[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inceputul unei pasiuni  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Ovidiu Ungureanu wrote:Multam pentru sfaturi si observatii, pe masura ce vor mai creste sper sa ajung sa mai triez din ei.. sau poate voi reusi sa dau acest acvariu si sa fac unul ce voiam de la bun inceput.. unul de-o lungime de 200/250 x 60/70 x 65, spatiul este dar trebuie sa vad si la ce costuri ma ridic cu un acvariu la dimensiunile astea.


Undeva prin martie anul trecut, in raspunsul pe care l ai dat interventiei mele in acest topic in care imi exprimam punctul de vedere vis a vis de neajunsurile acelui acvariu , pomeneai de un proiect grandios care la acel moment era in faza de dorinta..

De la acvariul de 1 metru de acum 1 an , nu pot sa spun ca ai evoluat..Este mult mai mult decat evolutie ordinara ceea ce ai reusit sa faci - sa i spunem "explozie evolutiva"- Ovidiu si meriti toata admiratia si aprecierea din partea noastra pentru efortul depus!Rezultatul final nu are cum sa nu fie unul de exceptie!

Trecerea de la acel acvariu de "inceput al unei pasiuni" care nu era adaptat deloc ciclidelor de Malawi, la acest monstru realizat intr un mod profesionist pana in cel mai mic detaliu este pur si simplu de domeniul fantasticului!
Felicitari!!

DanP spunea :
Un proiect de categoria Malawi Crys.


Ma simt magulit si i multumesc insa acesta este un proiect care depaseste aceasta "categorie" . iar aceasta se inscrie in firescul evolutiei .
Acvariu meu s a inscris in trendul bazinelor mari , trend care a luat nastere cu multi ani in urma prin realizarea proiectelor cu "rezonanta" pe taramul african (a se vedea cel al lui Lofty, al maestrului Koala, al lui Pomi si nu numai).
Ce are "in plus" proiectul meu este faptul ca a fost construit de la 0 numai de mine, profitand de ajutorul "virtual" in anumite faze provenit de la persoane precum Dragos (care vad ca continua sa "moseasca" in stil mare fiecare sump "nou-nascut" si sa puna umarul la realizarea fiecarui proiect nou - toata stima!!!) si nu numai, carora le raman profund recunoscator insa acesta nu este un exemplu de urmat (asta e clar) si nu recomand nimanui sa faca ceea ce am facut eu (practic mi am complicat existenta singur, am facut greseli si m am dat cu capul de n probleme)

Anul 2013 este unul foarte "darnic" chiar si in conditiile actuale potrivnice.
Proiectele de genul acestuia incep sa devina o obisnuinta si pe la noi iar aceasta este o tendinta salutara de bun augur care ridica si mentine la un nivel inalt standardul in "zona" africanilor si nu numai...De ce sa nu recunoastem, cel putin in aceasta zona, eram destul de in urma comparativ cu ceea ce se intampla inafara tarii .

Revenind la proiectul de fata, este practic o re-editare a celuilalt proiect timisorean de rasunet in domeniu al lui Adi, deci ..no more comments!
Acvariu, background- pana acum totul la superlativ! Ce va urma ..nu ne va mai surprinde prea mult

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul si modulele sunt durere , dar acel modul pus sus si formand acel semicerc mi se pare foarte artificial. Parca ar fi un apus de soare. Parerea mea.
Si asta iti spun pentru ca imi place ideea ta iar daca mi-as fi facut un Malawi as fi facut ceva asemanator cel putin ca design. Cred ca din acele module poti sa scoti mult mai mult. De fapt aranjamentul este fain cu axceptia acelui modul prins sus. Poate pe langa acel modul ai de gand sa mai pui altele si nu va fi asa singuratic si atunci imi cer scuze.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2013 18:36:53

[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vor mai fi cele 3 modele mici pe care le vezi in poza le vezi puse deasupra pe intarituri, va vezi
cate unul sub cate o intaritura. Si nu are nici backgroundul negru pus, dupa ce il pune se schimba
situatia
Ma corecteaza Ovidiu daca nu e asa, dar eu asta am inteles.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dupa cum am spus si a intuit si Dragos, urmeaza folia neagra si apoi la umplerea acvariului cu apa vor mai fi cele 3 module plutitoare care va schimba total aspectul... acuma el pare artificial cum spui, dar incearca sa iti imaginezi produsul finit
Ideea backgroundului a fost de a nu obtine sentimentul de pestera pe care il regasesti la majoritatea acvariilor de ciclide unde peisajul se termina la "zid" si nici o gramada de pietre inghesuite.. am vrut sa sparg backgroundul astfel incat acel spatiu negru sa fie o extensie a sa.. dandu-i astfel mai multa profunzime... dupa toate astea spuse, sper sa si obtina asta la final

Mai jos cateva linkuri cu poze de unde m-am inspirat:

http://files.riftvalleyaquaristics.webnode.nl/200000002-de98cdf0f0/UnderwaterLakeMalawi-01.jpg
http://paradiseintheworld.com/wp-content/uploads/2012/01/lake-malawi-diving.jpg
http://www.vagabonding.com/images/i044_lake_malawi_uw.jpg
http://www.kayamawa.com/images/underwater_bg_bw.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_lSpFebp1Dh4/TP0ew3QLWII/AAAAAAAAASE/Qx-vZ7mrZw0/s1600/09%2Blake%2Bmalawi.jpg
http://img.diveadvisor.com/photos/lake-malawi-227.jpg
http://www.divingface.com/upload/products/2012/05/15/1338/images/55/36eea730b0ebf8c10b96f739f89e250bb2e6edf53.jpg
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Hei, fain, pietroaiele arata extraordinar in bazin !

Buna treaba cu fundalul, arata super! ... ideea cu pietre "intrerupte" e interesanta si sunt convins ca odata cu lipirea foliei (pana la urma va fi neagra?) va arata si mai si . Toata chestia e ca trebuie lipit al naibii de bine, mai ales "pietrele" ce vor sta jos, in nisip. Stiu ca ai facut asa dar scriu asta aici pentru ca, eu unul, sunt putin obsedat de posibilele urmari ce le poate avea o bucata de polistiren desprinsa de pe fundul apei... cand se ridica, efectul e al unei ghiulele care loveste capacul acvariului din interior. Deci, grija mare cu... armamentul

Intrebare legata de ultima poza din linkuri: ala e modelul constructiv spre care vrei sa mergi pe partea de lumina? Adica open-top cu lampi suspendate? Sau la nuanta luminii te refereai?

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Adi,

-intr-un final voi merge pe negru cu toate ca ma tot gandesc daca sa nu raman la ideea initiala de o paleta de culori formata de albstru inchis spre negru... negru are avantajul de a crea un contrast puternic cu pestii scotandu-i astfel in evidenta.. ramane de rumegat!

adiradu wrote:Toata chestia e ca trebuie lipit al naibii de bine, mai ales "pietrele" ce vor sta jos, in nisip. Stiu ca ai facut asa dar scriu asta aici pentru ca, eu unul, sunt putin obsedat de posibilele urmari ce le poate avea o bucata de polistiren desprinsa de pe fundul apei... cand se ridica, efectul e al unei ghiulele care loveste capacul acvariului din interior. Deci, grija mare cu... armamentul


-ca sa dormi linistit trebuie sa ai incredere in lipiturile ce le-ai facut, eu zic ca daca suprafata pe care s-a facut lipitura este suficient de mare atunci nu va fi problema! poti face un test prin a lipi o bucata similara de polistiren pe o bucata de sticla apoi incearca sa o desprinzi sa vezi ce se intampla... eu zic ca se va rupe polistirenul! deci vei avea nevoie de o forta foarte mare pentru asa ceva..

-banuiesc ca te referi la aceasta poza pentru iluminat:
http://img.photobucket.com/albums/v621/Clutch99/Tank5.jpg

-vreau sa merg pe varianta open-top cu lampi suspendate din tavan, acuma ramane de vazut pe ce lampi am sa merg...(DYI sau ce ofera piata), nu am ajuns in acea faza inca, dar pana acuma asta este varianta aleasa.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2013 21:33:45

malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Ovidiu Ungureanu wrote:
-banuiesc ca te referi la aceasta poza pentru iluminat:
http://img.photobucket.com/albums/v621/Clutch99/Tank5.jpg

-vreau sa merg pe varianta open-top cu lampi suspendate din tavan, acuma ramane de vazut pe ce lampi am sa merg...(DYI sau ce ofera piata), nu am ajuns in acea faza inca, dar pana acuma asta este varianta aleasa.


Umila mea parere este ca un acvariu open top nu este solutia cea mai indicata si sunt 2 aspecte importante interconectate care trebuiesc luate in considerare si care s ar putea transforma in neajunsuri:

- evaporarea- vei avea in acea camera si in casa un nivel al umiditatii foarte ridicat care aduce cu sine alte probleme

- ai optat ca filtrare pe sistemul cu sump si overflow care impreuna cu acvariul , pentru o buna functionare si pt a nu avea parte de aspecte neplacute, trebuie sa fie unul etans/ ermetic, pe cat este posibil / deci pierderile de apa prin evaporare trebuiesc reduse la minimum , ceea ce este imposibil intr un open top.
Am discutat despre acest neajuns cu care ma confrunt personal in cazul acvariului meu , in topicul Arhitectului .O scadere a nivelului apei in acvariu *("display" cum ii place lui Dragos sa spuna) influenteaza direct nivelul din sump si din compartimentele pompelor care in cazul in care se ajunge la un nivel f scazut , acestea nu vor mai avea ce sa traga si sa mearga in gol.

Bine, exista si solutii pentru a evita aceasta situatie insa , chiar si asa in cazul unui open top, problema umiditatii excesive in casa va ramane.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2013 21:44:39


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Exact asta era si scopul intrebarii mele, Cris m-a "citit" dinainte

Si eu sunt de aceeasi parere: un open-top are o serie de dezavantaje, iar problema evaporarii e unul dintre ele. Am din experienta personala exemplul in fata: din motive obiective bazinul meu se afla acum intr-o etapa intermediara, de open-top. Suprafata mare de evaporare (display + sump) plus curgerea apei prin sistemul overflow imi dau o "bataie de cap" zilnica de aproximativ 7-8 litri de apa evaporata care trebuiesc completati manual in sump. Exact ce zicea Cris, daca 3-4 zile uit sa fac operatiunea, pompele risca sa ramana pe uscat.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, am inteles dar vezi sa nu ramai cu imaginea de semicerc in partea de jos. Sincer cred ca ar fi fost fain daca pentru background ar fi putut sa scoti culoarea din aceasta poza pusa de tine: http://www.vagabonding.com/images/i044_lake_malawi_uw.jpg. Ma refer la coltul din dreapta sus pana la primul pietroi care se vede in departare. Dar nu cred ca ai sa gasesti acesta culoare asa ca poate mai bine un negru decat un albastru rece si nenatural.Spor.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2013 22:38:02

[WWW]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Felicitari domnule !

Arata senzational !

Multumesc pentru linkul cu bolovani artificiali - cred ca o sa apelez si eu la ei pentru mascarea spatiilor tehnice din fundal. Imi place foarte mult ideea unui background partial asa cum ai facut tu. La acvariul meu o sa folosesc si mai putin background pentru a ramane mai mult negru la vedere.

Ca sugestie pur subiectiva la spusele lui rick (probabil lui i se pare aiurea faptul ca pare ca acolo s-au desprins pietrele ca doua continente) - de ce nu intorci bolovanul ala cu latura dinspre fundal pe tavan si latura dinspre tavan la fundal. Rezultatul final ar arata cam asa si in viziunea mea e mai bine ... E doar o parere personala.

image

In rest mult succes !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

"Ma simt magulit si i multumesc insa acesta este un proiect care depaseste aceasta "categorie" . iar aceasta se inscrie in firescul evolutiei ."

Cris recordurile sunt facute sa fie batute ;) Chiar si asa eu consider acvariul tau unul din cele mai reusite. Nu degeaba l-au pus moderatorii sticky

Eu as propune sa pastrezi o roca gen "munte" pentru planul din drepta undeva pe mijlocul fundului sa dea impresia de peisaj care se continua catre background. Abia mai au pestii in jurul a ce se fugari .

Negrul pe fundal va arata excelent si ideea de canion ce o creezi cu acest decor va fi impresionanta. Singura problema care o vad in timp va fi curatarea geamului dintre decoruri. Probabil aici tot Cristi ne poate lamuri
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai cu update-ul, ca mai avem butoane de "Sticky"

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare all,

Vine si update-ul, mai greu din pacate deoarece nu ma pot misca prea rapid si nici asa de detaliat precum prietenul nostru AdiRadu din lipsa rabdarii si a timpului, poate acest proiect merita un povestitor mai bun .. dar mergem inainte

Dupa ce am scos acvariul cel mic din incapere, pus pestii in butoaiele din imagine.. am reusit sa plasez "animalu`" in pozitia finala! Am reusit sa pun si autocolantul negru pe spatele si laterala stanga a acvariului... chin mare cu un autocolant de dimensiunile astea!

image

A fost pus la boloboc!

image

Si astept imbracarea standului cu pal pentru a ma putea apuca de lipit sump-ul... intre timp a venit pompa!.. una dintre ele..

Caracteristicile pompei:
BOYU GXB-8000
Adaptive Variable-frequency Water Pump
VOLT? AC230/115V
FREQ? 50/60Hz
POWER? 70W
HMAX? 4.5m
QMAX? 8000L/h
OUTLET? 1¼lnch
SIZE? 188x137x166mm
1.High performance and energy saving by the
automatic speed adaptive DC frequency
conversion technology.
2.Extremely quiet in operation.
3.Suitable for fresh and marine water.
4.Suitable for immersible and land use.
5.Motor epoxy-sealed and no copper element
exposed.
6.Ceramic shaft and sleeve, corrosion preven-
tive and long life.

image

Si cum luna asta am ajuns la limita bugetului... nu ramane decat asteptarea... poate intre timp reusesc sa termin de imbracat standul si de lipit sump-ul!!

This message was edited 3 times. Last update was at 16/06/2013 20:35:55

adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Uf.. fain, deci a incaput in coltul lui.. buna treaba!
Sincer, cand l-am vazut in mijlocul camerei, ma temeam ca daca-l invarti n-o sa intre "acolo" unde-i acum.

Si ai reusit sa lipesti actibildul ala negru de 2 metri jumate, fain !

Acum chiar trebuie sa-i dai bataie. Spun asta gandindu-ma la pestii ce stau acum in butoaiele de muraturi
Cam pe cand marea mutare ?

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pompa aia de 8.000 l/h consuma doar 70 W?... buna treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

adiradu wrote:Uf.. fain, deci a incaput in coltul lui.. buna treaba!
Sincer, cand l-am vazut in mijlocul camerei, ma temeam ca daca-l invarti n-o sa intre "acolo" unde-i acum.

Si ai reusit sa lipesti actibildul ala negru de 2 metri jumate, fain !

Acum chiar trebuie sa-i dai bataie. Spun asta gandindu-ma la pestii ce stau acum in butoaiele de muraturi
Cam pe cand marea mutare ?


-chiar daca nu parea sa incapa, masuratoarea nu minte!! se stie doar ca ochiul uman inseala..
-lipirea autocolantului a fost un calvar..
-pestii nu au ramas un butoaie, au fost mutat cu tot cu acvariu la noul proprietar de acvariu care are sarcina sa imi tina si pestisorii pana termin animalu`... greu si cu mutarea acvariului si a pestilor, tinand cont ca acvariul a trebuit urcat pana la etajul 4, iar pestii pe caldurile astea prezinta un risc dar totul s-a terminat cu bine

koala wrote:Pompa aia de 8.000 l/h consuma doar 70 W?... buna treaba!

Si eu am fost uimit, ii multumesc lui Dragos pentru pontul cu pompa!
Pompa se prezinta excelent iar datele tehnice sunt impresionante, la fel si dimensiunile sale, ramane sa o punem si in practica..

Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cum nu se poate dormi deloc cu caldurile astea.. astazi dimineata (in jurul orei 4:00AM), m-am apucat singur sa lipesc sumpul.. avand toate materialele necesare la "botu` calului" !
Dupa vreo 4 ore de pregatiri si pozitionari a iesit ce se vede in poza ( a se citi 4 ore de transpirat si injurat! ), un sump, putin mazgalit dar mergem pe principiul ca: "nu-i bai"! nefiind la vedere la terminarea proiectului. Sumpul a inghitit 1,5 tuburi de silicon chiar daca am pus din belsug chiar si unde nu trebuie
Cum am si marea parte de materiale filtrante dupa cum se vede si in poze (3 galeti de bacto balls a cate 5L fiecare, 20L siporax, ceva buretei si mai trebuie achizitionat matrix-ul + completari de bacto balls daca este nevoie) si pompele, dupa uscarea siliconul de la sump sper sa incep sa dau drumul la ciclarea acvariului deoarece pestii asteapta cu nerabdare noua casa.

Mai jos si cateva poze, deoarece nu ma pricep la naratiuni prea complexe si captivante asa ca stimulez imaginatia prin poze

image

image

Am confectionat si un "nozzle" din teava:

image

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2013 21:55:59

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata bine si cred ca distanta mai mare dintre despartitoarele duble te va ajuta sa retii detritusul
in camera de filtrare mecanica datorita unei viteze mai mici a apei.

Asteptam apa si prima proba

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Buuun, proiectul prinde contur tot mai tare...

Sunt sigur ca in final va iesi treaba buna si ca sumpul "Dragos v2.0" va face ce trebuie si in bazinul tau.
Pe cand proba la apa?

Am o curiozitate, ca n-am fost atent cand am fost la tine: in partea dreapta pe ce se sprijina sumpul? Ca-mi pare ca sta in aer...
Banuiesc ca are ceva sub el, nu?

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In mijloc cadrul metalic este retras cu cativa centimetri, dar el exista sub pal
Se vede in poza initiala a cadrului fara pal.

v2.0 deja ma magulesti Adi

Cred ca poti sa aplici si tu solutia cu distanta mai mare intre despartitoare, trebuie doar
sa gasesti un adeziv neutru in apa sarata si care sa se lipeasca sub apa, dai jos despartiorul
exterior filtrului mecanic si il lipesti cu 4 cm mai incolo. Cred ca va functiona. Dar cel mai
bine este sa asteptam testele lui Ovidiu. Ideea o rumegam mai demult, lui Ovidiu i-am spus
de vreo saptamana parca, dar astazi am avut timp sa ma gandesc mai bine la idee, si clar
mi se pare o solutie simpla si la indemana. Cu cat suprafata e mai mare, la acelasi debit de apa,
cu atat viteza apei e mai mica. Dinamica fluidelor printr-o teava Sper sa fie solutia corecta.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com