[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano scaping experiment  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine v-am regasit dragi colegi , de ceva vreme tot chichotesc cu un nano unde vreau sa experimentez cat mai multe setupuri , dar cum pana acum nu am avut timp nici nu am facut multe la el , ieri insa mi-am facut curaj si am mesterit suportul cu lampa , modelul este facut dupa Fluval Edge dar cu modificarile de rigoare care pe mine m-ar fi incurcat mult daca alegeam modelul lor , asa ca m-am pus pe mesterit si a iesit micutul.

Deci avem asa :
1. Acvariu 40x25x25
2.Lumina 2x9w 6000k , 630 lumeni .
3.Substratul momentan este quart de 2 mm parca doar atat , dar poate in viitor il voi schimba daca voi schimba si setupul momentan nu este necesar.
4. Vegetati este compusa numai din moss , mult moss
5. Si ramane micul bettan care il voi schimba cu ceva pesti mai micuti .
6. Apa de osmoza cu un kh=4
7. Fertilizant lichid Tropica + cand imi aduc aminte
8. Momentan fara CO2.

Momentan arata asa dar il voi coafa in zilele ce urmeaza caci e nevoie de o mica tunsoare . Mai am de completat putin coltul din stanga dupa care v-a urma resetul.

image
image
image
image
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 20/05/2012 23:22:32


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Wow, superb!... nota 10!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mie unul mi-ai rupt gura cu bazinul asta, deoarece am unul identic ca dimensiuni si nu i-am gasit nici o logica, nereusind sa-i dau vre-o "forma de aquascape".


Multumesc pt aceasta prezentare
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Foarte tare!
Nu-l tunde, lasa-l asa. Arata super.

N-ai filtrare?

LE: Si pestele e grozav. Frate geaman cu Grigore al meu

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2012 00:37:32


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

la cum facusi scape`u cred ca puteai sa lasi lupele , oricum arata intr`un mare fel, acelasi lucru te intreb si eu, fara filtrare?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Foarte frumos
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc mult de urari tuturor.
@catalos acvariul l-am setat intr-o seara pe fuga si fara sa vad ce fac si spre surprinderea mea iesise ceva frumos.
@ don ciprik , acvariul are filtru si incalzitor doar ca le-am scos cand am facut pozele ca se vedea urat. Cu lupe ca sa bata calumea trebuia sa le ridic mult mai sus , dar o sa le pun si pe alea si o sa fac o poza sa vezi cum se vede , desi poate o sa mearga bine caci sunt puse deasupra fiecarui munte.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Chiar daca l-ai facut pe fuga ti-a iesit foarte bine . Cu putina atentie la prezentarea pozelor ar fi fost si mai impresionant .

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2012 09:12:20


Poze: smilie ... Poze cu plante
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Superb!Trebuie lasat asa,e perfect.Si bettanul ce pot spune,exemplar excelent.Vorba lui Stefan,frate cu Grigore .Felicitari!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un nano de 25L care arata super curat
Excelent man. Daca pietrele se acopera cu ceva alge verzi dure, am descoperit ca Neritinele fac minuni cu asta, mi-au curatat pietrele din al meu in cateva zile si sunt ca noi.

As vrea sa vad o poza si cu interiorul capacului.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Nenea Porcu promit ca data viitoare vin cu niste poze mai profi .
Iulian , ma asteptam la un moment dat sa se depuna un strat verde pe pietre dar se pare ca m-am inselat caci inca isi pastreaza culoarea lor . la interiorul capacului nu e nimic special decat doua dulii normale de bec , deoarece ledurile sunt alimentate la 220v si au fasung E27. 3x3w leduri pe fiecare spot.
Mai devreme am terminat de aranjat si coltul din stanga acum il las domol sa creasca. Ieri am primit si coletul de la nea Ebay cu 2 difuzoare ceramice , deci zilele astea bagam si codoi.
O seara placuta tuturor.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 22:47:49


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline



Cuvintele sint de prisos, bravo Andrei!

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Nenea Porcu promit ca data viitoare vin cu niste poze mai profi .

Cind am zis de prezentarea pozelor ma gindeam la putina editare (chiar daca la concursuri nu-i voie), cam asa:

[Thumb - 25ez7eq.jpg]

[Thumb - 2whcqvl.jpg]

[Thumb - 2v9ofgn.jpg]


Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Acum ti-am vazut acvariul.
Placut impresionat.
Are "cojones" Simplu dar eficient!
Il invidiez pe betta-nul tau , dar daca ai vrea sa iti spun primul lucru care ma deranjaza vizual la acvariul este exact el.
Un card de pesti mici, ceva rasbore poate, s-ar integra mai bine in imaginea pe care ai vrut sa ne-o proiectezi.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
gty
Member

Joined: 21/12/2011 11:00:03
Messages: 196
Location: Ploiesti
IP:
Offline

ft frumos
felicitari

domnu Porcu cu ce program editati pozele ?

Florin
Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

O vechitura de program, il am de prin 1999 ....... Adobe PhotoDeluxe ii spune .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

andrei te rog dezvaluie-ne si noua cum ai fixat mossul pe roca, si mai ales cel de la baz rocilor ?


multumesc
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc mult domnilor pentru aprecieri , nu ma asteptam sa aiba lipici la public ).
Sandu , sa stii ca sunt in cautare de ceva pesti mici , dar pe la noi nu prea se gasesc , am pus ochii pe niste barbus titteya ca sa de-a putin de contrast , iar daca tot voi da betta-nul cred ca voi baga si niste creveti.
Nenea Porcu , eu nu am pus niciodata poze editate , adica asa cum au iesit asa le-am pus si de asta mereu am incercat sa iasa poza cat mai bine cand o fac. Dar o sa incerc sa vad ce si cum , nu de alta dar nici program nu am de modificat ).
Catalos , prima data am asezat pietrele si dupa am bagat mossul in crapaturile dintre ele fara sa leg cu ceva anume . Cele de la baza insa au fost legate cu ata neagra la fel si cele care vor forma gazonul , chiar ieri am terminat de aranjat si coltul din stanga si voi astepta sa creasca ca sa nu se mai vada ata neagra.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Nenea Porcu , eu nu am pus niciodata poze editate , adica asa cum au iesit asa le-am pus si de asta mereu am incercat sa iasa poza cat mai bine cand o fac. Dar o sa incerc sa vad ce si cum , nu de alta dar nici program nu am de modificat ) .

Nici nu ma gindeam sa-ti sugerez sa "truchezi" poze, ideea e de a o decupa putin, de a pune o margine neagra, de a nu se vedea chestii pe linga acvariu, de a umbla putin la stralucire si contrast ....... chestii d-astea nevinovate care sa puna in valoare acvariu fara sa triseze ....... mai pe scurt sa prezinti marfa (care e de calitate) intr-un ambalaj frumos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Si iacata ca au aparut mici modificari

image
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2012 09:03:46


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com