[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sumpuri interconectate  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salut,

Aia a fost o schita asa din avion.
Binenteles ca mai trebuie puse si alte elemente pe acea schita, si date cotele unde vrei sa fie apa.
Una din chestii sunt "buble trap" - si cred ca iti va trebui una in bazinul din mijloc fix la intrarea apei din primul bazin. O poti face putin mai mare, pt ca am vaga impresie ca acolo se va acumula si ceva detritus, cel care va scapa skimmarului din prima camera, mai mare pt o mai buna curatire (sa nu te chinui cu furtunul printre doi pereti foarte apropiati).
- ca volume vor fi cam asa
- primul - ai spus 40x40 cu 30h (coloana de apa)
- mijloc - 70(80) x 20 cu 28(coloana de apa)
- partea dreapta vor fi 2 bazine: 20 x 40 cu 25 (coloana de apa) si 20 x 40 inaltimea cat de mare (asta e la autocompletare)

Inaltimile la bazinele interconectate trebuie sa fie mai mari astfel sa cuprinda volumul de apa ce va veni de sus in cazul in care se ia curentul.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tocmai acum cand nu am timp sa urmaresc forumul v-a apucat limbarita

Varianta lui Mihai este buna, din punctul meu de vedere, combinata cu a lui maddog:
- in stanga acvariu de 40x40x35 in care sa ai skimmerul si un ciorap pentru filtrare mecanica
(iti cumperi doi ciorapi pe care ii schimbi la 3 zile, iar cand esti in concediu il scoti de tot )
nivel de apa 30 cm
- in mijloc acvariu de 80x20x30 cu 4 compartimente sus/jos cu saculeti cu matrix, nivel de apa 25 cm
- in dreapta acvariu de 40x40x35 cu reactor de biopeleti, reactor de antiphos si eventual reactor de
carbune, plus pompa de recirculare, nivel de apa 20 cm
- vas de apa pentru completare suspendat deasupra celui din mijloc, daca incape si ai loc sa umbli
la acvariul de jos de dimensiuni similare, 80x20x30 (48 de litri)
- legatura intre cele 3 bazine de jos cu teava si flanse de 40 sau 50
- un mic bean animal (macar varianta cu 2 tevi in display, gasim noi loc unde si cum sa il facem) care
sa duca apa in primul bazin din stanga
- pompa de recirculare care sa iti ridice real intre 1500 si 2000 de litri (daca vrei mai mult iti trebuie
mai mult material biologic, care va fi in jur de 40 de litri, si daca ai un debit mai mare vei avea un timp
de retentie hidraulica prea mic)
- daca folosesti un skimmer de tip Beckett poti sa faci toate bazinele ceva mai inalte, sa zicem cu 5 cm
mai mult, si atunci poti avea mai mult material de filtrare biologica

Just my 2cents

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

ideea mea era cu un singur bazin in forma de U, am sa te sun mai dupaamiaza, sper sa imi dea radu nr tau demetriade.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@maddog_k9: Telefonul ti-l pot spune eu pe PM, daca nu dai de Radu ... nu prea vad cum putem baga acolo un bazin in forma de "U", da' sunt dispus sa ascult.
@Dragos: Este imposibil de montat rezervorul ATO pe spatiul ala din mijloc (deasupra "matrixului")... accesul ar fi aproape imposibil.

@all: Am vazut la Dan (pepika) o idee interesanta, care a permis realizarea unei cutii externe de overflow - pe un bazin care nu avea gauri.

- a inaltat, pur si simplu, cu streifuri de sticla, peretii bazinului... cum ar veni, a lipit niste fasii de sticla peste intaritoarele de sus si a "ridicat" astfel marginile acvariului.
- ca dezavantaj ar fi faptul ca nivelul apei se ridica peste intaritoarele vechi... care devin astfel vizibile, la 1 cm sub nivelul apei.
- rama de lemn de sus poate fi reconstruita astfel incat sa acopere lipiturile suplimentare...
- aceasta idee permite crearea "fantei" in care se fixeaza dintii pieptenului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Domnu'

Parerea mea esta ca te complici aiurea incercand sa adaptezi in loc sa construiesti totul de la zero. Ia in calcul si varianta asta adica modificarea standului, Overflow Bean animal pe latura din stanga, etc !

E doar o parere

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce sa construiesc? Un alt acvariu?... ca suportul nu se poate modifica, din cauza de "masa eterna, fixata acolo de nevasta si de soacra" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Suportul sa-l modifici, in loc sa pui masa in centru o pui in partea dreapta/stanga. Sunt sigur ca poti convinge sotia/soacra sa accepte acest mic compromis

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, inteleg ideea ta si nu e rea deloc... da' nu cred ca o sa mearga.

- Privind planul camerei de sus, acvariul e pozitionat pe mijlocul unui perete... raman cam 35-45 cm in stanga si dreapta (unde-s usi de acces: bucatarie si dormitor),
- Masa e pozitionata chiar pe mijloc, astfel incat scaunele ei se incadreaza cumva intr-un patrat si nu deranjeaza accesul...
- Daca deplasez masa catre dreapta, atunci scaunul din partea aia imi va restrictiona accesul catre bucatarie si va arata ingrozitor (ar veni cam in dreptul usii).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

take a look
[Thumb - varianta propusa.png]

[Thumb - varianta actuala.png]


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Problema e ca acolo la el totul e perfect exact pe locul pe care sunt acum si ii va fi imposibil sa obtina autorizatie pentru o modificare, daca ar fi putut face o imbunatatire poate ar mi fost vreo sansa. Practic vina e tot a lui pentru ca a facut totul perfect de la inceput.

@mihai2000 : slabe sanse ....

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2013 12:27:19


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Dan:
@Mihai: Am inteles de prima oara ce vroiai sa spui

- in schita ta lipsesc celelalte parti de mobilier din camera... care au fost puse in ideea ca acea masa vine acolo unde e.
- practic, mobilarea livingului s-a facut abia dupa ce acvariul a fost pus pe pozitie... in jurul ansamblului acvariu+masa a fost gandit tot fengshui-ul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Stiu ca ai inteles dar te-ai legat de fluxul catre bucatarie care nu este asa de restrictionat. Macar merita sa incerci sa inoculezi ideea unei schimbari in fengshui-ul actual. Orice schimbare este benefica uneori si daca tot o faci, macar sa o faci cum trebuie.

Mai am o intrebare referitoare la masa". E musai sa fie "ingropata" in mobilier ? Nu poate fi de sine statatoare astfel incat sa-ti incapa sump-ul pe toata lungimea standului? Iar cand vrei sa faci modificari/curatenie o poti muta

LE: am mai facut o schita cu inca un scaun
[Thumb - varianta propusa 2.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2013 13:22:08


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru bean animal gasim o varianta sa il facem in interior. Nu inteleg de ce zici ca nu
poti face vasul de completare deasupra celui cu matrix. Am inteles ca ai 75 ce cm, daca
cele doua vase au 30 cm fiecare iti raman 15 cm sa scoti saculetii cu matrix. Daca ti se pare
putin se poate reduce vasul de completare la 25 cm, si in 20 cm cred ca ai loc sa te misti

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Mihai:

- Ultima schita nu are proportiile corecte... ma rog, nici prima nu era corecta . Masa e lata de 95 cm (adica jumate din lungimea acvariului).
- Asa cum e acum, masa + scaunele se incadreaza perfect in liniile patratului format de lungimea acvariului...
- Daca pun masa pe lung, scaunele din capete "ies in afara" spatiului ala...


@Dragos:

- Nu stiu de ce, dar nu vreau sa gauresc acvariul... ma ingrozeste ideea.
- Ref. spatiul ala ingust... daca urc bazinul ATO acolo, "imediat sub fundul acvariului", o sa-mi fie ingrozitor de greu sa il umplu cu apa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu o sa fie deloc greu, avem solutie si pentru aia
Iar chestia cu gauritul nici aia nu e asa de grava

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragos, eu am instalatia de osmoza la baie... fac apa intr-un bidon de 10 litri, pe care apoi il vars in bazinul ATO.
Stiu ca nu e grava treaba cu gauritul, da' manopera e "de belea":

- acvariul trebuie dat jos de pe suport... acum e "ingropat" in mobilier, ar trebui sa demontez rama inferioara.
- dupa ce gaurim, ar trebui construit un overflow intern... trebuie "decupat" decorul si facut in asa fel incat cutia aia sa nu arate ca o tiganie.
- ma indoiesc doar de reusita "estetica" a operatiunii, nu mi-e frica de bormasina

* Ma coafeaza mai mult o cutie de overflow externa, in partea stanga a bazinului... vin cu o masca de PAL, la culoare, care sa acopere si cutia si tevile.
- am avantajul ca "nu fur" din spatiul intern al acvariului.
- dilema sta doar in alegerea unui model de overflow: HOB (ca ala proiectat de tine), sau construit din "suprainaltarea" marginilor bazinului (cum am vazut la Dan-pepika).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Cred ca cea mai simpla, si neinvaziva (alte operatiuni ce trebuiesc facute bazinului de display, lipit, taiat, gaurit) este modelul HOB.

Cat despre bazinul de autocompletare, cum am desenat in schita, un bazin de 40x20 x 60h cred ca este arhisuficient pt autocompletare.
Partea din mijloc, avand l-20cm il rezervi pt matrix si reactoare, destul loc sa le cuprinda pe toate.
Bazinele pot fi facute separat si lipite in stand intre ele, fara gauri sau alte flanse.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce inaltime ar trebui sa aiba bazinele?... adica, dupa ce ma ghidez? Dupa skimmer?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

In principiu inaltimea (coloana de apa) este data in prima camera de skimmer, daca skimmer-ul este hang-on atunci nu te mai intereseaza (poti face o inaltime mai mare) (oricum trebuie sa aiba si el o coloana de apa specificata de producator). Restul camerelor cu 1-2 cm mai mica decat prima camera, respectiv cea de a doua. Cu alte cuvinte (coloana de apa): prima camera 25-30, cea de-a doua 23-28, si ultima 20-26 cm
Peste aceste dimensiuni mai iei o marja de 10cm pt apa care este in circuit, si care la un moment de power-off va trebui sa ajunga in sump. (aici trebuie calculate volumele bazinelor (toate))
- in bazinul de display, unde va fi nivelul apei in timpul functionarii si cat va scadea in momentul de power-off - rezulta volumul de apa care este in circuit (+ ce mai e pe tevi).
- pt celelalte bazine, cat este volumul ramas (pana cand da pe afara).

Volumul de apa din circuit trebuie sa fie mai mic decat cel ramas in sump. (plus o marja de siguranta)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In 40x20 cm nu cred ca are loc de 3 reactoare (biopeleti, antiphos si carbune) si pompa de
recirculare. La reactoare cu tub de 100mm baza este de 120mm, deci 3 reactoare ocupa
36 cm, fara pompe. Chiar si in cazul in care reactoarele sint cu pompa sub, tot nu este loc
pentru pompa de recirculare. Raman la parerea mea ca vasul de completare trebuie facut
separat. Cei 10 litri de apa pe care vrei sa ii versi in vasul de autocompletare ii vei varsa
intr-o palnie (care este mobila) si care duce intr-o teava care duce in bazin, totul in
spatele acvariului. Sistemul se face fix, mai putin palnia.

Trebuie vazut cum se poate face bean animalul in interior, daca nu este o solue viabila
atunci varianta HOB este ok. Eu nu as pune straifuri de geam pentru a ridica nivelul
apei in acvariu si a construi un bean animal, mi se pare si riscant si inestetic. Dar sa
zicem ca inesteticul se rezolva cu o rama, ridicarea nivelului cu 5 cm poate da peste cap
calculele de rezistenta a geamului acvariului cum este el acum.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com