[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: nickvvv
Forum Index » Profile for nickvvv » Messages posted by nickvvv
Message
peretele e negru....deci fail din cauza mea.
Am presupus bine ca stapanul e de vina.
Am o pereche de discusi care sunt cam la a 5-a depunere...3 in acvariu comun si acum sunt mutati intr-un acvariu mai mic scufundat in cel dinainte...
La penultima depunere au disparut icrele si am presupus ca le-au mancat dar acum vad alevinii la 20 cm de icre, tot pe perete si parintii alergand necontenit sa-i manance.
La o privire mai atenta parintii lucra de zor sa ia puii in gura si....nu ii mananca ci ii aseaza inapoi pe perete.
Nu e peretele acvariului(sticla) ci un plastic ceva cu ce era tapetat acvariul principal, material care am vazut ca ii atrage cand depun si din care am pus doua bucati pe marginea acvariului mic(90l) in care stau ei acum.
Spuneti-mi daca e normal ca eu stiam din ce am vazut pe forumuri ca acesti pui trebuie preluati de unul din parinti pe pielea acestuia unde se hranesc cu mucusul secretat de peste...
Care-i problema si cine stie limbajul pestilor, sa ma invete si pe mine cum sa le spun ce sa faca? eu stiu doar engleza si inca doua limbi mai putin bine dar pestii astia par destul de necunoscatori ai graiului ardelenesc
Daca tot ati zis de polishare...va rog ajutor.
Am la scarbici un astfel de acvariu....cilindric, diametru 500-550mm, nu mai stiu si un metru inaltime...E de vreo 3-4 ani si se curata cu magneti...care daca iau o piatra din substrat il zgarie de mama focului dar nu sunt paznic permanent la el si s-a intamplat de nenumarate ori.
Polisharea o fac doar cei de la firmele de polishat faruri/parbrize? Se poate face si de altii? E scumpa?
Daca stiti...
Multumesc frumos.
De ce fish only? cica se da la aiptasii dar te rog dezvolta ideea...se da si la corali? Live acvaria nu imi mai afiseaza nik si in rest nu prea stiu dupa ce sa ma iau.
multam frumos...la mine in cel dulce fac legea scalarii si cory...deci asta s-ar pierde intre ei sau ar muri de singuratate.
Secretul meu e ca eu prind pestii cu plasa...in 480l. Dar nu iti dezvalui secretele daca il dai lui bogdan... ))
daca nu vreau altii, il vreau eu...doar ca trebuie sa-l impachetezi bine pt. curier? Poti? Daca da, sa stii ca va fi tovaras cu o domnisoara si un blenny in 160 l...
Detaliile ti le dau daca imi raspunzi la mesaj.
Multumesc muuuuult,
N.Cotei
@radian, verifica data taierii pe burta...poate era in vreun post
Ce lac folosesti?ca sclipeste frumos
De fapt chiar vreau sa stiu cum faceti cu lacul. Eu am folosit un lac de ambarcatiuni cu pret destul de putin diferit de altele insa cred ca-i pentru ambarcatiuni de rau(apa curgatoare...dulce) ca apa sarata il cam ataca...


Eu am cersit pe privat dar nu vin ca-s dus departe ... Deci dati iama cu masura ca nu vreu sa ma trezesc chel
Sa fie caulastrea?
de 100 lei dau cu cartela de orange pe geamuri 3 luni...din 2 in 2 zile
Oferta de orice retea nu mai este, deci ori Orange ori nimik )))
Pot cere si eu? dar sunt cu ifose...Adica eu am din cei rosii si am donat cu sutele, insa as vrea sa-i mai "de-cosangvinizez"...Deci peste o luna-doua cand mai ai trimiti la Medias? Daca vrei dau la schimb din aia rosii-caramizii...Ii am de 2 ani si la mine in 450l sunt ca-n fatatoare, noroc cu scalarii ca-i mai potolesc.
Vali,
in ideea ca cele de 1400 pot fi taiate si apoi cu 2-3 fire de sarma puse in serie...te intreb ce pret are un modul sau o lampa...cum vrei sa-i zici...
Daca e un pret apetisant mai-mai ca ma arunc la una si vad ce pot face electronistii de la mine de la scarbici in a taia lampa in 2-3 bucati si a-mi face o lampa.
No pai da-o-n mamaliga....puteai sa zici ca nu te dureau degetele sa tastezi. Eu sunt "amator de chilipiruri" si imi plac domnisoarele.
Sa se bucure de pestiuci si sa nu-i culeaga de pe jos, ca eu am avut si ghinion cu unii. Altii insa inca dau din coada...prietenii stiu de ce zic asta
vezi ca ai un pm si de la mine...din pacate nu ai raspuns.
Nuuu, se mananca intre ei, puii ))
Glumesc.
Sigur ii poti pune impreuna.
Eu nu am inmultit guppy niciodata in fatatoare, acvarii separate sau altele.
Cateva plante au asigurat ascunzatorile pt. puii acestor iepuri de acvariu.
Herr,
multumesc mult de neoane, ajuns de vreo 2 ore la mine in perfecta stare.
Scuze de off dar am vazut ca urechile lui @Akaiu is mai mari decat ale lui @Koala...si unghiile...
dap, e o anemona faina ce crestea in acvariul de la servici care e fishonly, de voie de nevoie...ca ma duc pe la el o data la 2 saptamani. Acvariul e la un chirias de-al nostru care are si etajul 1 din cladirea administrativa si deoarece noile birouri inca sunt in lucru a ramas sarmanul acvariu acolo. Al meu e in standby, l-am conservat si daca voi ajunge la bani il voi readuce la lumina pe forum, pana atunci e gazda catorva copacei si alge. Mai am si 2 pesti in el, melci si alte lighioane dar nu e ca-n zilele lui bune.
Anemona aia mi-a promis cineva ca o sa imi trimita sa o repopulez, stiu ca-i buruiana dar mie mi-a placut foarte mult.
 
Forum Index » Profile for nickvvv » Messages posted by nickvvv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com