[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
'Tu-i mama lui de vierme!  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, de ce e nevoie de ciorap?... sau nu inteleg eu "filmul"?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

In ciorap se agata si nu mai poate sa scape daca nu intra tot in capcana ci doar un pic si da de ciorap nu mai poate da cu spatele sa scape .....

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai si tubul cu capace ce rol mai are?


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa mintea mea [pentru ca ideea capcanei nu-mi apartine mie si unui acvarist de peste ocean - multumesc lui Cristi pentru ca mi-a reamintit link-ul] explicatia ar fi cam asta:-

Tubul in sine are rolul de a tine ciorapul si de a simula o gaura/grota din piatra prin care circula de obicei viermele.

Capacul negaurit este, cred, o siguranta in plus ca viermele nu perforeaza ciorapul si iese prin capatul neacoperit al tubului.

Capacul gaurit este pus ca sa tina marginea ciorapului si sa nu-i ofere viermelui un spatiu mai mare ca sa poata "intoarce" decat gaura prin care poate doar intra dar nu si iesi.

To live you must learn to die
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru ca a trebuit sa merg la munca azi de la 0730 am venit acasa cu chef "de bataie" mai ales ca am impresia ca tocmai ce mi-a mancat asta noapte primul melc de substrat.

M-am pregatit de ieri cu 2 bucati din asa ceva - ca sa nu mai pun coralii direct pe nisip + doua sticle de apa minerala + o sticla de otet


Am dat jos toti coralii - i-am chinuit iar pentru ca cei mai multi se incrustasera deja. Pavona nu am putut sa o mai desprind si am rupt cateva urechi dar foarte foarte greu

Am scos constructia cu totul din apa si la primul shot de apa minerala monstrul si-a aratat capul. Nu am poze cu momentele astea pentru ca nu am vrut sa il pierd, sa se retraga cine stie
cum in interior si sa nu-l mai pot scoate. In plus eu centram eu dadeam cu capul si tot eu eram si in poarta

In fine. Dupa prima sticla turnata am in cuva victime colaterale - multe si destul de mari





In schimb dihania era inca cu capul afara si se misca circular.
O turnat si a doua sticla si tot nimic. Am incercat sa-l extrag usor cu penseta dar era ancorat bine de tot si mi-a fost frica sa nu-l rup.

La final am turnat cu seringa de 50ml otet prin gauri direct deasupra lui si i-am dat si un shot "in fata".
Spectacolul a fost total. A deschis o gura ernorma de unde a scos 4 sau 5 colti ascutiti de forma semicirculara aranjati pe toata circumferinta gurii.

Dupa cateva minute am incercat sa-l extrag iar pentru ca am vazut ca era deja inert - nu mai "clipea" . De data asta a iesit usor.

Cam asta ramasese din el



Observati cat de groasa e portiunea extrasa. Coada pe care i-am rupt-o acum o saptamana era mai subtire fiindca era probabil elongat la maxim.

Eu zic ca nu a mai ramas niciun segment inauntrul pietrei. Ultimele doua inele sunt mai mici in circumferinta [au si o culoare usor diferita] semn ca isi refacea coada





[Thumb - jxny.jpg]

[Thumb - rdu7.jpg]

[Thumb - rv39.jpg]

[Thumb - fqbh.jpg]

[Thumb - o7s7.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2014 22:20:09


To live you must learn to die
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

La loc comanda.

Am tot cercetat piatra dupa ce am bagat-o in bazin. De ceva vreme incoace mai multi melci de substrat se tot chinuiau sa intre intr-o gaura si am zis sa verific.
Am rupt o prima bucatica de piatra ca in spate sa gasesc o adevarata pestera ceea ce mi-a dat de gandit.

Am luat penseta mica si am inceput sa caut usor inauntru.
Nu mica mi-a fost surpriza sa simt ca am apucat de ceva care nu mai era piatra.





Partea din mijloc e subtiata si probabil alungita de tractiunea pe care am exercitat-o cu penseta.
Oricum cred ca portiunea asta avea aproximativ 20 de centimetri. Asadar i-am estimat bine lungimea totala - peste 25cm.
Macar era mort de-a binelea din cauza otetului cred.

Ah si inca ceva.
Mi se pare mie sau isi forma un cap nou la coada???



[Thumb - vils.jpg]

[Thumb - bgeb.jpg]

[Thumb - yhlv.jpg]

[Thumb - x48w.jpg]

[Thumb - t49r.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2014 22:22:58


To live you must learn to die
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fratica bine ca ai scapat de monstru
Sper ca vei reusi sa pui la loc coralii, acum nu ar trebui sa mai ai probleme.

E bine de stiut ca exista asemenea dihanii care pot distruge un bazin, din pacate
nu prea exista solutii simple de eradicare.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Incredibil ce rezistenti sunt nenorocitii astia.
Bine ca l-ai scos.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Eu tot ma minunez ca acvariul tau poate fi gazda la asa ciudatenie ...
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Maaaan, incredibil de scarbos - cred ca e totusi o satisfactie sa omori o chestie din asta.

Mie nu mi-e clar cum de ai dat de partea de 25cm, adica am inteles ca prima data ai scos coralii (i-ai pus ... unde ?) si apoi ai turnat otet ca sa poti sa scoti prima bucata, groasa. Insa inainte sa pui piatra inapoi in acvariu, ai zis sa studiezi mai mult si ai spart o bucatica si ai descoperit si partea de 25cm ? Sper ca a iesit cu totul

PS: chestiile alea naiba incolacite ce puii mei sunt ?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/11/2013 16:08:35


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Pfaiiiii mai frate !!!!!
Pai, cate un cap de acan, pe seara, era doar o gustarica pentru scarbosenie.
Fain ... sa zica cineva ca nu e buna componenta din spritz
Te felicit Gabi ... ai scapat de-o noapte alba, sau doua ..

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mare si urat, bine ca ai reusit sa-l matrasesti ... nu cred ca isi poate reface CAPUL, din coada rupta... invers, DA...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

viulian wrote:Maaaan, incredibil de scarbos - cred ca e totusi o satisfactie sa omori o chestie din asta.

Mie nu mi-e clar cum de ai dat de partea de 25cm, adica am inteles ca prima data ai scos coralii (i-ai pus ... unde ?) si apoi ai turnat otet ca sa poti sa scoti prima bucata, groasa. Insa inainte sa pui piatra inapoi in acvariu, ai zis sa studiezi mai mult si ai spart o bucatica si ai descoperit si partea de 25cm ? Sper ca a iesit cu totul

PS: chestiile alea naiba incolacite ce puii mei sunt ?


Iulian,

Coralii i-am pus in bazin pe nisip dar, spre deosebire de randul trecut cand i-am pus direct pe nisip, de data asta am folosit sita alba de plastic din poza de mai sus pe care
am asezat-o pe nisip si peste ea coralii.

Apoi am scos constructia de piatra, am tinut-o deasupra unei cuve de plastic si am turnat apa carbogazificata si apoi otet.

Initial am crezut ca ceea ce am scos este restul viermelui ramas dupa ce in urma cu o saptamana ii rupsesem coada.
M-au indus in eroare ultimele inele dar se pare ca este o masura de autoaparare a viermelui care, daca este rupt, isi inchide ultimele segmente imediat.

Am reintrodus - din pacate - piatra in bazin si apoi am observat melcii de substrat incercand sa intre in piatra.
Asa am gasit si restul viermelui.


To live you must learn to die
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Niro wrote:mama lor de viermi sunt peste tot si la mine)
oare sunt buni? pana acum nu am remarcat nimic ciudat in acvariu

image

Din cate stiu eu, astia sunt fire-worms si sunt considerati a face parte din CUC.
Sunt scavengeri si cica nu ataca coralii....
Au in schimb niste tepi care pisca rau daca pui mana goala pe ei, de aici si numele de fire-worm.
Nu cred ca acesti viermi au puterea sa faca asemenea damage la corali....
Parerea mea...
dragosch1
Member

Joined: 11/03/2009 21:29:54
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa nu mai deschid alt thread, o sa postez aici ce am scos azi dimineata dintr-o piatra.
Ieri dupa amiaza pe cand inspectam putin acvariul am vazut capul unui vierme imens care dupa 1-2 secunde s-a ascuns in piatra. Am luat lanterna si am incercat sa il gasesc, dupa cateva minute printr-o gaura din piatra am vazut cum se tara si nu se mai termina, ieri calculasem lungimea la ca 13-15 cm.
Noaptea m-am trezit sa vad daca este vreo miscare in acvariu insa nu am mai observant nimic.
Azi dimineata am dat jos toti coralii (o mare parte din montipora I-am rupt) si am scos piatra cu totul. Nu m-am mai chinuit sa incerc sa salvez celelalte vietati din piatra si am bagat-o direct intr-o jumatate de galeata cu apa de la robinet. In cateva secunde monstrul a iesit in partea din sus a pietrei care era deasupra apei si aproape nu mai misca, am luat o penseta si l-am asezat pe o coala A4. Nu imi venea sa cred ce am avut (si poate mai am) in acvariu.
Cine stie cu ce se ocupa viermele asta, ce mananca si care este numele lui?

[Thumb - viermw acvariu.jpg]

[Thumb - vierme acvariu 2.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E o nenorocire, bine ca ai scapat de el... cauta pe Google dupa Eunicide worm.
E la fel cu ala pe care l-a vanat Gabriel.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragosch1
Member

Joined: 11/03/2009 21:29:54
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum se inmulteste? Este posibil sa mai fie inca unul sau sa isi fi lasat asta ouale printre alte pietre?
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si cand te gandesti ca lumea cu acvarii de apa dulce se plange de... alge sau planaria...

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Trebuie sa fie doi ca sa se poata inmulti. Sunt capabili sa-si schimbe sexul in functie de sexul "partenerului" intalnit dar nu se pot reproduce asexuat.

Ai avut noroc ca l-ai gasit/prins cat era inca destul de mic.

To live you must learn to die
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Si ca l-ai scos intreg(sper).Daca se rupea si-i ramanea capul,se refacea.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com