[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amenajare acvariu 190 L - Jurnal  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Nici o parere/sfat?


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Nimeni????

Probabil trebuie sa aduc cateva ofrande....


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cred ca titlul topicului este de vina, dupa 7 pagini de "amenajari" deja nu mai e tentant sa raspunzi, ce se mai poate amenaja atata

Dupa stilul ultimului post in care descriai "jonglatul" cu fertilizanti, parerea mea (adica te rog sa nu o iei in nume de rau) este ca e cam haotic. In sensul regulilor de la jocurile simulatoare de zbor, niciodata nu misti joystick-ul brusc, altfel scapi totul de sub control avionul de nici nu stii.

Asa ca as face un schimb de apa de 50%, eliminat tot ce e cu alge, inceput cu un dozaj minim si cate o mica schimbare doar dupa 2 saptamani, nu cate 3 deodata la 2 zile ... si observat atent ce se intampla. De asemenea, schimburile de apa de 50% saptamanal sunt obligatorii. Exista si alte modalitati de dozare dar toate implica atentie foarte mare si schimbari foarte mici dupa perioade lungi, chiar daca e frustrant la inceput.

La acvariul de 16L asa am procedat. Am pus cat CO2 trebuie ca indicatorul permanent sa stea pe verde ... apoi am adaugat doza recomandata de producator. La inceput au aparut alge caci plantele nu se dezvoltasera inca suficient, asa ca am pus H2O2 ca sa scap de ele, si am continuat caci plantele cresteau. Pana la urma am descoperit ca trebuie sa adaug fier mai mult, dar asta a durat aproape 3 luni pana m-am prins, caci o perioada am pastrat totul constant (2 luni) doar sa vad daca apar alge si cum merg plantele. Totul parea cat de cat stabil ... asa ca mi-am permis sa fac mici 'abateri' in care odata, am dat sa zicem 50% mai mult fertilizant. Si apoi am notat tot ce-am sesizat schimbat - ca apar frunze noi la o planta, ca altele sunt mai verzi, samd. Zic stai, ca e de bine. Apoi saptamana viitoare am schimbat apa 50% si am crescut doza de acel fertilizant doar cu 20% si iar mers asa o luna doar sa vad cum e.

Nu poti jongla cu toate deodata .... nici o sansa atunci sa intelegi, si din dorinta de a o 'drege' cumva se transforma repede in frustrare. Mai bine mai domol dar satisfactiile pe termen lung mai mari

This message was edited 2 times. Last update was at 04/02/2013 23:19:15


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, sunt binevenite!

Am postat tot aici pentru a se putea vedea si "istoricul acvariului"

In ceea ce priveste schimbul de apa, acesta este saptamanal, 40-50%. Acum am marit doza de E. Carbo, si de asemenea aditia de CO2. Asa sper sa elimin GSA-ul.

Revin cu informatii despre evolutie.


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Cateva poze noi:

image

image

image

image

image

image

Inca mai sunt urme de GSA, dar sper sa dispara in curand - doza de EC aplicata este dubla.
Problema este cu CO2-ul care nu se dizolva comlet, iar bulele degajate de difuzor se vad destul de evident in apa. Ma gandesc sa trec la un reactor "handmade" de la colegul Bitanu. Am incercat si cu un Tornado de la JBL si tot nemultumit sunt.

Ceva pareri? (despre acvariu si reactor )


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

O noua postare, inainte de a trece la un nou topic

am fost plecat pentru 8 zile de acasa. Inainte de a pleca am fertilizat macro si micro (PPS Pro, micro) du doza aferenta pentru 4 zile. Dupa 4 zile a trecut cineva si a fertilizat din nou cu aceeasi doza. In toata aceasta perioada am redus timpul de iluminare dupa cum urmeaza:

Intre orele 10 - 12 - 36W
12 - 14 - 72W
14 - 17 - pauza
17 - 18 - 36W
18 - 20 - 72W

CO2 Intre orele - 9 - 16 si 17 - 20

Astazi am revenit si....surpriza: plantele au evoluat surprinzator de bine, in acvariu fiind o adevarata jungla. Singura problema ar fi ca a (re)aparut ceva GSA (pt ca nu am mai folosit EasyC probabil).
In plus, unele plante au dezvoltat ceva radacini "suspendate". Cateva poze mai jos cu jungla aparuta.

Maine voi cosmetiza acvariul. De fapt voi tunde si replanta o plantele, in functie de specificul fiecareia(prim plan, plan de mijloc si fundal).

Si, cu aceasta ocazie, vo incepe o noua etapa si un nou topic, asa cum mi s-a recomandat de catre uni colegi

Seara buna si ape limpezi!

image

image

image

image

image

image



Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

GSA apare in general din cauza unui dezechilibru intre NO3 si PO4 - raportul de 10/1 - realitatea este ca plaja este de la 8 la 12/1 in functie de acvariu. Daca ti-au crescut nitratii in perioada cat ai lipsit, fertilizantul pe care il administrezi are si el NO3 el fiind monocomponent nu poti sa faci dozari. Degeaba incercu cu EC. Va trece momentan, insa pana nu inlaturi cauza tu tratezi simptomele... Fa niste masuratori si vezi ce valori ai (30+ NO3 si 0.2- PO4 Si schimburi de apa. In functie de rezultat trebuie sa scazi sursele de unde apare NO3 si sa maresti PO4...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Dar radacinile care cresc de-a lungul tulpinilor? E cumva un semn ca solul nu este Ok?

PS: NO3 - aproape de 40
PO4 - 0.4

Se pare ca aditia de fertilizanti pentru mai multe zile si-a spus cuvantul. Alta explicatie a acestor valori nu am.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/02/2013 11:31:38



Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com