[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lofty
Forum Index » Profile for Lofty » Messages posted by Lofty
Message
In cadrul ariei VANZARI va rugam sa respectati urmatoarele reguli:
...
- Afacerile de genul "construiesc acvarii pe comanda" sau "crescator de discusi ofer 4 varietati permanente" sunt permise doar cu acordul conducerii. Contactati: mosu@acvariu.ro. Daca aveti aprobare de la mosu pentru publicitate (vanzari engros/neocazionale), spuneti-o in post. Evitati astfel stergerea din greseala a postului respectiv.

Postarile care nu respecta aceste reguli pot fi inchise sau sterse fara atentionare.
...


Avem?
teuton wrote:
Am scris pa profil despre acvariu.

Salut.
Am facut un acvariu care are 80 litri, avem aparat care filtreaza apa si face bule de aer, avem plante care cresc mereu , termometru , incalzitor de 300 W . Am facut acvariul pt fetita care are 8 ani jumate si e foarte incantata de pestisori, toata ziua sta pe langa ei. Nu prea avem experienta. Apa o tinem la 25 de grade.
Sub casuta in care scrii atunci cand vrei sa postezi exista un buton "Attachments".
Dai click pe el si ti se deschide un rand care are la sfarsit un buton de "Browse".
Dai click pe el si iti alegi poza pe care vrei sa o incarci din calculatorul personal.
Nu ai procedat corect nici a doua oara. Citeste articolul asta.

dragos_georg wrote:O lampa UV de la JBL de 9w crezi ca este suficienta?

Da, e ok.

dragos_georg wrote: Te mai rog sa-mi spui cum as putea popula acvariul, dupa parerea ta, dar sa nu lipseasca demasonii(am eu un pitic). O sa renunt eventual la toti cei care ii am acum, pastrand doar caeruleus( mi-a placut prea mult povestea lui malawi_crys legata de aceasta specie).

Cei 6 Caeruleus de acum + 12 Demasoni. Atat.
Ideal ar fi doar 16-18 Demasoni (cu cat sunt mai multi, cu atat agresivitatea intre ei este mai redusa, dar tu esti un pic limitat de spatiu) introdusi toti odata daca se poate.
Inteleg ca ai apa verde.

1. Cum faci schimburile de apa - cata apa schimbi si cat de des?
2. Cum speli filtrul?
In subsidiar:
3. Ce program de iluminare ai?

Lumina pare ok (destul de putina, dar ar merge si mai putina, eventual doar neonul Aqua Glo), deci nu pare a fi de la un exces de lumina. Asta inseamna cel mai probabil ca ti-ai deciclat cumva acvariul sau ti-ai dat peste cap filtrarea biologica si cauza ar putea fi intr-unul din raspunsurile la intrebarile de mai sus. Solutia cea mai eficienta este sa folosesti o lampa UV-C (cumperi sau imprumuti) sau blackout (acoperi acvariul cu o patura timp de 3-4 zile). Dar trebuie sa umbli la cauza ca sa poti rezolva problema pe termen lung.

4. Cati pesti si de care anume ai in prezent in acvariu?

Ti-as recomanda sa renunti la demasoni - ai prea putini, acvariul e relativ mic pentru ei, iar daca ai mai mult de un mascul (si sunt destul de greu de deosebit) o sa ai parte de evenimente nefericite ca cel de anul trecut.

Ai mai putea sa renunti la Marlieri si la cei "4 albi cu ochii rosii".

Ai acvariul cam mititel pentru Cyrtocara Moori.

Eu nu as tine in el mai mult de 15 pesti.
dragos_georg wrote: ...o sa-i cer aprobarea lui mosu cu speranta ca nu este unul din reprezentantii site-ului care este si sponsorul forumului.


Mosu este proprietarul forumului. Si nu ii sta in fire nici sa nu sprijine binele acestei comunitati si nici sa iti ceara vreo "sponsorizare" care sa te scoata din start "din afaceri" (daca va fi cazul).

dragos_georg wrote:Daca chiar ti-ai fi dorit produsul NLS Cichlid 300gr. si nu ai fi dorit doar sa faci reclama la site-ul din link, ai fi observat ca pe acel site la disponibilitate scrie "in curand" si ai fi comandat NLS Cichlid 600gr. care ar avea acelasi pret/300gr ca si cel de pe site.


Am zis ca imi doresc produsul la 300 grame, nu cel la 600 g (nu conteaza motivul, poate nu am suficienti bani, poate am dar sunt zgarcit, poate ma scald in bani dar doar vreau sa incerc sa vad daca le place pestilor si nu o scuipa ca pe JBL sau nu au chef sa o urmareasca in picaj ca pe Ocean Nutrition si nu are rost sa iau atat de mult, etc). Hai sa comparam mere cu mere. Site-ul din link nu are nevoie de reclama din partea mea, a fost doar un reper. Ca dovada, atunci cand mi-am vandut tot ce tinea de plantat am dat link-uri catre reef.ro sau catre dupla.de sa-si faca oamenii o idee. Asta inseamna ca le-am facut reclama? Sau ca la JBL si Ocean Nutrition le-am facut mai devreme antireclama? In plus, sunt o gramada de useri care dau linkuri catre diverse siteuri fara a le cenzura nimeni postarile. Despre ce vorbim?

dragos_georg wrote:Fara a dori sa intru in polemica fara rost, comentariul tau legat de pret cred ca incalca regula "Nu sunt permise comentariile in legatura cu pretul cerut de cineva. Daca userul X vrea $100 pe o pereche de guppy e treaba lui".


Nu ti-am zis ca produsul tau e scump. Te simti vizat in vreun fel pentru ca am postat o comparatie si ca alti useri te-ar putea intreba "bai, cum naiba ca ala de plateste TVA, taxe si salarii are un pret afisat mai bun decat al tau care aduci la negru"? Pai nu ar trebui. Nu cred ca e problema lor. Si poate ca pretul afisat nu mai e valabil sau ca produsul ala nu se va mai aduce in Romania. Le poti raspunde simplu ca vinzi cu cat vrei si fiecare ia de unde vrea. Sau nici macar nu trebuie sa raspunzi nimic, sunt chestii elementare pe care ar trebui sa le stie si ei. Doar nu oferi un serviciu de utilitate publica sa fii nevoit sa le acorzi accesul la "reteaua ta".

In fapt, intrebarea mea (nu am facut niciun comentariu, doar ca nu ti-a picat tie bine antiteza) era legata de faptul ca chiar imi doresc (si doresc asta pentru toti userii) sa cumpar mancare pentru pesti cat mai ieftin, iar tu te-ai oferit sa faci o oferta pentru produsul si cantitatea dorita. De care sa beneficiem cu totii. Si chiar mi-as dori sa ne poti spune (indiferent daca vinzi ocazional sau nu) ca daca ne strangem x si comandam y produse, o sa avem pretul z. Si ajungem la o oferta. Sau macar un hint de genul "baieti, oricat de multa mancare ati vrea, preturile minime sunt astea:...". Pentru ca eu te-am intrebat doar daca imi poti vinde mai ieftin decat un anumit pret luat de pe net (in functie de calculele tale) si cum as putea sa contribui la comanda ca sa fie toata lumea multumita (tu sa faci o vanzare, eu sa am un produs la un pret cat mai bun pentru mine).

Uite, eu vreau o cutie din aia (de 300 g). Sa-mi spui te rog la sfarsitul lunii, in functie de ce ti se mai cere (pe PM, pe alte forumuri, nu conteaza) cat ma costa, ca sa-ti confirm comanda. Evident, iti poti alege clientii si-mi poti zice direct: "Stii ce, tie nu vreu sa-ti vand!". Nici asa nu e bine?

dragos_georg wrote: Referitor la oferta respectiva te rog sa-mi spui, daca cumva ai informatii din interior, cand mai primesc produsul respectiv si la ce pret?


La intrebarea mea imi raspunzi printr-o intrebare, in functie de ce informatii as mai putea avea eu din interior?

Vad ca faci apel la mosu sa stearga postarile care nu au legatura cu produsele vandute.
Si eu sunt administrator cu puteri depline, asa ca spune-mi te rog care sunt alea si le sterg.

M-as bucura sa putem gasi impreuna o solutie pentru ca, citez (o persoana importanta): "unii care deja folosesc acest brand si il apreciaza sa se bucure ca isi pot achizitiona in continuare produsele". Fair enough?
Incercarea moarte n-are!

dragos_georg wrote:Nu, nu am specificat ca ar fi coleg pe acest forum.
Ce conteaza cine este colegul forumist?


Daca postezi pe acvariu.ro si te referi la coleg forumist, eu inteleg ca e un coleg de aici.
Ok, e din alta parte.
Daca colegul ar fi fost de pe forum, l-as fi intrebat daca asa e.
Eram curios de ce ar fi fost un coleg interesat (printr-o sugestie focusata) sa faci o prezentare publica a produsului, care sa te ajute pe tine sa faci o vanzare.
Ca principiu vorbind, daca un cumparator vrea sa ia mancare de la NLS, se intereseaza daca e buna si decide in cunostinta de cauza, dar nu e preocupat sa ii zica vanzatorului "ce bine ar fi daca ti-ai promova mai bine marfa". De ce i-ar pasa? General welfare?

dragos_georg wrote:Da, astea 7 cutii sunt cele ramase din comanda facuta deja in SUA, cu toate ca nu stiu la ce te ajuta informatia aceasta.
Cu ce afecteaza greseala "au mai ramas la vanzare" cantitatea/calitatea acestor produse?


Ma ajuta sa stiu daca respecti regulamentul.

Vorbind de genaral welfare, stim amandoi ca anuntul tau initial (care nu ti-a fost aprobat) era urmatorul:
Pot sa aduc din SUA produse din gama New Life Spectrum. Urmatorul colet va sosi in Romania pe 11.02.2013.
Cei interesati ii rog sa-mi dea pm pana in data de 31.01.2013 cu produsul si cantitatea dorita pentru a le comunica pretul.
In cazul in care va fi confirmat produsul, cantitatea si pretul, acesta se va achita doar in momentul in care eu trimit produsul catre voi.
Livrarile se vor face din data de 12.02.2013 in ordinea comenzilor primite.
Se pot comanda si alte produse in afara de NLS.


Asta inseamna ca ce vrei tu sa faci este o mica afacere si ca:
- NU vinzi doar ce nu iti mai trebuie prin casa, sau
- NU vrei sa cumperi pentru tine dar iesi prea scump cu transportul si ar fi mai ok sa te asociezi cu cineva.

Pentru ce vrei sa faci tu, iti trebuie aprobare de la mosu. Si nu o ai. Regulile ariei vanzari spun asa "Daca aveti aprobare de la mosu pentru publicitate (vanzari engros/neocazionale), spuneti-o in post. Evitati astfel stergerea din greseala a postului respectiv.".

Drept urmare, neaprobandu-ti-se "importurile din America", ai postat anuntul cu produsele pe care le ai si la ce pret.

Actualizarea ta nu este "o greseala". Este un "up". Daca ai avut de la bun inceput un anumit stoc, era ok sa il afisezi integral inca de la inceput (asta daca nu ti s-au schimbat preferintele de consum propriu in doar trei zile) si nu sa apelezi la mici "manevre" care sa tina loc de "up".

Sa nu ma intelegi gresit: nu contest faptul ca produsele NLS sunt bune. Voiam doar sa lamurim, in contextul derularii istorice a anunturilor tale postate, daca esti un vanzator ocazional sau nu (cu alte cuvinte "ce vrei de fapt sa faci") si daca stii ca stiu ca ce faci tu e "up".

Daca imi permiti la randul tau, te-as intreba si eu ceva.
Eu chiar imi doresc produsul NLS Ciclid Formula de 300gr - 100 lei/buc.
Intrebarea este: daca as vrea sa comand acest produs la tine, cam cati ar trebui sa ne strangem, sau cate cutii ar trebui sa iau (daca nu mai doreste nimeni acest produs si sa presupunem ca nici altele) pentru ca oferta ta sa fie comparabila (nu ma supar daca e mai buna) cu >>> asta <<<?

O zi buna si tie.
Salutare.

Ne poti spune cine este colegul forumist care ti-a sugerat sa faci prezentarea?
Cum se face ca "au mai ramas la vanzare" mai multe produse decat ramasesera cu o zi inainte?
Astea de au ramas acum (7 cutii) sunt toate produsele pe care le mai ai?
Cu cat?
Se inchide pentru up.
Nu mai este de actualitate.
Pestii au ajuns la sanduc_claudiu.
Asta ce vrea sa fie, un fel de "up"?
Probabil va asteapta sa-l contactati ca sa stabiliti detaliile
In cadrul ariei VANZARI va rugam sa respectati urmatoarele reguli:

"... - Precizati pretul produselor pe care le oferiti. Organizarea de licitatii nu este permisa..."


Daca nu remediezi problema, anuntul iti va fi sters.
Bine ai telefonat. Sa-ti completezi si locatia la profil sau sa ne spui de unde esti.
Sunt amandoi masculi tineri, au inceput sa se coloreze. Marime ~ 7cm.
Se ridica din zona Panduri.
Sunt amandoi masculi. Marime ~ 10 cm.
Se ridica din zona Panduri.
Este mascul. Varsta ~ 2 ani.
Se ridica din zona Panduri.
Nr. 1 si Nr. 2 s-au vandut.
Nr. 3 se retrage de la vanzare.
 
Forum Index » Profile for Lofty » Messages posted by Lofty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com