[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reorganizare sectiune "Acvaristica Marina"  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In urma faptului ca tot mai multa lume se arata interesata de aceasta latura a acvaristicii, am luat hotararea de a reorganiza putin sectiunea forumului care se ocupa de "marinareala" ... ca atare:

- am creat noi rubrici,
- am mutat posturile acolo unde credem ca le este locul,
- am cautat sa facem o imparteala cat mai justa a rubricilor,


... in continuare, suntem deschisi la propuneri si sugestii de imbunatatire a continutului acestei Sectiuni a forumului...



Comitetul de parinti

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumim Mosh


Sper acum ca Dom' Koala sa se hotarasca sa transforme bazinul mare intr-un marin

Inca o data multumiri Marian.

O zi buna
Gabriel
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

super fain. inainte era cam greu de accesat sau cautat ceva.

Acvariul meu
[Yahoo!]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

salutam inteleapta decizie ... arata mult mai bine si e mai usor de gasit cand cauti ceva
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Acum sa nu va mai aud ca nu aveti conditii!
Cat sunt eu de impatimit cu plantele in general si cu freshwater aquascape am cerut sa dezvoltam aceasta sectiune!!!
Bravo Mosh te-ai miscat corespunzator.

Asadar daca tot i-a mancat pe unii in mi-am luat misia in serios, sectiunea s-a pus pe picioare si va asigura ca aici o sa gasiti un loc in care va puteti desfasura la cel mai inalt nivel din punct de vedere "marinaresc" , un climat destins pentru cei ce vor sa puna pe picioare un prim acvariu marin dar si un continut profi pentru cei avansati cu aspiratii de top.

Altfel spus... "Cresteti si va înmultiti si umpleti pamântul si-l supuneti; si stapâniti peste pestii marii...si peste tot pamântul!" , eu o sa fiu alaturi de voi

@koala...nu-ti vad bine monstrul ala din sufragerie. Marin scrie pe el ...poporul o cere. Cred ca in curand o sa-ti apara sustinatori precum la Porc` cu nano-ul ...ai cacat steagu` pe stema

@Gabriel Bine ai revenit la patria muma!

This message was edited 6 times. Last update was at 19/05/2012 13:22:37


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Sandu aceeasi feeling il am si eu in legatura cu koala si nu neaparat ca o sa apara topic ca cel al lui porcu cat n`o sa reziste el mult timp

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

eu cred ca o sa-l lanseze mai repede decat nano-ul lui porcu

Acvariul meu
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Sunt unul dintre cei cu mancarici, l-am rugat de mult pe mosu sa adauge o rubrica de nano la marine, si vad ca a fost generos sub 300L se considera mici si medii heheheh.

Multumim acum avem loc sa ne intindem. Urmeaza sa fac o compilatie de acvarii marine uriase (idee prinsa parca dintr-un topic de-al lui Dragos) sa vada lumea ce maniaci sunt unii.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Genial, chiar este nevoie !
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

eu as vrea si o sectiune pt pico (1-30 litri) si una pt nano (30-100)

Acvariul meu
[Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca o sa fie 'trafic' foarte mare pe sectiunea de acvarii mici, vom imparti in mai multe sectiuni.

in curand
[Email] [WWW]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Sandu wrote:@Gabriel Bine ai revenit la patria muma!


Hohoho - salutare dom' Sandu. . Vazand aici atatia oameni cunoscuti ma cuprinde asa o usoara melancolie cu gandul la vremurile acelea romantice
Asa cum am mai spus "nicaieri nu-i mai bine ca acasa".

Trebuie sa imi arog si eu un merit - eu am fost cel care am adresat cererea scrisa pentru largirea sectiunii (in topicul lui Koala).

To live you must learn to die
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote:
Sandu wrote:@Gabriel Bine ai revenit la patria muma!


Hohoho - salutare dom' Sandu. . Vazand aici atatia oameni cunoscuti ma cuprinde asa o usoara melancolie cu gandul la vremurile acelea romantice
Asa cum am mai spus "nicaieri nu-i mai bine ca acasa".

Trebuie sa imi arog si eu un merit - eu am fost cel care am adresat cererea scrisa pentru largirea sectiunii (in topicul lui Koala).


Imi pare rau, am primit de mai multe ori, de la mai multe persoane aceasta cerere nu mai stiu cine a fost primul

in curand
[Email] [WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vaz ca nimeni nu aminteste de robu' ala care "a venit" cu denumirile rubricilor, care a mutat topicele acolo un' le e locu', care a muncit "zi de vara, pana-n seara" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Vaz ca nimeni nu aminteste de robu' ala care "a venit" cu denumirile rubricilor, care a mutat topicele acolo un' le e locu', care a muncit "zi de vara, pana-n seara" ...



in curand
[Email] [WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

koala wrote:Vaz ca nimeni nu aminteste de robu' ala care "a venit" cu denumirile rubricilor, care a mutat topicele acolo un' le e locu', care a muncit "zi de vara, pana-n seara" ...
...da` despre acvariul ala mare nu zici nimic...faci pe mortu`n papusoi ???

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Ursulet, eu zic sa-ti bagi mainile adinc in buzunare si sa nu mai stai pe ganduri pe fruntea ta se vede clar scris ........SARATURA
Dar pina la ala mare sarat....... ce ai zice de o scrumbie la gratar ...cu ceva bere .....ca tot SARATURA ESTE .
Eu si Sandu suntem primii, locatia o stii ....... aproape de Marea SARATURA
Hai...succes


Ogar batrin dar.... cu miros fin
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravos domnilor, o facurati si p'asta
Foarte fain, acum am loc sa ma desfasor

O zi buna,
Dragos

P.S. Sandule pe cand te vedem si pe tine cu un saratel ceva?!

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

kirucd wrote:P.S. Sandule pe cand te vedem si pe tine cu un saratel ceva?!


Chiar azi...in drum spre strungaria unde lucrez am luat niste saratele

Dragilor, eu imi apa saracia si nevoile si...plantatele mele
Sunt profund pasionat de asta si chiar daca periodic imi fac cu ochiul anumite realizari marine inca nu ma las sedus de cantecul de sirena. Ma tin tare.

De altfel primul meu marin s-a consumat intr-o perioada atat de indepartata si de romantica a acvaristicii de pe la noi incat din acele timpuri nu puteam avea alte sperante.
A existat un curent precursor marinelor de azi, cu acvarii de salinitate mai mica, acvariile de Mare Neagra. Din acest curent s-a nascut in Romania tot ce a urmat dupa...iar toti cei care manaca rahat azi ca sunt mamicii si taticii daca nu existau in grupul ala care are decenta si modestia de a nu se batea cu caramida-n piept...nu se pune Din pasiunea unor oameni care asa cum se putea la sfarsitul anilor 80 si inceputul lui 90 reusau sa tina primii deditei si garizii, parca Palemon elegans...apoi guvizii, bleniidae, chefali, barbuni samd...asa au iesit primele marine
Asta se putea atunci, dar chiar daca era romantica perioada imi aduc aminte de discutiile cu Sorin Damian, probabil primul om care a ciripit ceva coerent pe acest subiect undeva prin anii `86, apoi de expeditiile/scufundarile facute, alaturi de prieteni dragi care chiar au pus bazele acvaristicii marine in tara asta, de o anumita sera unde incropisem mai multi entuziasti cateva acvarii de MN...ulterior de acvariile de reef, poate cei mai vechi isi aduc aminte de prezentarea facuta de mine prin 2004 parca unui anumit acvariu de la Hotelul Europa...camera secretelor care a starnit atatea controverse chiar pe acest forum....samd.

Probabil ca am un mare cusur, fac totul la nivel de top. Atunci cand eram "misionar" pentru plantate lumea nu prea mai aveau loc de mine, pentru ca ridicasem prea mult stacheta pentru perioada aia.
Sa vorbesti in vremurile ale de acvarii peisaj in timp ce acasa inca mai era o realizare ca reuseai sa ai o tufa de Anubias, sa le spui la oameni de substrat de Dupla cand ei inca mai descopereau solul de cartita sau sa vorbesti de scheme de fertilizare de la Dennerle cand la noi se vindea un soi de zeama fertila care era decretata top...Si toate astea au adus interminabile discustii si certuri...mai ales certuri , cu oameni care nici nu mai exista pe scara acvaristicii de azi. Ilustrii necunoscuti care au cochetat cu acvaristica cativa ani si apoi s-au lasat multumiti ca au improscat cu kkt
Dupa cum ai observat recent, ceva din mahalaua asta a acvaristicii vad insa ca exista din belsug si pe sectiunea de marine

Probabil ca mai devreme sau mai tarziu o sa-mi fac ceva cum imi doresc eu... Experientele celor care au trecut dinspre acvariile de pa dulce peisaj catre cele marine sunt de multe ori impresionante. Influentele dintr-o latura spre cealalata au ca rezultanta acvarii deosebite.
Din pacate la noi dialogul lasa de dorit si mizeria predomina asa ca...fereasca Dumnezeu sa ma apuc/re-apuc de marinareala si asta pe un segment unde o sa-i doara pe multi!
Deocamdata scarbit de ceea ce mi-a fost aratat am vrut doar sa se relanseze aceasta sectiune pentru ca toti circarii astia cu ifose de patriarhi autohtoni din alte parti sa nu se mai poata lua de voi cei care aveti alte opinii in domeniul marinelor si sa va desfasurati liberi pe un forum pe care oricum s-a vorbit despre marine cu ani de zile inainte sa apara altele in Romania .
Asa a aparut aceasta sectiune!
Sper ca sectiunea odata dezvoltata si populata cu un grup de pasionati adevarati alturi de cativa prieteni pe care vad ca deja ii am in grup ...sa ma urneasca mai devreme sau mai tarziu ca sa pun cap la cap viziunea mea asupra unui peisaj de "acvariu marin plantat" Nu acum...
Cand o sa fie asta si daca o sa fie asta...in parte depinde si experientele prietenilor mei care s-au prezentat ca proaspat marinari pe aceste sectiuni
Asa ca va urez bafta, aveti sectiune, aveti grija de ea, desfasurati-va linistiti, fara certuri...si poate candva ne vom reintalnii si pe aici si cu o prezentare a unui marin asa cum il vad eu.
Exista clar dorinta sa imi fac si un marin.
Nu consider ca asta ar putea sa fie catalogata drept o mega surpriza.
Au existat altii infint mai cunoscuti decat mine care au facut-o.
Amano este unul dintre ei


This message was edited 2 times. Last update was at 21/05/2012 10:27:04


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:@koala...nu-ti vad bine monstrul ala din sufragerie. Marin scrie pe el ...poporul o cere. Cred ca in curand o sa-ti apara sustinatori precum la Porc` cu nano-ul ...ai cacat steagu` pe stema

Tare mi-e c-o sa se intimple .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com