[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sarcofagu'  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Poze noi:

image

Preferata mea :

image


image


Singurii pesti ramasi acolo sint vreo 150 neoni si 8 pui de scalar (clasici ).


Cu putina ordine pusa intre plantele alea cred c-ar arata mai bine. Sa nu mai spun de tendinta de a-l transforma in banca de plante in dauna aspectului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]
image


Esti un mare Porc` ... Mai ai si rât sa o expui???
Pai da caci porcului de rasa de nimic nu-i pasa...

Acvariul s-a maturizat. Ai in el plante care care imi plac, cu frunza sanatoasa si textura corecta.
Parca pe faţă ai ceva probleme la Micranthemum-ul (daca identific corect planta in poza de la distanta)....mi se pare ca s-a cam galbejit si nu mai are verdele ala crud.
O alta remarca e, ca am senzatia ca te-ai mai puturosit si nu le mai trimezi la timp, dand o vaga senzantie de deranj.

Acuma depinde ce ai vrut...nu era musai de pozat pentru concurs, dar plantele , multe dintre ele arata de unghie in gat ...si aici fac iarasi referinta la poza aia.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Esti un mare Porc` ... Mai ai si rât sa o expui???
Pai trebuia sa justific cumva de ce-am pus-o pe primu' loc in top .

Sandu wrote:Parca pe faţă ai ceva probleme la Micranthemum-ul (daca identific corect planta in poza de la distanta)....mi se pare ca s-a cam galbejit si nu mai are verdele ala crud.
Ca bine mai vezi . Da, Micranthemum-u' s-a ingalbenit un pic. Motive: a fost invadat de muschiu' ala nenorocit la care i-am uitat denumirea ....... aduce un pic cu Vesicularia, da' nu se fixeaza de suport, in schimb a crescut necontrolat prin covoru' meu. L-am neglijat o vreme, apoi l-am cules fir cu fir = munca de chinez batrin. Cert e ca Micranthemum-ului nu i-a placut deloc invazia. Acuma isi revine, acum 3-4 saptamini arata si mai rau .

Sandu wrote:O alta remarca e, ca am senzatia ca te-ai mai puturosit si nu le mai trimezi la timp, dand o vaga senzantie de deranj.
Senzatia de dezordine o am si io, motiv pentru care n-am avut curaj sa ma prezint la concurs cu el. Poate la urmatoru' , ca tot a deschis INTROS calea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Deliciu pentru ochiul privitorului aceste noi poze. :jumpers: Comentarii si sugestii privitoare la acvariu nu am dar nici nu permit sa-ti adresez.
Nea' sa-ti tina Domnu' obiceiul cu urcatul de poze noi pe forum macar o data la 3-4 luni.

Just me!
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]Poze noi:

Preferata mea :

image


PIESA!

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Asa a inceput totu':
[Thumb - 1200_litri_1.jpg]

[Thumb - 1200_litri.jpg]

[Thumb - e_2.jpg]


Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Apoi a venit prima apa din sarcofag™:

[Thumb - prima_apa.jpg]


Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sintem in 3 iunie 2004 ........ prima forma a sarcofagului e de un primitivism antic ....... avem Limnophilla aquatica, Limnophilla sessiliflora, Anubiasi, Echinodorus barthii, Bacopa caroliniana .......
[Thumb - DSCF2845.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 09/03/2012 13:03:35


Poze: smilie ... Poze cu plante
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Porcu', eu am fost sa-ti vad bazinul anul trecut in noiembrie, daca nu ma insel, cand mi-ai spus sa merg pe la Peti ca nu voi regreta, asa a si fost! Si acum tinem legatura si colaboram. De atunci ai mai facut schimbari la sarcofag?

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am modificat postu' precedent, poza e din 2004, nu din 2006.
tarca.paul wrote:cand mi-ai spus sa merg pe la Peti ca nu voi regreta, asa a si fost!



tarca.paul wrote:De atunci ai mai facut schimbari la sarcofag?

Presupun c-ai regretat ca l-ai vazut , arata jalnic. Nu prea am mai facut schimbari, nici poze, mi-e rusine de el ....... planuiesc io ceva modificari ....... pina atunci istoria continua .......

Sintem in 20 octombrie 2004 ....... au mai disparut plante, a aparut o tufa de Alternanthera reineckii "lilacina", a aparut si bootoorooga™:

[Thumb - DSCF3493.JPG]

[Thumb - DSCF3495.JPG]

[Thumb - DSCF4479_.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2012 13:03:21


Poze: smilie ... Poze cu plante
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Porcu wrote:
tarca.paul wrote:De atunci ai mai facut schimbari la sarcofag?

Presupun c-ai regretat ca l-ai vazut , arata jalnic. Nu prea am mai facut schimbari, nici poze, mi-e rusine de el ....... planuiesc io ceva modificari ....... pina atunci istoria continua .......


Indeed . Sunt convins ca ai idei bune...totul e sa gasesti timp, buget si chef.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2012 11:40:09


A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

tarca.paool wrote:Indeed . Sunt convins ca ai idei bune...totul e sa gasesti timp, buget si chef.

Sper ca n-ai facut poze, m-ai putea santaja ordinar cu ele ....... ai putea deveni al doilea santajist ordinarda™ pa™ forum .......

Timp s-ar gasi, buget in nici un caz nu se va gasi ....... da' nu-i neaparata nevoie, sint destule plante pe care le pot creste fara buget. Singura problema e aia cu chefu' .


P.S. In atentia cautatorilor prin gunoaie si a scurmatorilor prin rahat: nu interpretati aiurea treaba cu bugetu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Si daca as fi facut poze, nu te-as fi santajat...dar acum ca ai zis, imi cam pare rau )
Sunt sigur ca gasesti chef, intro seara in care stergi butoanele de la telecomanda...dai un telefon si trebuie sa gasesti un individ-doi care sa te ajute. Daca ma anunti in scris cu 24 de ore inainte, deja ai avea unul

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

6 ani ti au trebuit @Mare , ca sa ne arati un "semn" din mila "Mariei Tale"??!!

Nu mai intreb ce te a determinat sa ne dezvalui mici "secrete" din procesul nasterii si evolutiei Sarcofagului. Nu pot decat sa ti multumesc ca le ai impartasit cu noi , chiar si acum dupa mai bine de un cincinal in care le ai pastrat la cutiuta

Imi place mult de tot ! ..iar locatia , face toti banii

Nu prea am mai facut schimbari, nici poze, mi-e rusine de el ....... planuiesc io ceva modificari .......

Hmm..sa fie vorba oare de vreo schimbare radicala catre zona "calcaroaselor"?! Ar da super , avand in vedere dimensiunile, un biotop "negru" cu ceva Hapi

Bafta multa! Mai asteptam imagini!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

malawi_crys wrote:Nu mai intreb ce te a determinat sa ne dezvalui mici "secrete" din procesul nasterii si evolutiei Sarcofagului. Nu pot decat sa ti multumesc ca le ai impartasit cu noi , chiar si acum dupa mai bine de un cincinal in care le ai pastrat la cutiuta

Pai "secretele" au mai fost pe forum, pe forumu' vechi, babaciunile forumului le cunosc .

malawi_crys wrote:sa fie vorba oare de vreo schimbare radicala catre zona "calcaroaselor"?! Ar da super , avand in vedere dimensiunile, un biotop "negru" cu ceva Hapi

Ma tem ca sesizez aici mina manevratorului™ sef, Calin ....... de citiva ani munceste sa ma convinga sa-l fac cu Tropheusi ....... si nu se abtine de la nimic pentru a-si atinge mizerabilu' (nobilu' din punctu' lui de vedere) scop .

Continuam ....... am ajuns in 20 decembrie 2004, chiar inainte de Ignat ....... tufa de Alternanthera a crescut frumos, a aparut un Bolbitis urias ....... acvariu' arata putin mai decent . Imaginati-va marimea Alternantherei si a Bolbitisului tinind seama ca acvariu' are 240 cm lungime.


[Thumb - stinga_2.JPG]

[Thumb - mijloc.JPG]

[Thumb - tot.JPG]

This message was edited 4 times. Last update was at 09/03/2012 13:04:28


Poze: smilie ... Poze cu plante
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Porcu wrote:Pai "secretele" au mai fost pe forum, pe forumu' vechi, babaciunile forumului le cunosc .

Atunci pentru restu' raman secrete in continuare?
Chiar, si eu am vrut sa te intreb in ce cladire e pus sarcofagul? Pare a fi ceva cladire publica, din poze... sau e o casa particulara?

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu e nici un secret, da' pina acum n-a fost nimeni curios de istoria sarcofagului ....... precizez c-a facut senzatie la vremea lui, in 2004 un acvariu de 200-300 litri era considerat urias ....... lucruri care ni se par acum normale, atunci erau SF-uri ....... daca aveai o instalatie simpla pentru CO2 erai semizeu, daca aveai pH-controller erai ....... din alt film .......

Cum adica in ce cladire? In locuinta mea, Marea Piramida :faraon; .

E in holu' Bibliotecii Judetene din Baia Mare, my job.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cum n-a fost nimeni bre' curios de sarcofag...Daca-i sti tu cate searchuri am rupt sa gasesc mai mult de cateva poze si 2-3 pagini intr-un topic

Salut cu entuziasm istorisirea

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Cum n-a fost nimeni bre' curios de sarcofag...Daca-i sti tu cate searchuri am rupt sa gasesc mai mult de cateva poze si 2-3 pagini intr-un topic

Da' io de unde sa stiu ce faceai tu in spatele tastaturii? ....... pardon, in maruntaiele computerului, doar am stabilit ca nu existi si ca esti doar un soft complex .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
stefanp wrote:Cum n-a fost nimeni bre' curios de sarcofag...Daca-i sti tu cate searchuri am rupt sa gasesc mai mult de cateva poze si 2-3 pagini intr-un topic

Da' io de unde sa stiu ce faceai tu in spatele tastaturii? ....... pardon, in maruntaiele computerului, doar am stabilit ca nu existi si ca esti doar un soft complex .


Corect, ca era' sa uit
Pai nu stiu, ma gandesc ca puterea faraonica te ajuta sa vezi si sa cunosti tot

Una peste alta, asteptam cu nerabdare episodul 3 din serialul "Sarcofagul".

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com