[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal acvariu - FlyingDutch  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ultima
[Thumb - IMG_0149.jpg]


acvariu 54L
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am mai jucat cu aparatul si am reusit sa scot si macro, cu greu. Nu e facut pt asa ceva si nu se compara cu un DSLR. Dar au iesit.

@stefanp. asa cum am zis, nu s-a deciclat acvariul. apa cristal si bastinasi fericiti.

[Thumb - IMG_0300.JPG]

[Thumb - IMG_0326.JPG]

[Thumb - IMG_0327.JPG]


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumoase poze, frumosi locatari. Sa-ti traiasca!

Te cam supara o alga pe-acolo din cate vad...o fi fuzz?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred, ca e infipta bine. Asa am luat parvula cu tot cu alga.
Dupa cat am stat cand am schimbat substratul nu am mai avut putere sa ma ocup de parvula.
Asa ca am plasato cum era in fata buturugii. Iar inainte de substrat tot asa o tineam ca asteptam substratul nou
De vineri intru in concediu si pregatesc gazonul!
Iau parvula la puricat, dezlanst si plantat smocuri smocuri cam la 2-3 cm distanta.


P.S. merci de urari, iti doresc la fel

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2011 02:26:49


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mult succes si rabdare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Macro vine in timp si cu un DSLR cu obiectiv macro te chinui ... DOF ingust rau, trebuie F8 minim si mana de chirurg - apoi shutter speed ca sa ingheti miscarea dar cu F8 / F12 inseamna ca ajunge foarte putina lumina pe senzor - si nu-ti mai ramane decat ISO de umblat la el, dar na, dezavantaje cu zgomot SAMD. Scuze

Poza cu cory 'porc' e super faina

Celelalte doua sunt un pic out of focus - DAR mi se pare ca vad o mica alga asa cu tepi, pe frunza de crypto ?

Later edit: se pare ca s-au schimbat cateva mesaje de cand am inceput sa scriu si pana am terminat ingora te rog intrebarea cu alga. Si ma simt dator sa explic 'porc'-ul : am avut si eu un Cory albino, care in timp s-a facut roz si gros cat un deget de la cate tablete halea. Mi se parea ca e un porc :d asa ii vad acuma.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2011 02:30:59


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

shhhh! ca stiu ca vine craciunul
sa nu intre la banuieli.

cu algele nu prea am probleme. in timp am observat ca se duc de la sine + ajutor de la mine. crypto, parvula si anubias sunt luate asa. sa se mai "aseze" un pic si intra frizeru sef in ele.

Trebuie sa tund si limnophila din spatele buturugii si sa o aranjez un pic ca e ca am plantat-o cam haotic si in graba.
Dar pe viitor cred ca renunt la ea ca ma depaseste ritmul ei de crestere. S-ar putea sa pun in locul ei blyxa. Substratul e in panta si pe spate coloana de apa are undeva pe la 20 cm dc nu mai putin.
Cred ca ar merge bine blyxa si m-ar scuti si de tuns. in coltul ala.

P.S. tot n-am avut timp sa citesc cartulia de la aparat

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2011 02:50:03


acvariu 54L
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are cineva idee ce e cu chiorchinele din poza ?
L-am gasit prins de marginea capacului de la acvariu. Luciul apei e la 1 cm de capac, si chiar mai putin de margine.

[Thumb - wierd.jpg]


acvariu 54L
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

este un cocon de la Pomacea bridgesii

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
bogdanel
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/05/2004 11:08:42
Messages: 94
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Par a fi oua de melci pomacea.

Galeria mea
[Email] [Yahoo!]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da tocmai am gasit si eu pe net. Ms mult.
Interesant e ca nu mai am pomaceea de vreo luna

acvariu 54L
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pam pam!

Cum tanti Lenea e coana mare, am negociat cu mosul si mi-a luat o bomba proflora 160 cu difuzor taifun + un test permanent de co2 de la jbl.
Am tot cautat prin magazine un bubble counter, dar fara succes. Pana una alta le voi numara direct pe difuzor (asta daca am inteles eu bine ce si cum din engleza de balta a manualului)

Productia se pare ca incepe incet dar sigur, din complexele calcule am 1 bula la 10 secunde momentan iar testerul de co2 e un albastru deschis. Im cateva ore ma duc sa cumpar si un test de Kh.

Schimbari la plante nu am remarcat inca decat la limnophila care e fix langa difuzor.

Zilele astea sunt cu ochii pe tester sa vedem ce si cum, si daca e nevoie sa pun un t cu robinet sa pot controla nr de bule.

L.E. Uitasem de nedumerirea mea: Difuzorul mai are o iesire, in manual zic ca ar fi pentru eliminarea unui "fals" gaz, Are cineva idee ce si cum ? Pentru ca ma bate gandul ca poate nu e atat de "fals" si as putea sa-i pun o piatra de aer, momentan iese cate o bula din cand in cand si ma gandesc ca ar fi o idee buna sa eficientizez treaba.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2011 18:12:38


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

O bula la 10 secunde cred ca e extrem de putin...Ce test de ph ai? Daca e de la kbl tre sa fie verde deschis, intre 20-30 ppm, ai scala in test.
Pt numarator de bule cumpara un perfuzor de la farmacie. E 1 leu. Si ca sa controlezi debitul mergi pana la un petshop si ia un robinet de plastic pt aer (am gasit la zoomania)...si gata.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2011 19:07:23


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:O bula la 10 secunde cred ca e extrem de putin...Ce test de ph ai? Daca e de la kbl tre sa fie verde deschis, intre 20-30 ppm, ai scala in test.
Pt numarator de bule cumpara un perfuzor de la farmacie. E 1 leu. Si ca sa controlezi debitul mergi pana la un petshop si ia un robinet de plastic pt aer (am gasit la zoomania)...si gata.


Buna ideea cu perfuzorul. Stiu ca e putin dar abia e startat. In carticica zice ca in 24-48 de ore incepe serios productia. Robineti am luat odata cu bomba. E defapt un t cu robinet Surplusul daca o sa fie il las sa se duca in aer. Nu as vrea sa testez limitele canistrei. Oricum am si robinet simplu, cand va fi cazul am sa vad ce aleg.

Testerul e de la jbl si e co2+ph. Scala de ph e in functie de kh. Scala are aceleasi culori dar in functie de kh au alta semnificatie.
Mi-am luat si un test de Kh deci in curand o sa stiu si ph-ul.

Revin cu valorile in curand

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2011 00:33:12


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La acvariul meu mic am tot un robinet de plastic si un perfuzor si l-am reglat neasteptat de usor si a ramas constant. Deci go for it
Testul de la jbl il am si eu, vezi ca e o hartiuta mai mica unde iti arata concentratia in ppm de co2. Sa fie lichidul ca si culoarea de la 20 ppm, eventual chiar un pic mai deschis...mai vezi ce zic si pestii.
Din cate am mai vazut pe forum, poti baga codoiul linistit de la inceput in cantitate optima, nu afecteaza cu nimic...din contra.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

iti recomand sa folosesti reteta de bomba si sa reglezi cantitatea de co2 din drojdie/temperatura, eu asa fac si e ok pan acum.... eu am incercat la inceput cu compusul jbl si... nu a startat in 3 zile, dupa aia am trecut pe reteta de bomba, la acvariul meu de 200 am taifunul cu 15 elementi, recipientul original plus o sticla de 2l inseriata, co2-ul imi sta in 20mg/l

ph-ul e relativ pe testul asta.. e mai mult orientativ ;)
cat despre ciorchine... e de la pomaceea ai tai, ca la mine se inmultesc ca iepurii.... nici daunatorii nu se inmultesc asa, am cam scapat de daunatori culegandu-i, dar pomaceea am 2 cocoane eclozate deja in bazin si 2 le-am arucat ca... erau prea multi, in seara asta mai cautau 2 refugiu pentru depus )

This message was edited 2 times. Last update was at 31/12/2011 01:18:08

FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa...deci conform masuratorilor a iesit:

Kh 7
CO2 8mg/l
Ph-ul 7.4

Bomba tocmai a implinit 24 de ore
Din ce zic ei atat taifunul cat si bomba incep sa mearga ok dupa 48 de ore. Acum ramane de vazut.

@crimson o sa vad cum merge si dc nu da randament trec si eu pe reteta aia. Apropos zi-mi si mie te rog, te-ai prins ce e cu iesirea aia de la taifun ? Imi tot scoate cate-o bula prin ea. In carticica zic ca ar fi un gaz fals si blabla. Any ideea ?

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2011 02:23:39


acvariu 54L
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

pai' nu tot co2 se dizolva in apa, o parte ajunge sus, si ala sta o perioada in capac dupa care se evacueaza datorita presiunii, sa vezi la mine cum face ca la 3-5zile de functionare nu mai ies bule marunte, se imbacseste baza cu o mazga albicioasa, banuiesc ceva bacterii iubitoare de co2 si se strang cateva bule se agrega si pleaca impreuna si pe sus evacueaza de zici ca..... bine, dar gradul de dizolvare din ce am observat ramane la fel,adica nu am vazut diferente pe tester, daca vrei randament mai mare ii poti pune o piatra, dar trebuie sa fie in sus nu in jos sau in lateral, pentru ca altfel gazul iese de sub 'clupot, si nu prin gaura de evacuare, oricum la ce bomba ai pentru 60l nu cred ca vei avea nevoie de randament marit... ba din contra sa nu iti scada prea mult ph-ul
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@crimson Ms. Asa ma gandeam si eu ca e tot co2 si mi-am luat piatra. Furtunasul are 1cm doar cat sa faca imbinarea, iar piatra sta verical. Momentan am scos piatra, dar totul e pregatit. T-ul cu robinet sa reglez debitul, si piatra. Acum ramane de vazut de ce o sa am nevoie

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2011 02:52:30


acvariu 54L
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

la mine din cauza marimii bazinului nu folosesc robinet deabia am debit bun, la tine datorita marimii e posibil sa ai.. vezi si tu.. eu as reduce drojdia si temperatura daca da prea mult...
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com