[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
160 litri AIO reef by Humbert  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Io tot nu pot "procesa", cum de un amarat de vermetids snail cu o cochilie minuscula sa manance alcalinitatea pe paine.

Pai cand ai full SPS, ce sa mai zic...torni KH buffer cu lopata?

Da in fine, necunoscute sunt caile reefing-ului
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

adivb wrote:Io tot nu pot "procesa", cum de un amarat de vermetids snail cu o cochilie minuscula sa manance alcalinitatea pe paine.


Daca a construit tuburi de 10-15 kg bucata, e posibil

Humbert, fa te rog o rezumat aici:

- ce acvariu ai
- echipamente
- nisip
- piatra - cata si de care
- corali moi
- corali duri
- aditii
- alte chestii pe care le faci zilnic/saptamanal/lunar


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

@adi eu am citit pe forumuri ca reef-urile de sps consuma intre 1 si 3 dKH pe zi, deci cred ca da, la full sps torni cu lopata buffer de kh

Nu stiu care e cauza la mine: poate sps-ii, la care am cresterea cea mai vizibila, sau melcii (am periodic si explozii de cochilii din alea mici si albe, am uitat cum le zice) sau nitrificarea (desi daca am nitrati zero inseamna ca alkalinitatea consumata la nitrificare e data inapoi cand nitratul e consumat de alge) chiar nu am idee si sunt la fel de socat ca si tine.

Consumurile sunt destul de sigur ca sunt corecte, am testat si rastestat, adica poate valorile absolute au ceva erori dar variatia in timp e destul de certa.

O alta chestie superdubioasa e ca mie imi scade si magneziul, in timp ce calciul aproape sta pe loc.

@dan
O sa pun detaliile alea mai incolo, acum nu am timp.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/04/2018 15:30:26




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

iaca detaliile rezumate

- ce acvariu ai
150 litri, AIO, display 60X45X50, aprox 120 litri

- echipamente
DCS2000 pe minim, SW-4 pe middle pulse, tunze 9004
3 X 24 W ATI: coralplus, blueplus, actinic - 8 ore pe zi
refugiu chaeto 22 de ore pe zi
3 litri matrix, 1 block marinepure din ala subtire de 1 inch

- nisip
ATI Fiji White Sand M 1-2mm 9,07kg de la peti, aprox 2-3 cm

- piatra - cata si de care
vreo 10 kg, majoritatea din aia poroasa

- corali moi
zoa, xenia, gsp, xenia, anthelia, 4 cuperci, 1 ricordeea, parazoa

- corali duri
LPS: 3 euphilia, 2 candy, 1 goniopora
SPS: 2 monti digitata, 2 plate, un birds nest si inca ceva cred ca pavona

- aditii
kalkwasser de 3 sapt, 1 sapt pana acum 10 zile am aditionat magneziu cate 10 pe zi ca era 1200 ca era

- alte chestii pe care le faci zilnic/saptamanal/lunar
schimb de apa 10% - 15% cam la 2 saptamani
testez saptamanal no3, po4 (tot timpul zero) si rstul

testele inainte sa plec de acasa, pe 22 martie versus 1 aprilie
ph 8.1 / 8.0
salinitate 1.025/ 1.024
temp 25 / 25
ca 430 / 435
kh 7 / 6.1 sau 6.4 la a doua masuratoare
mg 1215 / 1200 (desi am aditionat 50 ppm inainte sa plec, cate 10 pe zi cf indicatiilor red sea)


iaca si video proaspat



poftiti de diagnosticati!

This message was edited 2 times. Last update was at 02/04/2018 19:24:50




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

No, verdict: testezi prea des

Mai lasa-le sa respire.... si fa in continuare ce faci ca bine faci. Mie mi se pare ca arata f bine acvariul avand in vedere "varsta".
Acu se matureaza, precum vinul. Incet, incet vad ca se depune si coralina, refugiul incepe sa functioneze... O sa dispara si bulele alea din refugiu, la fel si ce a mai ramas din gha.
O sa ajunga singur la un echilibru... Doar sa nu schimbi brusc metodele de pana acum.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Paroasele alea pe care le vedeti atat pe peretele din spate cat si in refugiu nu erau acum 10 zile :-))
Refugiul cel putin era curat curat, pe sticla era ceva mazga ca nu am curatat niciodata panoul din spate dar GHA nici pe departe cat e acum. De altfel chaeto a incetinit ritmul de crestere fata de primele 2 luni, poate o fi din cauza ca se degradeaza lumina (proiector led 10w). In fine, nu ma deranjeaza daca refugiul devine algae scrubber, sincer sa fiu, atat timp cat exporta nutrienti.

Dar daca zici ca arata bine pt varsta lui atunci e bine!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2018 20:24:14




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, nu prea vad de ce-ti scade alcalinitatea. Ai incercat si alte teste, de la alta firma?

O singura observatie: "refugiu chaeto 22 de ore pe zi"
Dafuq? 10-12 ore nu ajung, in contratimp cu lumina acvariului? Din punctul meu de vedere, aici faci o mare greseala si s-ar putea sa-ti afecteze sanatatea si cresterea coralilor.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu stiu, mi-e teama sa mai umblu la lumina de la refugiu.
din cate inteleg eu, teoria e ca refugiul e in contratimp cu display-ul pt a stabiliza ph-ul, adica fie mananca co2 refugiul, fie display-ul.
ei bine, la mine display-ul nu prea manca CO2 - ultima data cand am verificat, acum 1 luna, ph-ul scadea fix in perioada de iluminare a display-ului.

asa ca concluzia logica a fost sa mearga refugiul non-stop (pauzele sunt pt bec, nu altceva) si in felul asta am reusit sa stabilizez ph-ul pe la 7.8-7.9

apoi am reusit sa urc ph-ul cu kalkwasser pe la 8.0-8.1 dar nu am mai ajustat lumina la refugiu si poate ar trebui dar am de facut multe schimbari in perioada urmatoare (lumina noua, aditii zilnice cu pompa de dozare, poate miracle mud si vreau sa o iau incet)

de ce zici ca ar putea sa nu fie bine pt corali? repet, ph-ul e stabil cu programul asta, il verific de 3-4 ori pe zi in fiecare zi: seara la 7 cand vin acasa, noaptea la 12 cand ma culc si dimineata cand ma trezesc, iar in weekend de 4-5 ori )



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:il verific de 3-4 ori pe zi in fiecare zi: seara la 7 cand vin acasa, noaptea la 12 cand ma culc si dimineata cand ma trezesc, iar in weekend de 4-5 ori )


Io ma lasam demult de reefing...da iti admir rabdarea

LE: la programul ala pt refugiu, poti baga si caulerpa daca vrei. Chaeto nu are nevoie de asa de multa lumina, dar pt caulerpa e ok, sa nu o apuce nabadaile dragostei

This message was edited 2 times. Last update was at 03/04/2018 09:15:36

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

E, pe de o parte e jucarie noua si inca nu m-am plictisit iar pe de alta parte nu e asa greu de verificat ph-ul ca am un pen din ala, dureaza 20 de secunde. Daca era de testat colorimetric, da, nu o faceam nici eu :-)

M-am tot uitat sa iau un ph monitor din ala care afiseaza tot timpul ph-ul dar sunt scumpe, mai bine iau direct inca un controller de care am la plantat.

Dar apropo de asta, adevarul e ca trebuie sa fie misto sa ai un apex sau ceva similar si sa te uiti pe telefon la parametri sau sa te avertizeze. Acum 3 luni ziceam "no fucking way" la leduri si la aquarium computer, acum insa parca nu ma mai sperie asa de tare pretul. Adica, aproape eram hotarat sa iau un hydra 26 pana sa aflu ca are garantie fix 1 an si sa citesc despre lampi Ai sau radeon sau kessil moarte dupa 1-2 ani.

La plantat am reusit sa ma abtin sa arunc cu banii, insa la marin sunt si eu mirat de ce mi se intampla :-))

This message was edited 5 times. Last update was at 03/04/2018 09:42:34




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cu chaeto trebuie sa scoti NO3/PO4 - doar ce e in exces.
Ruland lumina 22 ore pe zi (adica aproape non-stop) vei tine NO3/PO4 pe zero sau aproape de zero. Doar cantitatile mari de PO4 iti afecteaza cresterea LPS si SPS, iar cantitatile mari de NO3 iti vor produce alge in acvariu.
Revenind la subiect: chaeto incepe sa consuma nitrati si fosfati in momentul fotosintezei - tu daca tii 22 de ore lumina, s-ar putea sa ramai fara chaeto (mai stiu un caz). De ce? Simplu, va ramane fara mancare.
In plus, s-ar putea sa schimbi cam des becul de la refugiu daca il forjezi asa de mult.

P.S. am vazut clipul, ai un sfarc de chaeto acolo, chiar nu inteleg de ce consumi curentul electric pentru un botz de alga.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Mda, inteleg argumentul cu mancarea si intr-adevar cum ziceam undeva mai sus in ultima vreme cresterea ei a incetinit si probabil ca e din cauza programului. Of of, iar tre sa fac modificari.

pe de alta parte, dracu stie ce se intampla in acvariu: in perioada in care am lipsit, nu am avut skimmer dar nici nu am hranit in fiecare zi, ci doar o data la 4 zile (a venit cineva sa-i hraneasca) si m-am gandit ca se compenseaza cat de cat lipsa skimarii cu hranirea mai rara.
Totusi, rezultatul a fost ca chaeto a stat pe loc in timp ce GHA a explodat - de ce, nu stiu.

Planul initial era sa mai iau pesti si sa mai cresc incarcatura biologica dar in momentul asta pestii sunt pe hold pana stabilizez acvariul, cu aditii, cu noua lampa etc asa ca m-ai convins, o sa reduc lumina la refugiu, sper sa tin ph-ul relativ stabil cu kalkwasser.

PS Chaeto e mai multa, dar in film e situata mai jos in refugiu si nu se vede decat un smoc.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2018 09:40:45




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Chestiile astea cu teste, kh/ph/maciuci/etc pe mine ma lasa rece.
Nu-mi amintesc cand am facut ultimul test, ultimul schimb de apa a fost in decembrie, cel dinainte.. naiba stie, prin vara cred.
E drept, am doar softies si ciortani, nu ma preocupa foarte tare alcalinitatea si alte cele. In decembrie stiu ca m-am trezit cu salinitatea 1021, dar nici coralii si nici pestii n-au avut de comentat.
Plm.. eu sunt guster de moda veche si consider ca cel mai bun test e ochiul, iar cea mai buna mentenanta e sa nu te intereseze. Cu cat mai putin bagi mana in acvariu, cu atat mai bine.
Parerea mea.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am aplicat cu succes aceasta reteta la plantat in ultimii 5 ani
planul initial a fost sa nu ma complic nici la marin dar cand am vazut ca lucrurile o iau la vale a trebuit sa fac ceva - nu-mi pare rau, ca am invatat f multe lucruri chiar si in perioada asta de timp asa scurta, dar pe termen lung vreau intr-adevar sa nu ating acvariul mai des de 1 data pe luna
doar ca mai dureaza cateva luni pana sa ajung acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2018 11:28:42




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca vrei sa mentii un echilibru perfect (ma rog.. cat mai apropiat de perfect) ai nevoie de multa aparatura. Dar e scumpa si nu ai unde s-o montezi.
Inclin sa cred ca metoda mea e mai buna si mai ieftina

Ca fapt divers, am fost plecat 2 luni din tara, m-am intors acum aproape 3 saptamani si tot ce am reusit sa fac a fost sa curat geamul frontal de alge. Nici macar cupa skimmerului nu m-am obosit s-o curat, ca e plina doar pe jumatate, asa ca mai e timp

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Care mai e situatia?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Bai, de 1 saptamana de cand am schimbat lampa lucrurile merg bine, coralii s-au deschis f frumos. Alcalinitatea a si crescut un pic in primele 3 zile din saptamana, dar pe toata perioada a scazut, din fericire, ca sa nu ma faca pe mine sa nu mai inteleg absolut nimic din nimic :-)

Am luat si un peppermint shrimp care in primele 12 ore a eradicat cele 2 aiptasii pe care le vedeam, la pachet cu o bucata dintr-un rhodactis. Ieri mesteca la greu dintr-o stilophora proaspat adusa, am incercat sa-l exilez in sump dar nu l-am putut prinde asa ca in schimb i-am dat de mancare si azi dimineata sps-ul era tot acolo, spre suprinderea mea. Deci una peste alta sunt multumit de el.

Poza de aseara
image



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Totul e bine, lampa noua face diferenta




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

M-am ramolit si n-am rabdare sa caut. Ce lampa ti-ai luat?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Mars aqua aia mica. Si mai am si un neon blueplus.



 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com