[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de firma?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Respect veteranilor. Rog ajutor! Scurt pe 2:
- dispun de 15 milioane
- doresc acvariu de 180l-200l + suport (masuta). Ce firma recomandati (Jewel, Cayman, etc...)? Nu conteaza doar ca acvariul sa fie frumusel, ma intereseaza si ca restul accesoriilor (filtru, iluminare, pompa) sa nu fie de proasta calitate.
- in el vor sta (la anul) 25 neoni, 2 scalari si 2 sau 3 sanitari (recomandati albinosi sau inchisi la culoare?). De unde sa ii iau? la multe magazine aveau puncte albe sau provin din acvarii in care au murit pesti... de la prieteni nu se poate... din targ am indoieli... rog un sfat!
- acvariul va fi lipit de perete si m-ar interesa un decor interior pe geamul din spate. Ce recomandati pentru ce pesti vreau eu si de unde as putea sa cumpar?
- ce plante recomandati si in ce cantitate?
Multumesc anticipat si sper sa nu va suparati daca revin cu intrebari...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu recomand unul home made.Cu banii aia faci un super acvariu de vreo 400 de litri cu tot ce-i trebuie ,poate si un filtru extern.Nu prea se merita sa dai banii pe acvarii de firma ,mai ales ca esti din bucuresti unde e plin de oameni priceputi care iti pot face un acvariu pe cinste.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa-l fac eu - exclus (tehnica ioc). Din pacate nu cunosc nici un om priceput. Daca-mi si recomanzi pe cineva sau ai vreo oferta, discutam...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lofty wrote:- dispun de 15 milioane
- doresc acvariu de 180l-200l + suport (masuta). Ce firma recomandati (Jewel, Cayman, etc...)?
E imposibil sa nu apara un meserias care sa ti-l faca . Astfel o sa aiba exact ce dimensiuni vrei .

Lofty wrote:Nu conteaza doar ca acvariul sa fie frumusel, ma intereseaza si ca restul accesoriilor (filtru, iluminare, pompa) sa nu fie de proasta calitate.
Ia-ti un filtru canistra Tetra. Mi se par cele mai bune din ce gasesti la noi. Pompa de aer nu e nevoie. Iluminare (minim 100 W, mai putin la inceput ) : niste tuburi TLD 830 + Osram Fluora + Phillips Aquarelle - astea-mi plac mie , da' mai sint si altele.

Lofty wrote:- in el vor sta (la anul) 25 neoni, 2 scalari si 2 sau 3 sanitari (recomandati albinosi sau inchisi la culoare?).
Aia 2 sau 3 "sanitari" ar fi bine sa fie Ancistrusi. Treba sa gasesti prin magazine ceva pesti sanatosi.

Lofty wrote:- ce plante recomandati si in ce cantitate?
Plante cit de multe ....... la inceput ceva nepretentios: Anubias, Echinodorus, Limnophila sessiliflora, Microsorium, Rotala rotundifolia .......

Lofty wrote:sper sa nu va suparati daca revin cu intrebari...
Nu ne suparam pentru ca esti civilizat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Lofty wrote: Ce firma recomandati (Jewel, Cayman, etc...)?

Daca ai posibilitatea, ia-ti capac "de firma" si comanda-ti un acvariu pe masura... Eu unul asa voi face. Aici preturile la acvariile all-inclusive (filtru, incalzitor et. etc.) sunt IMENSE. Desi sunt destui priceputi autohtoni care confectioneaza si capace faine (cateva sunt in galeria foto).
acvariul va fi lipit de perete si m-ar interesa un decor interior pe geamul din spate. Ce recomandati pentru ce pesti vreau eu si de unde as putea sa cumpar?

Da cu ochiu' la rubrica DIY
[Yahoo!]
ebogdan
Member
[Avatar]

Joined: 05/12/2004 22:01:53
Messages: 109
Location: Constanta
IP:
Offline

Lofty wrote:- in el vor sta (la anul) 25 neoni, 2 scalari


Scalari cu neoni ? Nu e o idee buna. Cand or sa creasca scalarii, neonii tai vor ramane fara ochi. Sau vor disparea complet. Asta spun din experienta proprie.

sometin's fishy 'round here...
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

ebogdan wrote:
Lofty wrote:- in el vor sta (la anul) 25 neoni, 2 scalari


Scalari cu neoni ? Nu e o idee buna. Cand or sa creasca scalarii, neonii tai vor ramane fara ochi. Sau vor disparea complet. Asta spun din experienta proprie.

Mai e pana la anul... Pana atunci sa-i i se dea o mana de ajutor sa-si faca un bazin adevarat ! In ceea ce priveste scalarii si neonii, vezi, de aia ziceam ca e IMPOSIBIL sa reproduci un biotop 100 %.... Caci, in natura, poti intalni scalari SI neoni, dar... In cateva sute de litri, alta e treaba. Doar daca vrei sa ai "hrana vie" pentru scalari
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Totusi ....sunt o gramada de acvarii cu scalari si neoni care se inteleg de minune. E foarte posibil sa nu ai probleme daca ii cresti de mici impreuna. De fapt iti recomandat sa iei scalari pui si neoni ceva mai maricei

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

BLeeD wrote:Totusi ....sunt o gramada de acvarii cu scalari si neoni care se inteleg de minune. E foarte posibil sa nu ai probleme daca ii cresti de mici impreuna. De fapt iti recomandat sa iei scalari pui si neoni ceva mai maricei
Nu stiu in cazul asta, neoni-scalari, dar, crescuti de mici, multi reprezentanti ai regnului animal traiesc ulterior bine-mersi. Pe aici, in Finlanda, am vazut cazuri BIZARE de pesti care se ignorau reciproc in acelasi, desi sunt, in principiu, incompatibili pe motiv de..... relatie pradator-vanat Cam ca chestia aceea cu suprapoluarea in acvarii a ciclizilor care reduce agresivitatea datorita reducerii teritorialitatii. Mai multi agresivi-teritoriali, mai putin teritoriu de impartit, mai putina agresivitate. E testata de experti. Nu stiu insa daca la pesti (la mamifere este chiar regula) este valabila legea privind teritoriul minim... Nu cred
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da intr-adevar e un om care se pricepe foarte bine la facut acvarii dar mai sunt si altii.Sa vedem poate se ofera cineva pana la urma.Eu m-as baga dar nu sunt expert si n-am lipit acvarii mai mari de 150 de litri pana acum.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
firstclass
Unripe member

Joined: 09/12/2005 14:47:12
Messages: 3
Location: TIRGOVISTE
IP:
Offline

La mine s-au inteles fff bine scalari cu neoni si nu spun asta ca sa contrazic pe careva da se mai intimpla sa se "iubeasca " si doua specii care in natura ar fi altfel una hrana pentru cealalta

TREBUIE SA FII CA SA EXISTI
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:
Daca ai posibilitatea, ia-ti capac "de firma" si comanda-ti un acvariu pe masura... Eu unul asa voi face.


Este cea mai buna idee. In felul asta vei avea ceva de calitate la un pret decent. Ai grija la calitatea sticlei si la grosimea ei. In rest, sa auzim numai de bine... si sa nu uiti sa ciclezi acvariul inainte de a pune pesti... Rabdare shi tutun.

Salut Prieteni
Netzu
Junior member

Joined: 06/09/2005 11:35:25
Messages: 48
Location: Bistrita/Cluj
IP:
Offline

cel mai bine incearca aici!!! http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=903
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute si in special lui @molly. Dupa multe cautari, trebuie sa ma decid intre:
- Cayman 110 - 12.800.000
- Juwel Rio 300 - 14.600.000
- Juwel Rio 400 - 20.000.000

Cu Rio 400 am dubii, desi ma atrage cel mai mult: mi se pare ca are dotarile subdimensionate fata de capacitate (de fapt sunt cele de la rio 300 cu exceptia luminii) + inca un efort financiar. Este bine (sau neaparat necesar) sa mai adaug un filtru extern?

Nu stiu cum se face ca desi inca nu mi-am luat acvariu, il vreau din ce in ce mai mare...

Acvariul va fi populat cu neoni sau tetrazone, fiecare in combinatii compatibile, oricum maxim doua specii + 2 ancistrusi.

Stiu ca decizia imi apartine mie dar as aprecia si as tine cont de sfaturile avizatilor. Daca se poate ca parerile voastre sa fie legate de cele trei acvarii de mai sus si nu de cele home-made (care sunt off-topic pentru mine deocamdata) ar fi si mai bine.

Cu search am incercat, dar se pare ca mai multe posturi erau pe vechiul forum, pe care nu prea pot sa-l accesez... sau nu ma pricep? :baby:

Astept... chiar si critici...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Omule daca vrei un acvariu mare cu 12 mil faci unu de 1000 de litri ,si crede-ma ca e la fel de bun ca oricare dintre astea enumerate de tine.In plus capacele cumparata nu-ti dau voie sa-ti pui cata lumina vrei ,sa faci tu ce vrei.Stiu destui oameni care se cinuie cu capace cumparate sa mai adauge un neon ,si pt a face asta au gaurit/taiat capacul de firma.In plus un acvariu mare are nevoie de un filtru extern.Cu banii ramasi faci si un capac smecher si folositor si iei si un super filtru extern - EHEiM , Fluval ,etc.E treaba ta daca vrei sa arunci 20 de milioane pe niste tampenii doar pt ca sunt "de firma" ,eu doar am incercat sa-ti arat cum e cel mai bine.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bine totusi ca nu m-ai si injurat oricum nu mi-ai raspuns la nedumeriri... stiu ca ai intentii bune si crede-ma ca mi-as dori un acvariu cat mai mare la un pret cat mai mic... din pacate solutiile oferite de meseriasi prevedeau capace suspendate de plafon si la pret tot cam pe acolo. si meseriasii tot la bani se gandesc. nu-l gasesc pe Ytron...

off-topic: scuze tuturor pe care-i deranjez cu "tampeniile" mele. oare ar fi fost mai bine sa nu postez?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... posteaza omule linistit ... atata vreme cat spusele tale au un caracter civilizat, nimeni nu are ce sa comenteze ... cu toti am fost incepatori si nu tre' sa uitam asta ...

... ideea este aceea ca un acvariu "de firma" costa in general mai mult decat face ... arata bine si cam atat ... sunt bazine care se preteaza unui "birou" sau unei "sali de asteptare" si nicidecum nu se "muleaza" pretentiilor unui acvarist pasionat ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Scuze daca te-am suparat am postat in graba putin deranjat de ideile tale de a cumpara un acvariu de firma.Nu am vrut sa te jignesc sau ceva ,a fost pur simplu un sfat pe care ti-l dadeam a doua oara si pe care nu ai vrut sa-l asculti.Nu am vrut sa insinuez ca ceea ce postezi tu sunt tampenii a fost o simpla expresie.
Daca chiar esti interesat de contructia de acvarii poti sa incerci oferta lui gg http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=903, sunt sigur k o sa iesi mai ieftin decat daca iei unele din cele enumerate de tine.Din cate am vazut la acvariile alea cel mai mult costa capacul , vazusem de vanzare un capac nu mai stiu ce marca pt un acvariu pana in 100 l la vreo 4 mil.Acelasi capac il faci in lambriuri de PVC cu maxim 1 mil ,ce culoare vrei tu si poate si ce forma.Nu inteleg la ce te referi cand zici capac suspendat.Toate capacele vazute de mine stau pe muchiile acvariilor si nu e nici o problema.Eu mi-am facut singur capac din parchet si a iesit destul de bine.In plus,mi-am facut usa mare de acces la acvariu si am destul loc sa pun neoane si tot ce-mi trebuie.Nu mai zic ca daca iti faci un acvariu DIY poti sa faci un decor din polistiren expandat superb.Eu mi-am facut singur dupa sfaturile Marelui Alb si sunt destul de multumit tinand cont ca n-am gasit culorile pe care le vroiam pt ciment si ca m-am cam grabit. http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=552
Daca vrei eu sunt dispus sa te ajut sa ti-l faci fara sa-ti cer o gramada de bani.In caz ca ai incredere poti sa-mi dai un pm, iti dau un numar de telefon si vorbim.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Nu inteleg la ce te referi cand zici capac suspendat.


era vorba despre lampi suspendate.

www.aqua-medic.com

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

g.g wrote:
johnny6600 wrote:Nu inteleg la ce te referi cand zici capac suspendat.


era vorba despre lampi suspendate.

www.aqua-medic.com

Mersi pentru explicatie g-g.
E clar ca cei care ti-au recomandat lampi suspendate nu se pricepeau la capace .Sunt si ele bune ,dar la acvariul fara capac creste prea mult umezeala din camera.M-am uitat si eu la rio 400 si arata bine dar nu e nimic deosebit.Standul e banal, si poate fi facut la orice fabrica de mobila iar capacul e destul de simplu.Totusi daca vrei sa eviti bataia de cap eu zic sa-l cumperi pe cel de 400 de l , daca mai faci si un decor din polistiren scade volumul de apa.Decizia e a ta , rio 400 si celelalte sunt acvarii standard, cu 15 mil iti faci unul personalizat pentru nevoile tale.Dupa cum am mai spus ,daca ai loc , poti sa nu te opresti la 400 l ,poti sa-l faci si mai mare.In plus e clar ca vei avea nevoie de schimbatul apei la picatura, ca sa nu sa te cari cu galetile aiurea si asta presupune o gaura de prea-plin care trebuie data in geam , etc.Deasemenea daca faci decor din polistiren , poti sa faci un loc unde sa ascunzi incalzitorul , gaura de prea-plin , reactorul co2 daca vrei sa ai plante ca lumea.Si pt asta ai nevoie de latime mai mare, clar.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com