[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The big setup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ai dreptate.
Scuzele mele pentru poluarea topicului. Te asteptam cu poze.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Imi cer scuze pentru alimentarea unei discutii off-topic. Rog un moderator sa-mi aplice sactiuni daca este nevoie si sa stearga ce este inutil. Multumesc, si inca o data imi cer scuze!
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Scuzele sunt acceptate!
Si ceva poze mai recente.
In poza asta se vede didiplisul, firele din spate sunt curate,frumoase si cele din fata parca dau semne de uscare,poate va dati seama ce pot avea.
image
image
Si primadata cand perleaza plantele din acvariul meu,pe valinseria se vede cel mai tare.Dupa un schimb de apa de 80l spre seara plantele au inceput sa perleze foarte frumos.
image
image
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Dupa schimbul de apa se intampla asta, apa pe care o adaugi are CO2 in ea, din cauza asta perleaza. O sa le treaca dupa ce se elimina CO2-ului si revine la nivelul anterior.

Despre Didiplis, nu stiu ce sa zic. Poate ar fi mai bine sa-i faci o tunsoare, sa ajunga lumina si mai jos. Altfel mi-e frica sa-mi dau cu parerea despre ce ar putea avea
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Aha,deci stiam eu ceva ca dupa ce faci schimbul de apa plantele incep sa perleze.

Daca il mai tund nu stiu ce ramane din el are numa vreo 15 cm si nu ii foarte des.
Acuma caut un neon cu tot cu balast pe care il pot aprinde separat,sper ca atuncea sa am lumina adecvata.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

In opinia mea, chiar daca voi fi combatut pentru ea, lumina este motorul, celelalte componente (CO2+fertilizanti) sunt combustibilul.

Maresti motorul, vei avea un consum mai mare. Cand plantele nu au ce le trebuie vor incepe sa reactioneze fiecare in felul ei dar nu e indicat sa pastrezi aceasta situatie.

Odata cu aditia de lumina trebuie sa maresti si cantitatea de "benzina". Odata cu asta marjele de eroare se micsoreaza. Cu cat mai mult cu atat te poti intalni mai des cu excese sau carente. Si aceasta situatie necesita o experienta mai mare din partea acvaristului.

La inceput nu pare evident, pana nu ajungi sa te bati cu alge sau Didiplisuri care se topesc
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Posibil sa fie si asta .
Acuma le-am marit durata de iluminare cu o ora ,de la 7 ore pe zi la 8. In timp o sa o mai maresc pana la 10 ore pe zi .
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu e posibil, chiar e asa.
Cu cat cresti intensitatea/durata iluminarii, plantele vor avea nevoie de mai multi nutrienti.

Pentru ca nu ai un ochi inca format, n-ar fi rau sa urmaresti valorile nutrientilor cu niste teste de apa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Ca idee, eu am ajuns cu doza de PPS-Pro la 3X doza recomandata. De ce crezi?
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu stiu,zimi tu?
Eu PPS-Pro pun zilnic 6 ml.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Ce simplu ar fi, dar de ce sa nu ne punem un pic capul la contributie? Raspunsul ti l-am dat deja.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ai marit timpul iluminari nu?
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Colegul a crescut doza de 3 ori, deoarece banuiesc ca a modificat lumina, a adugat si plantele consuma mai mult. Nu stiu cum si daca a masurat in vreun fel aditiile care le face, insa te sfatuiesc sa nu te arunci in a mari doza deodata(specific ca nu stiu cum a facut altcineva), o maresti treptat. Doza o maresti in cazul in care plantele consuma, nu doar pentru ca tu ai mai pus un neon sau 10. Bineinteles ca lumina este cea care face ca plantele sa fie incurajate sa manance mai mult, dar dozarea se face si in functie de ce plante ai, cat consuma ele si ce consuma. Pentru asta exista teste. Daca nu ai si nici nu poti achizitiona, poti face adititi mai mari dar saptamanal faci schimb 50%apa si o zi nu mai fertilizezi macro o zi.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2012 12:29:56

[ICQ]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Lumina nu se schimba. Ramane aceeasi de-a lungul timpului, ma rog, se degradeaza odata cu uzura dar nu brusc. Ce se intampla este ce a zis si Narcis, cresc plantele. Tu mai mananci aceeasi cantitate de mancare ca atunci cand erai mic?

Pozele cu acvariul le-ai vazut? Ca sa-ti faci o idee despre masa de plante?

Plantele, la mine, cresc cu aceeasi lumina de cand am dat un mic reset pentru a creea aranjamentul curent. De la reset, acum maxim 2 luni, si-au dublat masa. Unele chiar sunt greu de stapanit, cum este Limnophila.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Aha deci incep sa inteleg cum merge treaba si cu fertilizanti.
O sa incep sa dozez un pic mai mult asa treptat sa vedem ce se intampla(sper sa nu am problema cu algele).
Dar nu sar putea sa fie si de la substrat?? Eu nu am substrat fertil .
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Astazi dupa un schimb de apa de 90l ,plantele au perlat mult mai tare decat data trecuta. Cand le vad imi creste inima :X.
Dar cum as putea sa fac sa perleze si dupa schimbul de apa ?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Maresti debitul la CO2, si daca pui mai multe plante ar trebui sa maresti putin si lumina si fertilizarea.
Dar primul pas este CO2.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Fara aditie de gaz plantele nu perleaza sau perleaza putin. Dar asta este jumate de poveste. Faptul ca perleaza nu este neaparat un semn bun. E un semn ca plantele "lucreaza" la capacitate maxima.

Asta poate sa insemne ceva bun sau nu. Cand plantele raman fara nutrienti in masa apei nu se vor opri din lucru.

De aceea trebuie sa mentii acest echilibru fragil intre Lumina-CO2-Fertilizare. La inceput e greu, pana iti gasesti plajele in care trebuie sa dozezi fertilizantii. Lumina si CO2-ul le reglezi o data si raman cam la fel. Cu fertilizarea va trebui sa te joci pana gasesti punctul de echilibru.

Trebuie sa te astepti ca nu toate plantele vor merge bine. Pana capeti experienta o sa mai pierzi din ele. Dar cu timpul iti vei da seama ce anume trebuie sa cresti si sa scazi. Daca "asculti", plantele iti "vorbesc"
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pana ce o sa gasesc acest echilibru am reusit sa scad ph la 6,8 .Am facut schimburile de apa cu apa de la un filtru care are ph 6 si direct de la robinet 8 si ceva (filtru ce se pune la bucatarie pentru a scoate clorul din ea si multe altele ,nush cum sa va explic care aveti sau stiti sistemu va dati seama). Si am dat mai mult CO2....eu sper sa il pot mentine asa .
Didiplisul tot asa a ramas nu da semne ca ar incepe sa isi revina.
Vorba ta daniele, pana ce capat experienta o sa mai pierd din plante . Cred ca oricine a pierdut plante la inceput.

Am o ideea in cap cu niste cioate sa vad daca o pot finaliza si revin atuncea cu cateva poze.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Mie mi-au trebuit trei-patru seturi de Pogostemon Helferi pana sa aflu ce trebuie facut ca planta sa nu se mai topeasca.

Am perseverat pana am reusit s-o "domesticesc" si la mine. Daca ma intrebi ce fertilizanti ii trebuie, nu stiu

Multi merg pe metoda obiceiului sau mimeaza ce fac altii, nu sunt de acord cu ea.

Pentru anumite plante am studiat mult, de multe ori in zadar insa unele si-au mai dezvaluit din secrete.

Ciondaneala cu Stefan confirma ca sunt multe variabile. Trebuie sa gasesti ce merge la tine. Poate nu e acelasi lucru care a mers la mine. Lipseste metoda, unii si-o dezvolta dar o tin pentru ei. Poate si din cauza ca e greu sa o stabilesti. Am aflat asta pe propria piele folosind apa de osmoza. E greu, dar si inveti multe despre ce merge si ce nu merge, mai ales ce lipseste

La Pogo Helferi un scurt filmulet de pe youtube a confirmat unele suspiciuni gasite pe alte forumuri si acum nu numai ca nu se mai topeste dar se si inmulteste.

Eu nu m-as baza prea mult pe apa cu pH-ul scazut cum ai zis tu. Posibil sa fie o bomba cu ceas. Cat timp ai un kH suficient plantele il vor folosi, unele din ele, si iti va impiedica pH-ul sa scada prea mult. Eu zic sa bagi CO2 pana ai un pH de 6,8 si lucrurile vor lua o turnura pozitiva.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com