[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 450 l cu sump si schimb la picatura  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Namaste
Junior member

Joined: 08/02/2015 02:25:31
Messages: 20
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Am nevoie de cateva sfaturi pentru a demara constructia unui nou acvariu.
In prezent am un Rio 250 cu ciclide africane, dotat cu 2 canistre de filtrare. Canistrele isi fac treaba, dar debitul real e patetic conform cu specificatiile.

Vreau sa construiesc un acvariu de 500l (2000X500X500) care sa se continue cu un sump. Nu ma deranjeaza ca o sa arate urat, pentru ca partea de filtrare e foarte educationala si se poate face si intr-un mod estetic.

Detalii acvariu:

Volum brut: 500 l
Dimensiuni: L 2000, l 500. h 500
Intarituri: pe lungime si latime, sus si jos + H-uri.

Vomlum sump : 110 l
Dimensiuni 50x50x50

Sump-ul vine in continuarea acvariului, apa varsandu-se in el (o laterala a acvariului e cu 5 cm mai mica), trecand prin filtre si apoi revenind in celalalt capat al acvariului cu ajutorul unei pompe,

Voi folosi o pompa de recirculare utilizata la calorifere (Dunfos) cu 3 trepte de reglare si 4900 l/h debit maxim. Sunt foarte fiabile si ma bucura faptul ca are mai multe trepte de debit.
Suplimentar voi adauga o chinezarie de 2000l/h, doar de backup.

Am pregatita si o canistra in caz ca sump-ul nu face fata, dar sper sa nu fie cazul, fiind vorba de un volum relativ mare de filtrare.

Am o problema cu apa, avand un pH de 6.5, dar sper sa o rezolv cu multe pietre calcaroase si spartura de coral.

Adaug si o schita. Va rog sa imi spuneti daca am gresit ceva.

Toate cele bune,

Andrei..


Editat de stefanp: Ti-am mutat topicul la sectiunea de cichlidae. Aici cred ca vei avea mai multe sanse sa primesti ajutor din partea celor care "activeaza" in domeniu.
 Filename Proiect acvariu.skp [Disk] Download
 Description Schita acvariu
 Filesize 1149 Kbytes
 Downloaded:  34 time(s)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2015 13:22:43

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu sunt eu cel mai in masura sa vorbesc despre sumpuri. Sunt oameni aici care cu siguranta te pot ajuta.
Dar am un proiect asemanator cu al tau si imi permit sa intervin. Am citit destul de mult si am primit sfaturi de la oameni avizati.
Inca nu e realizat deci date concrete nu pot da.
In primul rand pompa mi se pare mult prea puternica, timpul de retentie hidraulica al apei in mediile de filtrare va fi extrem de mic.
Daca o poti regla la 1000-1200 l/h e suficient, mai ales ca nu vei avea pierderi de debit, pompa nu va avea de urcat apa pe verticala.
Legat de Ph, poti baga in sump spartura de coral, pietre calcaroase sau poti face aditie de bicarbonat de sodiu.
Atentie si la KH, GH pe care nu le-ai specificat.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Salut, eu atat as spune : de ce un pasionat de africane are ph de 6,5 la apa iar unul de americane ( moi) are in retea in cel mai bun caz 7,2-7,3 , dar de obicei obicei 7,5 si sunt cazuri zilele astea de 7,8 , acum 25 de ani in zona noastra era intodeauna de 6,5 , asta asa ca sa vedeti ce treaba fac Doreii de la apa. Legat de proiect -probabil ca atat iti permite spatiul dar 50 cm adancime(fata/spate) e putin mai ales ca vei avea si bolovani -nu stiu pe spate daca si ce decor vrei ,dar va da senzatia de strimtorat ,cu cat e mai adanc poti mai lejer jongla cu decorul , eu am un bazin cam pe acelasi principiu(cu discusi) : camera filtranta din lungime luata dar adancimea e de 70cm si l-as fi facut de 80 dar nu-mi permitea sticla de 12mm ,dimensiuni la mine :120x70x65 iar din lungimea de 120 , 20 cm sunt alocati camerei de filtrare
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu nu sunt de acord cu tine ca un acvariu de 500l "da senzatia de strimtorat ". Sigur, discutia legata de dimensiunile acvariilor cu africani e destul de complexa.
Depinde si ce fel de africani vrei sa ti acolo. Daca discutam de Haplo, Aulonocare atunci iti dau dreptate.
Dar mbune se pot tine fara probleme in 500l cu putina atentie la selectia familiilor.
Daca in sumpul de 100l se baga 60l material filtrant atunci se poate tine chiar o populatie mai numeroasa.
Sigur, daca ne uitam la capodoperele lui Adi Radu, Ovidiu Ungureanu, un acvariu de 500l pare o gluma.
Dar sa nu uitam ce costuri, timp implica un asemenea acvariu. Nu mai vorbim de spatiu. La mine de exemplu ar fi motiv de divort sa ocup jumate de camera cu acvariul
Facand o paralela, si mie mi-ar placea sa stau intr-o vila cu 6-7 camere dar ma multumesc si cu apartamentul de 3.
Asa ca eu zic sa incurajam nu sa descurajam pe cei care incep un acvariu si cauta ajutor aici pe forum.


Namaste
Junior member

Joined: 08/02/2015 02:25:31
Messages: 20
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru sfaturi! Revin cu cateva detalii pe care nu le-am precizat initial.

1 In acvariu o sa tin mbune.
2 Nu-mi permite spatiul sa maresc latimea, poate sa ajung la un maxim de 55.
3 Pompa de recirculare este reglabila, o sa folosesc treapta de putere maxima doar 30 de minute dupa hranire, de 2 ori/zi, pentru a realiza o buna filtrare mecanica.
4 Nu o sa am decor in spate, voi vopsi geamul in negru.

Inca o data va multumesc mult pentru sfaturi. O sa mai astept cateva zile, in care voi mai studia diverse proiecte de sump-uri si apoi voi comanda stica.

Andrei..
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foloseste un filtru intern pt filtrare mecanica.
Mare atentie cu acea pompa, vezi daca se poate folosi submers.
Namaste
Junior member

Joined: 08/02/2015 02:25:31
Messages: 20
IP:
Offline

Nu imi plac filtrele interne, vreau sa bag totul in sump, cu exceptia unor pompe de valuri.

Pompa de recirculare va sta afara din acvariu.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

- frumos proiect!... dimensiunile bazinului sunt generoase.
- ideea cu spatiul de filtrare pozitionat in laterala este fezabila. Nu tocmai fericita (ca spatiu), dar fezabila!
- trebuie sa ai in vedere "etansarea" dintre cele 2 bazine: acvariu si filtru.
- daca ma intrebi pe mine, eu as face direct un acvariu de 250 cm lungime... ramanand sa-l compartimentez dupa aceea.

Daca nu esti complet "setat" pe asezarea acelui filtru in lateral, eu te-as sfatui sa iei in calcul si varianta cu sump si BeanAnimal.
Aici gasesti niste bazine astfel construite, cu poze si explicatii:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19794.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25254.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/29033.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30759.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

lukitza wrote:Eu nu sunt de acord cu tine ca un acvariu de 500l "da senzatia de strimtorat ".



Nu ai citit atent nu vorbeam de litraj ci de cei 50 de centimetrii distanta dintre gemul frontal si cel din spate, raportul dintre lungime si adancime la bazin asa da, dar daca omului atat ii permite spatiul in locuinta asa il face cum poate/crede, de asta am dat exemplul cu bazinul meu care la 120 lungime are un litraj mai mare datorate adancimii si inaltimii
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

ocean wrote:
lukitza wrote:Eu nu sunt de acord cu tine ca un acvariu de 500l "da senzatia de strimtorat ".



Nu ai citit atent nu vorbeam de litraj ci de cei 50 de centimetrii distanta dintre gemul frontal si cel din spate, raportul dintre lungime si adancime la bazin asa da, dar daca omului atat ii permite spatiul in locuinta asa il face cum poate/crede, de asta am dat exemplul cu bazinul meu care la 120 lungime are un litraj mai mare datorate adancimii si inaltimii


Oricum nu sunt de acord cu tine , 50cm in ideea ca nu are backround sunt suficienti. In cazul ciclidelor africane eu zic ca e mai importanta lungimea, si aici 200cm e foarte ok.

Si eu m-as duce pe ideea lui Koala, un singur bazin pe care sa-l compartimentezi. Pe zona de sump poti lipi autocolant sa nu se vada "bucataria interna".
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ai mai avansat cu proiectul? Am mai studiat la proiectul meu oarecum asemanator cu al tau si eu zic ca risti sa ramai fara apa in compartimentul pompei daca folosesti danfossul ala.
Neexistand diferenta de nivel nu vei avea nici un fel de presiune a apei iar completarea in sump se va face doar prin principiul vaselor comunicante si va fi lenta.
Asta e teorie, astept sa ma contrazici prin practica.
negoita.alecs
Member

Joined: 04/02/2014 19:49:27
Messages: 154
Location: constanta
IP:
Offline

Daca esti interesat de decor 3d, pentru bazin, te-as putea ajuta. Daca esti interesat putem discuta in pe privat. Pretul va fi stabilit de amandoi in functie de ceea ce-ti doresti Succes cu poiectul

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2015 11:23:07

Namaste
Junior member

Joined: 08/02/2015 02:25:31
Messages: 20
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Sigur ca am avansat cu acvariul, are deja 3 saptamani de uscare a siliconului. Mai am de facut cateva etansari, instalatia de recirculare a apei, schimbul la picatura, de umplut filtrul si de achizitionat pestii. O sa descriu etapele astea cand am putin timp liber.

Toate cele bune,

Andrei

Namaste
Junior member

Joined: 08/02/2015 02:25:31
Messages: 20
IP:
Offline

Atasez o poza cu acvariul. E plin cu apa, totul e ok pana acum.

Maine o sa incerc sa fac instalatia de recirculare a apei.

Descrierea sistemului de recirculare a apei

- Pompa de centrala termica cu 3 trepte de putere, maxim 3m3/h
- Teava PPR de 1 tol + robineti

Circuitul este astfel: Apa este aspirata din sectiunea 2 a sump-ului, dupa bureti (filtrarea mecanica) si din ultima sectiune dupa filtrarea biologica. Apa este apoi evacuata la jumatatea si in capatul acvariului.

Pe cele 2 tevi de aspirare se vor monta robineti, pentru a regla debitul care circula prin partea sump-ului responsabila cu filtrarea biologica.

Pe teava de iesire, voi inseria daca este cazul, si un filtru UV.

In ultimul compartiment voi adauga si o pompa cu un debit foarte mic, pentru a evita deciclarea filtrului biologic in cazul in care pompa principala moare.


Referitor la intrebarea privind apa din sump. Diferenta de nivel fata de pragul de trecere din acvariu in sump este de 2 cm, apa trece in sump datorita diferentei de presiune.


Sper ca totul sa fie ok!
[Thumb - DSCF1334.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2015 13:37:13

geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Niciun proiect nu este edificator fara poze. Poze. Poze. Cat mai multe poze.
ASA DA.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2015 13:45:34

[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos proiectul
Asteptam update-ul

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Namaste
Junior member

Joined: 08/02/2015 02:25:31
Messages: 20
IP:
Offline

Am descris mai sus sistemul de recirculare a apei, o sa revin cu mai multe poze si cu descrierea celorlalte sisteme.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2015 13:38:35

marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Parca am ceva emotii vis-a-vis de biroul pe care sta acvariul

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:Ai mai avansat cu proiectul? Am mai studiat la proiectul meu oarecum asemanator cu al tau si eu zic ca risti sa ramai fara apa in compartimentul pompei daca folosesti danfossul ala.
Neexistand diferenta de nivel nu vei avea nici un fel de presiune a apei iar completarea in sump se va face doar prin principiul vaselor comunicante si va fi lenta.
Asta e teorie, astept sa ma contrazici prin practica.


Corect

Am avut mai demult o discutie cu Lukitza exact pe tema asta.
Si in plus, asa cum a mentionat si in alta postare, vei avea un debit prea mare pentru volumul mediilor
de filtrare biologica, cu un timp de retentie hidraulica mic.

Trebuie la un moment dat sa fac un calculator automat in care sa introduci datele acvariului si sa iti dea
cateva solutii de filtrare/recirculare/sump Ar fi mai simplu pentru toata lumea

LE in plus, din poze, cred ca ai camera pompei cam mica, ca sa nu ramana fara apa trebuie ca in pozitia
de repaos (cand nu ai curent electric) nivelul apei sa fie de 1 cm peste golurile pieptanelui peste tot, si in
bazin si in sump. In felul acesta s-ar putea sa functioneze.

LLE faptul ca tragi apa din ultimele doua compartimente e posibil sa te ajute, dar in acest caz nu te ajuta
la filtrarea biologica, practic tot debitul de apa trece prin mediile biologice, doar in ultima camera va fi un debit
mai mic decat general. Daca acolo pui medii biologice atunci e ok, dar trebuie facute niste calcule...

This message was edited 2 times. Last update was at 01/04/2015 22:15:35


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In momentul in care pompa e in functiune nivelul apei in display va fi mai ridicat decat in sump.
Trebuie ajustat debitul pompei in asa fel incat sa nu iti ridice nivelul apei in display peste buza acvariului. Posibil ca cei 2cm sa fie cam putin.
De asemenea ultima sicana a sumpului as fi lasat-o cu trecere jos, astfel incat pompa sa aiba 2 compartimente pe care le-ar putea goli pana apa se intoarce in sump.
Legat de pompele de centrale termice asa cum vrei tu sa folosesti, imi zicea cineva care vinde asa ceva ca nu functioneaza decat cand e presiune pe circuit.
Tu nu ai presiune daca o pui undeva in afara sumpului. Daca e asa cum zice prietenul meu ar trebui sa faci o gaura in ultimul compartiment al sumpului in partea de jos si sa scoti o teava pe acolo care sa mearga la pompa.
Pompa undeva mai jos decat nivelul sumpului.
Legat de debitul pompei, crede-ma ca am studiat o gramada de forumuri externe si nu exista o opinie unanima legata de debitul ideal pentru filtrarea biologica.
Cineva cita din cartea lui Paul V. Loiselle, un cunoscut ciclidar, cum ca ar fi suficient un debit de 1 x volumul acvariului/ora.
Altii sustineau ca e nevoie de 8-9 x volumul. Dar cei mai multi erau de acord cu ideea ca e bine sa ai un debit cat de mic, pana la o anumita limita.
Care e acea limita, nimeni nu specifica.
Dar sunt sigur ca pe domeniul asta te poate lamuri Dragos mult mai bine. Sfaturile lui m-au ajutat si pe mine cand ma documentam pentru proiectul meu.

PS: Acvariul meu e la lipit, in 2-3 saptamani voi vedea daca am proiectat bine sumpul
Singura deosebire e ca la mine sunt 2 tevi intre cele 2 bazine, nu sunt alaturate.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com