[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cea mai buna lumina pt cresterea SPS  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Pentru ca am in plan o afacere in care sa cresc intensiv SPS si alti corali si pentru ca exista multe polemici pe teama iluminarii acvariilor marine, as vrea sa dezbatem aici acest subiect.

Sunt binevenite toate expereintele celor ce detin bazine cu SPS si care au experimentat diferite surse de lumina dar nu numai.

De asemenea rog un moderator daca nu este prea multa munca sa decupeze toate posturile legate de iluminare de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/29873.page

In cazul meu bazinul este iluminat cu 3 proiectoare cu MH de 150W cu becuri 20000K. Becurile sunt chinezarii cumparate de pe fishstreet, deci ieftine si probabil de cacao. 20000K are mai multa lumina albastra decat 10000K si conform celor spuse de Dragos ar trebui sa fie mai benerica cresterii coralilor. Punand unul langa altul un bec de 6500K si unul de 20000K amandoua de 150w, cel de 6500 pare mai puternic dar asta pt ca, din cate am intzels, atat sesiseaza ochiul uman din ceea ce emite cel de 20000K.

Am ales varianta de iluminare cu MH pentru ca studiind pe net nu am gasit nici o ferma de corali care sa ilumineze SPS cu o alta sursa decat MH. Toti folosesc becuri de 10000K care sunt un compromis intre culoarea coralilor si ritmul de crestere. Toti spun ca un 10000K este mai prolific decat un 14 sau 20000K si ca un 6500K ar fi mai prolific decat un 10000K. Dar nimeni nu pune fotografii cu experimente.

Acestea fiind spuse, ma gandesc sa fac un experiment. Pt ca spatiul imi permite, sa pun intr-un capat al bazinului un proiector cu bec de 20000K iar in celalalt unul cu bec de 6500K si sa testez sub el diferite specii de sps, aceleasi sub ambele variante de proiector. Insa am mai multe dileme:

1. Nu am convingerea ca becul meu de 20000K este ceea ce trebuie avand in vedere pretul platit. Ba mai mult decat atat, acum ceva vreme am avut un proiector de 70W tot cu un bec de 20000K si parea cel putin la fel de puternic. Este adevarat ca proiectorul era special confectionat pt acvaristica si avea oglinda reflector mai buna.

2. Nu am 2 proiectoare simetrice ci doar unul. Cele asimetrice sunt total aiurea NU CUMPARATI ASA CEVA, va spun din experienta ca aproape jumatate din intensitate se duce dracului pt ca lumina este reflectata total aiurea sub un unghi ciudat si neportivit. E si normal, proiectoarele asimetrice au fost create pt a reflecta lumina dintr-un capat spre celalalt

3. Nu as mai investi in varianta asta de iuluminat pt ca nu sunt multumit de ea.... mai degraba as trece pe T5 sau led.

Si fiindca veni vorba de LED ma gandeam daca o instalatie cu proiectoare de 10W poate fi potrivita pt ceea ce imi doresc eu daca au spectrul adecvat. Din cate stiu led-urile de 10W de pe piata sunt de fapt o matrice de led-uri. Am un proiector de acest fel la acvariul cu apa dulce si mi se pare f slab dar probabil ca mai multe ar fi altceva.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ma pricep la SPS-uri, da' o sa mut topicurile alea...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Ricardo multumesc mult!
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu merge cu Split Topic, nici cu Move Posts... asa ca "le iau la mana":

2smokes wrote:... n oi avea tu incredere in leduri da sa stii ca lumea pe aici creste sps la banda de leduri am o cunostinta care creste chiar acropore la leduri si piese mai de doame ajuta,nu mai zic si ce culori au doar ca mi se pare ca ii cresc foarte incet are leduri de 20 000 k plus ceva neoane albastre si roz,6500 k e perfect pentru crestere iar pentru culoare si poze etc cand mai vine un client sa cumpere fraguri sa zicem ai putea sa mai ai o lumina puternica albastra ca amestecate luminile sa ajunga undeva pe la vre o 12 15 000 K,sunt niste leduri ieftine mult mai mai mari ca alea cre se gasesc la magazine de piese auto le cumpara lumea pentru a le folosi ca proiectoare de ceata(au lupe incorporate si sunt izolate impotriva umiditatii),aveam 2 de la motocicleta si am zis sa le incerc la acvariu ,merg de rup da chestia e ca in acvariu meu mic mi a fost frica sa nu mi prajeasca coralii si le am scos ,data viitoare cand upgradez luminile le fac cu leduri mai slabe in zonele cu corali care nu suporta lumina puternica si leduri mai puternice unde e nevoie de lumina mai tare,ledurile astea proiectoare de ceata sunt si ieftine ,le am cumparat cu 30 de lei 2 bucati,merg cu redresor de 4 - 6 amperi,se aprind si la 2 amperi da merg mai slab,toata smecheria e din kelvini ,ledurile avand par bun si normal ca daca tii coralii in lumina prea albastra nu mai cresc cum cresc la lumina soarelui de 6500 k

... exact ca astea am eu ledurile doar ca ale mele sunt chinezarii am dat 30 de lei pe amandoua

... sunt baieti chiar si pe forum cu 50 50 sunt convins,sunt unele benzi chiar mai puternice ca alea iar la un frag tank cu inaltime mica ar putea sa mearga la acropore,eu pe cine stiu foloseste leduri cre da si benzile 50 50 mi se par puternice,am avut in refugiu si mi au prajit niste macroalge(una rosie si caulerpa taxifolia) si o micromussa,6500 k e cea mai buna lumina pentru cresterea coralilor da multi o considera urata si nici nu scoate in evidenta fosforescenta coralilor,coralii devin maro sau se albesc de la prea multa lumina,ori e lumina prea intensa ori lumineaza prea multe ore sau de la fosfati,cresc zooxantelae peste masura iar culoarea lor e maro,cand coralul nu mai face fata ,,mancandule,, le expulzeaza polipii lui devenind transparenti

... nu e mare diferenta intre ledurile cre si banda 50 50 ,daca stai sa faci un calcul la lumeni,spectrul e important 6500 K, 10 000 k restul de becuri albastre si ultraviolet sunt ceva similar cu neoanele de prin discoteci,sunt leduri uva si uvb pe internet alea care omoara bacteriile uvc nu se gasesc (sau nu am gasit eu),10 000 sau 6500 k are tot spectrul de culoare necesar cresterii nu mai e necesar sa adaugi leduri de discoteca decat daca vrei sa scoti un efect sa arate coralii bine,sunt sigur ca oamenii folosesc si benzi 50 50 sa creasca sps da nu or sa spuna pe forum ca probabil ar rade de ei astia cu cre si lampi care mai de care ,poti sa folosesti cre de 10 000 si sa mai bagi cateva ultraviolet si cateva albastre cu totul in functie de raportul dintre albe si albastre ultraviolet poti sa ajungi chiar la 30 000K dar e doar de efect,or sa fie coralii fosforescenti da nu inseamna neaparat ca or sa aiba o crestere buna.

koala wrote:Eu am leduri din alea, tip banda, la ambele acvarii.
Da' n-am crescut corali, deci habar n-am ce sfaturi sa dau in privinta asta.

Lampi manufacturate, cu leduri CREE chinezesti, am vazut la mosu si la luc7777. Amandoi cresc corali duri, deci lampile "functioneaza" asa cum trebuie.

vm70 wrote:Nu inteleg "leduri CREE chinezesti".
Bineinteles, ca orice produs care se respecta, si led-urile CREE sunt fabricate tot in China(ca o paranteza, aproape orice lucru pe care nu scrie "Made in China" are sanse mari sa fie contrafacut).

Diferenta principala intre led-urile CREE si alte chinezarii este randamentul lor mult superior(lumen/watt), precum si mentinerea intacta a intensitatii si a spectrului de culoare pe o durata foarte lunga de timp.

koala wrote:Nu te contrazic!
Nu stiu exact specificatiile ledurilor folosite de baieti... stiu doar ca-s luate din China si ca-s CREE iar Lucian (luc7777) a fost cel care le-a gasit/comandat/adus.

kirucd wrote:Nu le-a adus el, posta
Si eu am tot d`alea si-s foarte incantat de ele.
Ca o paranteza, am royal blue de la China si de la Rapidled, nici o diferenta in afara de faptul ca pe unele scrie "Rapidled".
De maine caut si eu neoane d`alea de discoteca, daca are cineva sa-mi imprumute macar Sambata seara 2-3 ore, dau o bere la momentul respectiv

... Cred ca inainte sa faci astfel de afirmatii ar fi mai bine sa te documentezi. Afirmatia ca nu este mare diferenta intre SMD5050 si Cree-uri nu cred ca
este corecta, Cree-urile sint leduri de putere, in acvaristica fiind folosite cele de 3w si au mult mai multi lumeni, nu ca lumenii ar fi importanti in acvaristica.
Daca te uiti la caracteristice tehnice poti spune cu o oarecare aproximare ca 10-12 leduri SMD5050 ar fi echivalente cu 1 led Cree din punct de vedere al
puterii consumate, dar din punct de vedere al fluxului luminos raportul este mai mare decat atat in multe cazuri. Apoi din punct de vedere PAR exista si
acolo diferente, pentru ca ai nevoie de multe leduri SMD pentru a ajunge la marimea PAR a unui led Cree 3w si problema care apare este ca un led Cree
ocupa un spatiu mult mai mic decat echivalentul SMD5050. Deci daca vrei sa luminezi cu leduri un acvariu in care cresti SPS cu siguranta ai mai multe
sanse cu leduri Cree 3w decat cu SMD5050.

Apoi pentru cresterea coralilor si pentru lumina pentru acvarii marine se vorbeste, in ceea ce priveste ledurile, de lungimi de unda, si nu de temperatura
de culoare, iar din acest punct de vedere coralii au o rata de crestere mai mare cu lumina albastra/royal albastra (peste 10.000K) decat cu lumina
alba (6500k). Diferenta intre plante si corali este ca plantele fac o fotosinteza majoritar pe culoare rosie (dar fac si cu albastru) pe cand coralii fac in
principal fotosinteza cu albastru si royal albastru pentru ca lumina rosie se pierde destul de repede in apa sarata de la o adnacime mica incolo. Si mai
faci o eroare din punctul meu de vedere, pentru ca sursele de lumina existente la ora asta care sint incadrate in 6500k si care ar copia lumina solara
de fapt sint foarte departe de lumina solara. Cel mai aproape in momentul de fata de spectrul luminii solare sint lampile cu plasma, care este posibil
sa fie in urmatorii ani urmatorul boom dupa leduri pe piata acvaristica si nu numai.

Deci asertiunea ta ca lumina albastra nu face nimic in plus si poti folosi numai lumina alba mi se pare complet eronata. Oare de ce toti producatorii de
lampi pentru acvaristica, indiferent ca lumina este T5 sau MH sau leduri foloseste lumina albastra in proportie majoritara si nu lumina alba? Nu faci decat
sa induci in eroare pe cei care sint la inceput si cauta informatii pe forum. Cred ca mai multa grija in exprimare si o mai buna documentare ar fi de
folos tuturor. Iar cand faci niste afirmatii, mai ales contradictorii cum sint ale tale, vino si cu demonstratii logice si cel putin verificate practic de altii
daca nu de tine.

Nimeni wrote:
2smokes wrote:... sunt leduri uva si uvb pe internet alea care omoara bacteriile uvc nu se gasesc (sau nu am gasit eu),


http://www.hexatechinc.com/uv-c-led.html ;)

http://www.ledwv.com/uv/uvc-leds-c-31/?gclid=CjwKEAjwns6hBRDTpb_jkbTv1UYSJACBhberYCVNXt3PKredX7BHZO5pdxV9479QlteIN6_aJqIX3hoCTNDw_wcB

Si o sursa buna (la pret) de cumparaturi: http://www.aliexpress.com/

2smokes wrote:stiu si eu ca uva nu o,omoara bacteriile si nici uvb cred ca nu ai citit bine comentul meu...

... kirucd-daca te uiti la un documentar despre recifuri de corali ai sa vezi ca marea nu e chiar asa albastra cum o facem noi si coralii nu devin fosforescenti ca la discoteca,royal blue?10000 k are deja royal blue in el in proportie normala la fel ca lumina soarelui ,daca adaugi mai mult adica ,,mai pui un bec,, este doar de frumusete ca sa faci coralii sa straluceasca,eu pe toata lumea care are experienta in hobby ul asta am auzit ca creste fragurile de sps la 6500 k poti sa cauti pe internet pe forumuri straine sa vezi ca am dreptate pentru ca 6500 k e cea mai buna lumina echivalentul la lumina soarelui(cand ma refer la fraguri de sps ma refer la acropore in special)e o lumina galbena si urata da e cea mai buna singura data cand o lumina mai albastra poate sa creasca corali mai bine ca 6500 K este doar in cazul in care ai o apa galbena in acvariu care reduce aia 6500K si daca mai adaugi un bec albastru cresc si kelwin ii ;nimeni(sebi)-probabil or existta si leduri uvc adevarate da nu pe la noi,eu i am specificat colegului ca nu exista pe la noi prin tara ca sa stea linistit cand daca vrea sa cumpere leduri uv pentru,,luminile de discoteca,,nu gaseste uvc sa puna din greseala in loc de uva, uvb

... n am zis ca lumina in apa din recif nu e albastra,sigur ca este albastra dar in apa sunt si alge,fitoplancton care scad kelvinii adica ingalbenesc albastreala,nu ai sa vezi niciodata corali in natura sa straluceasca fosforescent ca astia din acvariu cu lumini gen discoteca ,coralii in general SPS traiesc si foarte aproape de suprafata unde lumina nu e chiar exagerat de albastra ,logic ,ca cu cat e mei aproape de suprafata marii coralul (mai putini k)cu atat primeste mai multa lumina si creste mai repede,cele mai dezvoltate recifuri sunt pana in 3 metri adancime uneori doar o jumate de metru de apa le acopera sau chiar ies din apa la reflux

... lucian intreba la ca lumina cresc cel mai bine sps (ma refer la acropore) nu la ce lumina arata coralii frumos,bineinteles ca vorbesc din experienta nu din carti ca am si eu corali sps majoritatea in acvariul meu sunt sps si ii tin la 6500 k deocamdata pentru ca am niste fraguri care vreau sa creasca mai repede,am si lumini de discoteca da nu le folosesc decat dupa ce au crescut fragurile cat de cat,si mai e ceva,eu nu cumpar niciodata un coral dupa felul cum arata la 20 000 k,mie imi plac coralii care arata bine si la 6500 ,daca e verde fosforescent la 20 000 K si maro cu gri la 6500 nu il cumpar,tinctura de pelin n am folosit si nu stiu la ce e buna da am folosit de vre o doua ori tinctura de iod (daca n ai de unde sa cumperi lugol e buna) si tineam miste seriatopore si o pocilipora cate 20 de minute puneam 10 picaturi intr un litru de apa

kirucd wrote:Prietene pune mana si te documenteaza-te si nu mai vorbi prostii. Niciun producator de T5, MH sau leduri pentru acvarii
marine nu produce surse de lumina 6500K. Astea se folosesc pentru acvarii plantate, plantele folosesc mai mult rosu
si mai putin albastru pentru fotosinteza decat coralii. La corali e invers, ba chiar lumina rosie prea multa stimuleaza
algele si inhiba dezvoltarea coralilor. Tu faci o confuzie intre lumina de 6500K si lumina solara, sursele
de lumina pe care le producem acum, exceptie facand cele cu plasma, nu copiaza fidel lumina solara, verifica diagrama
spectrala a luminii solare si a unui T5 6500K si ai sa vezi diferente majore. Toate sursele de lumina recomandate
pentru corali incep de la 10.000K, dar important e spectrul, nu temperatura de culoare. Studiaza putin articolul de mai
jos si vezi ce concluzii tragi:

http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature

In ceea ce priveste albastrul marii, ea este chiar asa de albastra cum o facem noi, iar coralii au culori pe care le vedem
si la noi in acvariu, poate ca nu atat de fosforescente, dar sint fosforescente. In august am avut posibilitatea sa vad
pe viu (snorkeling) un recif/laguna in Mauritius, unde pe kilometri intregi era o padure de acropore, acelasi tip de acropora,
verde cu varfurile bleu si am vazut si o pocilopora roz undeva langa aceasta padure de acropore, rozul era fosforescent
iar bleul acroporelor era ireal de bleu ca sa zic asa. Iar apa era albastra prietene cu toate ca avea adnacimi mici, intre 1,5
si 3 metri.

Astea sint motivele pentru care producatorii se orienteaza acum catre lumina cu spectrul complet, unde sa ai si putin rosu, si putin
verde, dar unde predomina albastrul. La 6500K nu predomina albastrul.

2smokes wrote:nu te contrazic ca nu vreau sa intru in polemici pe forum,pocilipora aia roz fosforescenta de care zici tu,nu e pocilipora ,cauta cu google sa vezi si tu cum arata o STILOPORA roz si la 6500 k ,asa arata ea roz aprins la lumina normala ,de mult caut sa cumpar un frag ,e singura stilopora, pe care as baga o in acvariu










Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu pe unde am fost si am vazut intsalatii pe baza de led lumina era impecabila.
Pentru ceea ce vrei tu sa faci nu stiu cat de eficienta ar fi iluminarea pe led (ca spectru/intensitate) dar sunt aproape sigur ca din punct de vedere al energiei electrice consumate pentru a genera lumina respectiva da clasa la halide sau neoane. La fel si ca senzatie vizuala. Acum sunt pe T5 si nu stiu cat am sa mai rezist asa. Astept sa se mai aseze apa in borcane si sigur trec la treaba. Saptamana viitoare tre sa-mi ajunga o mini lampa de 30W pe leduri de 6500K pt refugiu.

Leduri Cree (pe bune) se gasesc in China fara probleme.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Cred ca multi dintre posesorii de acvarii marine au auzit de "A reef in the sky". Acvariul asta a avut de-a lungul timpului cateva incercari de iluminare cu led-uri dar de fiecare data s-a intors la T5. Ma intreb de ce?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iar cine n-a auzit, sa citeasca aici: http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1767159

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

6500K are mai mult PAR decat 20 000 si coralii cresc mult mai bine cu 6500,lumina albastra e pentru zoantus si alti corali care traiesc mai la adancime nu pentru acropora,cand zici sps lumea se refera la acropore iar astea traiesc foarte aproape de suprafata apei (deaia au nevoie de mai multa lumina decat ceilalti corali),becurile uva si uvb (ultraviolet) dau stralucire coralilor in genul la becurile de discoteca da n au nici un efect asupra cresterii lor,in lumina ultraviolet mai orice substanta organica straluceste deaia se si folosesc de politie sa gaseasca urme de sange ,amprente ,sau sunt unele lanterne uv care te ajuta sa ti cureti masina,am o cunostinta care tine acroporele la 20 000 k si mai are si un neon albastru si vad ca are o crestere foarte slaba(bine ca la tine si pe fundul bazinului si are un acvariu mai inalt),eu as pune maxim 10 000 k pentru acropore
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tu ai citit vreunul din articolele postate de mine in linkuri? Pentru ca aberezi, scuza-ma ca iti spun pe sleau.
Verifica diagrama spectrala pentru lumina solara, verifica diagrama spectrala pentru fotosinteza, verifica diagrama
spectrala la un T5 de 6500k sau orice alta sursa de lumina de 6500k (exceptand plasma) si ai sa descoperi
exact opusul la ceea ce spui tu. Eu nu am pomenit de UVA si UVB, eu am vorbit de lumina albastra (blue si royal blue,
lungimi de unda 465-485 nm respectiv 450-465 nm).

Lumina solara:

image


Fotosinteza:

image


Neon Narva T5 daylight 6500K:

image


Philips Master TL5 865 6500k

image

Dupa cum vezi neoanele de 6500k nu prea seamana cu lumina solara, dar pentru ochiul uman e destul de
aproape, pentru ca ochiul uman percepe lumina sub urmatorul spectru:

image

Intr-unul din articolele pe care ti le-am sugerat (http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature)
ai sa citesti ca fotosinteza este facuta de corali cu preponderenta in spectrul albastru, spectrul rosu fiind foarte putin
folosit, o cantitate mare de rosu chiar inhiband fotosinteza coralilor. Ori din diagramele de mai sus da-mi voie sa spun
ca lumina albastra, care la becurile/neoanele peste 10.000k este predominanta, si mai ales este in lungimea de unda
necesara, in jur de 460nm, este mai buna decat ce gasesti la becurile/neoanele de 6500k. In acvaristica in general este
o greseala, dupa parea mea, ghidarea dupa temperatura de culoare, pentru ca diagramele spectrale ale surselor de lumina
iti arata de fapt ce fel de lumina folosesti. Si aici faci o confuzie majora, lumina solara o avea ea temperatura de culoare
de 6500k dar acopera tot spectrul de radiatii, pe cand luminile artificiale de 6500k nu acopera tot spectrul, ci compun lumina din
cateva spectre dominante. Si in plus lumina rosie patrunde foarte putin in apa, asta e motivul pentru care toti coralii fotosintetici
folosesc in principal lumina albastra.

Daca nici acum nu ai inteles ma dau batut. Eu ti-am dat destul exemple si articole, poate ar fi cazul sa ne dai si tu niste informatii
care sa sustina teoria ta. Altfel polemica este inutila.

O seara placuta,
Dragos

P.S. daca tot esti un fel de Gica-contra, al doilea in decursul ultimului an, macar da-ne si noua niste informatii viabile ca sa invatam
ceva, vorbe aruncate fara niciun suport stiintific putem gasi pe toate drumurile.

LE si inca ceva, eu am un par metru (care acum este imprumutat) promit sa fac un test cu 4 neoane diferite, 6.500k, 10.000k, 15.000k
si 20.000k de aceeasi putere si sa iti spun care are PAR-ul mai mare. Tu ai facut acest test ca sa ne spui cu atata convingere ca o sursa
de lumina artificiala de 6500k are mai mult PAR decat orice sursa peste 10.000k? Daca doar ai citit undeva arata-ne si noua unde ai citit.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2014 00:32:20


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

testele astea pe care le prezinti nu le ia in serios nici un crescator de acropore mai de doamne ajuta,sunt hilare,baietii au folosit in testarea lor o specie de acropora care creste la adancime mare ,si are nevoie de mai putina lumina si intradevar la adancime mai mare lumina este mai albastra,poti cauta pe internet sunt o gramada de acvarii sps dominated cu majoritatea acropore care sunt luminate cu 6500 k,oamenii de stiinta masoara nivelul apei in ocean dupa recifurile de acropora pentru ca cresc chiar la suprafata apei(creste nivelul marii cu 1 cm creste si reciful cu acropora cu un cm mai sus) iar la reflux ies complet din apa deaia acroporele secreta gelul ala sa le protejeze de soare si vant cat timp sunt afara din apa

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2014 01:12:13

2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

de multe ori recifurile astea sunt acoperite de o maree cu adancimea apei de doar 80 cm ,nu prea are cum sa fie distortionata lumina soarelui prea mult si sa devina albastra ceva de genul la 20000 K
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata-mi si mie acvariile alea o gramada cu sps care sint luminate cu 6500k exclusiv. Si arata-mi si mie
o ferma de corali care e lumina cu lumina artificiala exclusiv 6500k. Te faci ca nu intelegi, sau poate chiar
nu intelegi: sursele de lumina fabricate de noi cu temperatura de culoare 6500K sint mult diferite de lumina
solara si sint chiar diferite intre ele, lumina fiind compusa din cateva spectre ca sa ajunga la 6500k. Temperatura
de culoare si spectrul (lungimea de unda) sint doua lucruri diferite si in acvaristica sint importante spectrele, nu
temperatura de culoare.

Astept exemple, nu doar sa arunci vorbe si sa imi arati o laguna naturala carebeneficiaza de lumina soarelui.
Noi discutam de lumina artificiala, nu de lumina solara autentica.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Io propun un test ...dar mai mult fac o glumitza. A se lua ca atare.

Daca te duci in curtea omului la Plescoi .... si vezi cum tine carnea de oaie la lumina si aer la zvantat , iti vine in minte un lucru. Nu as putea sa o pun in magazie cu ventilatorul si 2 neoane de 6500???

Va spun eu...nu merge. Ceea ce vrea sa deseneze Dragos si nu se vede este ca omul nu a reusit sa bage soarele-n neon si coralii duri se adapteaza, si nu doar lumina conteaza in buna lor dezvoltare. Avem atatea carente in bazin incat sa dai vina doar pe lumina....e comedie.

Parerea mea....hac. smilie

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2014 07:42:45

r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Parere personala : ReefLux 12k sunt cele mai bune becuri pt crestere; cu 6500k o sa te umpli de alge si culori in multe nuante de maro.
Sau ... schimbi si treci pe t5-uri + leduri. scapi de consumul si caldura mh-urilor. La tuburi Ati coral plus + blue plus + leduri cree.. Spor
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

ionutlatcan wrote:...nu doar lumina conteaza in buna lor dezvoltare....


Corect.
Dar totusi,@2smokes,uite o crestere de o luna si ceva.Tinuta sub lumina de 20000K si 14000K.Fiji purple scos,pentru ca imi bleach-uia coralii (la mine cel putin,dupa introducerea lui,asta s-a intamplat).
Cele de 20000K merg 12h/zi iar cele de 14000K merg 2h/zi.

image

Inca una:

image


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

am cautat niste leduri pentru mine pe internet si am dat de asta ca ar fi cel mai bun bec din lume pentru cresterea sps, 6500 K cum era de asteptat se numeste iwasaki 6500K,consuma totusi cam mult 250 de wati
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

image

Asa arata acum 7 ani un bazin cu Iwasaki 6500k. Ca sa citez un reefer din topicul de unde am luat poza....zici ca s-a pisat cineva in bazin.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@2smokes:Uite cum arata fostul meu bazin cu 2 MH de 6500K (MH de 6500K au fost schimbate mai tarziu, cu doua de 10000K),suplimentate de un Sera Deep Sea Special,ca sa vad si io o culoare,ceva in acvariul ala.
Deep sea special,aia "lumina de cautat pete de sange" sau alte lichide ... nu astea albastre.
Bun,vreau sa-ti spun ca anemona rosie,finger coralul (dreapta spate),palythoa,tridacna,au mers de minune.Sps-urile (printre care si acropore),nu prea.
Dupa ce am trecut la T5-uri "de discoteca",cum le zici tu, treaba s-a schimbat.
Acum am predominant acropore,care culmea,merg foarte bine cu lumina asta albastra care nu e pentru ele.
Asta este strict experienta mea personala cu becurile de 6500K.Adicatelea pe langa citit,am si avut,

Ce sa zic,baga din astea de 6500K daca vrei,dar eu musai le-as suplimenta cu ceva actinic/albastru.
Spor !!

image



Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Faza cu 6500 asta o citesc si eu peste tot numai ca nimeni nu pune si niste fotografii comparative care sa exemplifice asa cum a facut cristi.

[Yahoo!]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

cristic- sa ti traiasca acroporele ,cresterea la acro ale tale nu ma impresioneaza,,cum zicea si un coleg de aici de pe forum care ma lua la misto cu lumina dubios de galbena(mai e si buzoian de al meu),,cresterea nu e influentata numai de lumina,,sunt unele specii de acropore care sunt la fel de simplu de tinut in acvariu ca montipora,indestructibile si care cresc si in conditii mai nasoale,in poze vad ca ai avut crestere la unele acropore dar mai vad si altele care au stagnat ,fragurile alea mici de jos,zici ca nu ai avut crestere la fraguri cu 6500 ,pai poate sa fie din cauza ca inca nu a inceput coralul sa creasca pentru ca nu s a obisnuit cu noul acvariu,unii corali stagneaza cresterea si un an de zile cand sunt mutati intr un alt acvariu si dupa ce se acomodeaza incep sa si creasca si daca pui lumina 6500K si mai adaugi ceva albastru,lumina se amesteca rezultand ceva mai rece decat 6500,poti sa pui un beculet de 6500 si 2 ditamai reflectoarele de 20 000 si rezulta ceva de genul la 19 000K,,,deep sea special ,,cu lumina uva si uvb poate sa si faca oricine din banda de leduri 50 50 si gata lumina de discoteca(glumesc cu ,,lumina de discoteca,, nu e sarcasm ,arata frumos coralii da nu ajuta cu nimic cresterea );sa i raspund si lu roni care zicea ca de la lumina galbena de 6500 te umpli de alge in acvariu de acropore ca despre asta vorbim noi aici nu de acvariu cu lps ,algele nu au cum sa creasca pentru ca se presupune ca daca vrei sa cresti acropore ai si fosfatii nitratii si nitritii =0,6500 e o lumina galbena intradevar da eu ma straduiesc sa cumpar numai corali care au culori frumoase la 6500,nu cumpar corali maro cu gri in spearanta ca or sa arate bine in lumina albastra sau de discoteca,si cu cat un coral e mai ,,colorat ,, la 6500 cu atat o sa fie si mai colorat la 20 000 sa zicem
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com