[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ionionut
Forum Index » Profile for ionionut » Messages posted by ionionut
Message
Va rog frumos, e extrem de simplu, si poate mai citesc si altii:
1. Nu exista ciclarea apei, apa nu se cicleaza, nu exista apa ciclata.
Ciclare, in acvaristica, inseamna FIXAREA bacteriilor purificatoare ale apei PE SUPRAFETE SOLIDE.
Aceste bacterii, pe care ne bazam in filtrarea acvariului, nu plutesc in apa.
Poti arunca apa, nu pierzi nimic.
2. Nu exista ,,plante de plastic", exista fie plante acvatice (adica plante), fie niste plasticuri oribile.
Poti arunca TOT ce ai acolo, oricum va trebui aruncat TOT. Daca le arunci acum, câstigi timp.
3. Cumpara nisip, spala-l si pune-l in acvariu.
4. Cumpara câteva plante, dar deocamdata NU LE PLANTA IN NISIP. Lasa-le liber, sa pluteasca, pâna vezi ca le-au crescut radacini noi si proaspete. Abia atunci poti sa le plantezi - altfel vor putrezi.
5. Ai rabdare...
Aceasta ar fi a III-a imagine, din câteva mii(-lioane) in care apar clar mustatile. Eu insa vorbeam de descrierile speciei, de text !
Or, toate descrierile spun fie expres ca pestele nu are mustati, fie nu spun nimic despre asta, deci nu are.
In citatul acela se vorbeste generic despre ,,barbs", ceea ce oricum e gresit, fiindca exista multe specii in aceasta clasa care sigur nu au mustati.
Ce sa mai vorbim ca ei includ tetrazonele in fam. Poecilide, deci saracii de ei, sa-i lasam...
Taxonomia, apartenenta pestelui la o specie sau alta, nu ne intereseaza aici. De aceea eu nici nu am mentionat denumirea latineasca.
Ne intereseaza doar ca, ceea ce avem noi in acvarii cu numele popular de tetrazona sau sumatran, este un peste cu mustati. Si nu fara mustati, cum este prezentat in toate descrierile.
De altfel, si anchisporus este descris tot ca fara mustati.
Nu e simplu de vazut, eu am observat abia ieri. De aceea si scrie peste tot ca nu au.
Nu sunt mustati carnoase ca la corydoras, sunt doua fire subtiri si haioase, dar destul de lungi.
Mai mult ca sigur pestele le poate misca, iar daca le lipeste de corp, nu pot fi vazute. Se vad doar daca le lasa in jos, si pe un fond contrastant.
Dar când ti s-a ,,dat" ochiul si stii la ce sa te uiti, lucrurile devin indubitabile: tetrazona e un peste cu mustati.
Subiectul se adreseaza celor care:
1. au (/avut) tetrazone,
2. au ochi mai buni decât ai mei, care am ochi foarte buni,
si suna asa:
Tetrazonele au, sau nu, mustati?
In toate descrierile de pe net scrie explicit ca tetrazona NU are mustati. Si vorbim de texte diferite, nu acelasi facut copy-paste pe toate saiturile.
In toate imaginile de pe net se vede clar ca tetrazona NU are mustati.
Totusi, in 2 poze din câteva mii, se vad mustati la tetrazona.
Eu ,,am crescut" cu tetrazone, care NU aveau mustati.
Totusi, tetrazonele pe care le am acum au mustati.
Prezenta mustatilor la pesti nu tine de o varietate sau mutatie (ca albino sau voalat), ci e o caracteristica a intregii specii.
Va sa zica, va invit sa va uitati bine la tetrazonele voastre, iar daca le zariti mustatile, sa le facem dreptate, sa le corectam descrierea, si sa le avansam in categoria serioasa a mustaciosilor.
Eu cred ca la plantate ne-ai convins pe toti (pe unii nu prea, pe altii cu spaga)...
Urca nivelul catre un marin - acolo nici nu-ti mai trebuie CO2 !
Mi s-a aprins un semn de intrebare si ti-am frunzarit jurnalul, ceea ce iti recomand si tie. Fiindca nu e cum spui tu.
Ai inceput sa fertilizezi inainte de a adauga CO2.
La ce plante aveai acolo, nu-ti trebuia nicio fertilizare si nicio suplimentare de lumina ! De-aia ai facut alge.
Daca le-ai facut, nu-ti trebuia niciun tratament algicid ! Doar zgârcenie la lumina si fertilizare.
Imi pare rau ca dureaza asa de mult timp pâna sa metabolizam niste chestiuni asa de simple : )
Nu-ti dau sfaturi, iti spun ce stiu:
1. Perlarea nu e un semn esential al bunastarii plantelor. Am avut acvarii unde plantele cresteau luxuriant fara sa perleze niciodata.
2. Lumina multa nu e un factor decisiv pentru bunastarea plantelor. Plantele superioare (ca sa le deosebim de alge) se descurca de minune cu lumina zgârcita. Singurele care bubuie de fericire imediat ce sporeste lumina sunt plantele inferioare (algele).
3. Singurul tip de batalie contra algelor pe care l-am câstigat a fost scaderea luminii.
Ce vei face tu - deciziile si consecintele iti apartin : )
Nu i-ar strica o poza pe an, mai ales ca si-a schimat si lookul. Nici macar o radiografie pe an nu dauneaza, ce sa vorbim de-o poza...
Stim cum e cu medicina dentara in pandemie, dar ce mai face acvariul?
Frumos mai dadea jungla afara din el, forta geamurile, cum ne place noua !
Mai aratati-ne o poza, pentru contra stressului...
Eu cred ca au avut si ei o retinere: in topicul de onoare n-au afisat o poza a acvariului, au pus doar link-uri : )
Eh, sa nu exageram, spaga nu intra in discutie. Sigur ca acvariul e slab pentru sectiunea Creme de la creme, dar chestiunea tine doar de decizia suverana a Administratiei : )
O sa tina, dar sa intaresti un stand de metal, cu panouri de pal, miroase a improvizatie.
E pacat, mai ales când iei treaba de la zero.
Mie imi pare la limita de incredere, sau un pic sub ea.
Necesar: impotriva forfecarii, as conexa stâlpii din spate cu orizontala de jos prin doua oblice, sudate, lungi de 50 cm.
Nu m-as lasa in baza rezistentei aduse de panourile de pal.
Mie tot pisica mi-a taiat drumurile saptamânale la Maxi Pet, si tot cu rapire a fost.
De la ei luam soricei pentru serpisor. Pisica voia si ea soricel, dar nu primea, asa ca a deschis terariul serpisorului sa caute. Negasind soricelul, a mâncat serpisorul ))
Ontopic: pesti la Maxi Pet !? Si inca marini...
Degeaba am fost curajos si m-au alergat banii, ca la Maxi Pet n-am vazut niciodata ceva, orice, care sa traiasca in apa. Si nici nu cred ca au pe altundeva prin tara.
Ca tot m-am apucat de recenzii...
Daca esti acvarist in iasi, e clar ca stii magazinul Arca Pet. Proprietarul, om pasionat si amabil, e cunoscut in ,,breasla" cu mult inainte de '89.
Are multe acvarii in magazin, gasesti tot timpul la el pesti si de toate.
Dar ! Cu atâta acvaristica acolo, nu gasesti sa cumperi NICIO PLANTA. Cica ,,nu sunt interesati clientii". Pe bune !?
Vrei sa-i faci copilului un acvariu simplu.
Mergi la magazinul de profil.
Iei bazinul, iei nisipul, iei pompa, iei lampa, si... ce mai trebuia? a, plante ! A, dar nu, ca nu se vinde nicio planta in magazinul cu pesti de acvariu: nu-s interesati clientii.
Iar in caz ca esti idiot, iti vinde câteva ,,artificiale", din plastic. Asta e : ))))
Pompele de aer, dupa umila mea parere, nu mai au nicio utilitate azi in acvaristica.
Din moment ce exista toate marimile de pompite de apa - de flow, de valuri, cu jet variabil, dispersat, orientabil etc, etc...
in vremurile imemoriale, când singurele filtre erau buretele sau pâlnia conectate la ,,vibrator", da, dar acum...
Hai Doamne-ajuta ca si-a revenit lumea pe aici ! il asteptam si pe Ocean, caruia inca i se par ,,prea profunde tema si abordarea" : ))
Ontopic: Antecume, conceptul Walstad presupune si el, pe lânga plante, ajutorul bacteriilor. Va sa zica, problema ,,filtrarea si miscarea" apei, cu pompa, ramâne.
Zice asa: ,,Provide enough water movement (via filters, power-heads etc.) to keep the water safely oxygenated for soil bacteria !"
Dar am lamurit-o deja ca bacteriile din interiorul bazinului nu decedeaza daca stau neventilate pe timpul noptii.
Oricum in absolut orice acvariu plantat se aplica, involuntar, si conceptul Walstad, singur sau combinat cu alte metode de filtrare.
 
Forum Index » Profile for ionionut » Messages posted by ionionut
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com