[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dennerle Scaper's Tank - Contest 2014  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
petre79
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:24:03
Messages: 415
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Bine zis ...Stefan !!!!
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pentru ca sa dea sansa ca un acvariu foarte frunos sa ajunga in frunte chiar daca in spatele lui nu este o comunitate foarte puternica care sa-l sustina prin voturi. A avea un mare numar de voturi nu inseamna ca acvariul tau este cel mai bun, poate insemna doar ca ai tai te sustin foarte tare. Dar aici se promoveaza calitatea, frumusetea care nu sunt tocmai "poate" votate in prima faza. Un alt motiv poate fi ca sa nu dezamageasca concurentul. Tie nu ti-ar parea rau ca dintr-o pozitie avansata sa fii retrogradat? Nu te-ar dezamagi? Asa mai bine nu stii pe care pozitie ai fost si nu mai ai regrete

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai oare de ce la concursul nostru juriul nu va sti al cui este acvariul decat la final, dupa
jurizare? E acelasi lucru.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

kirucd wrote:Pai oare de ce la concursul nostru juriul nu va sti al cui este acvariul decat la final, dupa
jurizare? E acelasi lucru.


Maaa, ca dreptate ai
Nu vedeam padurea din cauza copacilor

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ce ma amuza cum ne tinem scai de unguri, daca ar fii fost rezultatele finale era mai tare dat si ca sunt un pic mai inaintea noastra cu aquascapingul.
Felicitari participantilor si succes in continuare!
[Yahoo!] [ICQ]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Dogibeer wrote:Ce ma amuza cum ne tinem scai de unguri, daca ar fii fost rezultatele finale era mai tare dat si ca sunt un pic mai inaintea noastra cu aquascapingul.


Esti un finutz ...ungurii sunt "un pic mai mult" inaintea noastra cu aquascapingul. Au o comunitate aquascape bine cristalizata si cateva brand-uri serioase ce sprijina aceasta comunitate. De aceia, de ani de zile duc aceasta lupta de promovare a unor brand-uri puternice, crezul meu fiind ca prin prezenta lor or sa sprijine formarea unei comunitati inchegate ce poate sa fie ajutata. Potentialul nostru de tara este mare. Zic eu mai mare ca al ungurilor. Totusi populismul si mirajul preturilor ieftine ce le-a permis unora sa vanda "retete minune" a tinut departe partenerii seriosi. Brand-urile renumite se tin departe de gainarii care vand potiuni fantastice de fertilizare pentru ca asta tradeaza o anumita mentalitate primitiva a pietei si a...cumparatorului.
Vedeti ce a insemnat insa un sponsor serios (Dennerle) de exemplu in organizare concursului Scaper`s Tank din Rusia...ce aport, ce reclama, ce interse...si nu in ultimul rand ce premii???

Un astfel de climat nu poate sa patrunda in tara noastra prin vanzare de prafuri pe care le diluam si pe care incercam sa le vindem cu profit de 400% spunand ca sunt mai bune decat ceea ce se produce pe piata.
Un astfel de climat nu se formeaza banand membrii propriului forum cand vor sa participe la un concurs de aquascape.
Un astfel de climat nu se promoveaza trunchind adevarul in fata propriilor useri avand intersul sa denigrezi anumite persoane.
Astfel de mentalitati impiedica formarea unui climat profesionist de ani de zile in Romania.

Cu toate astea noi am avut si avem incredere incredere in primul nostru concurs de aquascaping organizat cu sprijinul unor sponsori seriosi, concurs ce a reusit sa capaciteze inclusiv atentia celor de din afara anticipand editia internationala de anul viitor pe care deja am inceput sa o discutam. Este cale pe care am mers inca de la inceput. Am promovat brand-urile si nu carpaceala...Stim ca aceasta cale poate sa duca catre o evolutie prin profesionalism.
De asta, eu, am indemnat noua generatie de aquascaperi romani sa participe la ambele concursuri...nu numai pentru ca sunt membru in juriile celor doua, ci mai ales pentru ca trebuie sa ne remarcam ca o comunitate activa in domeniu . Lucru care in alte tari deja exista!

De aia am indemnat la participare indiferent de forum la RAC 2014, pentru ca numai niste minti afectate si bolnave ar putea sa creada ca obiectivul formarii unei comunitati de aquascaperi poate fi deturnat de interese legate de apartenta la un forum anume...Oameni mici, minti inguste...dar extrem de vocativi...lucru care inca la noi in tara inca prinde mai bine...la publicul lipsit de informatie si finante. Tine-i dezinformati, alimenteaza-i cu barfa si scandal si atunci o sa poata cumpara toate porcariile care desi aparent au preturi mici, ascund ulterior un cost mare si un profit barosan pentru smecherasi travestiti in onesti proprietari de magazine online care au descoperit astfel intr-o astfel de potlogorie o mare afacere.

Cam asta este din pacate pana acum la noi...Deocamdata singurul lucru prin care ne-am remarcat si care consider ca este unic in istoria concursurilor de aquascape este faptul ca o invitatie de participare la un concurs de aquascaping s-a lasat cu banari pentru participanti si cei ce promoveaza actiunea pe un forum sau cu refuzuri explicite formulate dupa un grosolan copy-paste Cred ca e nevoie de multa minte pentru asta ...dar asta este tara in al carui potential legat de acvaristica inca zic, ca il poate depasii pe cel al Ungariei. Si eu cred asta!

In rest, pe plan personal de atati ani, cat si noi acvariu.ro ca si comunitate consider ca suntem pionieri in domeniul aquascapingului prin introducerea terminologiei, infiintarea unor rubrici dedicate in cadrul forumului, mentinerea unui climat de profesionalism si nu in ultimul rand participarea la concursuri de aquascaping a unora dintre membrii nostrii. Nu pot decat sa ma bucur ca am gasit parteneri pasionati pe http://www.aquascaping.ro si alte cateva cateva forumuri si sa ma amuz de reactia de frustrare tampa starnita pe alte forumuri.
Cred ca m-as fi amuzat insa si mai tare daca nu ar fi fost vorba despre tara mea...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
AdiC
Member
[Avatar]

Joined: 04/03/2014 07:08:31
Messages: 119
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Felicitari finalistilor... Acum am vazut rezultatele. Cel mai bun loc ocupat de romani este locul 9 al lui Ionut. Bravo tuturor!!!

RIVENDELL
Archipelago
Grey Heavens
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Felicitari TUTUROR, in primul rand lui Ionut Godea...dar si celorlalti ce au intrat in top 25!!! Este un inceput, personal cred ca mai aveam sansa macar cu inca un acvariu, cel al lui Alex.08 dar nu trebuie sa disperam...

Felicitari tuturor participantilor care au obtinut clasarea:

9. Serenity
Ionut Godea (Bacau, Romania)
12. The Good Side
Alexandru Lucian Caileanu (Craiova, Romania)
15. Shrimp Land
Petru Muresan (Hunedoara, Romania)
19. EndlerLand
Emil Visan (Bucuresti, Romania)
21. Mountain Scape
Stefan Prisacariu (Falticeni, Romania)
25. Green Bliss
Raluca Tudora (Bucharest, Romania)

Bafta si mai ales inspiratie celui ce o sa primeasca un Scaper's Tank de la Dennerle!

REZULTATELE SCAPER`S TANK


Inca ceva...cu cateva luni de zile in urma, pe un alt forum eram citat fara acord, introduys fara intentia mea intr-un dialog fara vointa mea si intrebat smechereste atunci cand scriam legat de concursul RAC 2014 ca: fiecare bazin inscris in concurs va fi prezentat sub anonimat juratilor, urmand ca dupa finalizarea clasamentului sa fie cunoscut si concurentul" zise dl Veres ...si cum se traduce vrajala asta in cazul acvariului lui Ionut as intreba eu?"

Ca urmare a mahalalei starnite atunci ...Ionut era la un pas sa nu mai participe. Nici aici, nici acolo...
Insinuant, respectivul, sugera ca acvarii precum cele ale lui Ionut sunt cunoscute si vezi Doamne de asta l-as favoriza intr-un fel si nu pentru calitatea lor.
Mentalitate de tip romanesc...probabil ca asa este respectivul obisnuit sa procedeze atunci cand este el pus in situatia sa dea verdicte legate de oameni si munca lor. Lanseaza verdicte in functie de ...interes!
Un proverb nu tocmai ortodox are o explicatie pentru randurile scrise atunci...se spune ca: Hotul strica ca este furat iar curva ca este inselata...

Nu-mi face placere sa ma amestec in troaca cu porcii (un singur Porc imi e drag si ala pentru ca face acvaristica de calitate pe forumul asta de fo` 10 ani incoace), de regula nu ma obosesc sa ofer nici raspunsuri ...cu atat mai mult la intrebarile cu iz de mitocanie. Totusi de data asta raspunsul la intrebarea legata de vrajala nu l-am oferit eu...
Asadar, NU Domnul Veres raspunde la mitocanie...dar cu vrajala ramane cam asa:...Ionut Godea a fost votat de 15(de fapt 14 jurati - unul s-a retras, in primele 10 acvarii ale zonei aferente tarii noastre). A dracului coincidenta... Trebe` ca Domnu` Veres sa fi avut multa vrajala in dansul ca sa fi reusit sa-i vrajeasca si pe ceilalti jurati ca sa-l puna taman pe "favorizatu`lui" , Ionut acolo.

Regret ca nu am avut atata vrajala in mine si nu mi-a iesit macar si cu Alex...ca sa nu mai zic si de restul participantilor...
E trist, lasati bah copilu` in pace...Este printre putinii, care timid incearca sa scoata capul! Cred ca sunt cu totul vre-o 10 oameni, cu care incercam sa formam o generatie tanara de aquascaperi.Si aici si pe celalalt forum dedicat...Nu mai lansati porcarii de genul astora! Peste ani de zile si cand o sa se ajunga la un anumit nivel o sa intelega toti ca vrajeala tine la Romanica dar nu si afara...Lipsa de valoare nu se inlocuieste cu vrajeala... Chestie de educatie Nu o sa mai puna nimeni botu`(ca sa ma exprim in ton cu interlocutorul)...la vrajeli din astea

Felicitari tuturor participantilor inca odata. Celor care nu ati trecut in faza urmatoare in mod special suport din partea noastra. Ati facut un lucru bun sunteti acolo intre cei care promit...deci mergeti mai departe.
De acum sa revenim la Concursul care face subiectul principal: CONCURSUL RAC 2014...participati

This message was edited 4 times. Last update was at 25/05/2014 18:44:20


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Un rezultat anticipat, cel putin de mine.
Felicitari Ionut si succes in continuare!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2014 09:17:51


Facebook : Tranquility Aquarium
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

alex08 wrote:Un rezultat anticipat, cel putin de mine.
Felicitari Ionut si succes in continuare!
Ai fost aproape Alex
Nu este nimic, felictari si tie! Ai avut un acvariu interesant putem discuta oricand unde zic eu ca au fost micile greseli ce te-au departat cu 2 locuri de top 10.
Acum pot sa ma pronunt este post concurs

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Alex, nu stiu daca se poate sau este confidential, eu as fi curios de parerile juriului la toate acvariile romanesti din concurs. Sa stim ce se urmareste, la ce trebuie sa umblam pe viitor sa captam atentia.
Se vor afisa la un moment dat acolo pe pagina concursului sau...?

Facebook : Tranquility Aquarium
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

alex08 wrote:Alex, nu stiu daca se poate sau este confidential, eu as fi curios de parerile juriului la toate acvariile romanesti din concurs. Sa stim ce se urmareste, la ce trebuie sa umblam pe viitor sa captam atentia.
Se vor afisa la un moment dat acolo pe pagina concursului sau...?
Nu se pot afisa punctaje pe fiecare jurat, sunt confidentiale din cate stiu eu. La fel si aprecierile legate de acvarii. Au aparut doar cateva cometarii postate de catre jurati la anumite acvarii. Cele din top 3 pe fiecare grupa. Cum niciun acvariu romanesc nu a intrat in top 3 nu exista comentarii directe.
De aia am sugerat tuturor celor care au participat si au intrebari sa o faca in privat PM.
Nu am nimic impotriva sa facem un topic separat si sa discutam public parerea mea despre acvariile celor care s-au prezentat la concurs ...daca considerati util. Am zis ca vreau si pot sa ajut. Imi e teama insa ca o sa alunce in derizoriul unor scandaluri asta. Eu sunt obisnuit cu asta...ma musca bajetii pe unde apuca, dar voua nu cred ca va pica bine.
Cum vreti, eu accept.

Singura rugaminte este oricum ati alege sa fiti ingaduitori cu perioada in care o sa va raspund.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/05/2014 10:41:45


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari tuturor celor care au participat. Numai ca au participat este foarte mult si foarte important. Tot procesul de pregatire, studiul, inercarile, cautarile fac ca aceasta participare sa duca la un salt calitativ al acelui acvarist.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari tuturor!... poate mi-a scapat mie, dar nu a fost trecut aici si Stefan:

21. Mountain Scape
Stefan Prisacariu (Falticeni, Romania)
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Însemna ca el nu a intrat in primii 25.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Însemna ca el nu a intrat in primii 25.
A intrat, cum sa nu... Ba inca acvariul lui ar fi putut sa fie mult mai bine clasat...din pacate cu cateva zile inaintea pozarii inteleg ca a avut un accident. Eroarea a fost reparata ...eu nu bagasem de seama...ca deh asa imi favorizez "oamenii mei"

maryusdv8 wrote:Felicitari tuturor!... poate mi-a scapat mie, dar nu a fost trecut aici si Stefan

This message was edited 2 times. Last update was at 25/05/2014 18:55:11


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Asta este acvariul Scaper`s Tank de la Dennerle pe care urmeaza sa il primeasca colegul nostru

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Atunci nu îmi r?mâne decât sa îl felicit pe Stefan, si pe ceilal?i concurenti.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

inca odata felicitari din toata inima tuturor!. Cel mai important este sa participam. Incet si sigur ne vom crea un nume demn de respect in lumea acvaristicii internationale. Ma bucur pentru cadoul primit de Ionut!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2014 21:18:48


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Felicitari! Eu ma bucur cand vad ca ne creste numarul participantilor

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com