[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul unui cub  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Gabi iti urmaresc cu interes proiectul, ma bate gandul si pe mine la o saramura, succes mai departe.
[Email] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Izet, tu esti? Multumesc mult. Cand il pun in functiune te astept pe la mine.

O seara placuta,
Gabriel

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2012 22:54:03

onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Da Gabi te astept si eu sa vezi noul acvariu de 500l facut tot de maestrul Mihai si frumosi mei discusi.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragilor, dupa ce va plimbati voi de la unu' la altu', puneti si niste poze... sa se delecteze si acvaristii din alte orase.



@Gabriel: Super misto arata acareturile, felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc pentru invitatie Izet. Am auzit de la Mihai despre acvariul tau. Sticla ultraclara heh?

Multumesc Ricardo.

Am bagat pietrele in otet - bolboroseala maxima Din pacate 15 litri nu au fost suficienti. Maine ma duc sa iau alta transa - de data asta iau 30litri ca sa fiu sigur ca sta scufundata.

Din nefericire e plina de materie organica moarta - asa ca va urma probabil baia cu clor

O zi buna
Gabriel


koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia sa faci bine si sa explici toata manevra asta cu otet, clor si restu' de chimicale...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai ... treaba sta in felul urmator.

Stratul de la suprafata acestor pietre are acumulat in el fosfat. Baia in otet (baietii de peste ocean sunt un pic mai drastici si unii dintre ei folosesc acid muriatic) dizolva acest strat superficial si, implicit, elimina mare parte din fosfatii care altfel ar fi eliberati in apa acvariului.

Unele din aceste pietre au si multa materie organica moarta in functie de locul unde au fost recoltate, procedura de curatare etc. Idea este ca aceasta materie organica moarta nu este de dorit a fi introdusa in acvariu. Singura metoda de eliminare este baia in solutie de clor urmata de uscare in aer liber (clorul este un gaz si se va evapora) sau baie in apa + declorinator. Eu intentionez sa folosesc a doua metoda - cea cu declorinatorul ca sa grabesc un pic procesul. Nu stiu de unde o fac rost de clor care sa nu aiba aditii de surfactant, parfum etc. Probabil voi apela la ceva produse pentru piscina. Ramane de vazut.

O zi buna

Gabriel
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Man, arata bestial in sfarsit primul acvariu unde nu ma sperii de cat de intortocheate sunt toate tevaraiele (urasc sa lipesc pe tevi care e in, out, etc).

Daca ai putea posta schema (cotele) in Google Sketch-up sau ceva in genul ar fi un model excelent de urmat.
Sunt tare curios cand vei da drumul la toata instalatia cat zgomot face - toata lumea zice ca e silentios sistemul dar sunt curios.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2012 17:35:04


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

arata intr-un mare fel,defapt nici nu ma steptam sa dea altcumva la cat tii tu cu partea de estetica (schimband sticla pentru o banala ciobitura ).
spor in continuare.

pana la urma ce solutie ai gasit la partea cu decorul, cum vei confectiona coloana de piatra ? sau ai renuntat la ideie ?

teava de la retur, full-sifon cat si de la "Open Channel ", care intra in sump banuiesc ca nu vor ramane atat de lungi , dar tu stii deja asta asa ca ....ma las..


numai bine.
Costi,

Glumetii se dovedesc adesea profeti
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

viulian wrote:Man, arata bestial in sfarsit primul acvariu unde nu ma sperii de cat de intortocheate sunt toate tevaraiele (urasc sa lipesc pe tevi care e in, out, etc).

Daca ai putea posta schema (cotele) in Google Sketch-up sau ceva in genul ar fi un model excelent de urmat.
Sunt tare curios cand vei da drumul la toata instalatia cat zgomot face - toata lumea zice ca e silentios sistemul dar sunt curios.


Imi pare tare rau dar eu cu google sketch-up nu ma pricep deloc. O sa-l rog pe colegul Ciprian sa ma ajute cand are timp. Voiam sa fac asta macar cu sump-ul care nu stiu cat se vede de bine din poze.
Sistemul va fi cu siguranta silentios. Actualul meu acvariu il are pe cel simplificat (full syphon si open channel) si in afara de un mic zgomot de picurare, care nu se aude cu standul inchis, e foarte silentios.

To live you must learn to die
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

costi08 wrote:arata intr-un mare fel,defapt nici nu ma steptam sa dea altcumva la cat tii tu cu partea de estetica (schimband sticla pentru o banala ciobitura ).
spor in continuare.

pana la urma ce solutie ai gasit la partea cu decorul, cum vei confectiona coloana de piatra ? sau ai renuntat la ideie ?

teava de la retur, full-sifon cat si de la "Open Channel ", care intra in sump banuiesc ca nu vor ramane atat de lungi , dar tu stii deja asta asa ca ....ma las..


numai bine.
Costi,


Salut Costi nu am renuntat deloc la ideea coloanei de piatra. Am in minte mai multe solutii. Deocamdata nu stiu care va funtiona.
Tevile le-am lasat asa de lungi ca sa vad exact pana unde se ridica apa cu pompa mergand ca apoi sa le tai. Recunosc ca as fi putut estima in limita a 1-2cm nivelul dar rolei ii trebuie cel putin 2cm ca sa prinda bine asa ca le-am facut destul de lungi ca sa le pot taia.

To live you must learn to die
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru cei ce doresc sa vada - asa arata pietrele puse in otet

image


Clorul cu care intentionez sa tratez pietrele - ma intreb daca as gasi pe undeva hipoclorit de sodiu
image
image
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

stiam eu ca trebuia sa intrb ceva mai inteligent .

Glumetii se dovedesc adesea profeti
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Vineri am reusit sa iau grila pentru decupajul overflow-ului
image

Am lipit-o cu silicon si a iesit asa
image
image

Bulele care se vad sunt de la adezivul cu care au fost lipite cele doua fete.
Sunt practic doua grile identice lipite una peste alta. Motivul este unul simplu - la decuparea cu laserul stiplexul gros se curbeaza pe
cand cel subtire nu. Am preferat sa-l fac din doua bucati de 5mm grosime decat dintr-o bucata de 10mm grosime si a iesit perfect drept.
Lipitura cu silicon tine foarte bine desi cineva spunea ca stiplex/plexiglas pe sticla nu merge lipit cu silicon.
image
image
image

La Bean Animal am mai adugat un robinet pe returul pompei. Stiu ca nu e nevoie dar daca mi se pare ca apa este impinsa prea tare prin cele doua Loc-Line-uri de retur
cu duzele acelea dreptunghiulare am sa reduc debitul din robinet care mi-e mai accesibil si il pot regla mai fin decat reglajul pompei (un Eheim de 2000 sau 3000 litri)
image

Urmeaza sa-l umplu cu apa maine seara, sa-i fac ajustarile necesare pe full/open syphon iar spre weekend sa incep treaba la decor.

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine. Cand vei face reglajul ti-as sugera ca teava de la open sifon sa fie putin mai inalta
decat este acum, sa zicem cu un 2 cm. Din cate stiu nu le-ai lipit.

Asteptam pareri dupa ce faci proba cu apa si te joci un pic cu animalu' fasole

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Dragos,

Imi citesti gandurile

Chiar in momentul asta imi planificam sa tai inca 2 sau 3 bucati de teava fiecare cu cate fix un centimetru mai lunga decat precedenta si sa teztez inaltimea.

Cu siguranta cea din poza e prea jos si o sa se auda apa ce curge peste grila overflow-ului.

Prevad ca teava de open syfon va fi prima din dreapta si nu a doua asa cum este in poza de mai sus.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/06/2012 16:53:15

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, e mai bine sa pui teava de open sifon prima din dreapta si cea de full sifon in locul ei.
Teava de full sifon poti sa o lasi cum este acum, se va amorsa mai repede.
Iar cea de supraplin ar trebui sa fie cu 1-2 cm mai sus decat nivelul normal de lucru din overflow.
La mine teava de supraplin este mai sus cu 2 cm decat nivelul normal de lucru in overflow si cu
2 cm mai jos decat nivelul din display.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc Dragos.
Supraplinul va fi o chestiune de finete .
Eu am gandit acvariul de display cu un nivel foarte inalt - imi raman 3cm intre nivelul apei si margine.
Cam pe la aceasta inaltime as lasa preaplinul insa mai intai va trebui sa vad, exact cum ai spus si tu, la ce nivel voi avea apa in cutia de overflow.

O seara placuta.

Gabriel
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

arata intr-un fel.....................
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Aseara am testat vreo 4 ore sistemul Bean Animal si am ajuns la cateva concluzii interesante:
(bineinteles dupa ce am rezolvat cu teava/lipitura care curgea )

- nu este nevoie de T la teava de full syphon, cele 2 coturi fiind suficiente insa trebuie asezate cat mai jos cu putinta;

- full siphon se amorseaza cand apa trece peste el cu cativa centimetri si nu imediat - asadar e important cat de adanca este cutia de overflow

- full siphon functioneaza mai bine fara niciun cot in cutia de overflow. Pur si simplu doar presetupa fara nicio teava si niciun cot. Se amorseaza
cu mult mai repede. Asa functioneaza de 8 luni in acvariul meu actual

- este important ce diametru are orificiul pentru aer si implicit tubul/teava pentru aer de la open siphon. Eu am vrut sa folosesc un mic niplu de plastic
(luat de la o piatra de aer) pe care l-am infipt in cotul de pvc iar la el am atasat furtunul de aer. Desi gaura din cot avea 5mm in diametru niplul o reducea
la 2mm => zgomot. Am largit acel orificiu la 8mm si am atasat prin lipire o bucata de tub de osmoza.

- daca nu se foloseste T la teava la open siphon este important ca orificiul pentru aer sa fie dat in partea cea mai de sus a cotului, altfel aerul nu iese => zgomot

- daca nu se foloseste T la teava la open siphon tubul de aer nu trebuie sa depaseasca peretele cotului (pe interior)pentru ca daca este inserat prea mult
nu iese tot aerul => zgomot

- daca pe traseul tevii de open siphon aveti segmente inclinate fata de verticala - nu folositi niciun fitting inserat pe aceast segment.
Eu am pus acolo o mufa olandeza cu gandul ca pot curata mai usor tevile => zgomot . Traseul acestei tevi trebuie sa fie cat mai vertical
cu putinta si daca inserati robinet e bine sa o faceti imediat sub cutia overflow-ului. Niciun alt fitting pe parcurs in afara de eventualele coturi.

Mai am de rezolvat acest ultim punct si sper ca sistemul sa devina, in final, silentios. Pana acum nu am reusit sa-i gasesc acel "sweet spot" in care sa fie perfect silentios

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com