[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Peninsula mixed reef - planning  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

la cat crezi ca ajunge ? parca unul de 250 trecea de 10.000
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Eu nu m-am referit strict din punctul de vedere a celor care lucreaza in lemn sau au prieteni in domeniul respectiv, ci din perspectiva costurilor de achizitie foarte mari, plus ca esti incadrat de ceea ce- ti ofera produsul.
Nu contest in nici un fel profesionalismul celor de la Red Sea, a caror produse le-am folosit si le mai folosesc inca .
Am vrut sa subliniez ca poti sa obti un produs de calitate, asemanator cu Red Sea, la un pret mult mai mic, ajustat cerintelor tale concrete
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pai ca sa raspund la intrebarea legata de costuri, azi am primit si lista de preturi:

Pricing
Item Description Mrrp
REEFER XXL 625 Complete System - Black £1,899
REEFER XXL 625 Complete System - White £1,949
REEFER XXL 750 Complete System - Black £2,399
REEFER XXL 750 Complete System - White £2,449
Peninsula P500 Complete System - Black £1,799
Peninsula P500 Complete System - White £1,849
Peninsula P650 Complete System - Black £2,499
Peninsula P650 Complete System - White £2,549
REEFER XXL 625 Deluxe Complete System - Black £2,924
REEFER XXL 625 Deluxe Complete System - White £2,974
REEFER XXL 750 Deluxe Complete System - Black £3,549
REEFER XXL 750 Deluxe Complete System - White £3,599
Peninsula P500 Deluxe Complete System - Black £2,774
Peninsula P500 Deluxe Complete System - White £2,824
Peninsula P650 Deluxe Complete System - Black £3,799
Peninsula P650 Deluxe Complete System - White £3,849

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Tare sunt curios cati acvaristi din Romania isi permit sa plateasca cash un acvariu din ala
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

georgemonda wrote:Tare sunt curios cati acvaristi din Romania isi permit sa plateasca cash un acvariu din ala


De parca eu mi-l permit.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Vezi, daca nu iei spaga? N-ai Red Sea

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Vezi, daca nu iei spaga? N-ai Red Sea


Pai singurii bani extra sunt cei de la certificatele de deces.
De care ma lipsesc bucuros.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Frumos Red Sea ,in adancul sufletului si eu l-as vrea ,dar nu este pentru cei care merg 35 de ani la serviciu cu tramvaiul sau pe jos ,acum serios vorbind cred ca pe langa optiunile legate de hoby sunt si cele de design ,de statut social,adica un soi de elitism care pe cei mai fraieri( ca mine de exemplu ), ii poate usor irita(dar trece ).Succes in achizitie(daca ramane ca optiune finala)si astept impresii.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Faza e ca am vazut si Red Sea Reefer, si Deltec Reef Pro.
Al doilea e mai ieftin. Si mult mai solid si bine facut (sa te tina o viata).

Legat de elite, la acvaristica de recif eu cred ca cine nu pune suflet, nu are nicio sansa. Si cand doi recifari se intalnesc, statutul social nu mai conteaza.

Eu personal daca as avea sculele, cunostintele si spatiul, as prefera sa-mi fac singur orice. Sunt obsesiv compulsiv forma agravata si stiu ca ce ar iesi in mainile mele ar concura cu succes cu orice brand de top (sau ar ajunge la gunoi).

Sunt convins ca reeferi celebri precum Sanjay Joshi au cel putin jumatate din echipamentul de acvariu facut in regim DIY (pentru ca asa si reiese din ultimul video cu acvariul lui) si am tot respectul pentru el.

Cred ca singura conditie pentru un acvariu de recif reusit este sa ai un acoperis de-asupra capului (eu stau cu chirie) si spatiu sa-l amplasezi (stand cu chirie, nu-mi permit un acvariu mare, nici macar n-am voie sa tin animale).

Legat de bani, de jumatate de an imi permit doar apa, si cativa melci pe datorie (adica ii mut dintr-un acvariu in altul).

PS In Anglia oamenii mai educati merg pe jos, cu transportul public sau cu bicicleta, masina este pentru prostimea saraca.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu stiu cum e in Anglia dar in Romania, cel putin in Constanta, sa mergi cu transportul in comun e un chin. E cea mai mare forma de injosire si imbolnavire sa mergi cu transportul in comun la noi.

1) sunt niste masini vechi, jegoase din toate pct de vedere
2) sunt pline de boschetari, hoti de buzunare, marocani si mosi si babe bolnave cu nervii care se iau de tine din orice
3) sunt nesigure, de multe ori mergi in picioare. in caz de accident, zbori pe geam.
4) astepti intre 15 si 30 de minute sa vina unele autobuze
5) tramvaie nu exista si nici metrou
6) trebuie sa mergi la mama naibii pana dai de o statie, de asemenea traseele sunt prost gandite si nu sunt clare.

iar cu bicicleta e moarte curata. nu ai pe unde sa mergi si soferii in trafic sunt groaznici.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

um02122 wrote:

PS In Anglia oamenii mai educati merg pe jos, cu transportul public sau cu bicicleta, masina este pentru prostimea saraca.



Hai sa mai taiem din ele ca dupa asta chiar crede lumea ca este chiar asa in Anglia si vorbesc la modul serios , am prieteni doctori isi permit o casa o masina buna (porsche) vacante, copii la scola privata fara spaga , este vorba aia vulpea cand ajunge la struguri zice ca sunt acrii(bag seama ca nu muncesti pe 3000lire lunar ) adica un acvariu de ala in 2 ani de zile il platesti linistit daca nu vrei cash , 100lire pe luna e nimica toata cateva ore de munca pt tine dar nu sunt eu in masura sa te judec sper sa nu ma intelegi gresit , traiesc si eu aici am un trai decent mi am permis o masina buna (prostimea) platesc chirie si nu sunt doctor ;) . Sincer hai sa nu ne mai plingem de mila in stilul pur Romanesc . nu vreau sa deranjet sau sa te simti lezat prin ce am scris dar chiar nu m am putut abtine .
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Aline, eu cred si sustin tot ce-am spus.
Stiu si eu destui medici consultanti din spitalul meu care vin cu masini scumpe la spital.
Stiu si medici care au cate 5-6 copii care dorm in aceeasi camera si merg la scoala publica, dar au V6 sau V8 in fata casei.
Medicii pe care ii respect si sunt cu cateva clase peste ceilalti vin pe jos sau cu bicicleta. Nu toti medicii sunt elita, grosul sunt prostime indiferent de cat castiga.
La mine atat eu cat si nevasta lucram ca medici in spital. Iar fiica mea merge la cea mai buna scoala privata din zona si face absolut orice ii permite timpul din saptamana: inot, balet, dans modern, lectii de harpa, germana si franceza, judo, tenis, calarie. Pentru ea am venit in UK si vrem sa-i oferim cele mai bune oportunitati in viata.
Eu iti respect parerea, dar crede-ma ca dupa trei ani de medicina privata si inca patru jumate in NHS am avut contact cu destui oameni din toate paturile sociale, unii chiar foarte educati, altii foarte bogati, altii si bogati si educati, si cred ca stiu ce zic.
Si da, as putea sa ma imprumut sa-mi iau acvariu, dar mie imi displace sa iau credit pentru chestii triviale.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Andrei, sa fim seriosi. Nu compara traiul de acolo cu realitatea din Romania.
Vrei sa mergi cu bicicleta pe drumurile din Bucuresti? Ok.. dar inainte de asta trebuie sa te pui bine cu popa, ca nu se stie..
Vrei sa mergi cu RATB-ul? Si mai bine. Te invit la vara intr-o scurta calatorie. Nu ne suim in orice autobuz, il asteptam pe cel inscriptionat cu "aer conditionat". Din 10 masini cu AC, doar in 2-3 functioneaza. Dar e ok si sauna, mai dam jos din slana
Ma repet: acvariile prezentate de tine sunt foarte frumoase, dar pentru nivelul nostru de trai un astfel de sistem reprezinta extravaganta suprema. Si poate ca nici dimensiunile nu coafeaza prea bine.
Acvariile custom merg mai bine la noi. Acvariul trebuie sa incapa pe hol, intre stalp si dulapul de haine. Sau in sufragerie, intre servanta si birou. Si standul are aceeasi poveste. Plus culoarea (ca e pe alb sau pe negru). Cei de la Juwel au inteles mai bine care e treaba cu standurile si culorile.
Nu stiu care sunt grijile de la voi (ceaiul la ora fixa, berica sa fie calduta, etc). La noi, grija e sa avem ce manca maine, sa platim intretinerea, curentul si gazele. Si sa facem extra-eforturi ca sa ne mai luam un pestisor. Cu banii pe un bazin chior de la Red Sea ne facem un sistem custom, diy, cap-coada. Si ne raman bani si pentru un chefir si-o branza feta.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Dane, ai punctat bine.
Frica ancestrala de foame e una din chestiile definitorii pentru romani.
De mers cu RATB am mers in toate formele, facultatea de medicina m-a plimbat prin toate spitalele, iar seful de serie a avut grija sa nu le aleaga pe cele apropiate (de Gara de Nord).
Drumul (de)la fete in Regie il faceam de obicei pe jos, inainte sa reinceapa RATB sa mearga.
Pot spune ca nu am fost buzunarit, dar am avut si momente in care aveam sprayul pregatit.
Aia cu stalpul si cuierul sa aplica peste tot, ca regula nu comanzi acvariu mai lat decat usa de acces un casa, nu? Dar la custom il poti baga foi si-l lipesti tu in casa.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Goby
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2014 14:23:50
Messages: 26
Location: Galati
IP:
Offline

intre timp in Romania.....

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2017 08:26:37

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Da, o stiu pe asta cu "ascultam manele, ne batem joc de cei din jur, ca romanii e lasi."

Pe de alta parte, doi vlajgani au sarit pe o femeie si un puradel sfrijit.
Dupa cinci minute, ambii erau inca in picioare.

Regulile confruntatilor publice zic ca primele zece secunde conteaza.
Dai si fugi. Iar daca dai, ideal e sa nu se mai ridice. Eviti sa fii filmat ca apoi ajungi sa ai dosar penal (tulburarea ordinii publice vs. vatamare corporala).
Baietii scandalagii se ajuta intre ei, sunt curios ce faceau curajosii daca la urmatoarea statie urca un grup (cum se intampla adesea).

Iar regulile desuete despre cavalerism si lupta corecta nu se aplica pentru ca in Ro nu se conduce pe partea stanga, regula esentiala la turnir.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei, eu inteleg ca e mai bine in UK, dar cel putin daca ai facut pasul asta ce ai zice daca nu ai mai comenta ironic la
adresa noastra a celor care am ramas aici? Nu am vrut sa ma implic in discutie ca nu vreau sa degenereze, eu sint
mai berbec asa, dar ultima ta propozitie chiar ma deranjeaza. Asa incat consider ca ar fi mai indicat sa comentezi
despre UK si sa ne lasi pe noi in pace, cu toate problemele noastre.

Fiecare cu optiunea lui, eu rspect optiunea ta de a pleca din tara, te rog sa respecti si tu optiunile celor care au ales
sa ramana in tara si sa incerce sa schimbe lucrurile aici, nu acolo. Sint satul de lectii date din dispora. Daca va pasa
veniti acasa sa schimbati lucrurile aici, daca nu vedeti-va de treaba acolo unde sinteti si lasati-ne pe noi in durerea noastra...
nu ne mai dati lectii ca nu e cazul.

P.S. te invit sa te aventurezi prin ghetourile din marile capitale din tarile "civilizate"...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2017 16:29:08


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Relax, mai baieti... suntem in Saptamana Mare si n-are rost sa va infierbantati aiurea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Relax, mai baieti... suntem in Saptamana Mare si n-are rost sa va infierbantati aiurea.


+1

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu sint relaxat, am spus ce aveam de spus

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com