[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal acvariu - FlyingDutch  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor. M-am gandit sa-mi deschid si eu un jurnal, pentru a putea sa urmaresc evolutia in timp a acvariului si mai ales pentru sfaturi
Acvariul are 54 l brut (60x30x30) si funtioneaza cam de 8 luni. A fost printre primele achizitii de cand m-am mutat (inaintea frigiderului )
Am cochetat in ultima vreme cu ideea de a lua unul > 100 l insa dupa mai multe schite si planuri am renuntat la idee din cauza spatiului, dar cine stie.
Pana una alta am achizitionat un filtru extern JBL CP 901. Dupa aproape 2 saptamani de (re)ciclare rezultatele sunt uimitoare. Eu unul nu am vazut o apa mai curata.

Weekendul asta voi schimba substratul (pun aquabasis+ manado, momentan am nisip de constructii).
Plantele pe care le am sunt easy/medium iar fauana 14 neoni, 2 cory si rcs.

Revin cu poze si detalii dupa scapingul de weekendul asta.

acvariu 54L
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Numele tau e predestinat unor acvarii plantate de >>>100 de litri, dar merge si mic, pentru inceput Mai faci tu loc si il maresti, ai sa vezi.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa e, si eu m-am gandit la coincidenta asta.
Oricum fara legatura, acvariul este un plantat si va ramane asa, desi este o provocare.
Incerc sa ma orientez catre plante de mijloc si gazon, easy/medium, la 30 cm inaltimea acvariului (-substrat si partea de sus), cele de back-ground cresc prea mari si prea repede.

Cu iluminarea stau prost, pt ca am capac "original" si are doar un jbl t8 (15 watti).
Probabil o sa-mi fac un home-made, dar pana una alta ma gandesc sa merg pe plante easy/medium + co2 si sa obtin un echilibru in asa fel incat sa nu stau sa gradinaresc zilnic.
In conditiile actuale plantele easy de spate imi dau batai de cap cu tunsul.

Pt back-ground ma gandesc sa trec pe blyxa + acicularis (am de ceva vreme) si sa renunt la cabomba,valisneria, bacopa.

Alte idei de plante pt background ? Ar trebui sa fie plante ce nu cresc mai mult de 20/25 cm.

Flora actuala:

Cryptocoryne wendtii (green + brown)
Anubias barteri
Bacopa (lanigera + caroliniana)
Rotala rotundifolia
Hygrophila Corymbosa
HYGROPHILA POLYSPERMA
Eleocaris acicularis
Eleocaris parvula
Valisneria
Cabomba aquatica
Limnophila sessiliflora
Marsilea hirsut
Ludwigia (rubin + repens)
Micranthenum umbrosum


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Blyxa e planta mai mult de mijloc...in spate pune ceva mai inalt.
Vezi ca sunt lampi de cumparat care se pun deasupra acvariului, baga un sarci prin petshop urile online.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Blyxa e planta mai mult de mijloc...in spate pune ceva mai inalt.
Vezi ca sunt lampi de cumparat care se pun deasupra acvariului, baga un sarci prin petshop urile online.


pai cam asta e si ideea cu blyxa.
ea e plantata pe mijloc in acvarii decente, eu am 30 cm inaltimea la acvariu (60x30x30). deci vreo 21/22 de cm net (fara substrat si partea de sus).
blyxa stiam ca creste in jur de 15 cm. ma gandesc ca e numai buna pt spate in conditiile astea "anormale"

m-am uitat la lampi de mult, dar nu sunt prea convins de ele.
mai sar pestii si in plus apare aceeasi problema cu inaltimea acvariului...cu capac il tin cat mai plin posibil (doar 1/1.5 cm liberi in partea de sus).

acvariu 54L
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O poza recenta.

[Thumb - 12.12.2011 (2).jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2011 22:57:25


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Scuzele mele, am sarit peste dimensiunile acvariului...dar tot parca e un pic cam mititica...Dar cel mai bine ne vom da seama dupa ce o pui.
Cu lampa, ce-i drept, mai sar pestisorii, depinde acum si de specie...Dar e mai comoda decat un capac atunci cand umbli in acvariu.
Depinde si de cum iti place tie.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Scuzele mele, am sarit peste dimensiunile acvariului...dar tot parca e un pic cam mititica...Dar cel mai bine ne vom da seama dupa ce o pui.
Cu lampa, ce-i drept, mai sar pestisorii, depinde acum si de specie...Dar e mai comoda decat un capac atunci cand umbli in acvariu.
Depinde si de cum iti place tie.


da, sunt in cautare de plante care sa creasca pana in 20-25 cm

acvariu 54L
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata! ieri/noaptea trecuta am schimbat substratul!
Dupa 7 ore si ceva asta mi-a iesit. Greu cu gradinaritul asta

Astept impresii si sfaturi. Acum cat inca mai am timp sa schimb

[Thumb - 18.11.2011.jpg]


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Arata mai bine acum

Dar ciclarea?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Arata mai bine acum

Dar ciclarea?


Din fericire nu e deciclat. Filtrul este extern si nu am umblat la el.
Iar apa este aceeasi apa din acvariu. Am alergat pe la magazine dupa bidoane de apa de 10 L

Procedeul a fost asa: scos pesti, depozitat apa in bidoane, pus substrat(uri), pus apa la loc, plantat pus pesti la loc
S-au pierdut bacteriile din substrat dar ma bazez pe filtru.

Si am si aparat foto nou. Sa se mai duca un pic soarele si revin cu poze.

LE: probabil poza te-a indus in eroare ca e mai albicioasa. E foarte mult soare in camera

This message was edited 1 time. Last update was at 18/12/2011 16:01:27


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

M-am gandit la substratul schimbat si bacteriile din el.
Dar daca zici ca filtrul extern e intact, e bine. Totusi niste teste pt amoniac si nitriti ai?
Filtrul extern a functionat in timpul operatiunii?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:M-am gandit la substratul schimbat si bacteriile din el.
Dar daca zici ca filtrul extern e intact, e bine. Totusi niste teste pt amoniac si nitriti ai?
Filtrul extern a functionat in timpul operatiunii?


O perioada nu a avut cum sa functioneze. A trebuit sa pun aquabasic-ul. Teste nu mai am, dar ma duc la cumparaturi.
Oricum o deciclare ar fi fost vizibila. Nu neg "deranjarea" culturilor dar avand in vedere raportul filtru/acvariu (10l/40l netul acvariului) nu imi fac griji de deciclare.
Am pus si bitopol in timpul manevrelor.
Daca voi fi eu Stan-patitul veti sti si voi sufla si in iaurt pe viitor


acvariu 54L
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am prins si un crevete (plus petele de pe geam de rigoare )
[Thumb - IMG_0089.JPG]


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa fie cu noroc
Petele de pe geam si pe mine ma enerveaza, caci imi dau seama de ele tot timpul abia dupa ce fac pozele

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FlyingDutch wrote:
Si am si aparat foto nou. Sa se mai duca un pic soarele si revin cu poze.

LE: probabil poza te-a indus in eroare ca e mai albicioasa. E foarte mult soare in camera


Sa inteleg ca soarele iti bate in acvariu?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Canon Sx40 - ii ziceam lui stefanp despre el (sau cred ca de varianta mai veche, Sx30 cred). Ai putea face o poza te rog in modul macro ?

Scuze daca nu e strict despre acvariu - dar eu am o varianta mai veche a camerei (Sx20) si lumea era nemultumita ca la Sx40 au scos Super Macro (de fapt nu sunt scoase, ci combinate ambele in modul Macro din cate am inteles).

Si sunt curios daca ai putea face cateva poze la acvariu in modul macro ca sa-mi fac si eu o impersie cat de cat. Multumesc

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu tot timpul si nu direct. Acvariul nu e langa geam si mai departe de atat nu exista
Apartamentul e cu orientare sud est si e mereu foarte luminat.
Banuiesc ca te gandesti la alge. Nu am avut probleme.

Ziceam ca in functie de cantitatea de lumina din camera ies si pozele mai mult sau mai putin luminoase.
Aparatul e un canon sx 40 hs. Inca nu am apucat sa-i citesc cartulia ca sa ma joc cu el.

acvariu 54L
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Facute cu macro. Au doar resize.



[Thumb - IMG_0151.JPG]


acvariu 54L
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

inca una
[Thumb - IMG_0155.jpg]


acvariu 54L
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com