[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amenajare acvariu 190 L - Jurnal  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Salut. Imi permit sa nu cred ca substratul este cauza cresterii ph'ului, cauta in alta parte. Dragos foloseste acest substrat, black si nu are probleme cu cresterea ph'ului (face si aditie de co2). In general substratul fertil se foloseste pentru a se dezvolt plantele armonios, ajuta la stabilizarea ph'ului in nici un caz nu duce la cresterea acestuia facand aditie de co2.


Da, eu folosesc Fertisoil si aditie de CO2 si cum zicea si Narcis nu imi creste pH, ba chiar este stabil. Dar eu folosesc apa
de osmoza remineralizata si am un KH de 2-3, iar pH-ul este stabil la 6,50-6,55.
Deci Fertisoilul in niciun caz nu creste pH-ul. Dar daca la robinet ai KH 8 inclin sa cred ca si KH-ul este mare si nu scade
prin aditie de CO2. In acest caz solutia este osmoza. Turba nu am incercat asa ca nu pot sa iti spun cum se comporta.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am auzit la cineva ca el baga apa plata in acvariu, si sincer nu stiu ce sa zic
cred ca este ok dar depinde si de cantitatile acvariului Oricum gasesti la metro/real/etc apa
plata la bidon de 5l si e cam 4 lei

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Creative wrote:Am auzit la cineva ca el baga apa plata in acvariu, si sincer nu stiu ce sa zic
cred ca este ok dar depinde si de cantitatile acvariului Oricum gasesti la metro/real/etc apa
plata la bidon de 5l si e cam 4 lei


Nu cred ca este o solutie...In plus, am masurat PH-ul apei plate Dorna si este...aproape 8 Asa ca depinde si de apa....(brand)

In scurt timp revin si cu date despre restul parametrilor apei

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2012 15:17:11



Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Sub nici o forma nu se pune apa plata in acvariu. Creative a auzit probabil de apa distilata, care e cu totul altceva si se foloseste in anumite conditii, pentur a scadea duritatea, dar nu e cazul tau.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

La pH 8 ma intreb cum nu e cazul lui

pH mare = kH mare cam asta e relatia. kH mare este cauzat de un continut de carbonati ridicat. Ceea ce se poate cobora doar prin diluare cu apa de alcalinitate mai mica sau acizi. Fie ca sunt produsi prin actiunea taninilor in apa sau introdusi sub forma de acid forforic sau alti acizi cu riscurile aferente.

acidul fosforic mai e denumit si solutie pH down daca nu ma insel

Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Teoretic daca ar pune apa distilata ar putea sa echilibreze ph-ul dar trebe sa vada de kh-ul ala

Practic nici apa distilata nu e buna sa o pui ca nu are nici un mineral in ea ceea ce nu cred ca e buna.
Dar in cazul tau ar merge ca o sa o amesteci cu cea din acvariu.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Asa cum am promis, revin cu noutati: in primul rand am reusit sa pun autocolant negru si pot spune ca arata super

In al doilea rand, astazi am achizitionat teste pentru GH, KH, NO2 si NO3. Discutand cu vanzatorul si explicandu-i situatia cu PH-ul deosebit de mare, acesta ma intreaba cu ce am facut testul, deoarece este aproape imposibil sa am un PH apropiat de 8 atat in acvariu cat si la robinet; in plus, locuieste relativ aproape de mine iar PH-ul apei de la robinet in cazl sau nu sare de 7. Asa ca hotarasc sa cumpar un PH tester de la JBL de data asta (anteriorul era de la Tetra).

Ajung acasa, masor PH-ul cu noul test si surpriza: valoarea indicata este de 6.5 -conform scalei de culori din prospect. Nu stiu ce sa cred, dar inclin spre aceasta valoare tinand cont de aportul de tanin de la radacina din acvariu si aditia de CO2.

Restu masuratorilor au iesit dupa cum urmeaza:

GH - 12
KH - 8

Test efectuat cu Tetra

NO2 - 0.025
NO3<0.5

Teste efectuate cu JBL

Acum nu stiu ce sa mai cred referitor la testele efectuate cu reactanti de la producatori diferiti. In mod normal ar trebui sa dea aceleasi rezultate, sau macar apropiate. Ori in cazul PH-ului diferebta de la 6.5 indicata de JBL si 8 indicata de Tetra este imensa...Asa cum spuneam, inclin sa dau dreptate primului test, fara a-i face reclama.
Probabil ar fi indicat sa fac si un test de CO2


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu nu m-as grabi sa dau vina pe testul in sine dar metoda de testare poate sa aiba hibe. Daca trebuie sa corespunzi nuante mi se pare o prostie. Testele cu reactanti care-si schimba culoarea au tendinta sa fie mai precise.

6,5 pare un pH mai real din descrierea ta. pH-ul testeaza-l si la robinet. Vezi ce iese cu testul JBL.
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Conform aceluiasi test JBL, apa de la robinet are undeva in jur de 6.5-7. Deci cred ca valorile sunt reale.

Intrebarea este daca restul parametrilor sunt OK


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ce pesti vrei sa bagi in acvariu ?

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

In principiu intentionez sa introduc 4 scalari cu ceva pesti de banc (neoni/zebre).

Deocamdata vreau sa ma asigur ca parametrii apei sunt buni, pentru a stii daca ciclarea acvariului s-a desfasurat cu succes.


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

bsilviu2000 wrote:Conform aceluiasi test JBL, apa de la robinet are undeva in jur de 6.5-7. Deci cred ca valorile sunt reale.

Intrebarea este daca restul parametrilor sunt OK


Incep sa ma indoiesc de precizia testelor Tetra sau de tine ca masori corect )

NO3-ul nu ar trebui sa fie zero. Din ce-am inteles ar cam trebui sa fii pe la sfarsitul ciclarii, ceea ce inseamna ca NO3 ar trebui sa-ti indice ceva. Macar un 5-10ppm.
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline



Crede-ma ca am facut de mai multe ori testele. O sa las acvariul cateva zile si apoi voi testa din nou parametrii apei.


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Nici eu nu cred ca la un kh de 8, ai un ph 6,5......
[ICQ]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

narcis wrote:Nici eu nu cred ca la un kh de 8, ai un ph 6,5......


si eu zic la fel ! eu am KH 2 la ph de 6,7

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Creative wrote:
narcis wrote:Nici eu nu cred ca la un kh de 8, ai un ph 6,5......


si eu zic la fel ! eu am KH 2 la ph de 6,7


Si asta ce ar trebui sa insemne? Sau e misterul din laguna misterioasa? Facem intrecere? Eu am kH12 si pH 6,6. Cum e?
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Hai sa fie mai aproape de adevar varianta din bazinul lui silviu, datorita substratului sa-i scada ph'ul, insa 6,5 este o valoare destul de mica. Cat despre valorile din bazinul tau, mistere neelucidate
[ICQ]
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Este clar ca testul de la Tetra da o eroare.

Deocamdata o sa las acvariul asa, voi introduce cativa pesti, dupa o saptamana schimb 30% din apa si apoii voi masura parametrii apei.

O seara buna tuturor si ape limpezi.


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Cel mai bine ai face teste cu un ph metru. Hanna(de exemplu) are testere care sunt deja accesibile oricarui buzunar (fie el si de roman) si care ar evita paginile astea de forum - utile, fara indoiala care insa unori nu fac decat sa adanceasca confuzia. Testele cu culori sunt bune, fara indoiala dar nu totdeuna foarte clare. Eu am avut - si inca am - dificultati cu testul de fosfati de la API, spre exemplu.
Parerea mea'

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

daniel12 wrote: NO3-ul nu ar trebui sa fie zero. Din ce-am inteles ar cam trebui sa fii pe la sfarsitul ciclarii, ceea ce inseamna ca NO3 ar trebui sa-ti indice ceva. Macar un 5-10ppm.


Se poate totusi si asa ceva. Cu un filtru biologic bine stabilit, si un pic over kill NO3 va fii 0. Am avut exact aceesi experinta in acvariul meu actual. Stiu ca nu e chiar bine ca sa ai NO3 la 0, da Eheimul meu 2213 face treaba prea buna cumva...

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2012 20:03:25


Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com