[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ionionut
Forum Index » Profile for ionionut » Messages posted by ionionut
Message
Mama masurilor - ,,da mai mic" la caldura din casa, e mult mai bine si pentru sanatate !
Pare cam putina piatra.
Piatra uscata se pune numai la inceput si toata odata.
Daca adaugi pe parcurs, apar probleme - fosfati, alge etc.
Filtrare e slaba dar, oricum ar fi fost, tot trebuie sa mergi pe reteta schimburilor regulate de apa.
Indiferent daca iti convine sau nu sa arunci la buda, saptamânal, atâta sare : )
Ma uit când ajung acasa.
Multumesc !
Cea originala n-a mai functionat si la un moment dat s-o fi aruncat...
exista varianta mini (mult mai ieftina), doar cu IR, asta PRO pe care ai dat-o tu are si IR si RF

https://www.emag.ro/telecomanda-inteligenta-broadl...ch&X-MB=0&X-Search-Action=view

eu o folosesc doar pt aerul conditionat


O intrebare primitiva:
Chestia asta poate controla un sistem audio la care nu mai am telecomanda (ir), si care nu accepta nicio telecomanda universala ir?
Daca DA, atunci de ce nu exista naibii si telecomenzi ir cu adevarat universale, care sa ,,gaseasca" orice device?
Epoca forumurilor a apus.
Prin 2005-2010, numai pe acvaristica erau vreo 5 in România, toate pline de viata.
Toate au raposat.
Forumurile globale urmeaza acelasi traseu, doar din inertie se mai tin, cu greu.
Pe online, odata ce incepe sa se ofileasca ceva, e istorie, nu mai poate fi resuscitat.
Vezi yahoo messenger, hi5...
Ca de fiecare data, nostalgia va exista, dar nu va putea salva situatia.
Adrian Schumacher, din irlanda, ai depasit toate asteptarile. Foarte tare !
Clar, drumul este foarte bun, dar:
pericolul acum e sa te aventurezi la o viteza prea mare pentru experienta ta actuala.
Pâna vedeai ce si cum, poate era bine sa fi inceput mult mai simplu (nisip, 3 pietre + plante mari si rezistente).
Asta ca sa eviti o eventuala descurajare definitiva, fiindca ce ai inceput acum... e greu de finalizat, si mai ales de mentinut.
Dar, e admirabil. Super !!!
Nu ai nevoie de filtru si nu ai nevoie de mâncare, fiindca nu ai nevoie de ciclare.
Doar schimburi periodice de apa, ca sa nu se ridice concentratia sarurilor dizolvate, urmare a pierderii de apa prin evaporare.
Substratul are granulatia extrem de mare pentru eleocharis pusilla.
Radacinile foarte subtiri necesita substraturi fine.
Contactul bun, fara goluri, dintre radacini si substrat stimuleaza aparitia stolonilor, care impânzesc solul si formeaza tufe noi.
Ah, Mirciulica, ce noroc au altii...
Ce faci cu pestii din acvariu, la fiecare restart?
Nu tre' sa te simti dator sa raspunzi, Doamne fereste...
Incercarea de a vorbi civilizat e apreciata intotdeauna, o consider normala si de aceea nu o laud expres de fiecare data când se intâmpla.
O sa le zic zebre de acum inainte

Zebra e Danio rerio.
Nu cum le zici tu e problema, ci suprapunerea cu denumirile altor specii.
Eh, din poze, 'om vedea noi cine inoata pe-acolo.
Nu-i problema, ca si crap apartine tot de ciprinide.
Cu mâncarea e numai pe incercate dar, deocamdata, ce vrei sa tii in acvariu?
Vorbesti ba de tetra, ba de tetrazona.
Tetra e numele generic al câtorva specii din fam. Characide, iar Barbus tetrazona e numele unei specii din fam. Ciprinide.
Daca va fi ,,cu de toate", tetrazonele ii vor tot alerga pe tetra, care sunt mult mai sfiosi.
Si sigur nu-i nicio ironie aici (ca intotdeauna, de altfel).
Iti dai seama ca nu ma apucam acuma sa ,,mulg" pestii.
Dar m-am uitat de curiozitate la standardele actuale pentru Oranda.
S-au cam dus spre Lionhead, care s-a dus spre Ranchu.
Sunt si corciturile mele Oranda dar, desi sunt mari cât palma, sigur nu vor ajunge vreodata niste campioni ai rasei.
Poate si din cauza ca stau afara 4 anotimpuri din 4...
Succes cu puii, sa ajunga exact ca in standarde !
Am o vaga impresie ca cineva a uitat din nou sa-si ia medicamentele


Imi relateaza un coleg forumist ca nu-s eu primul pe care 'nea Opincarul il face, constant, albie de porci. Fiindca omul e ,,pe mâna" cu Administratia si orice zice merge, ca e ,,caterinca".
Am tot facut apeluri, pe toate caile, la un minim bun-simt. Administratia se uita mereu in alta parte.
Sigur ca as putea sa-i raspund (dar nu-i raspund), ca medicamentele a uitat sa si le ia 'ma-sa, si asa a aparut el pe lume : ))))
Ei, cum ar fi, Administratia? Tot a ,,caterinca" ti-ar suna? Ar fi bine asa?
Astea cu evitatul, cu chilotii pe afara, mai greu.

In schimb, corabia de lemn pusa pe lampa acestui bazin ai tot aratat-o, si n-a avut nimeni nimic de obiectat.

Mare... negru... a zis ca-i place


Doar m-am laudat cu el, ca nu ti-l dau. In plus, afara unde sta el, n-a mai mâncat din octombrie... cred ca-i cocosat de foame.
Cine ,,se da la tine", amice?
Daca vrei sa pui, la tine in bazin, bibelouri cu balerine, esti liber : )
Daca vrei sa postezi, la tine in topic, povestiri despre anvelopele de iarna, esti liber : )
Iar noi citim si ne pronuntam daca ne-au placut sau nu.
Asta-i spilul internetului : )
Caut sa cumpar un mascul matur Oranda rosu, alb/rosu sau negru.
daca are cineva sau stiti o sursa, multumesc anticipat.


Am eu, mare si negru, dar e la locul lui, in iaz : )
 
Forum Index » Profile for ionionut » Messages posted by ionionut
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com