiglas, pe care intentionez sa bricolez o plasa de tantari mai "rasfirata" ,
- am cumparat o cutie de plexiglas, gaurita, care poate fi folosita pe post de "cusca",
- sambata seara am luat de la colegul tavimocanu o cantitate de fro' 750 ml Matrix,
- am umplut filtrul cu Matrix, apreciez ca au intrat cam 500 ml,
- in cutia gaurita (care sta atarnata de buza acvariului, la interior) am pus toate bucatelele de "piatra vie" care erau in filtru + restul de Matrix. Este o solutie temporara, pana cand Matrixul incepe sa lucreze.


Acum, am o nelamurire vis-a-vis de acest mediu filtrant (Matrix)... dozajul pe care l-am gasit (recomandat) este de 500 ml Matrix / 200 litri apa.

- Asta inseamna ca eu ar trebui sa utilizez doar 50-55 ml? Mi se pare ridicol de putin.
- In fapt, este doar un material inert, foarte poros, care se populeaza cu bacterii denitrificatoare.
- Pot sa compar actiunea lui cu cea produsa de piatra vie si nisipul viu (sunt medii pe care se fixeaza bacteriile)... de ce se recomanda un anumit dozaj?

Foarte bune rezultatele testelor, tinand cont de momentul startarii bazinului...
Salutare si bun venit!

Cat de mare e HOB-ul ala de ti-au incaput 800 ml de Matrix acolo?... poti sa il masori si sa-mi dai si mie dimensiunile?
Hmm, ce sa zic?

Dupa un schimb de apa destul de serios (~ 40%) avem urmatoarele caracteristici la apa:

- pH 8.1
- KH 11.2
- NO2 10-15
- NO3 20-30
- temperatura 25.5
- salinitate 1.024


* Algele verzi au dat inapoi... cele de pe geam au fost curatate cu magnetul (inainte de schimbul de apa), altele vad ca nu mai cresc.
* Pietrele fac o usoara cultura de diatomee... pe care vad ca o haleste melcu'. Nu e o invazie propriu-zisa, ci doar o usoara colorare a pietrelor (care erau, oricum, enervant de albe ).
* Lumina mica (2x3 watt) e aprinsa peste noapte... lumina mare (4x10 watt) este aprinsa (la 10% din intensitatea luminoasa) timp de 6 ore/zilnic.
* Am aranjat sa cumpar juma' de litru de Matrix, sa-l bag in filtru... pana dupa Paste (cand ma reintorc in tara) sper sa ajung cu parametrii apei acolo unde trebuie.
* Daca apuc (se anunta o sambata seara ceva mai grea ), deseara o sa fac ceva poze... daca nu, o sa ma credeti pe cuvant .
* Mi se deschid, de cateva zile, 2 palcuri mici (4-5 capete furajate) de ceva Parazoanthus si Palythoa... Discosoma si Rhodactis-ul par in regula...
* Pagurul este incredibil de haios... zilnic il hranesc cu o bucatica minuscula de mixtura (din portia lui Carlos )... vreau sa va spun ca apare, de prin spatele pietrelor, cu o viteza incredibila... il vad cum se grabeste sa inhate bucata de carne si am in fata ochilor o baba care fuge isteric pe strada, tinandu-si fustele ca sa n-o incurce .
* Odata cu cele 2 cani de nisip de la mosu, m-am ales cu un vierme penat, alb... si asta iese si-si "flutura" pletele in bataia curentilor de apa.


Cam atat...
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com