[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sarcofagu'  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
stefanp wrote:In stanga myriophllumului ai niste rotala? Si mai in stanga ce e? Ludwigia rubin? A dracului de rosie e...

In stinga Myriophyllum-ului si in fata bolovanului e niste Rotala rotundifolia clasica, e usor roz. In spatele Myriophyllum-ului e Rotala rotundifolia "red". O poza de aproape:

image

Ai intuit corect, in stinga e Ludwigia repens "rubin" .


Zau iti spun, da' tu sigur chemi zeii sa-ti aiba in paza plantele

Diferentele de culori de la verde la rosu parca citisem ca sunt date in functie de intensitatea luminii.


LE: Auzi, vino in Iasi o luna asa, iti ofer masa/casa/tot ce trebuie, numa' sa-mi binecuvantezi plantele

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2012 23:21:19


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

rick wrote:O mai ai si in prezent in acvariu sper, nu?

Idoobitabil , da' nu in sarcofag, e dintre plantele la care nu renunt.


stefanp wrote:Diferentele de culori de la verde la rosu parca citisem ca sunt date in functie de intensitatea luminii.

Si lumina influenteaza ....... si CO2 si fertilizarea .......

Uite inflorescenta la Myriophyllum tuberculatum :

image

Daca te asteptai la o floare clasica cu petale vei fi putin dezamagit nu-i ceva spectaculos. Oricum ar fi, nu prea gasesti pe net imagini cu ea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Revenim cu niste poze din martie 2006:

image

image

image

image

image

image

image


Era perioada cea mai buna din punct de vedere al sanatatii plantelor. Urmeaza o pauza foto pina-n toamna 2006 .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Porcu, iti mai aduci aminte cat si cum fertilizai? Sunt foarte curios...

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

+1 pentru dezvaluirea secretelor in privinta fertilizantilor.Si nu stiu sigur daca stii exact,dar oare ce tip de roca este cea din ultima poza?Sunt foarte curios.Seamana bine cu cele din acvariile Iwagumi.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

tarca.paul wrote:cat


Cu siguranta avea o galeata cu fertilizanti pe care o turna zilnic in acvariu

@Porcu: Ce-i drept, ma asteptam la ceva mai mare. Dar e simpatica in fragilitatea ei

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

tarca.paul wrote:Porcu, iti mai aduci aminte cat si cum fertilizai? Sunt foarte curios...

Fertilizam asa cum erau vremurile de atunci, nu gaseai Dupla, Dennerle, JBL ....... substratu' era (si mai e) de granulatie 3-5 mm, fara nimic fertil sub el, n-aveam de unde lua la inceputu' lu' 2004 substrat fertil. Atunci, avea mosu niste conuri Aqua Medic, bagam periodic in substrat. In apa bagam Plantamin si Sera Florena, nu mai tin minte exact dozele. Mai fertilizam si cu ....... schimbu' de apa , era obligatoriu de 2-3 ori intr-o luna, cam o treime.

Observati ca in afara de Myriophyllum tuberculatum nu aveam plante dificile, n-ar fi avut cum sa creasca in acele conditii de fertilizare. Alternanthera era in pahare din plastic cu turba Potgrond la radacina, altfel nu vroia sa creasca ....... un adevarat chin sa scot paharele din acvariu de fiecare data cind ajungea planta sus, sa schimb turba si sa replantez virfurile .......

Cred ca cel mai important "secret" al sanatatii plantelor era marimea acvariului, tradusa prin stabilitatea conditiilor.

Pietrele sint culese de pe marginea riului Lapus, sint cu sutele.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2012 13:34:54


Poze: smilie ... Poze cu plante
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da multe nu erau dar parca lipsurile astea aveau farmecul lor.
Foarte faine pietrele eu sincer am crezut ca este lemn fosilizat.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

rick wrote:Da multe nu erau dar parca lipsurile astea aveau farmecul lor.

Pentru mine singuru' farmec era ca aveam mai multa rabdare si mai mult entuziasm acvaristic . Nu vad nici un farmec in a planta Alternanthera in paharele cu turba sau in a avea acvarii cu turba sub nisip, acvarii care mergeau citeva luni pina incepea turba sa produca gaze puturoase ....... improvizam si ne descurcam cum puteam folosind la maxim putinele resurse.

15 noiembrie 2006

Din punct de vedere estetic imi place mai mult decit varianta precedenta.
Daca tot am spus de rabdare, ma mir cum reuseam sa intretin covoru' de Micranthemum (Hemianthus) micranthemoides in doi metri jumate de acvariu ....... tundeam cu foarfeca, imi ajungea mina destul de greu jos (h=65 cm) ....... adevarata provocare era insa adunarea cu plasa a rezultatelor tunsorii ....... covoru' n-a tinut mult, la un moment dat a devenit prea obositor, am reusit sa-l intretin o perioada, am fost cit de cit multumit si l-am schimbat.

[Thumb - HPIM7368_.JPG]

[Thumb - HPIM7364_.JPG]

[Thumb - HPIM7373_.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2012 14:50:06


Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, parca e mai frumos asa organizat.
Intrebare: Ce ai pe buturuga? Nu pot sa-mi dau seama...

Sa mai comentez legat de roseata rotalei? Nu mai zic nimic...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Sa stii ca iti fur toate pozele .Si acel rosu speechless!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Ce ai pe buturuga? Nu pot sa-mi dau seama...

Esti sigur ca vrei sa stii ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBA ?!

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kirucd wrote:BBA ?!

Daaaaaaaaaaaaaa ....... BBA de clasa . Lemnu' il adusesem din alt acvariu, cu discusi, fara CO2, plantat cu vreo doi Echinodorusi, BBA nu deranja pe nimeni.

Si acum ....... ta-na-na-na-na-na-na-na-na ....... poza de rezistenta , cine-i stufoasa si rosie ?

[Thumb - HPIM7372_.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/03/2012 13:53:35


Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am vrut sa intreb daca-i alga, da' am zis ca n-are ce cauta in piramida Prea Maritului
Ce s-a intamplat cu ea? A disparut singurica?

Referitor la poza...ma uit la macrandra mea si ma uit la a ta si cred ca ma duc sa dorm un pic sa ma linistesc

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu mai tin minte, cred c-a disparut. Faraonu' are grija de somnu' supusilor sai si-ti mai arata trei poze (chiar daca nu-s din sarcofag):

[Thumb - Rm_4.JPG]

[Thumb - Rm_1.JPG]

[Thumb - Rm_5.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2012 12:27:29


Poze: smilie ... Poze cu plante
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca sint rosii e ca si cum ar fi

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mersi pentru grija faraoane, sa nu ma surmenez cumva

In ultima poza, tot rosie in fata macrandrei ce e?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:In ultima poza, tot rosie in fata macrandrei ce e?

Bag io de seama ca devii atras de plantele rosii ....... planta e Ammania senegalensis .

Poze: smilie ... Poze cu plante
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

stefanp wrote:
Referitor la poza...ma uit la macrandra mea si ma uit la a ta si cred ca ma duc sa dorm un pic sa ma linistesc


Stefane, Stefane, vezi daca ai scurmat unde nu trebuie. Acum, na , te poti duce la culcare linistit si sa te mai trezesti cand o bate Faraonu in NANO desteptarea

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com