[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The big setup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut, ma numesc Dani, am 18 ani si de curand am achizitionat un acvariu de 360l. Am avut inainte multe acvariu nano dar nu le tineam mai mult de 2 -3 luni si de un an m-am hotarat sa imi fac un acvariu complet, zis si facut. Am inceput sa ma documentez despre pesti,apa,plante etc. Am cumparat un acvariu de 35l, dupa care au urmat accesoriile(filtru,incalzitor lumina etc),de atunci am tot urmarit si citit topicurile de pe site. Am decis sa imi fac si eu alt acvariu mai mare, si asa am ajuns la actualul acvariu 120x50x60 360l dupa lungi asteptari si cautari pe forumuri ,am gasit un domn din orasul meu care vindea acvariul cu toate accesoriile(acvariul,stand,filtru,incalzitor,capac,substrat,pesti,plante).

Descriere
Acvariu 120x50x60
Filtru extern SunSun 404B (AquaTop CF-500UV)
Iluminare -2 drosere Osram QuickTronic Professional 2X54W si 2X24-39W
neoane OSRAM: 30W 965 Biolux; 30W/77 Fluora
HO 54W/865 Constant Lumilux CoolDaylight
HO 54W/965 Lumilux DeLuxe CoolDaylight
-soclurile sunt profi cu protectie la apa
-incalzitor Fluval afisaj LED
-filtru intern Resun(pentru filtrarea biologica si prinde bulele de CO2 pentru o dizolvare mai buna)
-CO2 din butelie 10l,reductor cu electrovalva si doua iesiri cu robineti reglaj fin,difuzor.

Pesti:hoplo, pleco, scalari, xifo voalati, SAE, leeri, gourami
Melci: neritine, pomaceea, melanoides







[Thumb - DSC02782.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 20/10/2012 20:27:54

Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Frumos! Ce fertilizatori folosesti?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Substrat nu are decat pietrisul,domnul acela a spus ca el nu a avut nevoie de substrat fertil pentru ca i-au crescut plantele si asa la greu si am zis sa incerc si eu,oricum daca ceva nu o sa mearga bine o sa bag substrat fertil.Deocamndata eu fertilizez lichid de la sera
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu te-am intrebat de substrat fertil neaparat,te-am intrebat in mare.Oricum,parca nu imi vine sa cred ca nu ai substrat fertil la ce plante ai acolo.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu da oricum postam ca am uitat sa postez in primul
Daca ma invata careva sa postez mai multe poze as aprecia
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu poti mai mult de 3 intr-un mesaj.Dai la "Attachments" dupa care la "Add another file" dedesubt.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

stiu asta,dar am vazut la alti ca pun mult mai multe si se vad mai mari ce metodata folosesc?

si inca una sa va faceti o mai buna parere.
[Thumb - ss2.JPG]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Uploadeaza-le pe un site extern (imageshack sau picasa) si pe urma le pui in post intre tagurile img.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Revin cu cateva intrebari.
Am cumparat de la jbl ferropol24 imi zice sa pun o picatura la 50l in fiecare zi e bine asa?
Si pe langa ferropol ce fertilizanti ar mai trebui sa folosesc ce imi recomandati?De la petshopul de unde l-am luat a zis baiatu acela ca nu trebuie sa mai folosesc nici un produs pe langa asta.
Si imi poate explica si mi-e cineva cum se folosesti easycarbo si unde gasesc(in cluj la zooomania nu stia nimeni ce produs e,ciudat)

Multumesc!
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

NU MAI INTREBA LA PET-SHOP!!!

Majoritatea habar n-au despre ce vand, sa nu mai zic de altceva. Daca ai nelamuriri, intreaba aici daca nu intelegi ceva din ce ai gasit prin studiul propriu.

Am zis de studiu propriu tocmai ca sa intelegi ca nu te putem ajuta cu orice fel de intrebari. Multe din ele sunt deja raspunse de sute de ori pe forumul asta si pe altele.

Cauta PPS-Pro sau in jargon pipiplant. E un fertilizant macro care nu se gaseste in comert dar il poti gasi pe forumuri.

Ferropol 24 e fertilizant micro, in afara de micro iti trebuie si macro. Ce pui de la sera nu stim ce fel de fertilizant este pana nu-i dai si nume.

Easycarbo poti comanda de pe net, pune-l ca este bun daca nu faci aditie de CO2.

Arata bine pentru inceput desi eu as scoate Echinodorusii. Sunt multe alte plante mai frumoase care ocupa mai putin spatiu lasand loc de cateva tufe. Dar asta e preferinta personala.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De la sera am folosit florena pentru inceput dar acuma vreau sa schimb si plantele mari si sa pun ceva fertilizanti mai buni.

Easycarbo o sa imi comand dar acuma stau cam prost cu bugetu(nu am un venit,sunt elev)
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am o problema cu masculul de xifo voalat,de vreo sapt am observat ca tot sta ascuns in partea de sus a acvariului dupa plante de 3 zile sta pe fund la acvariu, nu se ridica la mancare si inoata cand il ciupesc alti pesti pentru a se duce in alta parte.Imi puteti spune ce are?

Si 3 poze cu pestele si cu didiplisul de la stefan.
Precizez ca pozele sunt facute cu telefonul cu aparatul nu le pot scoate mai clare.

Multumesc!
[Thumb - DSC02832.JPG]

danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Scuzati dublul post dar nu ma lasa sa pun mai mult de una ca is prea mari.
PS: o sa invat sa postezi cu metoda lui stefan
[Thumb - DSC02847.JPG]

cocolino
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2011 00:57:49
Messages: 120
Location: Bucuresti, Romania
IP:
Offline

Salutare! Bine ai venit si ape limpezi.
[Yahoo!]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut.Multumesc!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Fa-ti cont pe picasa, sau orice alt site care iti permite sa faci albume si posteaza link-urile intre tagurile img. Poti posta mai multe imagini asa.

Sa-ti traiasca didplis-ul si sa creasca mare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Gabry3ll
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2012 15:00:33
Messages: 83
Location: Ploiesti - Lamaita
IP:
Offline

Salut si bine-ai venit!
Am si eu o intrebare: ce plante sînt acestea?
[Thumb - DSC02847.JPG]

[Email]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cea din dreapta este Bacopa carolina si cea din stanga nu cred ca este cea ce cred eu si las pe alti daca cunosc sa iti spuna(nu le prea stiu pentruca nu am avut pana acuma plante mari si astea le-am luat cu tot cu acvariu)

Sa revenim la xifo chiar nu stie nimeni ce are????
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Mai sunt si alti masculi xipho in afara de el? E posibil sa nu fie masculul dominant, la xipho si femelele sunt agresive daca masculul e pampalau

Ceva istoric despre acvariu? E ciclat? Cum l-ai amenajat? Ai spalat filtrul? Ai schimbat substratul?

Asta e singurul peste cu un comportament apatic?

Parametrii apei ii stii? Banuiesc ca ai citit pe forum despre speciile de pesti pe care-i ai si cat de diferiti sunt la conditiile cu care sunt obisnuiti. Sau ti-ai propus o provocare personala sa tii pesti de apa acida cu pesti de apa neutra spre usor-alcalina, uneori salmastra, ca sa vezi care din ei cedeaza primii
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mai este un mascul de xifo dar normal nu voalat,acesta e de xifo voalati si pana sapt trecuta masculul cu pricina il fugarea pe celalalt non stop era "sefu" in acvariu.Numai el are probleme restu sunt activi si sanatosi.
Acvariu este ciclat.
Ph este 7 si no2-0
Temperatura este de 24 de grade
Schimb cam 70 -80 litri saptamanal iar apa este declorinizata,o tin in bidoane de 10l fara capac cam 6 -7 zile iar dupa schimbul de apa pun aquasafe.
Apa este k totul o duce bine inafara de el.
Si ce nu inteleg este ca daca vreau sa il prind inoata ca nebunu
Sper sa nu moara imi placea foarte mult de el era cel mai frumos din acvariu cu femelele de xifo voalat.


Ce imi recomandati sa fac?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2012 01:32:06

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com