[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Al 13-lea razboinic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Am luptat si-am biruit . Azi am luat balaurul de coarne. Ieri am tot incercat diverse metode de a apropia picioarele standului, dar toate s-au sfarsit cu un esec. Ultima varianta incercata ieri a fost sa leg barile intre ele cu chinga si sa o rasucesc pana obtin rezultatul scontat. Concluzie: am rupt toate chingile de la gentile din casa si la stransoarea pe maxim tot imi mai ramaneau 5mm diferenta. Am mai incercat sa intorc standul si sa pun pe el toate greutatile gasite prin casa, tot palul pe care il aveam, si ca sa fie treaba treaba in varful gramezii mi-am cocotat sotia. Nici figura asta nu a mers. Asa ca am abandonat totul si m-am dus la culcare. Azi dimineata m-am trezit cu chef de munca si am reluat toate figurile de ieri. Am gasit pe balcon si un troler care scapase ieri de ochil meu vigilent, am scos toate chingile de pe el, le-am pus la treaba, dar degeaba. Si iata ca in cele din urma Cineva acolo Sus S-a indurat de mine si Mi-a trimis o idee slavatoare . Am masurat din nou standul, si am pus in practica noua idee . Imi trebuia un punct de forta, de presiune care sa inlocuiasca forta de apasare care o folosisem pana atunci. O forta de apasare apare intre 2 sisteme care se strang intre ele. Unde pot avea eu asa ceva in casa? Intre peretii de rezistenta de pe hol. Bine, bine, am cele doua puncte de forta, dar cu ce sa le actionez? Si uite asa am coborat la masina, am luat cricul si am revenit in casa. Pai da, cu cricul de la masina, ca nu ridica el peste o tona cat are masina? Asa ca am tras standul intre cei doi pereti de beton, si ca sa nu stric peretii, in partea stanga am pus pe perete o bucata de lemn tare, iar in dreapta ca ramasese prea putin loc am luat un tocator( cel verde din imagine). Am bagat cricul intre tocator si stand si am dat la manivela. Si evrika !!! am apropiat standul suficient de mult ca sa dau gaurile de prindere din atele. Am apropiat picioarele de la stand intre ele si ca sa le aliniez am folosit doua menghine manuale(cele care se vad pe mijloc) Asa ca am reusit sa refac standul si acum lucrez mai departe la amenajarea lui
[Thumb - DSC02667 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02665 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02662 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02666 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si inca trei poze
[Thumb - DSC02669 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02670 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02668 (Large).JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2017 20:45:04


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo, super idee cu cricul si normala in final

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Faina ideia
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

scorpionul wrote:
dan.pavelescu wrote:P.S. daca iti misti cooroo pana in Colentina, iti dau io borcanele si filtrele


poti sa-mi spui ce filet au borcanele? ca vreau sa fac comanda de un al treilea borcan si as vrea sa fie pe acelasi filet. Multumesc


Cred ca de un tol, dar nu bag mana in foc..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ok, astept sa te intorci si sa-ti fac o vizita

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca sint de 1 tol, de obicei pentru astfel de filtre, daca sint de 10" (25,4 cm) sint de
obicei de 1/4 sau de 1/8.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa e, am confundat cu un cap de filtru adus de Sebi (Nimeni) din Finlanda. Ala avea conectori de un tol.
Am masurat aseara, are filet interior de 3/4


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Am masurat aseara, are filet interior de 3/4


ok, multumesc. Daca reusesc sa trec saptamana asta pe la tine te sun. Acum sunt la testat vopsirea palului.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu te grabi, ca si mie mi-e lene

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote:Am luptat si-am biruit . Azi am luat balaurul de coarne. Ieri am tot incercat diverse metode de a apropia picioarele standului, dar toate s-au sfarsit cu un esec. Ultima varianta incercata ieri a fost sa leg barile intre ele cu chinga si sa o rasucesc pana obtin rezultatul scontat. Concluzie: am rupt toate chingile de la gentile din casa si la stransoarea pe maxim tot imi mai ramaneau 5mm diferenta. Am mai incercat sa intorc standul si sa pun pe el toate greutatile gasite prin casa, tot palul pe care il aveam, si ca sa fie treaba treaba in varful gramezii mi-am cocotat sotia. Nici figura asta nu a mers. Asa ca am abandonat totul si m-am dus la culcare. Azi dimineata m-am trezit cu chef de munca si am reluat toate figurile de ieri. Am gasit pe balcon si un troler care scapase ieri de ochil meu vigilent, am scos toate chingile de pe el, le-am pus la treaba, dar degeaba. Si iata ca in cele din urma Cineva acolo Sus S-a indurat de mine si Mi-a trimis o idee slavatoare . Am masurat din nou standul, si am pus in practica noua idee . Imi trebuia un punct de forta, de presiune care sa inlocuiasca forta de apasare care o folosisem pana atunci. O forta de apasare apare intre 2 sisteme care se strang intre ele. Unde pot avea eu asa ceva in casa? Intre peretii de rezistenta de pe hol. Bine, bine, am cele doua puncte de forta, dar cu ce sa le actionez? Si uite asa am coborat la masina, am luat cricul si am revenit in casa. Pai da, cu cricul de la masina, ca nu ridica el peste o tona cat are masina? Asa ca am tras standul intre cei doi pereti de beton, si ca sa nu stric peretii, in partea stanga am pus pe perete o bucata de lemn tare, iar in dreapta ca ramasese prea putin loc am luat un tocator( cel verde din imagine). Am bagat cricul intre tocator si stand si am dat la manivela. Si evrika !!! am apropiat standul suficient de mult ca sa dau gaurile de prindere din atele. Am apropiat picioarele de la stand intre ele si ca sa le aliniez am folosit doua menghine manuale(cele care se vad pe mijloc) Asa ca am reusit sa refac standul si acum lucrez mai departe la amenajarea lui




in conditiile date cred ca nu numai ca ai refacut tensiunea de care vorbeai, dar ai si accentuat-o.

acum nu mai e sudura, sunt niste biete suruburi - oare o fi bine?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu stiu de unde a aparut acea tensiune in sudura. Sunt convins ca la sudura nu au fost folosite tevi mai scurte sau mai lungi. Pe mine m-a interesat sa nu apara tensiune de sus in jos, si de aceea am preferat sa tai stativul in lungime. Am preferat sa am picioarele intregi pentru ca acvariul va apasa pe ele de sus in jos. Sa se indoaie acvariul pe linia taieturilor e imposibil pentru ca am dublat teava cu cornier mai gros ca ea. Am facut taieturile la distante diferite ca sa nu am o linie cu risc. Daca nu strangeam standul ca sa il prind pe pozitia initiala atunci nu mai aveam paralelipiped. Nu stiu cati au mai taiat stative ca sa vada daca aceste tensiuni sunt normale sau nu. Eu zic ca asa cum am procedat am facut bine pe de o parte, iar pe de alta parte nu am avut alta solutie(nu am gasit pe nimeni care sa sudeze acasa), si chiar daca ar fi sudat, sudura imi elimina tensiunile? Eu cred ca nu. Ma mai uitam la suportul facut de crys aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/19550.page in care putini au crezut ca o sa reziste si imbinarile sunt facute in plastic, nici macar cu suruburi

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imbinarile la cadrul din aluminiu facut de Crys sint din plastic, dar sint pline si presupun ca este un plastic
tip ABS cu o rezistenta mare. Daca te uiti la poE vei observa ca elementele de legatura din plastic intra in
interiorul tevilor. Cei care produc profilele de aluminiu respectiv sistemele d eprindere sigur au un catalog
in care gasesti modul de calcul al fortelor (tensiunilor) pe care pot profilele si sistemele de prindere sa le suporte.
Eu asa am gasit la profilele de aluminiu din care am facut cadrele de la acvariile mari si unde prinderile sint
cu niste simple suruburi, dar e adevarat ca profilele sint unul peste altul, pentru siguranta.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si crezi ca exista vreo sansa ca sa se taie prin tensiune suruburile mele? Teoretic aceasta tensiune exista in punctele respective atata timp cat asupra lor nu actioneaza alte forte. Dar in momentul in care pun deasupra acvariul cu apa, forta de apasare pe picioare este atat de mare incat anihileaza aceasta tensiune orizontala. Eu cred ca suruburile cedeaza doar daca actioneaza asupra lor forte orizontale care sa traga de ele. Si chiar sa ne imaginam absurdul in care exista aceasta forta care sa rupa suruburile, ce s-ar putea intampla atunci? Se va departa mijlocul cu 1 cm, oricum zic eu insuficient pentru a pune in pericol siguranta acvariului. Ce parere aveti? Care este riscul sa se rupa suruburile? Eu vreau sa consider aceasta o discutie deschisa in care orice parere este luata in consideratie. Daca cineva se pricepe la calcule si vrea sa faca o demonstratie de risc in situatia mea, astept cu nerabdare. Suruburile puse sunt de 6, si sunt cate 2 la fiecare imbinare. Cornierul folosit ca intaritor este de 30x30x3

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La nivel teoretic, acolo sunt forte de forfecare (NU de intindere!).
- suruburile pot fi "retezate" la un moment dat, desi aceasta posibilitate mi se pare indepartata si putin probabila.
- dar riscul exista, daca este sa o luam strict "tehnic".

Dupa mine, sunt 2 posibilitati imediate de a indeparta problema:

1) Chemi un sudor si-l pui sa "dea cordon" pe imbinarile dintre stativ si bucatile de cornier (daca ambele materiale sunt identice)... tensiunea existenta se va disipa in toata lungimea cordonului de sudura.

sau,

2) Pui mana si "fixezi" blaturile (si pe cel de deasupra, dar si pe cel de dedesubt) in multiple suruburi... ti-am modificat una dintre poze, ca sa intelegi ce vreau sa spun. Daca ambele blaturi sunt fixate cu suruburi (8-10 cm intre gauri), atunci tot ansamblul va fi rigidizat ca intr-un "cadru". Tensiunea existenta (care acum "forteaza" doar pe imbinarile alea unde-ai taiat stativul) se va "imprastia" si in restul de suruburi cu care ai prins blaturile... cu cat ai mai multe suruburi, cu atat mai mic va fi "efortul de forfecare" pe fiecare dintre ele.

Uite poza aia de care ziceam... am marcat cu rosu locurile unde vei prinde blaturile de suport.
[Thumb - DSC02668 (Large)-1.JPG]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am inceput sa citesc si am aflat ca cele 2 cifre puse pe capul surubului reprezinta calitatea lui. La mine cifrele sunt 5 si 8. O sa citez mai jos niste calcule facute de cineva undeva pe net:

Calculul de rezistenta la efort:

Unii s-ar putea sa fi observat ca pe capul surubului sint inscriptionate 2 numere separate prin puncte. De exemplu 8.8. Prima cifra arata rezistenta la tractiune exprimate in zece kg / mm ², cea de-a doua este limita de elasticitate in zeci de% din limita de rupere.
8.8 este, o rezistenta la rupere de 80 de kg/mm2 in tracţiune, si o deformare elastică limitata la 80 x 80% = 64 kg/mm2.
Problema este ca intr-o constructie mecanica un surub lucreaza mai rar la tractiune,dar aproape intodeauna la efort de forfecare.Efortul la foarfecare este egal cu 70% din rezistenta la tractiune.
Exemple de calcul pentru un surub de diametru 6mm calitate 8.8:
filetul nu participa la rezistenta, surubul trebuie sa fie utilizat cu diametrul egal cu 6-1 (filetul) = 5 mm (vezi mai sus). Sectiunea surubului (S = pi x raza ²) este, prin urmare, 3.14159 x 2,5 x 2,5 = 19.63 mm ²
In cazul in care surubul este marcat 8.8, limita de elasticitate inainte de a se deforma este de maxim 64 kg/mm2, efortul va fi 19.63 x 64 = 1256 kg
Aceast surub se va rupe la 19.63 x 80 = 1570 kg la tractiune
si la 19.63 x 80 x 70% = 1099 kg la forfecare

nu stiu cat de corecte sunt calculele de mai sus, dar asa cumt stiam si eu forta de rupere a unui surub prin forfecare trebuie sa fie foarte mare ca surubul sa cedeze. Ma mai uitam la bazinul meu de 300l net. El are un suport din cornier prins in partea de sus cu 8 suruburi si jos la fel. De data asta forta de forfecare a suruburilor este de sus in jos si este direct pe suruburi. Daca mai adaugam substratul, lampa, lemnele din acvariu, o sa ajungem cred la o greutate de minim 400kg sustinuta de...8 suruburi. Si au trecut n cutremure din 2012 de cand l-am pus in functiune. Si e bine merci

pentru siguranta mea si somnul linistit eu vad 2 metode de rezolvare: 1) schimb toate suruburile cu unele de 8 sau 10. 2) mai adaug un surub de 6 ca tot am cumparat mai multe, la fiecare imbinare

Multumesc koala de idee, dar nu cred ca imi rezolva problema, pentruca palul e un material sfaramicios. Eu as fi adaugat surub in cornier si pe cealalta parte fata de unde am fixat primele suruburi, dar bormasina mea este prea mare si nu imi intra acolo

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu cred ca tensiunea a aparut ca urmare a ordinii sudurii

adica in prima faza a fost facut cadrul (paralelipipedul) apoi puse intariturile - care au fost mai mari (unele) si batute intre laturile cadrului

koala wrote:La nivel teoretic, acolo sunt forte de forfecare (NU de intindere!).
- suruburile pot fi "retezate" la un moment dat, desi aceasta posibilitate mi se pare indepartata si putin probabila.
- dar riscul exista, daca este sa o luam strict "tehnic".
.


exact la asta ma gandeam - dar si eu cred ca e putin probabil ca suruburile sa se reteze.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

e greu de spus de ce a aparut tensiunea aia, si eu cred ca a fost o problema la taierea si/sau sudura standului. Ma uitam acum ca standul e facut din teava de 2, eu nici nu ma gandeam sa nu pun de 3. E drept ca la cele 10 picioare de sustinere, greutatea se disipeaza, dar riscul deformarii la sudura era mult mai mic. Pentru a micsora eventualele forte de forfecare si liniste personala voi mai pune cate un surub de 6

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca suruburile sa se reteze (forfece). Dar vezi ca suruburile tale sint 5.8 iar tu ai pus ca exemplu
calcule pentru 8.8, e mare diferenta intre cele doua tipuri. Pentru siguranta poti sa le inlocuiesti cu
suruburi 8.8 sau sa mai adaugi inca un surub la fiecare prindere, si intr-o parte si in cealalta.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da Dragos stiu ca e diferenta mare intre cele 2 tipuri, dar asa era exemplul si nu am avut chef de calcule, de aceea am pus la jumatate toate datele de mai sus, si tot imi arata ce este bine. Dar asa cum spuneam mai sus o sa mai adaug un surub langa celelalte. Imi pare rau de distanta prea mica intre bare ca nu pot baga masina de gaurit acolo. Ma mai gandisem sa fac o intaritura cu platband la jumatatea picioarelor, dar nu am nici platband si nici masina de gaurit mica

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com