[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

acum am vazut: NU PUI SCOBITORI, se pune fir de guta, dar repet, chiar daca platesti ia pe cineva care se pricepe

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai nu cred ca e ok sa las bucati de lemn intre lipituri. Adica din ce am vazut in acest topic, acestea au fost scoase si locurile umplute ulterior cu silicon http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/19550.page

Aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/25254.page am inteles ca au fost scoase dupa pozitionarea sticlei, doar ca eu am fund dublu la acvariu si nu o sa am cum sa fac asta, macar cele de jos vor trebui sa ramana pe pozitie.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2017 19:26:26

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

scorpionul wrote:acum am vazut: NU PUI SCOBITORI, se pune fir de guta, dar repet, chiar daca platesti ia pe cineva care se pricepe


As plati, dar nu cunosc pe nimeni in Suceava care sa se priceapa la lipit acvarii... De aceea as fi vrut sa incerc metodele prezentate mai sus cu distantiere din lemn, mi se par mai usoare, doar ca in niciunul din topicuri nu imi e clar cum au facut pana la urma. Chris zice la un moment dat ca le-a umplut ulterior la ultima fata lipita, dupa ce a avut o mica problema cu primele care s-au lasat un pic, iar Adi zice ca le-a scos inainte de umplerea cu silicon, dar acea metoda nu se poate cand am fund dublu si doar o foaie de geam e incastrata intre laterale.

The Lost World - 2017
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

amandoi au folosit distantierele pentru a pozitiona sticla. Dupa fixarea ei betisoarele au fost scoase si apoi s-a trecut la lipire, s-a umplut locul cu silicon cap-coada. Cristi a lasat betisoarele doar sus unde nu mai conta si in felul asta s-a asigurat ca ramane distanta corecta intre geamuri. Deci niciunul din ei nu aturnat silicon peste bete ca pe urma sa scoata betele si locul sa-l umple cu silicon. Noi folosim guta ca distantier deoarece exista tendinta de a presa foarte tare geamurile si a elimina siliconul dintre ele. Aici apare pericolul ca la un geam care nu este cantuit sa faci atingere sticla pe sticla si sa-l crapi la diverse tensiuni care pot apare chiar in timpul umplerii cu apa. Grosimea siliconului este ca rostul la gresie, are rol de a prelua miscarea casei la cutremur si ea sa nu se sparga. Daca tu folosesti guta si o lasi acolo nu e nicio problema ca si guta are un coeficient mare de elasticitate. Pe urma tai capetele cu o lama si asta e.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Chiar ca munca de chinez batran curatatul asta... pffff, cred ca daca iar nu iese lipitura si va trebui sa il fac si a 3`a oara, pun barosul pe el ))) vineri va anunt ce si cum ) intre timp sper sa il termin de curatat pana atunci... am luat si ceva solutie speciala pentru asa ceva, dar e 23 lei o sticluta si mi`ar trebui o tona ) ca nu merge din primul strat, tot cate putin asa... Mai bine functioneaza diluantul + un burete bucatarie care sper sa nu imi zgarie sticla ca disper ...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cand cureti, incearca si cu acetona

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

foloseste cutter si lame de ras. Cu diluantii nu cred ca faci mare lucru. Vezi ca este si cutter in forma de aparat de ras. Cu ala impingi foarte bine si tai grosul de silicon. Trebuie sa cureti tot tot tot. Daca iti iei un set din asta poate iti ajunge. Eu am folosit separat si lamele de rezerva de la cutter-ul ala ca ap de ras ( o sa-l vezi in partea de sus a imaginii) https://www.sculesiechipamente.ro/set-cutter-8buc-16048/

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Cu cutter am dat cat s`a putut, apoi cu lama de ras porcarie din aia mica, tot cat s`a putut, si la final ca sa se duca toate dihaniile, diluant, care face minuni ) dar tot munca de chinez este astazi in vreo 3, ore de munca abia am curatat perfect fundul acvariului... Bine asta era si cel mai greu de curatat, ca fiind fund dublu cu una din foile de geam incastrate, a, ca o scara sa-i zic asa si aia nu a fost chiar usor de curatat... Ma gandesc ca la laterale imi va fi mai usor, dar e si maine o zi, ajunge pe astazi ) plus ca trebe sa mai iasa si duhoarea de la diluant ) cu acetona n-am incercat inca pentru ca n-am prin casa, dar o sa cumpar maine sa vad cum functioneaza si ea... Cert e ca incetu cu incetu reusesc sa-l curat ce se vede murdarie in poza, e intre foiledegeam, nu pe suprafata de lipit
[Thumb - 20170307_195826.jpg]

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Un mic update, ieri am relipit acvariul si pot spune ca a fost un succes. Metoda cu distantiere a fost castigatoare si am toate lipiturile perfecte. atasez si cateva poze cu pregatirile dinainte de lipitura. si vin si cu o intrebare: ajung 3 saptamani ca sa polimerizeze cum trebuie siliconul? mai exact, pot sa-l bag la apa pe 30 martie? )

Edit: am pus tot acvariul pe pozitie si fixact in coltari iaainte sa bag siliconul. Singurele distantiere care au ramas si acum si nu le scot decat peste 10 zile, sunt cele de pe fund. in 10 zile le voi scoate si voi umple acele puncte cu silicon, sunt cateva puncte mici care nu afecteaza cu nimic siguranta acvariului. Intaritoarele le voi pune tot peste 10 zile, cand o sa scot si menghinele de colt, pana atunci nu ma ating de acvariu. Dupa experienta avuta, nu vreau sa mai risc nimic )
[Thumb - 20170310_191951.jpg]

[Thumb - 20170310_191945.jpg]

[Thumb - 20170310_191935.jpg]

[Thumb - 20170310_192010.jpg]

[Thumb - 20170310_192000.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2017 23:49:19

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ce parere aveti despre aceasta "cioata"? Ar da bine in acvariu?
[Thumb - 20170313_173503.jpg]

[Thumb - 20170313_173501.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/03/2017 00:43:44

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

e super faina...acum depunde cit e de mare si cit cade din ea...ce e putred...ce ramane..daca ramine asa e belea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai din ce am vazut asa in mare, pare sa fie toata ok, fara parti putrezite si da, o sa intre intreaga in acvariu
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buturuga aia este foarte misto!

- curatata de coaja, cu o perie aspra...
- curatata de eventuale parti putrezite...
- spalata bine cu furtunul si cu peria...
- la inceput o sa pluteasca, asa ca trebuie ancorata de fundul bazinului.
- o sa faca niste muci albi pe ea (film bacterian)... trece de la sine, sau cu melci.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

I-am mai facut o inspectie mai amanuntita saptamana asta si vad ca nu are nici o parte putreda. Asa ca saptamana viitoare o voi aduce acasa de la tara (la bunici) si o pregatesc, pentru ca in curand va fi facuta proba de apa la acvariu ... Cand zic in curand, ma refer peste exact 10 zile )...

Am si o intrebare, e ok nisipul asta pentru acvariu? https://www.dedeman.ro/suceava/nisip-pentru-filtru-0-4-0-8mm-25kg/p/7024339 si cam ce cantitate mi-ar trebui? 25 sau 50 kg?


P.s. am uitat sa precizez ca acvariul nu va mai gazdui cei 6 piranha, ci alti pesti, care deocamdata ii tin surpriza urmand ca in zilele urmatoare sa dezvalui misterul pestii vor fi cazati unde au stat piranha, temporar, pana va fi ciclat noul bazin ... Dupa ce voi dezvalui surpriza, o sa mai cer ceva informatii legate de ei

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2017 11:52:39

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Hmm si daca e bun nisipul, cati saci mi-ar trebui pentru 1500 x 600? 2x25kg ajung?... Nu de alta, dar daca e ok, as vrea sa il iau maine ca pe site scria stoc limitat
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Imi place ce vad la tine, o intrebare am, cum se numesc menghinile in care ai prins acvariu la colturi, am incercat sa caut si cum sa iti zic, nu stiu ce sa caut si unde sa caut.

Multumesc anticipat

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2017 20:23:36


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nisipul e bun, dar depinde si de cat de gros va fi substratul, oricum se mai pierde la spalat asa ca ia doi saci

This message was edited 2 times. Last update was at 21/03/2017 21:28:37

[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lupulcelrau21 wrote:Imi place ce vad la tine, o intrebare am, cum se numesc menghinile in care ai prins acvariu la colturi, am incercat sa caut si cum sa iti zic, nu stiu ce sa caut si unde sa caut.

Multumesc anticipat


Sint menghine coltar, gasesti la magazinele de bricolaj...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu am luat menghinele de la Leroy merlin, nu stiam cum se cheama, dar am mers prin magazin pana le-am gasit ) erau prin zona cu scule...

Cat despre nisip, pana la urma am luat 3 saci, ca parca mi se par putini doar 2 ) o sa vad eu cand voi amenaja acvariul daca am nevoie de toti sau nu. Macar acuma stiu sigur ca imi ajunge, daca tot am luat 75 kg )
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Noh si acum surpriza de care pomeneam O sa atasez 3 poze din pacate facute cu telefonul, deci nu sunt foarte clare cu viitorii locatari. Bine, nici ei nu m-or ajuta ca is ai dracu si se misca ca nebunii de zici ca is drogati )... O sa incerc sa atasez si un video, unde se vor vedea mai bine . Va rog sa ignorati acvariul, e doar temporar, aproximativ o luna pana cand va fi gata noua lor casuta ... Dupa cum se poate observa in vide, nu poze ) sunt 2 roscovani, unul clasic, si unul "mulatru" ) jumate clasic si jumate, naiba stie ) astia 4 erau la magazin astia i-am luat ... Acu sper ca in timp sa se formeze o pereche si sa raman doar cu 2, dar depinde de noroc )...

[Thumb - 20170322_180057.jpg]

[Thumb - 20170322_180054.jpg]

[Thumb - 20170322_180233.jpg]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com