[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Start acvariu marin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate am avut noroc atat eu, cat si primul proprietar timp de 4 ani. Dar acvariul a mers ceas. Si nu m am limitat doar la xenia, in prezent cum spuneam am o varietate de soft,lps chiar si sps...cu apa de chiuveta. Imi pare rau pt experienta ta cu substanta aceea pacatoasa si cert apa de osmoza e un must have in pasiunea asta. O sa mai dezbatem subiectul cand o sa creez topicul cu acvariul meu, acum sa ne axam pe nevoie si intrebarile lui Grim. Multumesc!
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

,,
koala wrote:Raspunsul este NU, nu am folosit apa de osmoza la schimburile facute pe perioada tratamentului.

Ei bine, din toate aceste motive, am decis sa folosesc apa de retea.

- stabila ca "stanca" dpdv al variatiei de pH,
- usor de umplut butoiul din baie, usor de preparat amestecul... in juma' de ora aveam apa gata pregatita.


"

Voiam sa mai fac un edit la postarea anterioara cu ce a scris koala pe 08/12/2013 23:27:57 referitor la problema lui trista. Secretul meu este ca inainte sa introduc apa de chiuveta in bazin o tin in recipiente minim 2 saptamani-1 luna, nu o prepar in juma' de ora.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poate ii face un moderator colegului hector un topic separat, in sectiunea "Despre noi" unde sa puna ideile lui "socante" despre apa de osmoza si reactiile colegilor. Observ ca deocamdata nu a avut energia sa deschida unul, limitandu-se la topicurile de vanzari.
Nu vreau in niciun fel sa minimizez importanta experientei sale personale, dar sa ne-o impartaseasca intr-un mod rezonabil, cu detalii sistem, poze si tehnicalitati legate de prepararea apei de robinet, nu ca pe un articol de senzatie *socant/senzational* in topicul altui coleg.
De exemplu la ciclare cu piatra uscata, poti sa te pisi in acvariu ca sa-i dai o sursa de amoniac. Sau sa iti depui sperma ca sursa de proteine.
Stiu ca poti face multe improvizatii si compromisuri si merge si asa, dar de acolo pana la a da sfaturi unui novice care sunt departe de ideal, e o distanta.
Inca o data, nu sunt impotriva experimentatului si a schimbului de informatii legat de experimente, suntem aici sa invatam. Scrie undeva ce ai incercat, apoi avem toti minte sa judecam daca e de urmat.


Legat de acvariul all in one, eu am un AquaNano40 cu filtrarea foarte similara la ce vrei tu sa faci, asa ca pot sa-ti spun unde poti face diferenta.
Revin in scurt timp cu a schita mai putin tehnica dar care sa iti sugereze punctele mai sensibile din compartimentul de filtrare.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am avut suficienta energie, deoarece consider ca nu am dus acvariul meu pana la nivelul in care mi-l doream (1) si voiam sa mai acumulez experienta (2). M-am limitat la topicul de vanzari deoarece nu imi permit sa imi achizitionez corali decat de la pasionatii de buna-credinta care ofera acele fraguri. Cum am mai spus urmeaza in curand sa deschid un topic despre acvariul meu marin cu apa de chiuveta si daca se citeste bine ce am scris....eu recomand cu tarie folosirea apei de osmoza dar daca nu ai posibilitati materiale te poti rezuma la apa de chiuveta cu limitarile de rigoare si poate cu riscuri. Fiecare e cam pe barba sa in acvaristica si e liber sa incerce si sa experiementeze pana la urma.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Astept cu interes momentul cand vei avea timpul si resursele sa abordezi problema mai pe larg.

Desenul promis. Incercuit cu rosu sunt punctele importante pentru siguranta, bunul mers al acvariului si podea uscata.
- Nu fa peretele despartitor la fel de inalt ca peretii acvariului
- Senzor nivel pentru ATO
- Nu fa capcanele de bule mai inalte decat sumpul; la colmatarea mediilor, apa va putea trece pe deasupra fara sa reverse inapoi in display
- Fa capcana pentru bule mai joasa decat nivelul dintilor pentru a avea skimmare de suprafata la orice debit al pompei de retur (daca ai cadere de nivel, ai skimmare de suprafata)

[Thumb - AIO sump.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 15:41:10


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

h3cTor wrote:Fiecare e cam pe barba sa in acvaristica si e liber sa incerce si sa experiementeze pana la urma.


Ai dreptate, fiecare isi toaca banii cum doreste. Dar nu e bine sa recomanzi folosirea apei de retea, chiar daca merge si asa. La fel de bine poti sa legi toba de la masina cu o carpa in loc sa o prinzi cu colier, o sa mearga si asa (pana ia foc carpa), dar nu e bine.
Pardon de expresie, dar e ca si cum ai respira basini.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Grim
Junior member

Joined: 05/04/2017 13:17:54
Messages: 22
Location: Iasi
IP:
Offline

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date.
Am inteles ca un osmozor e must have, stiam asta dinainte doar ca m-am incapatanat eu sa nu cumpar.
Nu vreau sa chinui vietatile si nici sa imi bat joc de munca mea.
Incepusem aseara sa modific partea de filtrare dar de obosit ce eram am adormit la birou.
Voi posta din nou desenul de indata ce-l termin, iar daca obtin 'aprobarea' voastra maine ma duc sa imi cumpar sticla.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

h3cTor wrote:Iar pestisorii mei in cazul in care au simtit acel sulfat ,m au inteles si au fost alaturi de mine, au fost pe baricade si au rezistat.


eu cred ca pestisorii daca puteau vorbi, cred ca te injurau nu cred ca erau alaturi de tine.... daca puteau sa faca sepuku, cred ca ar fi facut detasati.
gandeste-te ca noi luam sansa pestilor de a avea o viata adevarata in recif. daca tot facem asta macar sa le oferim conditii cat mai apropiate naturii. Repet, nu vreau sa fiu rautacios dar NU cred ca pestii te sustin in demersul tau

sunt 3 scenarii:
1) pestele e lasat in natura, e frumos acolo, multe pestoaice, multa diversitate, insa sansa sa fie mancat e destul de mare, putini ajung la maturitate. Deci: conditii ideale de viata, risc mare de moarte.

2) pestele e pus in captivitate dar intr-o casa super frumoasa. Are toate conditiile: reciful lui, 1-2 pestoaice, E ca un om aruncat intr-o vila de lux cu 2 gagici si cam atat. E totul frumos, are televizor, o berica rece, dar nu are libertate. In acelasi timp o sa traiasca mult si bine deoarece nu are pradatori.

3) pestele e pus in captivitate dar in conditii precare. E si captiv si predispus la moarte din cauza lipsei conditiilor. Asta e cel mai trist scenariu. E ca si cand te ia unu, te arunca intr-o camera mizera de 20mp singur, fara gagici, fara pat, dormi pe jos, aerul e cu miros de mucegai si de canal, esti predispus la boli si moartea bate la usa. Nu exista nici un motiv pentru care un peste si-ar dori asta....daca il umanizam si presupunem ca e constient de ce se intampla. Constient sau nu, el sigur simte !

This message was edited 3 times. Last update was at 06/04/2017 17:16:18


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Grim
Junior member

Joined: 05/04/2017 13:17:54
Messages: 22
Location: Iasi
IP:
Offline

Am modificat desenul l-am adus mai aproape de desenul postat de @um02122.
Gratarele pentru filtru + eventualele "chestiute mici din plastic" mi le voi face la imprimanta de indata ce imi voi cumpara filament.

Dimensiuni dinti:

image


Separator:

image


Vedere din spate:

image


Vederi 3d:

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 18:17:25

h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-a creat o polologhie intreaga si ma asteptam sa se intample acest lucru . Jos palaria si tot respectul pentru colegii mei mult mai experimentati. Expunerea mea a fost bazata strict pe experienta mea, pe care nu o regret. Cand am plecat la acest drum, nu imi doream decat sa am cativa pesti si niste zoanthus rasfirati prin acvariu. Acum detin mai multi pestisori decat mi-am propus prima data si am si cateva feluri de zoa. Apropo am observat mai multi acvaristi marini care folosesc RO si alte minunatii de substante sau acareturi dar carora nu le merg deloc zoa, nu stiu sincer cauza. La pestisori am incercat sa achizitionez pestii in special de la un anumit magazin de pe Mihai Bravu, care teoretic sustin ca pestii sunt nascuti in captivitate in Olanda. Imi cunosc pestii si ii monitorizez zilnic, pot spune cu siguranta ca chiriasii acvariului meu sunt foarte fericiti, veseli si activi, singurii care ma pot injura de acolo sunt coralii SPS atat! Sunt oare curios cati dintre cei aflati aici si care ma critica au folosit apa de chiuveta ca sa afirme ca ce fac eu acum este total gresit?
Una peste alta, hai va rog sa incheiem subiectul, si Grim, sry ca ti-am stricat putin topicu, ai un proiect frumos, vad ca deja depui munca pentru el si abia astept sa vad ce iese. Mult spor!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Acum ca m-am uitat iar la desenul meu (facut la repezeala in pauza de pranz) am vazut o scapare: nivelul in camera skimmerului va fi dictat de pozitia ultimului separator din camera pompei, ceea ce inseamna ca in desenul meu e mai sus decat va fi in realitate.

Pentru validarea teoretica, foloseste principiul vaselor comunicante ca sa vezi cum vor fi nivelele in apa stagnanta.
Apoi cand adaugi si debit de apa prin sistem, vor apare intarzieri acolo unde debitul este gatuit: daca sunt spatiile prea mici intre placile capcanelor de bule, daca pui bureti intre ele, daca se colmateaza mediile de filtrare din saculeti etc.
Faci un exercitiu mental cu ce se intampla la colmatare/blocare totala ca sa vezi daca ai parametri de siguranta (are apa o cale alternativa prin care sa treaca ?).

Chiar sub pieptene ti-am pus in desen un media basket. In principiu, are doi pereti paraleli si e unit prin mai multe rafturi cu perforatii mari. Incearca sa pui niste fasii mici de sticla pe care sa se sprijine si sa-l tina la nivel. Ce am eu in el de sus in jos: perlon, RowaPhos, BioNitratEx. In al doilea compartiment tin un skimmer Tunze 9002 (nu se mai produc acum, dar se mai gasesc SH plus piese de schimb noi) care e suficient de ingust sa incapa in spatii inguste. Am luat de asemenea o cupa rectangulara InTank pentru acest skimmer.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

h3cTor wrote:...La pestisori am incercat sa achizitionez pestii in special de la un anumit magazin de pe Mihai Bravu, care teoretic sustin ca pestii sunt nascuti in captivitate in Olanda. Imi cunosc pestii si ii monitorizez zilnic, pot spune cu siguranta ca chiriasii acvariului meu sunt foarte fericiti, veseli si activi, singurii care ma pot injura de acolo sunt coralii SPS atat! Sunt oare curios cati dintre cei aflati aici si care ma critica au folosit apa de chiuveta ca sa afirme ca ce fac eu acum este total gresit? ...


Ce specii de pesti ai cumparat si ti s-a spus ca sint reprodusi in captivitate? Si care este magazinul ala de pe Mihai Barvu, intreb ca
nu mai sint la curent si nu stiu niciun magazin de acvaristica pe Mihai Bravu...

Iar aia cu folosirea apei de chiuveta doar ca sa vezi daca e bine sau nu, e doar un mic "trolling", dupa cum tu spui e mai bine
sa folosesti apa de osmoza in loc de apa de chiuveta, deci nu vad de ce ar trebui sa facem incercarea ta ca sa afirmam ca e gresit.
E gresit sa folosesti apa de robinet si e si mai gresit sa te apuci de un acvariu marin daca nu iti permiti sa cumperi un osmozor de
300 de lei. Pe bune acum chiar asa de naivi si tampiti ai impresia ca sintem?

Iar daca postezi sa te astepti si la raspunsuri, chiar daca sint offtopic colegul Koala le poate muta intr-un topic special cu intrebarea
daca sa folosim sau nu apa de osmoza. Astept de la tine un topic de genul cum sa faci acvaristica marina cu apa de robinet, si
cu poze daca se poate. Multumesc anticipat.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 21:02:04


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Valeu, calm down.
Eu cred. Adica I believe.
Si de cum sunt convins ca se poate, trec la apa de la robinet.

Ca sa sporesc controversa: stiati ca se poate folosi apa direct din ocean pentru acvariile marine?

Sper ca se misca mai repede Koala sa mute spamul si off topicul din topicul colegului.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Normal ca se poate folosi apa direct din ocean, dar cu o conditie: sa ai acces usor la ea
Si nimic nu se compara cu apa luata direct din ocean, de preferat din larg, sa nu fie poluata

Andrei, se poate sa folosesti apa de robinet. Nici nu am zis altceva. E bine sa folosesti apa de robinet?
Daca nu curge apa de osmoza la robinet dupa parerea mea e gresit.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 21:24:56


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

image

S-a spus tot ce era de spus, vis-a-vis de apa de robinet si acvaristica marina.
Cine vrea sa asculte, bine. Cine nu, nu!
Plm, va ambalati degeaba...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Io beau numai de la robinet si n-am nici pe naiba,
Imi place si Cola Cherry, da aia e prea acida pentru acvarii marine.
Oricum ar fi, le scot pe amandoua suficient de sarate ca sa mearga si la acvarii (ca nu beau suficient si iese concentrata).
Daca as gasi o metoda sa scot ureea din urina, as putea sa ma pis in acvariu ca sa schimb apa.
Iar daca am infectie urinara, cu atat mai bine, ca bacteriile alea oricum produc nitrati din uree - deci aditie gratis de bacterii nitrificatoare.

Revin la sugestiile mele. Draga Koala si Kiru, puteti sa verificati ca nu-i zic tampenii colegului legat de sump?
PS: As face gaura de retur mai sus, pui locline pe ea si o indrepti sa bata in acvariu in ce directie vrei. Daca o lasi jos, cand nu merge pompa ti sa urca toate dihaniile din acvariu prin tub pana in pompa si isi depun oua si odrasle in sump si iti blocheaza pompa in timp.


[Thumb - AIO sump.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 22:15:42


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am o singura observatie: nivelul de apa in camera cu pieptanele va fi la acelasi nivel cu al doilea compartiment, nu cum
ai desenat tu. Ori faci golurile mai lungi ori mai lungesti al doilea geam, cel lipit de fund. O cadere normala de apa
si care nu produce zgomot este undeva pina in 3 cm, preferabil 2,5-2 cm. Din care sa zicem peste partea de jos
a golurilor pieptanelui 15 mm si 10 mm in camera in jos dupa pieptane.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 22:48:18


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Adica asa? Ca banuiesc ca mai jos nu ajunge, mai ales cu peretii aceia apropiati.
Apoi, ma gandeam ca peretele despartitor poate sa aiba doar un decupaj de siguranta in caz ca se blocheaza ceva prin sump si creste prea tare nivelul din display - pentru bypas direct dispay - camera pompei.

[Thumb - AIO sump.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, ceva de genul ala. Dar trebuie facut un mic calcul al debitului de apa tinand cont de diferenta de nivel
intre display si primul compartiment si suprafata golurilor prin care trece apa, si corelat cu pompa de recirculare.
Atentie, in cazul de fata pompa de recirculare lucreaza la valoarea nominala, practic transporta apa la acelasi nivel.
Dupa calcule ar trebui sa stii si care este nivelul in display.

Decupajul se poate face dar trebuie tinut cont ca daca se blocheaza ceva pe parcurs, pompa o sa bage numai ce este in
compartimentul pompei. In loc de decupaj eu as mai face un rand de dinti si goluri, ar arata simetric Trebuie facute
ceva calcule si aici si vazut daca aceasta situatie chiar poate sa apara.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

kirucd wrote:Da, ceva de genul ala. Dar trebuie facut un mic calcul al debitului de apa tinand cont de diferenta de nivel
intre display si primul compartiment si suprafata golurilor prin care trece apa, si corelat cu pompa de recirculare.
Atentie, in cazul de fata pompa de recirculare lucreaza la valoarea nominala, practic transporta apa la acelasi nivel.
Dupa calcule ar trebui sa stii si care este nivelul in display.

Decupajul se poate face dar trebuie tinut cont ca daca se blocheaza ceva pe parcurs, pompa o sa bage numai ce este in
compartimentul pompei. In loc de decupaj eu as mai face un rand de dinti si goluri, ar arata simetric Trebuie facute
ceva calcule si aici si vazut daca aceasta situatie chiar poate sa apara.


Cam multe calcule

Sa zicem ca pui perlon in primul compartiment si acesta se colmateaza complet cu GHA. Atunci apa va trece prin dinti si peste primul baffle.
Daca pentru orice motiv nu reuseste sa treaca peste acel prim perete (sa zicem ca tintii se colmateaza cu GHA), atunci nivelul apei va creste in display, iar ato va completa golul din camera pompei.
Fara bypass, apa se va scurge din acvariu afara.
Cu bypass, se va scurge direct in camera pompei.
Stiu sigur ca scenariyl e posibil, l-am vazut reprodus la cubul meu pe vremea cand foloseam un debit mai mare in pompa de retur. Din fericire, eu tin senzorul ATO in display, am ramas doar cu pompa scuipand aer pentru o saptamana (lucrurile faine se intampla cand esti in vacanta).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com