[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sarcofagu'  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Inainte sa-i bagi pa™ goarna (ca numa la foale va e gandu`) poate ma ai si pe mine in vedere cu niste micuti.
Numa' sa se-ncalzesca un pic vremea si-i pun la posta smilie impreuna cu plantele pentru Hans - plante cu care-l tot amenint de vreo doua luni :paperbag: .

Sandu wrote:toti sunt blonzi cu ochii rosi
Bine ca nu-s si voalati .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Numa' sa se-ncalzesca un pic vremea si-i pun la posta smilie impreuna cu plantele pentru Hans - plante cu care-l tot amenint de vreo doua luni :paperbag: .

Io am crezut ca m-ai uitat ... apropos poti sa bagi in punga ceva mai multi melci ....

MARELE ALB wrote:Bine ca nu-s si voalati .......

Cred ca aia voalati or sa apara intr-o luna-doua ... stai sa se mai incalzeasca putin pe afara
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

hans wrote:Io am crezut ca m-ai uitat ...

Uite Lobelia ta cum asteapta in sarcofag :

image



Rotala rotundifoloia "red" . Se vede printre firele de Rotala si o inflorescenta de Myriophyllum tuberculatum iesind din apa.

image


Micranthemum micrantemoides facind in sfirsit covoru' mult dorit.

image ....... image


Niste Anubias sa-i fac concurenta lu' Dalles .

image .......image


Bolbitisu' iesind din spatele buturugii:

image


Si, cu mica intirziere, niste flori Myriophyllum tuberculatum si Anubias pentru toata partea feminina a forumului .

image ....... image




P.S. Cred c-am stricat galeria . Vroiam sa mai pun o poza si nu mai merge .

Poze: smilie ... Poze cu plante
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:P.S. Cred c-am stricat galeria . Vroiam sa mai pun o poza si nu mai merge .

Nu ti-ar ma ajunge ... tu vrei spatiu la galerie dupa cati litrii ai in acvarii ?
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Si, cu mica intirziere, niste flori Myriophyllum tuberculatum si Anubias pentru toata partea feminina a forumului .

Da, asa da "ghiocei" Nici cu restul plantelor nu mi-e rusine...

MARELE ALB wrote:P.S. Cred c-am stricat galeria . Vroiam sa mai pun o poza si nu mai merge .

Cu siguranta ai stricat-o. Ma chinuiam de jumatate de ora sa "urc" o amarata de poza care nu mai incapea in spatiul meu virtual cand, dupa ce o micsorasem destul, mi-a dat eroare :-) Si pe urma am vazut si de ce...
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Super de super MA

Rotala rotundifolia chiar e o varietate 'red' sau s-a facut asa de la lumina? La mine e roz roscat(initial a fost verde) si ma intreb de la nitrati scazuti sau de la TLD830?
Folosesti nutrienti (si daca da de care) sau iti e suficient schimbul de apa la picatura?

Mare frumusete mare

Oare userul tau nu ar trebui sa se numeasca Marele rosu? :brosu:

Din trecut
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

fishtecine wrote:Rotala rotundifolia chiar e o varietate 'red' sau s-a facut asa de la lumina? La mine e roz roscat(initial a fost verde) si ma intreb de la nitrati scazuti sau de la TLD830?
E o varietate "red" . Printre preferatele mele . S-a nimerit sa fie chiar sub armata de 830 , virfurile au ajuns la suprafata, s-a bronzat si s-a facut rosie de tot.

Am acolo si Rotala de care spui tu, e undeva dupa buturuga, si e roz roscat la virf.

fishtecine wrote:Folosesti nutrienti (si daca da de care) sau iti e suficient schimbul de apa la picatura?
Folosesc HP. Din cauza geometriei locului n-am picatura . Schimb clasica treime la 1-2 saptamini.


fishtecine wrote:Oare userul tau nu ar trebui sa se numeasca Marele rosu? :brosu:

Cind o s-apara rasa de porci "Marele Rosu" asa o sa-mi spun .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pentru ca s-a reparat galeria am pus si ultima poza cu buturuga ce abia se mai vede de Anubias, Microsorium, Bolbitis si muschi :

image

Poze: smilie ... Poze cu plante
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

foarte tare domnule
[Email] [WWW]
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sper sa fie cu iertare da nu prea am avut timp sa ma duc im BAia Mare dar saptamana viitoare am treaba in zona asa ca poti sa pregatesti scalarii si lerii ca vin dupa ei.

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

MA, ma uit la sarcofagul ala si imi vine sa plang... de bucurie (si un pic si de invidie) :-). Felicitari! . Poti sa imi zici cati w/l ai acolo? Eu am vreo sansa la 96W/180l brut (~160net) sa fac ceva asemanator... sau sa ma multumesc cu anubiasii, echinodorusii si valisneria?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

arnoldx wrote:Sper sa fie cu iertare da nu prea am avut timp sa ma duc im BAia Mare

Nici o graba. Trebuia sa dau si io vina pppaaa cineva pentru fapta de mare icooltura™ acvaristica de a tine impreuna speciile alea icompatibile™ .


Anubias wrote:zici cati w/l ai acolo?

20 tuburi de 36 W (8 x Osram Fluora + 12 Philips TLD 830) la 1.200 litri de acvariu . Cred ca apa sint vreo 1.000 litri, poate mai putini.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Se pare ca nu mai sint nitrati in sarcofag. La 30-40 neoni si 6 Ancistrusi nici n-ar avea de unde . Unele plante se ingalbenesc usor - Anubias si Micranthemun. Cred c-arunc o lopata de azotat din ala cum se pune pe gradina .

Poze: smilie ... Poze cu plante
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Porcu'"]Se pare ca nu mai sint nitrati in sarcofag. La 30-40 neoni si 6 Ancistrusi nici n-ar avea de unde . Unele plante se ingalbenesc usor - Anubias si Micranthemun. Cred c-arunc o lopata de azotat din ala cum se pune pe gradina .[/quote:726cc3136d wrote:
Iti dau io alta solutie: baga v-o 10 carasi, 10 scalari si lasa apa nechimbata cateva luni. Sa vezi cum te umplii de nitrati. O sa ai sa dai si la altii care tot asa nu prea au .....
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Scuze ca ma bag, da' n-am inteles unde anume in Baia Mare se ezista(TM) asa un Sarcofag? Vreau si eu adresa! N-am inteles eu bine sau e intr-o biblioteca? In vara asta am drum pe-acolo si vreau sa vad si eu minunea asta.

P.S. Mor dupa plantele rosii!

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sfarsitorul wrote:da' n-am inteles unde anume in Baia Mare se ezista™ asa un Sarcofag? Vreau si eu adresa! N-am inteles eu bine sau e intr-o biblioteca?
Ai inteles bine, e la Biblioteca Judeteana Petre Dulfu™ :jajaja: , exact la intrare, in calea cititorilor ....... sa nu poata sa nu-l vada .
Spune cu citeva zile inainte de a veni, sa-l aranjez un pic ....... ca n-arata chiar foarte coolt acuma .......

Sfarsitorul wrote:Mor dupa plantele rosii!
You're my brother .

Poze: smilie ... Poze cu plante
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Porcu'"]Spune cu citeva zile inainte de a veni, sa-l aranjez un pic ....... ca n-arata chiar foarte coolt™ acuma ....... [/quote:c027d71b85 wrote:
Nu-l credeti! Arata foarte bine, poate un pic mai aerisit.
Am fost in Baia Mare, pe la biblioteca, chiar pe 7 iunie, dar plecasesi de la biblioteca, asa ca nu te-am putut intilni. Nu ne-am intilnit pina acum. Speram sa te cunosc. Poate data viitoare cind mai vin la Satu Mare voi putea da o fuga pina la Baia Mare.
Oricum, felicitari!

Io
Galerie imagini
[WWW]
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Marite a trecut destul de mult timp de cind nu ai mai pus pe site poze cu renumitul "Sarcofag". Te rog urca pe site si pentru incepatorul de rind 2-3 poze recente cu "divina creatie" pentru a vedea tot poporul ca avem si noi acvarii superbe in Romania si ca nu trebuie sa te cheme Amano sau altcumva pentru a realiza ceva placut "ochiului" ci iti trebuie multa lectura, pasiune pentru frumos si rabdare cu caru'.
Am nevoie sa-l vad pentru a ma ambitiona in ceea ce vreau sa fac in "coltul meu de ocean :scalari: " si sa vad cam cit mai am de muncit pentru a te prinde din urma :-).
Multumesc anticipat

Just me!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

l3n3a wrote:Te rog urca pe site si pentru incepatorul de rind 2-3 poze recente
Galeria mea foto a crapat definitiv si ireversibil . Nu mai pot pune poze de citeva luni bune .
Blasfemie .

l3n3a wrote:nu trebuie sa te cheme Amano sau altcumva pentru a realiza ceva placut "ochiului"
Io zic sa nu-l jignim asa crunt pe Amano .

Poze: smilie ... Poze cu plante
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Porcu'"][quote="l3n3a wrote:
l3n3a wrote:nu trebuie sa te cheme Amano sau altcumva pentru a realiza ceva placut "ochiului"
Io zic sa nu-l jignim asa crunt pe Amano .

No, hai lasa falsa modestie, ca stim noi cum sta treaba.Pot sa va zic ca am vazut cu ochii mei sarcofagu` lu` Porcu si m-am gandit:" ce misto e sa fii un pic de faraon mort si sa te ingroape in asa ceva ".Acvariul e...coolte

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com