[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: stefanp
Forum Index » Profile for stefanp » Messages posted by stefanp
Message
Eu am postat la cumparari, vedem cine-mi raspunde...
Mersi frumos de sugestie.
Am cautat imagini pe net. Arata bine...problema e sa si gasesc de cumparat asa ceva...
La muschi ma gandeam pt o buturuga. Sa l pun si pe pietris in fata?
Ce plante imi recomandati pentru partea din fata a acvariului? Niste plante mici.
Am vazut niste poze cu Glossostigma elatinoides si arata super, dar am citit ca ar fi destul de greu de intretinut...
Am mai vazut blyxa japonica, iarasi frumoasa dar iarasi greu de intretinut fara co2..
Niste idei cu plante easy?
Am uitat sa specific ca as vrea si niste plante mici, pentru partea din fata a acvariului, insa nu stiu ce anume.
Daca aveti ceva specificati si am sa caut pe net despre ce e vorba.
Mersi.
Salutare.
Doresc sa cumpar plante pentru acvariu, in special: Vallisneria, Elodea, Cabomba, Cryptocoryne, poate niste anubias si daca aveti alte sugestii de plante easy, le astept.
De asemenea as vrea niste muschi (christmas, flame sau de care aveti).

Cine are spre vanzare va rog sa postati un pret si cat aveti disponibil.
Transportul as vrea prin posta, daca se poate luni, caci pe finalul saptamanii plec din oras si as vrea sa ajunga pana joi.
Plata as prefera ramburs.

Va multumesc.
Multumesc.
Mersi pt lamurire.
Sunt pretentioase?
Felicitari pentru acvariu. E foarte frumos.
O rugaminte am la tine. Imi poti spune te rog cum se numesc plantele din fata, cele din stanga si din dreapta? Din putinele cunostinte ale mele ,as banui ca in stanga e blyxa japonica..asa-i?
Am facut cateva poze la manado. Asta e dimensiunea lui normala?

http://imageshack.us/photo/my-images/834/dsc00361gl.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/508/dsc00362ia.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/703/dsc00363e.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/831/dsc00364eo.jpg/

De asemenea am vazut la acvariu ca pe sticla de fund, intr-un colt, o margine a coltului este ciobita un pic, ca si cum ar fi sarit o aschie dintr-un lemn. Va arat si niste poze:

http://imageshack.us/photo/my-images/41/dsc00355qj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/834/dsc00356tj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/687/dsc00358zu.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/33/dsc00357l.jpg/

Dupa cum se vede, nu e vreo crapatura, fisura si nici aschia nu a fost indeajuns de mare incat sa ajunga la lipitura si nici nu e aschia cat grosimea sticlei.
Totusi, ar trebui sa-mi fac griji?
Nu e nicio problema cu neoanele pana la urma. Trebuia doar sa le las sa se incalzeasca.
Se aprind uniform acum.
Am primit comanda, totul a ajuns ok. Am testat produsele, sunt functionale (ma refer la cele electrice). Incalzitorul n-a venit, pentru ca nu mai aveau pe stoc.
O singura chestie...mi se pare ca neoanele Osram se aprind doar intr-un capat (adica e mai luminos intr-un capat decat in celalalt), asa e normal? Am testat si cu cele care a venit lampa, se aprind in amandoua adica lumina e uniforma pe lungimea neonului, deci nu e ceva de la lampa. Asa sunt Osram urile? Sau nu vad eu bine, m-am uitat dintr-un unghi aiurea? E posibil sa fie asa cum mi s-a parut mie?

Iar manado e mai micut decat ma asteptam, dar asta este..la cat a costa, nici nu ma gandesc sa nu-l folosesc
Multumesc Dragos pentru ajutor.
Am observat ca baietii vand pe forum plante frumoase si mult mai ok la pret si sper sa gasesc si eu ceea ce caut.
Vedem la momentul potrivit
N-am desfacut sacul, ca pe urma ma punea sa-l platesc
Din ce am vazut eu parca ar fi avut 1mm, sau poate vorba ta, erau resturi farmitate...desi pareau destul de regulate bobitele...

Insa mi-au confirmat si cei de la happypets ca au in jur de 2-3 mm.
Maine pun baietii comanda, iar vineri imi ajunge.
Pretul comenzii a fost 870 RON, mi-au acordat o reducere de 5%, deci pret final 826.5 parca si nu ma taxeaza la curier (care ar fi cam 20 RON).
Comanda include ce am spus mai sus, plus 2 neoane osram 865 de 39W si un pad de la JBL 80x40.
Am zis sa iau pana la urma si incalzitorul, caci oricum mai tarziu aveam nevoie de el si tot atat ma costa, testele am zis ca daca sunt incepator sa nu ma risc. A ramas inelul ala care dupa cum a spus HumanFace, as fi gasit mai ieftin, insa pentru 10 lei, am scapat de-o umblatura.

Mai urmeaza sa iau plante, dar undeva la sfarsitul lunii, caci setupul il fac cand ajung in Iasi, pe 1 sau 2 octombrie. Pestii la vreo 2 saptamani dupa, daca rezist pana atunci
Si pe viitor, in cateva luni am sa incerc o instalatie CO2, un filtru extern si cateva teste ce-mi lipsesc.
Uitasem sa intreb.
Manado asta e pe mai multe dimensiuni? Ca am intrat intr-un petshop astazi si aveau manado niste bobite tare mici...
Cand am dat comanda astora de la happypets, am zis ca as vrea sa aiba 2-3 mm, este de dimensiunea asta?
Deci raman cu Osram si eventual mai incerc in combinatie, sa vad ce iese. M-am uitat de curiozitate dupa Aqua Medic, am vazut un neon plantgrow, insa e 80 RON, un tub de 39W Poate pe viitor.
Pestii nu vreau sa ii introduc imediat, ci cam dupa vreo 2 saptamani, daca ma pot abtine...caci se intampla cateodata sa ma manance. Asa ca am sa iau si testele alea, ca daca ma apuca sa-i bag mai devreme sa pot testa.
Si partea buna e ca am facut rost de niste banuti, asa ca, mama masi', le iau acuma si imi iau de o grija.

Lunile ce vin vreau sa strang pt un filtru extern si o instalatie co2.

Va multumesc din nou pentru raspunsuri, am sa revin cand primesc comanda.
Multumesc HumanFace.
Mi-au spus cei de la happypets ca lampa vine cu 2 neoane roz, dupa spusele lor pentru cresterea plantelor, produse tot de Hailea si se numesc SupraRed Tube. Sunt bune de ceva?
Sa iau doar un Osram si sa il combin cu unul din asta? Sau raman cu amandoua pe Osram?
Pentru ca autorul topicului din "Vanzari" m-a lasat cu ochii in soare, adica a cerut inchiderea topicului fara sa mai raspunda la ultimele intrebari, ramane sa cumpar lampa Hailea.
Am facut o lista de cumparaturi:

JBL Aquabasis 2.5L = 30 RON
JBL Manado 15L = 115 RON (am calculat dupa formula afisata la ei pe site pe pagina cu manado si mi-a dat 16 litri)
Lampa Hailea T5 2x39W (90 cm) = 331 RON
Filtru Resun SP-1200 = 57 RON
Incalzitor Eheim Jager Heater 100 W = 82 RON
JBL Ph Test = 22 RON
JBL NO2 Test = 31 RON
JBL NH4 Test = 40 RON
JBL Novo Station = 16 RON
JBL Ferropol = 31 RON
JBL Ferropol 24 = 14 RON

In total vine 769 RON, fara neoane si pad caci n-aveau afisat pe site. Le-am trimis un mail sa vad ce discount imi ofera pt suma asta.
Oricum e mai mult decat cei 700 RON la care ma asteptam eu. Si e FARA neoane, pad, pesti si plante

Daca aveti niste sugestii finale, sa schimb ceva din lista sau sa scot, va astept. Sper sa nu imi spuneti ceva sa adaug
Multumesc.
@kirucd: Asta-i problema, nu ma pricep. Si am si problema asta (ma rog, nu stiu daca e chiar o problema) in a fi destul de sceptic la lucruri cumparate de la departare, fara sa le vad functionand. Cel putin pana capat incredere in cumparatorul respectiv.
Ce-i drept, e mai ieftin si de asta ma gandeam si eu sa o cumpar. Plus ca are neoanele incluse. Am intrebat si neoanele de cand sunt folosite caci am inteles ca dupa un timp isi pierd din calitatea luminii.

Pe de alta parte ma gandesc ca lampa cealalta, e facuta de un producator recunoscut, are garantie, e noua...

@Porcu: Am intrebat acolo in topic. Astept sa vad ce zice.

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Maine cred ca vin cu lista de cumparaturi si am sa fac comanda
Nu pot edita mesajul, asa ca postez.
Am fost sfatuit sa te mai intreb daca traf uriel sunt speciale pt T5 si daca neoanele pot fi aprinse separat.
 
Forum Index » Profile for stefanp » Messages posted by stefanp
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com