[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Hailea 60L cu filtru Tetratec EX700. Supradimensionat?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
anutzu21us
Junior member

Joined: 17/03/2015 23:06:31
Messages: 41
Location: Iasi
IP:
Offline

Cred ca am facut o greseala, am montat filtrul, am bagat apa in bazin dar am uitat sa pun solutia de bacterii in filtru, are ceva daca o pun in bazin direct dau trebuie musai in filtru?
Papa trebuie sa bag foarte putin odata la doua trei zile?
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bacteriile poti sa le tragi din sticluta cu o seringa si sa le scoti in apa exact in dreptul
tevii de iN a filtrului, astfel ele se duc direct in filtru.

Cate putina mancare de pesti o data la 2-3 zile.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
anutzu21us
Junior member

Joined: 17/03/2015 23:06:31
Messages: 41
Location: Iasi
IP:
Offline

Momentan acesta este setup-ul meu, mai e mult de munca, dar cu putina rabdare si sfaturi, o sa iasa ceva.
Multumesc de sfat kirucd.
[Thumb - 1.jpg]

[Email] [Yahoo!]
anutzu21us
Junior member

Joined: 17/03/2015 23:06:31
Messages: 41
Location: Iasi
IP:
Offline

O mica schimbare dupa ciclare.
4 natii de plante
Prea multi pesti 2 xifo, 10 neoni, 4 natii de sanitari si anume 2 pleco, 2 sae, 2 somn pitici parca si 2 serpisori care nu stiu cum se cheama.
papa 2-3 pe zi cate putin, am 5 feluri de papa si nu stiu ce sa le dau
easy carbo in fiecare zi
[Thumb - 2.jpg]

[Email] [Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , doneaza pleco , cresc mult prea mari ptr acvariul tau , iar daca somnii pitici sunt hoplosternum thoracatum doneaza-i si pe aceia , o sa-ti faca varza substartul si plantele plus ca si acestia cresc prea mari .

Plantele plutitoare daca o sa se faca prea multe o sa-ti ia lumina de la celelalte .
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Acvariul arata ok, dupa gustul meu, ar mai merge niste plante.
De asemenea, pe mine unul, nu ma incanta cararile respective...dar e doar o chestie de gust.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
anutzu21us
Junior member

Joined: 17/03/2015 23:06:31
Messages: 41
Location: Iasi
IP:
Offline

Va salut,
Modificari in acvariu nu am mai facut, doar schimburi de apa saptamanal, papa odata sau de doua ori pe zi, am luat vreo 5 feluri de papa si le-am amestecat, si easycarbo zilnic aproape, daca nu uit.
Am avut un deces, am gasit intr-o dimineata o femela de gupi cu burta in sus, ori a papat prea mult ori prea putin, bolnava nu parea, era vioaie, nu imi explic.
Acum ma confront cu cateva problem, am luat din piata niste plante, defapt, cabomba parca se numeste planta, am mai primit ceva donatii de pe forum, si acum am ajuns sa pescuiesc melci. Melcii au cam 3-5 mm, si in fiecare zi scot cate 2-3 din bazin. Am facut cateva poze la ei, poate ma ajutati sa ii identific, in zonele unde sunt melcii, plantele se pateaza, pana sa apara taratoarele, aveam un verde viu la toate plantele.
Am doi xifo rosii, au cam 3-4 cm fiecare, dar unul din are o burta de parca da sa nasca, nu stiu daca e mascul sau femela, nu are acea coada cum au masculii, insa este foarte violent, imi fugareste toti pestii.
Cateva poze cu acvariu, xifo si melcii.
La inceput aveam cateva alge pe plante, acum nu e pic de alga, sper sa nu imi dea coltul cei ce papa algele, gen sae.
Lumina pe zi, cam 3 ore dim de la 9 la 12 si 7 ore dupamasa de la 16 la 23.
[Thumb - acvariu.jpg]

[Thumb - mm.jpg]

[Thumb - 20150509_231518.jpg]

[Thumb - 20150509_231607.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2015 22:54:29

[Email] [Yahoo!]
anutzu21us
Junior member

Joined: 17/03/2015 23:06:31
Messages: 41
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu cunoaste nimeni?
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Melcii nu imi dau seama ce natie sunt,par a fi comunitari, insa daca vrei sa-e extermini unul sau doi melci asasini sunt suficienti. Ai o femela acolo de xifo, dar mai e pana fata.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Referitor la melcii aia din poze, par a fi Planorbella.
Daca ai si ceva mai ascutiti la forma, atunci Physa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
anutzu21us
Junior member

Joined: 17/03/2015 23:06:31
Messages: 41
Location: Iasi
IP:
Offline

Va salut, melcii intr-adevar sunt cei descrisi de stefann, pana acum am scos vreo 20 din apa, tot mai vad cate unul si bag mana dupa el, inca nu avem penseta lunga.
Acum am dat peste 2 ...3 ...probleme:
1 . am inceput sa vad stele verzi pe pereti, mai exact, pete mici pe geamul fata si spate exact pe mijloc, pete verzi deschise de 1mm -2mm. Am 2 SAE, 2 pleco, dar.... degeaba.
2. Cum aspirati voi daca acvariu are 80% fundul acoperit cu plante. Am luat un aspirator dar e greu sa il folosesc, nu numai ca imi trage si putin nisipul dar nu pot manevra printre plante.
3. Tentativa mea de carare.... s-a dus, ca orice drum la noi. Pietrisul alb, care defapt era un quart alb, incepe sa se inverzeasca. As vrea sa il scot, dar e greu tare, parca as alege orezul....
[Email] [Yahoo!]
anutzu21us
Junior member

Joined: 17/03/2015 23:06:31
Messages: 41
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut,
dupa o peroada indelungata revin cu doua probleme
1. Imi cresc plantele intr-o luna de spui ca am padure, si nu mai pun demult easycarbo, nu pun nimic inafara de papa si schimb de apa regulat. Nu fertilizez cu nimic. As vrea sa fac ceva sa nu mai creasca atat de repede.
Eh, asta s e o pfoblema marunta
2. AM fost invadat de melci, plati si nu numai. Am zeci chiar sute, foarte mici.
cum scap de ei????
Am fost la shop si am cumparat un asasin, atat mai aveau, dar e mic. Un cm juma are. Prima zi noci nu sa miscat, a doua zi, a disparut, a plecat in padure. Sau asasinul meu sa sinucis...
cum fac sa scap de melci?
Filtrul cred ca e plin de melci pt ca returul din acvariu i se infunda gaurile cu melci odata la 2-3 zile.
Ce ma sfatuiti sa fac???
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Prima problema, nu este defapt o problema.
Bucura-te ca iti cresc plantele bine
Probabil ai niste plante easy, cu crestere rapida...incearca sa le tunzi mai scurt, ca sa maresti distanta intre tunderi. Eventual, mai scade un pic durata de iluminare...desi daca merg bine, eu as zice sa nu aduci modificari.

A doua problema se poate rezolva cu melci asasini sau pesti Botia.
Nu stiu exact cati ti-ar trebui, n-am avut in acvariu incat sa stiu cat sunt de eficienti.
Dar, ia incearca sa scazi un pic cantitatea de mancare ce o dai pestilor si o curatenie un pic mai atenta (cu sifonare in substrat). S-ar putea ca asta sa iti amelioreze problema.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com