[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lofty
Forum Index » Profile for Lofty » Messages posted by Lofty
Message
marinik_the_1 wrote: cam c durata de viata are un neon?


Speranta de viata este de 2 ani. Durata de viata depinde de cum este ingrijit.
ai pm
Experienta mea in acvaristica se rezuma deocamdata la citit si adunat cat mai multe informatii din orice sursa, rabdare am (sunt pescar de mic copil) si mai am si intentii bune: n-as vrea sa-mi bat joc de pestii mei.
Din ce carti detin pana acum (doar 2) pot aprecia urmatoarele:
- smilie Pesti exotici, o carte mai mica, pe verde, la vreo 7,5 lei: mi se pare super proasta, parca as fi scris-o eu prin anii 80. E curios cum o carte editata prin 1994 parca recomanda lipirea acvariului cu chit de geamuri...parerea mea... s-o citeasca doar cei cu experienta si numai pentru a se distra;
- Marele ghid al acvaristului, carte mare si grosuta, foi si poze de calitate, 55 lei la Diverta. Mi se pare destul de buna si cuprinzatoare oferind date despre: apa, sol, ciclare, pesti de apa dulce/sarata, plante, un pic despre nevertebrate, recomandari pentru incepatori, diverse solutii tehnice, etc Eu zic ca asta merita citita macar (daca nu avuta in comoda acvariului)
Reviste n-am vazut de nici un fel... si cred ca n-ar rezista pe piata din nenumarate motive... deocamdata
Parerea mea
bine totusi ca nu m-ai si injurat oricum nu mi-ai raspuns la nedumeriri... stiu ca ai intentii bune si crede-ma ca mi-as dori un acvariu cat mai mare la un pret cat mai mic... din pacate solutiile oferite de meseriasi prevedeau capace suspendate de plafon si la pret tot cam pe acolo. si meseriasii tot la bani se gandesc. nu-l gasesc pe Ytron...

off-topic: scuze tuturor pe care-i deranjez cu "tampeniile" mele. oare ar fi fost mai bine sa nu postez?
Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute si in special lui @molly. Dupa multe cautari, trebuie sa ma decid intre:
- Cayman 110 - 12.800.000
- Juwel Rio 300 - 14.600.000
- Juwel Rio 400 - 20.000.000

Cu Rio 400 am dubii, desi ma atrage cel mai mult: mi se pare ca are dotarile subdimensionate fata de capacitate (de fapt sunt cele de la rio 300 cu exceptia luminii) + inca un efort financiar. Este bine (sau neaparat necesar) sa mai adaug un filtru extern?

Nu stiu cum se face ca desi inca nu mi-am luat acvariu, il vreau din ce in ce mai mare...

Acvariul va fi populat cu neoni sau tetrazone, fiecare in combinatii compatibile, oricum maxim doua specii + 2 ancistrusi.

Stiu ca decizia imi apartine mie dar as aprecia si as tine cont de sfaturile avizatilor. Daca se poate ca parerile voastre sa fie legate de cele trei acvarii de mai sus si nu de cele home-made (care sunt off-topic pentru mine deocamdata) ar fi si mai bine.

Cu search am incercat, dar se pare ca mai multe posturi erau pe vechiul forum, pe care nu prea pot sa-l accesez... sau nu ma pricep? :baby:

Astept... chiar si critici...
Sa-l fac eu - exclus (tehnica ioc). Din pacate nu cunosc nici un om priceput. Daca-mi si recomanzi pe cineva sau ai vreo oferta, discutam...
Respect veteranilor. Rog ajutor! Scurt pe 2:
- dispun de 15 milioane
- doresc acvariu de 180l-200l + suport (masuta). Ce firma recomandati (Jewel, Cayman, etc...)? Nu conteaza doar ca acvariul sa fie frumusel, ma intereseaza si ca restul accesoriilor (filtru, iluminare, pompa) sa nu fie de proasta calitate.
- in el vor sta (la anul) 25 neoni, 2 scalari si 2 sau 3 sanitari (recomandati albinosi sau inchisi la culoare?). De unde sa ii iau? la multe magazine aveau puncte albe sau provin din acvarii in care au murit pesti... de la prieteni nu se poate... din targ am indoieli... rog un sfat!
- acvariul va fi lipit de perete si m-ar interesa un decor interior pe geamul din spate. Ce recomandati pentru ce pesti vreau eu si de unde as putea sa cumpar?
- ce plante recomandati si in ce cantitate?
Multumesc anticipat si sper sa nu va suparati daca revin cu intrebari...
 
Forum Index » Profile for Lofty » Messages posted by Lofty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com