[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Biotop" with Discus  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna decizia

Pentru sump poti sa te inspiri tot de la Adi, varianta aceea de sump, cu un filtru wet/dry, si la
care am "lucrat" si eu mi se pare cea msi buna.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Buna decizia

Pentru sump poti sa te inspiri tot de la Adi, varianta aceea de sump, cu un filtru wet/dry, si la
care am "lucrat" si eu mi se pare cea msi buna.


Am rasfoit topicul lui Adi, dar nu am vazut o poza mai detaliata a sumpului. Tre sa stau sa-l citesc mai temeinic

Filtrul asta wet&dry face ceva zgomot???

In caz ca ai numarul de telefon al lui Adi, il vreau si eu.

Dragos, conteaza unde se dau gaurile in sticla??? Si ma refer pt rezistenta sticlei. Este mai bine pe latura mare, sau pe latura mica??? asa cu are si Adi

Sticla de am cumparat-o ,este de 10 ultraclara toata. Mai tre sa dublez fundul????

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2017 21:55:36


Ionut Dumitrascu
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti trimit numarul lui Adi pe pm.

Da, parerea mea e ca e bine sa dublezi fundul. Cea mai buna varianta mie mi se pare cu fundul de
deasupra incastrat intre laterale si toate peste fundul de jos.

Cutia de overflow o faci pe latura mica si e ok cum a facut-o Adi, vezi la el in topic, practic intr-un colt.
Poti sa o faci pe toata latimea bazinului daca vrei...

Wet&dry nu face mai mult zgomot decat sumpul normal. Practic compartimentul de filtrare biologica are un
capac deasupra cu multe gauri mici, apa vine pe deasupra si curge prin gauri in compartiment,
iar nivelul apei in compartiment este mai mic decat inaltimea mediilor de filtrare, in asa fel
incat sa ai o parte din medii care nu stau in apa ci doar curge apa pe ele, in jur de 5-6 cm e suficient.

Avantajul este ca in felul acesta, calculand debitele, poti sa faci o foarte buna filtrare biologica. Practic
nu toata apa trece prin filtrul biologic, o parte cade peste mediile de filtrare biologica si restul trece
mai departe. Asta si este un principiu corect de filtrare, un debit mare pentru filtrare mecanica
si eventual chimica in compartimentele anterioare si un debit mic in compartimentul de filtrare
biologica.

Daca te hotarasti pe varianta asta si imi spui care sint dimensiunile de sub acvariu iti desenez eu sumpul...

This message was edited 2 times. Last update was at 01/02/2017 05:08:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Merg pe mana lui Dragos si spun acelasi lucru... fund dublu, cu geamul interior incastrat intre laturile bazinului.
- Sistemul wet&dry presupune ca mediile biologice sa fie "in aer", iar apa doar sa "le spele"... indiferent de setari, o lejera clipoceala sa va auzi. Daca sumpul e inchis in dulap, atunci nu vor fi probleme.
- Tinand cont ca vrei sa tii discusi => schimburi masive / dese de apa => nu m-as complica cu wet&dry.

Un sump simplu si eficient (dupa mine) ar fi compus: o camera mare, plina cu material biologic + camera pompei.
- pui un "ciorap" la gura tevilor de BA si ai rezolvat filtrarea mecanica.
- debitul la pompa cat mai mic, ca sa lasi bacteriile "sa manance"... nu e nici o smecherie sa ai pompa puternica si sa treci apa cu viteza prin mediile filtrante.
- iti mai trebuie un compartiment pentru rezerva de apa (ATO) si aia e tot.

Cu timpul, in functie de ce mai visezi tu noaptea , in compartimentul ala mare o sa poti sa bagi tot felu' de "acareturi".

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2017 08:09:17


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Teoretic, sumpul o sa fie cam cat este locul din interiorul standului. Standul o sa fie de 1200x500... iar inaltimea o sa vad. Undeva pe la 70cm. Deci, sumpul o sa aiba cam 1100X400+h. Undeva pe lungimea de 1100 o s afac si camera pt apa care alimenteaza ATO

M-am gandit mai serios si o sa fac fundul dublu . Si stiti de ce??? NU se stie cand o sa revin la muraturi, si tre sa tina piatra
Am aruncat un ochi pe net, dar nu am vazut cum se face izolatia dintre cele doua funduri in dreptul gaurilor. Presupun ca se face un cordon de silicon, ca sa nu se scurga apa intre sticle . Ajunge pt dublat fundul o sticla de 8??

Referitor la compartimentarea sumpului am vazut tot felul de variante. de la o camera comuna, pana la 4-5 camere. Eu ma gandeam la vreo 3 camere. Prima pt filtrarea mecanica cu bureti si perlon. A doua cu materialul bio (siorax, matrix...), iar ultima camera pompa de recilculare.

Nene Koala, matale asa vezi un sump aerisit???

[Thumb - jcardona1e280b2s-wild-discus-biotope-3-3.jpg]


Ionut Dumitrascu
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline



cam asa ceva vreau


by koala: Lasa-ma sa repar linku'.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2017 21:22:32


Ionut Dumitrascu
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut
Hai sa intreb aici, la mine in jurnal.
Pot face vreo sfaraiala cu acvariul actual (cub cu laturile de 60cm +sump) . Si aici ma refer la vreun "biotop" cu discusi???? Sau mai bine astept sa-l vand si sa ma apuc de ala mare, 1200x500x500

Parca familia, nu are ''incredere'' in calitatea viitorului proiect Ma tot foote la cap, cu vechea lampa, cu spatiul ala liber de sub cutia overflowlui unde erau o groaza de stechere, prize, fire....

Teoretic, voi , cei cu experienta in discusi, credeti ca 4 discusi stau lejer in cubul de 200L???

Ionut Dumitrascu
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Parerea mea e ca te-a mancat ca pe Florea Cioaca cu discusii. O sa innebunesti cu schimburile de apa, cu mofturile la mancare si temperatura, cu aspiratul din 2 in 2 zile.
In cubul ala cred ca pot tine 2-3 discusi mici, dar ii vei chinui si vor fi trasi inapoi, nu se vor dezvolta niciodata asa cum trebuie. Iar daca sunt mici, trebuie sa tii bazinul steril.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai nu-i cumpar pui. O sa-i cumpar la >10cm.
Teoria zice, as am inteles de la colegi , ca de la 10cm in sus nu se mai schimba apa din 2 in 2 zile. O mentenenta saptamanala sper sa le fie de ajuns

Si ce ma???? cand v-am zis ca vreau saramura nu tot asa ma amenintati, ca-i greu???

Ionut Dumitrascu
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

koala wrote:
ionut_dt wrote:...Din motivul asta , speram ca la viitorul bazin sa nu mai tin sump. Speram la un filtru baban, gen o canistra de 20-25L.

Cauta sa iei un "Hercule", daca vrei canistra adevarata!
Eheim 2260 (EHEIM classic 1500XL): http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/680/20668.page



Sa dai si consumul Koala cand faci recomandari Macar la 2260 (65W) si 2280 (25W).... La un calcul "scurt" de 24ore x 365 zile.... Enel o sa fie foarte bucuros ;)
In afara de asta: Mentenanta la un 2260 este anevoioasa: este o simpla galeata (in care ppui materialul filtrant) si o pompa care trage apa creand un flux circular in recipient.... Cand vrei sa cureti filtrul... e neaparat nevoie sa faci Flush cu teava de 32 separata.... Un Eheim 2280 este mult mai rapid si comod.

Ps: decat un 2260.... mai bine un sump: o pompa Jebao tot atat consuma insa debitul si puterea de ridicare este dubla ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com