[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano Dennerle 30l  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pentru ca tot mi-am tot dorit (si) un acvariu pentru creveti, am profitat de o ocazie si mi-am luat un sistem complet Nano Dennerle de 30l.
Sistemul este format din:

Acvariu: 30cm L x 30 cm lx 35 cm H
Filtru: Nano Dennerle corner
Iluminat: 11W Amazonia Day (cred 6000K)
Substrat: 2 kg Deponit Mix + 4 l Sulawesi black
Decor: roci seiryu, radacini de vita de vie
Plante: java moss, christmas moss, flame moss, 5 blixa japonica, 4 staurogine, o tufa de monosolenium, E. parvula, Micranthemum, Hygrophila

Intrebari:
1. Probabil o sa mai am nevoie de lumina suplimentara. Mai am o lampa cu un bec Osram de 11W /827 cu o temperatura de culoare de 2700K. Pot sa il folosesc in combinatie cu Amazon day?
2. As vrea sa imi iau si un sistem CO2 mai finut, care sa se potriveasca pe birou. M-am oprit in principiu la Aquatic Nature CO2 Junior Kit. Are cineva experienta cu el? Daca mi-ati putea face cateva recomandari, apropo de fiabilitate pentru ca nu as vrea sa am surprize apropo de vietuitoare.
3. E cazul sa mai adaug un alt filtru extern?

Acvariu l-am pus in functiune ieri. Doua poze din timpul si la sfarsitul amenajarii:

image
image

Si cateva facute seara:

image
image
image
image
image

Multumesc anticipat!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2012 12:25:07


Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut.Pot spune ca ai inceput cu dreptul.Asa este,ai nevoie de lumina mai multa.Poti merge pe lumina actuala pana se stabilizeaza si pana cand ii dai drumul Co2-ului.
Filtru extern nu cred ca este necesar la un acvariu de 30 de l.

Ce creveti vrei sa cresti in el?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2012 13:31:34


Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Apropo de lumina, asa m-am gandit si eu. Doar ca nu stiu in ce masura combinatia Amazon Day (6000K) si Osram 827(2700K) e una potrivita.
Deocamdata incep cu red cherry...apoi pe parcurs mai vedem .

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2012 14:23:56


Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

Salut.
Am si eu un dennerle de 30l, de vreo 2 ani..
Am incercat destul de multe combinatii de echipamente.
Pt lumina folosesc 2x aquatic nature solar boy duo de 26w, am renuntat la cea cu care vine, nu este exceptionala..
Pt co2, folosesc 2 butelii de 500gr(una de rezerva) dennerle, reductor si electrovalva dennerle..
Filtrul extern dupa mine este o necesitate chiar si la un astfel de acvariu. Eu folosesc un extern Eheim 2211 (300l/h) plin cu substrate pro si un intern doar pt filtrare mecanica cu perlon pe care il schimb la 2 saptamani..

Mai am si un aquatic nature cocoon 6, tot de 30l la care voi lua sigur un filtru, extern..

Dennerle addiction..
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut merlin!
Iti stiu Nano-ul, o minunatie, dar oare pentru ce plante am eu 2 x 26W nu e cam mult?
Si inca ceva...de unde pot sa imi iau sistemul CO2 nano de la dennerle? Si parca as opta pe filtrul lor Nano External Skimfilter. Acvariul este pe birou si nu am unde sa ascund gadgeturile.
Merci!

Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline



Nice! M-am speriat cand am vazut 4 pietre. Noroc ca una nu se vede. Arata foarte fain acvariul

Cateva observatii:
a) nu as adauga lumina din aceea comuna (care nu e pentru plante). Nu doar K-ul e diferit, dar nu are spectru conceput pentru plante - si risti sa te lupti cu alge care folosesc si ale lungimi de unda. La acvariul de 8L folosesc tot o lampa Dennerle ca si tine, dar cea de 9W si nu am nici pe departe atatea probleme cate am in acvariul cel mare (hint hint) de 30L unde iluminatul e cu niste becuri no name (caci n-am gasit mai bune pentru sistemul de acolo). O sa ma ocup si de asta la un moment dat.
+1 pentru inca un Dennerle de 11W.

b) despre CO2 arata foarte bine ce te-ai decis tu. Am ceva FOARTE asemanator doar care se numeste altfel http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17359.page#bookmark singura diferenta e ca buteliile la al meu sunt de 100g. Sunt multumit, am avut ceva probleme cu bubble counter-ul (care arata fix la fel ca al tau) in ideea ca era prea 'gros' fata de ventuzele cu care vine, si nu puteai sa il fixezi pe geam. Dupa o vreme am descoperit ca s-a si fisurat, si eu dadeam vina pe robinet. In principiu insa e ok - nu mai am grija ca trebuie sa reincarc butelii cu toate ca imi sta inima in loc cand infiletez reductorul. Are o mica teava cu care perforeaza butelia cand tu il infiletezi, si pana sa strangi bine, daca nu te misti repede, scapa un pic de gaz.

c) imi place layout-ul, dar s-ar putea ca piatra cea mica din fata sa fie acoperita de plante oricum, felicitari ca ai avut curaj sa te bagi la plante asa multe.

De asemenea, crevetii nu prea se impaca bine cu CO2-ul ... Adica poate vei fi tentat sa calci pedala sa cresti plantele mai repede, o sa pui lumina si CO2, dar sa fii mereu atent la creveti.
La o cantitate asa mica de apa iti va trebui obligatoriu si un CO2 permanent indicator ca sa apuci sa iei masuri in timp util.

d) Cu filtru extern nu cred ca ai loc sa bagi tevile pe dupa geamul acoperitor Dennerle ( va trebui sa stai cu el stramb cumva).
Filtrul extern ... sunt si pro, si contra lui. Daca tii doar creveti si vei hrani putin, nu ai nevoie de filtru eterior. Altfel, va trebui sa te chinui sa decupezi tevi si sa-ti ajustezi spray-bar-ul pe dimensiunea acvariului. Filtrul nu vine cu spray bar - va trebui sa iti cumperi unul, si si dop pentru el.
Folosesc la acvariul de 30L un Eheim Ecco Pro 130 - dar am multi pesti mici si cum am intins coarda - tin un filtru mai mare doar ca sa stau linistit. A trebuit insa sa-i fac adaptez un spray bar ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18934.page ).

Mult noroc, sa mai pui poze si dupa ce se duce oxigenul din apa.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

m-a tentat si pe mine la momentul respectiv dennerle skimfilter.. am ales totusi eheim ca au mult mai multa experienta..
acum poate ca a venit momentul sa incerc si acest filtru.. l-ai gasit undeva la noi in tara de vanzare?
sistemul co2 l-am luat din germania.. dar poti sa il faci si din bucati cu ce gasesti pe la noi in tara, fara nici o problema..
intr-adevar se complica putin daca nu ai unde sa ascunzi echipamentele.. deci +1 pt dennerle skimfilter.
Legat de lumina, acum nu mai folosesc 52w.. desi am avut o perioada in care foloseam.. (sa sti ca acel geam-capac, reduce destul de mult din lumina, mai ales cand se face condens sau se pune praf). Marele avantaj al acelor lampi este faptul ca poti sa pui cam orice bec (au soclu normal de bec economic e27) iar oferta celor de la aquatic nature spre deosebire de dennerle este variata. eu acum folosesc o combinatie de 13w roz pt plante cu un 15w alb rece.. Inainte am avut cu 26w alb..

@viulian.. capacul dennerle nu acopera 100% suprafata acvariul, mie mi-a ramas loc destul de mult pt tevile de la filtrul extern si suportul de la lampi.. oricum asta e o problema nesemnificativa.. orice geamgiu iti poate face un capact nou sau taia in 3 sec 1cm din el..
aceasi problema si cu spraybarul.. eheimul meu a venit cu un spraybar mai lung... in 30 de sec l-am facut la lungimea dorita.. deci astea le consideri tu impedimente?

Dennerle addiction..
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

merlin21 wrote:m-a tentat si pe mine la momentul respectiv dennerle skimfilter.. am ales totusi eheim ca au mult mai multa experienta..
acum poate ca a venit momentul sa incerc si acest filtru.. l-ai gasit undeva la noi in tara de vanzare?

Multumesc de raspunsuri. Cred ca atunci voi mai incerca sa mai fac rost de o lampa dennerle de 11W. Din pacate filtrul nu l-am gasit, cum nu am gasit nici sistemul CO2, de aceea intrebam de cele nano de la aquatic nature, desi sunt cam scumpe...
Daca stiti cumva un site online care le are si face si livrari in Romania, v-as fi recunoscator. Ce am gasit pana acum, ori nu le au pe stoc, ori nu le au pe toate in oferta.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2012 17:43:31


Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

pt filtru aici:
http://www.aquaristic.net/Dennerle-Nano-External-Skimfilter-external_aquarium_filter.html
livreaza si in romania.

dar poti sa mai incerci si:
http://www.aquaristic.net/EHEIM-aquacompact-40-2004-incl-filtermedia.html
http://www.aquaristic.net/EHEIM-aquacompact-60-2006-incl-Filtermedia.html

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2012 19:53:32


Dennerle addiction..
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ti-am raspuns la PM unde gasesti si filtrul si kitul CO2 de la Dennerle.

Filtrul vine si cu spray bar si cu skimmer si cu medii biologice. Si e absolut ok.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Raman dator! Daca aveti nevoie de ceva, daca tot o sa comand sa imi spuneti si va ajut cu placere.
Intre timp mai am unele nelinisti. In bazinele mele am si melci de substrat Melanoides tuberculata. Ma ajuta destul de mult cu detritusurile si tin buturugile curate. Oare as putea sa ii folosesc si in nano?

image

Deasemenea, mai am si cate un SAE in fiecare bazin, dar sunt cam agresivi chiar si la dimensiuni mici cu alti pesti si in plus cresc destul de mari. Mi-e teama ca o sa imi atace crevetii. Are cineva experienta cu ei in bazinele cu creveti?

image

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2012 20:11:00


Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asa arata acvariul la ceva mai mult de 2 saptamani,cu schimburi de apa la 3-4 zile. Fertilizant am inceput din a doua saptamana Dennerle Nano Daily Fertlizer.
Locatari sunt deocamdata cativa melci de substrat si un SAE. Astazi mi-a ajuns si Skimer Filtrul extern dennerle.
Sa fiu sincer imi place cum evolueaza si nu simt ca este nevoie sa adaug lumina suplimentara. Prefer ca plantele sa creasca ceva mai incet fiind vorba de un nano, astfel incat interventiile mele sa fie minime o perioada cat mai lunga de timp.

imageimage

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2012 13:54:25


Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Intr-adevar e frumos.
Felicitari

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super imi plac si pozele si culoarea.

Ai folosit pana la urma melcutii de substrat ?
Si 2.
Ce parere ai de filtrele de colt de la Dennerle ? Cand il scoti sa-l cureti, face mizerie ? ( asta ma enerveaza cel mai mult la filtrele interne in general - le opresti, totul e ok, si cand vrei sa scoti buretele sau caseta sau ce au ele ca sa cureti buretele, lasa o gramada de mizerie in apa cand le tragi afara).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Arata foarte bine Maryo! Felicitari...

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:
Ce parere ai de filtrele de colt de la Dennerle ? Cand il scoti sa-l cureti, face mizerie ? ( asta ma enerveaza cel mai mult la filtrele interne in general - le opresti, totul e ok, si cand vrei sa scoti buretele sau caseta sau ce au ele ca sa cureti buretele, lasa o gramada de mizerie in apa cand le tragi afara).


Nici astea nu sunt diferite.. fac la fel de multa mizerie ca toate celalte.

@maryo cum ti se pare filtrul?

Dennerle addiction..
Amnesia
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/01/2003 13:06:33
Messages: 423
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

viulian wrote:Ce parere ai de filtrele de colt de la Dennerle ? Cand il scoti sa-l cureti, face mizerie ? ( asta ma enerveaza cel mai mult la filtrele interne in general - le opresti, totul e ok, si cand vrei sa scoti buretele sau caseta sau ce au ele ca sa cureti buretele, lasa o gramada de mizerie in apa cand le tragi afara).


Daca ai creveti care se inmultzesc acolo ai sa umpli filtrul Dennerle de pui mici mici... Deci sa fii atent cand scoti si cureti filtrul... ;) Eu asa patzesc tot timpul.
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

viulian wrote:Ce parere ai de filtrele de colt de la Dennerle ? Cand il scoti sa-l cureti, face mizerie ? ( asta ma enerveaza cel mai mult la filtrele interne in general - le opresti, totul e ok, si cand vrei sa scoti buretele sau caseta sau ce au ele ca sa cureti buretele, lasa o gramada de mizerie in apa cand le tragi afara).


E exact ca si orice alt filtru intern, doar ceva mai ergonomic. Oricum cred ca foarte curand il voi scoate si voi lasa doar skimerul extern pentru ca si asa este loc putin si abia am gasit spatiu pentru admisie si lilly pipe...Eu cred ca e suficient , nu?

Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

viulian wrote:


@maryo cum ti se pare filtrul?


Presupun ca ma intrebi de filtrul extern...nu am apucat sa imi fac o parere deocamdata, este destul de silentios, dar mi-au trebuit cateva ceasuri pana i-am prins principiul de functionare. Sa vedem cat va fi de eficient.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com