[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Al 13-lea razboinic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

scorpionul wrote:Saru"mana coane boierule te calc cat de curand. Zboara cooroo.


Sa anunti inainte, ca mai plec si io de acasa

scorpionul wrote:Ma intrebam daca e bun filtrul ala de carbon block permanent? Pot sa pun altceva sa fie eficient? Sau care e diferenta intre un carbon block si un carbune activ?


Asa mi-a recomandat si mie acum multi ani nenea LucianCM. Apa trece un pic mai greu prin bloc decat prin granule, ceea ce face sa fie mai eficient carbunele in eliminarea clorului si a altor bazdaganii.

scorpionul wrote:Ai cumva si o carota de gaurit sticla? Eu am una de 22 si ma gandeam daca sa dau gaura mai mare. Pe evacuare vreau sa pun ppr de 25 ca alta teava nu intra pe sub usa pe unde trebuie sa treaca. Nu stiu ce dimensiuni sau ce gaura sa dau ca sa imbin ppr-ul.


Am, dar nu stiu de cat e, probabil de 32. Am folosit-o sa dau gaura ca sa montez o flansa aquamedic de la Peti.

scorpionul wrote:Si daca ti-a mai ramas prin casa vreo elice de cooler de 9cm ca am reusit sa rup una cand o scoteam ca sa sterg ventilatoarele


De 90 n-am folosit niciodata, daca te ajuta de 80..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

multumesc, te sun eu cand vin la tine. Posibil vineri sau sambata ca azi si maine sunt super ocupat.

PS: nu iti face griji cu ce imi trebuie mie ca vin eu la tine si imi aleg ce imi trebuie

Tot pun problema filtrului carbune ca stiu ca el opreste si alte elemente necesare acvariului. Eu nu remineralizez asa cum fac la osmoza. Bag apa direct in acvariu si pe urma fertilizez

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote:bazinul o sa fie plantat, asta fara discutie, dar va avea si pesti in el. Chiar nu am nicio idee in momentul asta ce am sa fac in el, ma lupt acum cu aducerea lui acasa si transformarea lui. Pe urma ma gandesc la peisaj. O sa pun standul intr-o parte si bazinul in alta ca sa lucrez la amandoua: gaurire bazin, prize, scurgere, verificari de tot felul(electrice) etc. Maine va avea loc mutarea lui si pe urma incepe bibilirea. Koala ce parere ai de filtrul carbune block in schimbul la picatura? Nu stiu daca acest filtru e tot una cu carbunele activ. Daca este, ce pot pune in locul lui? Voi avea pe traseu 2 filtre de apa de 10 inch

Bah, treaba sta cam ashea:

- schimbul la picatura este inventia cea mai buna de care am auzit eu, in aproape patruj' de ani de acvaristica... daca poti, fa-o!
- carbunele ala este "carbune activ" (indiferent ca e "block", sau granulat, sau plm)... pune-l cu incredere. Ai nevoie si de prefiltrare (cartus d-ala de bumbac).
- daca vrei sa fii jmeker, pune si un cartus de Sterasyl dupa carbune (secventa tre' sa fie asta: apa de la retea -> prefiltrare cu cartus de bumbac -> carbune -> sterasyl).
- Sterasylu' ala iti retine "sulfatul de aluminiu"... cateodata, toamna tarziu (sau primavara), apa vine murdara de la toate zapezile topite si plm. Atunci, regia de apa foloseste (in statiile de epurare) acest sulfat de aluminiu ca sa "limpezeasca" apa pe care o livreaza populatiei... sulfatu' asta e toxic pentru pesti, pentru ca li se depune pe branhii si-i sufoca. Pestii devin stresati, se inchid la culoare si incep sa se ascunda. Nu mai mananca si, in final, mor.

- Dragos (kirucd) mi-a gaurit bazinul fara probleme (geam de 12 mm)... poti face si caseta de overflow si sistem BA (daca asta vrei). Cauta detaliile in topicul meu de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/27689.page (vezi ca e mult de citit ).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am pus pe lista cartus normal, block si Sterasyl toate de 10 inch. Acum am 2 posibilitati de montare. Teva de alimentare vine din stanga unde se vede deja montata instalatia de osmoza. Pot monta in stanga filtrele pe perete si vin cu un tub de apa tip Co2 pana la acvariu, sau montez filtrele in standul acvariului si ma ridic cu furtunelul. Ma gandeam ca fiind schimb la picatura robinetul va fi foarte putin dat drumul. Avantajul este sa plec din stanga cu furtunul subtire, ca spatiul de trecere pe sub usa este foarte mic, si ar fi mai estetic pe acolo sa treaca doar teava de preaplin si furtunelul de alimentare. Daca vin din stanga cu 2 tevi mai groase va arata mai nasol. Ca sa intelegeti mai bine pozitia atasez o poza. Acum mai am o intrebare pentru cei care au schimb la picatura: nu se face iarna condens pe teava de alimentare?
[Thumb - DSC02650 (Large).JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2017 17:09:49


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Vai de plm ce ai facut in casa.. dispari imediat si sa nu te intorci la sotie fara bijuterii si flori

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

i-am adus stai linistit, bijuterii nu , dar i-am adus flori ciocolata si prajituri

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:P.S. daca iti misti cooroo pana in Colentina, iti dau io borcanele si filtrele


poti sa-mi spui ce filet au borcanele? ca vreau sa fac comanda de un al treilea borcan si as vrea sa fie pe acelasi filet. Multumesc

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

scorpionul wrote:Acum mai am o intrebare pentru cei care au schimb la picatura: nu se face iarna condens pe teava de alimentare?


Nu
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Nici la mine, ce-i drept primii 5 m sunt in camera tehnica unde n-am urmarit.

Abea astept sa vad proiectul finalizat. Tare-s curios ce consum de CO2 si KW vei avea lunar. Ma gandesc ca vei avea macar 400w lumina vreo 8 ore pe zi...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote:... din stanga unde se vede deja montata instalatia de osmoza. ...

Intreb doar ca sa nu mor prost.

- de ce nu te folosesti de cartusele deja existente la instalatia de osmoza?
- faci un bypass, cu robinet, ca sa poti "ocoli" membrana "osmozei" si ca sa te poti folosi de "prefiltrarea" deja existenta.
- asa e facuta instalatia mea... uite detaliile:

"- furtunul galben din stanga = alimentarea cu apa de la retea... apa strabate toate cartusele filtrante (si membrana de osmoza),
- furtunul albastru = apa reziduala a instalatiei de osmoza,
- furtunul negru = apa filtrata, pe care o pot folosi la acvariu.

In functie de pozitiile celor 2 robineti (stanga si dreapta), pe furtunul negru curge apa de osmoza / sau doar apa filtrata."


image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Baieti am mutat acvariul dar am o problema: standul e prea mare si nu intra pe usa. Am nevoie urgent de cineva care sa-l taie si sa-l sudeze la loc(de taiat il tai si eu dar nu pot sa-l sudez). Vreau pe cineva care stie sa sudeze bine ca nu e de joaca cu greutatea care vine pe el. Pe urma polizam un pic sudura si asta e tot

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ma gandeam ca daca tot nu gasesc pe cineva sa-l sudeze la mine acasa, sa tai standul si pe urma sa-l "lipesc" la loc cu cornier, in care sa dau gauri si sa-l prind cu suruburi. Cornierul sa vina ca o atela. Varianta asta e mai buna pentru mine deoarece ma gandesc ca intr-o buna zi ma mut de aici si iar nu pot sa-l scot pe usa. Si ma gandeam sa fac taietura pe lungimea lui nu pe latime ca sa am picioarele intacte. Ce parere aveti? Ma mai gandisem si la varianta amputarii picioarelor cu 3,5 cm ca sa intre-iasa pe usa, dar in situatia asta nu mai intra butelia de co2 in picioare si in plus trebuie sa modific tot palul cu care e imbracat

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La ce etaj stai? Nu intra pe geam?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

intra pe geam dar nu intra pe usa de la balcon. Pe ferestrele camerelor nu intra, ca am facut ochiurile fixe mai mari si mobilele mai mici

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

se pare ca meseriasii sunt tot mai putini pe la noi, asa ca ar trebui ridicati pe un piedestal ca or sa fie din ce in ce mai pretiosi. Deja balanta se inclina prea mult catre IT, dar nu o sa mai fie cine sa le puna in practica ideile. E foarte greu din cate constat eu, sa gasesti pe cineva care sa taie, sa sudeze, sau si mai si, sa prelucreze ceva pe strung, freza etc. Deoarece nu a mai venit nimeni cu nicio idee, am taiat standul in 2 pe lung ca sa-l pot baga in casa si astazi voi face si fixa atelele de prindere. Am cumparat ieri de la dedeman cornier de 30x30x3(ca nu am gasit de 2) si putin mai tarziu ma apuc de treaba. Oricum a fost ceva tensiune in stand, ca la taiere s-au deplasat ceva barele taiate. La Dedeman alta tampenie plus hotie ca sa zic asa: o bara de 6m costa undeva la 35 lei, si daca vrei sa cumperi doar 1m care era gata taiat costa 34lei. Deci faptul ca ei l-au taiat( mare scula pe bascula sa ia un flex si sa-l taie) a facut sa creasca pretul cu 600%. Asta da afacere!!! Eu baiat destept am venit cu un flex de acasa si am taiat bara afara in 3 bucati, ca e total aiurea sa nu pui la dispozitia clientului, chiar daca este contra cost posibilitatea taierii barelor lungi(aici e tampenia de care vorbeam). Unde naiba bag eu o bara de 6m in masina? Daca ai cumparat-o sa-ti fie de folos si treaba ta cum o transporti

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Foarte bine ai facut

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

In mod normal, au undeva la intrare pe un perete cateva scule cu care clientii isi pot taia/modifica diverse, ca sa le poata transporta. Si eu am trevut prin asta si am rezolvat asa problema lungimii unor glafuri de aluminiu.
[ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Azi dimineata am taiat standul in doua. Se discutase pe un alt topic despre tensiunea care apare in timpul sudurii in barele standului. Acum dupa taiere constat o deformare a standului mai ales pe barele din mijloc de 1-1,5cm ceea ce mi se pare foarte mult. O sa vedeti in poze deformarea de care vorbesc. Eu nu am sudat niciodata, dar tensiunea aia mi se pare fantastica. M-am urcat pe stand eu, sotia si toate placile de pal care definitiveaza standul si am reusit sa anihilam doar 2/3 din distanta. Deja la ora asta am pus atele la picioarele externe( a se citi stanga si dreapta). La cele din mijloc am nevoie de o forta de presare ca sa pot apropia si elimina distanta. Am tot incercat sa fac parghii din mai multe chestii dar niciuna nu a rezistat tensiunii de acolo. Ultima varianta de parghie a fost folosirea chingilor. Din pacate chingile nu erau prea noi si au cedat nervos. Maine o sa caut alte chingi si sper sa finalizez reintregirea standului. Si acum poze
[Thumb - DSC02652 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02655 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02654 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02656 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02653 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si acum alte poze in care se vede mai bine distanta facuta de tensiune. Se vede cum la capete sunt apropiate barele si la mijloc apare distanta aceea. Scuzati poza cu piciorul. Nu stiu cum s-o elimin
[Thumb - DSC02659 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02661 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02658 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02660 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02657 (Large).JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2017 22:59:49


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mai mai mult decit pe tine iti apreciez nevasta ca accepta un proiect de anvergura asta . Bafta cu noul bazin !
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com