[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
koala (550 litri) - The Big One  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am instalat, in sfarsit, canistra cea mare...

- am inceput la 19.00 si-am terminat la 22.30,
- cel mai greu a fost desfiintarea vechilor trasee ale canistrelor anterioare... acvariul e foarte aproape de perete, asa ca am avut ceva de tras.
- Dan (Pepika) a facut toata treaba, eu am fost un fel de ucenic nepriceput.
- am lipit, taiat, insurubat... am transpirat si-am injurat.


Intr-un final, canistra a fost umpluta cu 10 litri Siporax si 8 litri Matrix... am pus-o pe pozitie si i-am dat drumul. Face treaba, debitul este impresionant!

- pompa este silentioasa... la modul ca, daca pui urechea langa ea, se aude un bazait... dar, daca filtrul sta intr-un dulap sub acvariu, zgomotul nu e o problema!
- canistra are robinet de purjare... pot sa golesc acvariul cu ajutorul lui.
- mai am de bibilit la traseele furtunelor... trebie sa inlocuiesc o bucata din furtunul de evacuare (pentru ca n-am putut sa-l scoatem, a ramas cel vechi).
- trebuie sa prind ansamblul de robineti pe perete, cu ceva brida.


Una peste alta, plec linistit in concediu!

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu se prea intelege ce ai facut tu acolo, mai ales cu aia doi robineti in serie, dar sunt convins ca este functional Lasa ca vorbesc maine cu Danut sa-mi spuna cum vine treaba si o sa aflu si daca ai pus mana sa ajuti sau ai fost doar chibit si ai lasat saracul copil sa slabeasca
Purjarea aia mi-a sarit si mie in ochi cad am vazut prima data canistra Pacat ca nu ai o scurgere in apropiere ca faceai din Arduino schimburi de apa programate ...
Se poate cara canistra plina? Poate trebuia sa o pui pe un suport din ala cu roti pentru ghivece


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Cei 2 robineti mari (aia cu maner rosu) sunt pentru a putea deconecta canistra, in cazul in care vreau sa fug cu ea la baie...
- Robinetii mici, pe care-i vezi in partea din fata (furtun verde subtire) sunt "din alt film"... sunt proiectati sa deserveasca un viitor reactor, care se alimenteaza din evacuarea canistrei.
- Canistra are un volum (util) de 18 litri... am ocupat 10 litri cu Siporax (care e foarte usor)... si 8 litri cu Matrix... se poate cara, destul de lejereanu (pot sa o deconectez din robinetii montati pe admisie-evacuare si sa o golesc prin robinetul de purjare).

Parerea mea (trebuie sa mai studiez aspectul, dar acum asa cred) este ca prin purjare regulata se mai poate prelungi intervalul de timp dintre 2 curatenii... se evacueaza toate mizeriile de pe fund...



Later edit: Am mai si pus mana, ce sa zic ... Danut lipea tevile cu Tangit si apoi mi le dadea mie ca sa le tin. Am fost un fel de "suport de uscare".

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2013 01:44:56


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

18 litri de material filtrant, asta nu mai e canistra, e butoi
Iar aia cu purjarea e faina, intr-adevar cred ca iti purjeaza mizeriile de pe fundul ... butoiului
Niste bacterii ai bagat si tu? Stiu ca o parte din material e ciclat, dar nu era rau sa bagi niste bacterii.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Rusii ar fi suparati, ai gasit un Green Mamuth si e in viata

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Si americanii ar fi putin suparati, pentru ca pompa Eheim de 2400 litri/ora aproape ca face Furtuna in desert ... adica in acvariu .
@Lucian : Confirm a fost de mare ajutor, iar partea cu

Koala wrote:Am fost un fel de "suport de uscare".

este inca o dovada ( daca mai era cazul) de modestie.


Koala wrote:Parerea mea (trebuie sa mai studiez aspectul, dar acum asa cred) este ca prin purjare regulata se mai poate prelungi intervalul de timp dintre 2 curatenii... se evacueaza toate mizeriile de pe fund...

Probabil ca il vei prelungi pana cand schimbi canistra sau acvariul

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2013 10:35:25


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Maestre cum o cheama pe canistra??
[WWW]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Dan P wrote:Maestre cum o cheama pe canistra??


Buna rau asta Nevasta-mea inca se tot intreaba de ce o strig Suri.
[Yahoo!]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si americanii ar fi putin suparati, pentru ca pompa Eheim de 2400 litri/ora aproape ca face Furtuna in desert ... adica in acvariu .
De FX5 ce mai zici 3600 litri.
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

johnny wrote:Si americanii ar fi putin suparati, pentru ca pompa Eheim de 2400 litri/ora aproape ca face Furtuna in desert ... adica in acvariu .
De FX5 ce mai zici 3600 litri.


Nu ma intelegeti gresit ma interesa marca si tipul ei . Nu cred ca maestrul Koala se apuca de botezat si canistrele
[WWW]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eheim 2260 este modelul filtrului.Posibil sal fi botezat Hercule.
[Email]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:- Cei 2 robineti mari (aia cu maner rosu) sunt pentru a putea deconecta canistra, in cazul in care vreau sa fug cu ea la baie...


Nu mergea doar cu unul? ca are la ambele capete conexiune pe piulita/holender.

Dan P wrote:Nu ma intelegeti gresit ma interesa marca si tipul ei . Nu cred ca maestrul Koala se apuca de botezat si canistrele


Eheim Classic 2260

To live you must learn to die
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu un robinet va curge apa ori din acvariu ori din filtru,trebuie neaparat 2 robineti ca sa poti opri apa din apandoua partile .
[Email]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Inteleg acum.
Le inchide pe amandoua si desface una dintre piulitele dintre cei doi robineti.
Multumesc.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu stiam conform sitelui oficial ca se cheama Eheim Clasic 1500 XL dar am vazut ca Eheim mai au codificari diferite pe regiuni...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

a) Canistra e model Eheim Classic 2260 (sau, pe unele site-uri, se mai numeste si EHEIM classic 1500XL).
b) Robinetii sunt pusi pentru a putea intrerupe circuitul in ambele capete.
c) Canistra e ca un joc de Lego... pompa se poate scoate si se poate monta alaturi, pe peretele dulapului... se poate inlocui pompa cu una mai mica / mai mare / mai altfel.

Am optat pentru acesta (in dauna FX-ului de la Fluval) pentru motive care tin de:

- diferenta mare intre volumul net de material filtrant (18 litri fata de 7 litri) dintre cele 2 modele,
- la Fluval ma enerveaza constructia interna... acele cosulete cu burete, care se imbacsesc repede, m-au descurajat,
- simplitatea infiorator de practica de la modelul Eheim: ai practic o galeata goala... apa vine pe jos si urca prin mediile filtrante pana sus... pui inauntru ce vrei, cum vrei... nu are ce sa se strice, sparga, etc.
- oricand vreau, pot sa cumpar alta pompa si sa o inlocuiesc pe asta.
- totul se desface si se inlocuieste... de la capac, manere de prindere, garnituri, pompa, etc...
- robinetul de jos, ala de "purjare"... practic, canistra se poate goli pe loc... se poate trage apa din acvariu pe acolo. E util .
- constructia robusta si "de neam prost"... pare indestructibila, e solida si teapana.


Later edit: Vreau sa adaug ca pompa este foarte silentioasa (sigur ca "murmura" un pic, tinand cont de marimea si puterea ei)... dar se poate dormi lejer, in aceeasi camera cu acvariul (mai ales daca filtrul este intr-un dulap sub bazin).



Later, later edit:

Nu degeaba i-am laudat pe cei de la zooplus.ro ... desi mi-au schimbat canistra cu totul, totusi imi trimit si clema aceea.


Stimate domnule David,

Dorim sa va informam ca în aproximativ 2 saptamâni va va fi livrata piesa 7671550 aferenta filtrului extern Eheim Classic - 2260, max. 1500 litri, prin curierul DHL, numar colet .....

Va rugam sa acceptati piesa si sa o pastrati ca rezerva.

Va multumim pentru rabdare.

Cu stima,
Echipa zooplus

This message was edited 3 times. Last update was at 03/07/2013 16:43:03


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi am finalizat instalarea canistrei...

- Dan a venit cu o bucata mica de PAL, cu ajutorul careia am "pozat" robinetii mari pe perete,
- am mai strans oleaca un cot, care supura gingash... mi-a fost mie frica sa strang tovaraseste, ieri, cand am facut montajul initial... asa ca l-am chemat pe Danut pe la mine, ca "sa ne sfatuim",
- am reorganizat nitel furtunul de evacuare, precum si stutul ala prin care se arunca apa in bazin... ma rog, chestii minore.
- am muncit 5 minute si am stat apoi pe balcon, la barfe, 3 ore ...


Danut, multumesc mult pentru ajutor si pentru sfaturi!


johnny wrote:Eheim 2260 este modelul filtrului. Posibil sa-l fi botezat "Hercule".

Atunci, asa sa-i ramana numele ...

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Puteam sa jur ca-l boteaza si pe asta.

Rikardo am castigat un pariu asa ca berea castigata o bem impreuna
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hehe, tre' sa bem mai multe beri... ca, avem de ales nume pentru cei 2 Amphiprion akindynos (spune-mi ca n-au fost in bazinul ala cu probleme... si ca n-au murit ).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Hehe, tre' sa bem mai multe beri... ca, avem de ales nume pentru cei 2 Amphiprion akindynos (spune-mi ca n-au fost in bazinul ala cu probleme... si ca n-au murit ).


[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com