[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare.
Dupa cum am scris si in topicul de prezentare intentionez sa ma reapuc de acvaristica. Va citesc de prin iunie si acum a venit timpul pentru topicul meu.
Acvariul am sa-l setez pe la sfarsitul lui septembrie cand ajung in Iasi la facultate, insa postez de acum pentru a ma sfatui cu voi ce si cum sa cumpar pana atunci.

Sa incepem cu inceputul.
1. Acvariul deja il am din anii trecuti, cu urmatoarele dimensiuni: 80x39x40 (Lxlxh), grosimea sticlei de 6 mm.

2. M-am hotarat ca substrat sa utilizez JBL AquaBasis si JBL Manado insa nu stiu cam cat din fiecare imi trebuie.

3. Lumina. Am gasit urmatoarele 2 lampi, relativ ok la pret si la care cei care le vand mi-au spus ca se pot ajusta la dimensiunea de 80 cm.

- Lampa Hagen T5 HO 2x24W,61 cm , 328 RON (de pe Nevertebrate)
- Lampa Hailea T5, 2x39W, 90 cm, 331 RON (de pe Happypets)
Care din aceste 2 lampi imi recomandati si ce fel de neoane sa cumpar pt ele? (eu as inclina spre cea hailea, caci e mai "puternica")

4. Ca filtru m-am gandit la Resun SP 1100 sau 1200.

5. Ca incalzitor nu m-am hotarat, ma gandeam la un Eheim Jager Heater, am citit pe aici pe forum oameni multumiti de el.

6. Acvariul vreau sa fie plantat. M-am gandit la Vallisneria, Cabomba, Cryptocoryne, Elodea si mai astept niste sugestii de la voi cu niste plante nu foarte pretentioase. De asemenea as vrea niste plante cu care sa pot forma un covor, si niste muschi pe care sa-l pun pe o buturuga de lemn...Din nou, astept sugestii de la voi.

7. Ca fauna, as vrea sa fac o combinatie de guppy, xipho, molly si neoni plus cativa "sanitari" (inca nu m-am gandit la numarul lor, doar la neoni am inteles ca se simt bine in grup si ma gandeam undeva la 8-10 bucati). De asemenea ma atrag crevetii cei rosii (RCS parca?), ma gandeam sa pun cativa, daca gasesc de cumparat.
Niste melci eventual sa ajute la curatat mizeria?

8. Alte accesorii, un termometru, pad pentru acvariu, o folie albastru inchis pt peretele din spate, nu va mai intreb, gasesc eu (pad-ul cred ca am sa-l iau de la JBL, sa fiu sigur ca e bun).

9. Pentru fertilizare, nu vreau inca sa ma complic cu bomba de CO2 deocamdata, imi suna cam riscant. Citisem ca sunt lichide (easy carbo si altele de genul), ce imi recomandati?
De asemenea m-ar interesa niste testere pentru parametrii apei si ceva solutii care sa intretina apa/peretii cat mai curati (ma rog, constientizez ca nu exista solutia lumina si ca e foarte important raportul dintre fauna, flora, lumina etc. insa daca exista ceva care ajuta, dar chiar sa ajute, nu ezitati sa pomeniti) si orice alte solutii ar fi bine sa le aiba in casa un acvarist

Cam asta ar fi, daca am scapat ceva, astept sa ma "trageti de urechi"
Multumesc.

This message was edited 5 times. Last update was at 06/09/2011 19:20:48


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

1. Bun
2. Aquabasis are instructiuni de folosire, iar pentru Manado calculezi volumul.
3. Intre cele 2 as alege Hailea. S-ar putea ca pe viitor sa ai nevoie de mai multa lumina si nu stiu daca un asemenea corp permite adaugarea de tuburi. Varianta ieftina pentru tuburi este Osram 865 sau 965. Variante mai scumpe sunt o multime...
4. Ia-ti un filtru extern.
5. In aceasta perioada a anului nu e o urgenta. Este un incalzitor bun.
6. E buna lista de plante pentru inceput. As adauga ceratopteris thalicroides si pistia. Cu covorul e mai complicat. Ai nevoie de o lumina mai puternica decat pentru plantele mentionate de tine, CO2 si fertilizare.
7. Eu zic sa te opresti la neoni (vreo 25) si eventual niste sanitari. Poti sa pui creveti cu ei.
8. Pad-ul e obligatoriu.
9. Solutiile gen Easy Carbo nu inlocuiesc aportul de CO2. Testere e bine sa-ti iei dedicate (nu 5 in 1 sau 6 in 1)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mersi pentru raspuns brawn.

2. Manado in strat de cati cm ar trebui sa il pun? 2?3?

3. Nu cred ca se pot adauga tuburi, insa ma gandesc ca in timp daca e nevoie mai pot adauga o lampa mai mica de un neon...Referitor la neoane nu vreau neaparat ce e cel mai ieftin, vreau sa fie totusi si cat de cat bun din punct de vedere al calitatii luminii. Am mai citit pe forum ceva de niste neoane Aquarelle, de la Phillips parca...
Osram produce si T5 ? Pe site-uri gasesc doar T8...

4. Mi-as lua, dar diferenta de pret este uriasa...

6.Mersi de sugestii. Insa niste muschi ar creste in conditiile actuale? De fertilizat o pot face. Cu CO2 ul poate daca ma documentez ma incumet si la asa ceva, sau poate gasesc o instalatie mai ieftina, insa deocamdata nu ma arunc...intai sa ma apuc de acvariu si vad eu.

7. De ce doar neoni?

9. Am sa caut testere individuale atunci. Care sunt necesare in prima faza? Ceva solutii pentru limpezimea apei, alge? Stiu ca sunt pe piata, dar folosesc la ceva sau doar povesti?

Multumesc din nou pt raspuns.

This message was edited 3 times. Last update was at 06/09/2011 22:05:34


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

2. Cam 6 cm in medie (mai putin in partea din fata, mai gros in spate).
3. Aquarelle scoate in evidenta culorile. Pentru plante exista tuburi mai bune. In general, tema e foarte larga. Da, Osram produce si T5.
4. Asa este, dar merita.
6. Teoretic, ar trebui sa mearga. Practic, vei vedea. Eu zic sa iei in considerare o bomba. Crede-ma, face minuni.
7. Pentru ca viviparii puiesc in draci, sunt destul de "murdari", mai ciupesc din plante, se dau la creveti si pentru ca un card de neoni arata foarte bine.
9. NH4, NO2, pH in prima faza. Dupa aceea NO3, PO4, kH, gH, Fe. Nu am folosit niciodata solutii pentru limpezimea apei sau pentru alge.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

2. Uau, nu ma asteptam chiar asa mult

3. Atunci, pana la alte variante, ramane Osram.

4. Deocamdata nu imi permit sa dau de la 300 RON in sus (sunt dispus sa cheltuiesc acum cam 700 RON, iar iluminarea ma ajunge in jur de 400)...Am sa incerc cu resun-ul, am vazut totusi acvarii curate si cu filtre interne. Sper sa fie ok.

6. Iau in considerare lucrul asta, am tot citit ca este extrem de buna intr-un acvariu, insa intai am sa setez acvariul, pe urma am sa ma documentez temeinic si vedem ce si cum.

7. M-am gandit ca inmultitul la vivipari ar fi un motiv si tin minte de cand aveam guppy ca se inmulteau in prostie, insa sunt viu colorati si simpatici, parca totusi as pune cativa. Eventual ii donez pe urma. Mai reflectez asupra problemei.

9. Mersi.

Mai astept si alte pareri/sugestii din partea cator mai multi utilizatori.
Multumesc.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote: - Lampa Hagen T5 HO 2x24W,61 cm , 328 RON (de pe Nevertebrate)
- Lampa Hailea T5, 2x39W, 90 cm, 331 RON (de pe Happypets)
Care din aceste 2 lampi imi recomandati si ce fel de neoane sa cumpar pt ele?

Depinde de ce plante vrei sa cresti.
Daca-ti sta gindu' la plante pretentioase la lumina ia lampa cu 2x39 W. In acest caz cei avea nevoie de CO2 la greu si de fertilizare. Altfel n-are rost sa luminezi acvariu' cu 2x39 W, aproape sigur vor creste alge. Ar fi buna lampa 2x39 W daca ai posibilitatea sa opresti un tub. E posibil sa aiba un traf dublu, caz in care se pot aprinde doar ambele tuburi. Incearca sa afli daca e posibil sa aprinzi un singur tub inainte de a alege lampa.
Daca vrei doar plante ca Vallisneria, Cabomba, Cryptocoryne, Elodea e suficienta lampa 2x24 W, da' lumina in partile laterale va fi putin mai slaba, tuburile de 24 W mi se pare ca au vreo 55 cm.

stefanp wrote:Niste melci eventual sa ajute la curatat mizeria?

Melcii nu curata mizeria da'-s foarte bineveniti , papa resturi de mincare si alge .


stefanp wrote:Pentru fertilizare, nu vreau inca sa ma complic cu bomba de CO2 deocamdata, imi suna cam riscant. Citisem ca sunt lichide (easy carbo si altele de genul), ce imi recomandati?

Nu te complici deloc cu "bomba", nu-i nimic riscant, am folosit-o si eu citiva ani. Nu-i corecta denumirea de "bomba", provine de la cineva care i-a pus robinet si-a dat drumu' la CO2 la un debit mai mic decit producea drojdia, evindent ca urmarea a fost redecorarea peretilor . "Bomba" se foloseste fara robinet, debitu' se regleaza cu cantitatea de drojdie. Daca totusi produce prea mult, poti folosi un "T" astfel incit surplusu' sa plece in aer.
E bine sa folosesti inca o sticla ca separator de spuma, in caz ca ai ghinion.
Daca e folosita corect nu-i nici un pericol.
Intr-adevar, sticla cu drojdie face minuni fata de nefolosirea ei ....... iar o butelie face minuni fata de drojdie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mersi "Porcu" pentru raspuns.

Porcu wrote:
stefanp wrote: - Lampa Hagen T5 HO 2x24W,61 cm , 328 RON (de pe Nevertebrate)
- Lampa Hailea T5, 2x39W, 90 cm, 331 RON (de pe Happypets)
Care din aceste 2 lampi imi recomandati si ce fel de neoane sa cumpar pt ele?

Depinde de ce plante vrei sa cresti.
Daca-ti sta gindu' la plante pretentioase la lumina ia lampa cu 2x39 W. In acest caz cei avea nevoie de CO2 la greu si de fertilizare. Altfel n-are rost sa luminezi acvariu' cu 2x39 W, aproape sigur vor creste alge. Ar fi buna lampa 2x39 W daca ai posibilitatea sa opresti un tub. E posibil sa aiba un traf dublu, caz in care se pot aprinde doar ambele tuburi. Incearca sa afli daca e posibil sa aprinzi un singur tub inainte de a alege lampa.
Daca vrei doar plante ca Vallisneria, Cabomba, Cryptocoryne, Elodea e suficienta lampa 2x24 W, da' lumina in partile laterale va fi putin mai slaba, tuburile de 24 W mi se pare ca au vreo 55 cm.


Am trimis un mail acum. Astept un raspuns.
Pe viitor cu siguranta voi vrea si plante mai pretentioase si voi rezolva si cu CO2 ul cumva, asa ca ar fi bine daca s-ar putea cum zici tu sa aprind doar un neon, ca sa nu fie nevoie sa iau Hagen-ul si peste cateva luni sa schimb lampa. Dar vedem ce zic baietii de la happypets...eventual cred ca se poate scoate un neon de tot, nu? Daca n-or fi legate in serie...Vedem.

Porcu wrote:
stefanp wrote:Niste melci eventual sa ajute la curatat mizeria?

Melcii nu curata mizeria da'-s foarte bineveniti , papa resturi de mincare si alge .


La asta ma refeream si eu prin mizerie , nu ma asteptam sa manance fecalele pestilor Deci e bun, ce fel de melci ? Cei galbeni, parca pomacea le zice ? Sau cei mititei maronii ? Cu astia am citit ca ar fi probleme ca se inmultesc peste masura...

Porcu wrote:
stefanp wrote:Pentru fertilizare, nu vreau inca sa ma complic cu bomba de CO2 deocamdata, imi suna cam riscant. Citisem ca sunt lichide (easy carbo si altele de genul), ce imi recomandati?

Nu te complici deloc cu "bomba", nu-i nimic riscant, am folosit-o si eu citiva ani. Nu-i corecta denumirea de "bomba", provine de la cineva care i-a pus robinet si-a dat drumu' la CO2 la un debit mai mic decit producea drojdia, evindent ca urmarea a fost redecorarea peretilor . "Bomba" se foloseste fara robinet, debitu' se regleaza cu cantitatea de drojdie. Daca totusi produce prea mult, poti folosi un "T" astfel incit surplusu' sa plece in aer.
E bine sa folosesti inca o sticla ca separator de spuma, in caz ca ai ghinion.
Daca e folosita corect nu-i nici un pericol.
Intr-adevar, sticla cu drojdie face minuni fata de nefolosirea ei ....... iar o butelie face minuni fata de drojdie.


Am sa ma documentez atunci si despre "bomba", si am sa incerc sa confectionez una.
Dar o instalatie de CO2 cumparata cat ar ajunge? De unde as putea gasi ceva mai acceptabil ca pret si totusi cat de cat buna?

Plimbandu-ma pe net, am gasit solutii anti-alge, gen Tetra Algetten, Tetra Algumin si multe altele. Astea se pun doar cand ai probleme cu algele sau se pot pune pt prevenirea lor?
Ca fertilizanti ce anume imi recomandati? Am vazut ca multi folosesc din gama Easy Life. Am vazut o combinatie de Easy Life Easy Carbo + Easy Life ProFito. E ok?
Mancare? Ce-ar fi mai bun pentru pestii enumerati de mine?

Sper ca nu va agasez cu intrebari, dar cred ca-i mai bine sa intreb acum, inainte sa ma apuc si sa-mi lamuresc toate probleme ca sa n-am surprize pe urma
Multumesc din nou.

Edit: Am gasit asa ceva:

- http://www.happypets.ro/dupla-co2-set-omega-p-1432.html?zenid=7e42107b25c862ed2b8123c8205948f7
- http://www.happypets.ro/jbl-proflora-bio160-p-2082.html?zenid=7e42107b25c862ed2b8123c8205948f7

Ar fi ok? Are tot ce ii trebuie sau mai sunt de adaugat piese?
Daca nu am voie sa pun linkuri, scuzele mele si editez mesajul.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2011 12:56:02


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:cred ca se poate scoate un neon de tot, nu? Daca n-or fi legate in serie...

Asa e, daca au traf-uri separate se poate scoate unu' ....... daca trafu' e dublu, cind scoti un tub se stinge si celalalt .

stefanp wrote:Deci e bun, ce fel de melci ? Cei galbeni, parca pomacea le zice ? Sau cei mititei maronii ? Cu astia am citit ca ar fi probleme ca se inmultesc peste masura...

Eu am in acvarii melci mici si maro fara intrerupere din anii '80, niciodata nu s-au inmultit peste masura in acvariile plantate. Poti sa-i bagi fara frica, oricum o sa apara odata cu plantele, e greu de crezut c-o sa ai plante fara icre sau fara pui de melci.


stefanp wrote:Dar o instalatie de CO2 cumparata cat ar ajunge? De unde as putea gasi ceva mai acceptabil ca pret si totusi cat de cat buna?

Urmareste la "Vinzari", mai apar citeodata. Minimu' e o butelie, un regulator de presiune si-un reactor. Ar fi buna si-o electrovalva sa opresti CO2-u' noaptea.
O butelie folosita ar putea fi 100-200-300 lei ....... in functie de norocu' tau , un regulator de presiune folosit - 200-300 lei .......


stefanp wrote:Plimbandu-ma pe net, am gasit solutii anti-alge, gen Tetra Algetten, Tetra Algumin si multe altele. Astea se pun doar cand ai probleme cu algele sau se pot pune pt prevenirea lor?

Nu se pun niciodata , au efecte negative si asupra plantelor. Le poti folosi doar in cazuri extreme in care nimic altceva nu da rezultate.

stefanp wrote:Ca fertilizanti ce anume imi recomandati? Am vazut ca multi folosesc din gama Easy Life. Am vazut o combinatie de Easy Life Easy Carbo + Easy Life ProFito. E ok?

E buna cam orice fertilizare de calitate .

stefanp wrote:Mancare? Ce-ar fi mai bun pentru pestii enumerati de mine?

De asemenea, orice e de calitate: Hikari, Tetra, Sera, JBL ....... daca iei mincarea dedicata speciilor de pesi pe care le ai e bine.



E echivalentu' profi al drojdiei. Desi, de regula recomandam rezolvarile profi, in acest caz eu zic ca-i mai bine sa-ti faci singur sticla cu drojdie, scapi mai ieftin si poti stringe bani pentru o instalatie puternica .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pork
Junior member

Joined: 31/08/2010 17:23:22
Messages: 5
Location: Iasi
IP:
Offline

-

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2011 14:06:26

[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
stefanp wrote:cred ca se poate scoate un neon de tot, nu? Daca n-or fi legate in serie...

Asa e, daca au traf-uri separate se poate scoate unu' ....... daca trafu' e dublu, cind scoti un tub se stinge si celalalt .


Am primit raspuns. Au zis ca lampa are intrerupator pt ambele neoane insa se poate scoate unul din neoane si functioneaza celalalt. Deci raman pe lampa asta.

Porcu wrote:
stefanp wrote:Deci e bun, ce fel de melci ? Cei galbeni, parca pomacea le zice ? Sau cei mititei maronii ? Cu astia am citit ca ar fi probleme ca se inmultesc peste masura...

Eu am in acvarii melci mici si maro fara intrerupere din anii '80, niciodata nu s-au inmultit peste masura in acvariile plantate. Poti sa-i bagi fara frica, oricum o sa apara odata cu plantele, e greu de crezut c-o sa ai plante fara icre sau fara pui de melci.


Ok, cei maronii raman.

Porcu wrote:
stefanp wrote:Dar o instalatie de CO2 cumparata cat ar ajunge? De unde as putea gasi ceva mai acceptabil ca pret si totusi cat de cat buna?

Urmareste la "Vinzari", mai apar citeodata. Minimu' e o butelie, un regulator de presiune si-un reactor. Ar fi buna si-o electrovalva sa opresti CO2-u' noaptea.
O butelie folosita ar putea fi 100-200-300 lei ....... in functie de norocu' tau , un regulator de presiune folosit - 200-300 lei .......


Au...destul de mult si second hand...

Porcu wrote:
stefanp wrote:Plimbandu-ma pe net, am gasit solutii anti-alge, gen Tetra Algetten, Tetra Algumin si multe altele. Astea se pun doar cand ai probleme cu algele sau se pot pune pt prevenirea lor?

Nu se pun niciodata , au efecte negative si asupra plantelor. Le poti folosi doar in cazuri extreme in care nimic altceva nu da rezultate.


E bine de stiut

Porcu wrote:
stefanp wrote:Ca fertilizanti ce anume imi recomandati? Am vazut ca multi folosesc din gama Easy Life. Am vazut o combinatie de Easy Life Easy Carbo + Easy Life ProFito. E ok?

E buna cam orice fertilizare de calitate .


Easy life ramane atunci.

Porcu wrote:
stefanp wrote:Mancare? Ce-ar fi mai bun pentru pestii enumerati de mine?

De asemenea, orice e de calitate: Hikari, Tetra, Sera, JBL ....... daca iei mincarea dedicata speciilor de pesi pe care le ai e bine.


Unde pot gasi o lista cu mancaruri destinate pe specii?

Porcu wrote:

E echivalentu' profi al drojdiei. Desi, de regula recomandam rezolvarile profi, in acest caz eu zic ca-i mai bine sa-ti faci singur sticla cu drojdie, scapi mai ieftin si poti stringe bani pentru o instalatie puternica .


Am sa mai "rumeg" problema si poate fac o "bomba"...Mai este vreme


P.S.: Despre filtrare? O parere? Ar fi bun ceva extern, dar n-am vazut decat peste 300 RON. Un filtru intern e ok ce am zis eu? Sau ar fi bun altceva?
Iar cu pestii m-am mai gandit la o varianta, scalari. Scalari cu niste "sanitari" si creveti.
Deci pana acum am 3 variante:
- guppy,xipho,molly,neoni,sanitari,creveti
- neoni,sanitari,creveti (la sugestia lui brawn)
- scalari,sanitari,creveti

Pareri? Sugestii pt alte combinatii?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2011 18:48:08


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Scalarii papa crevetii, deci asta pica.
Guppy, xifo, molly etc., e cam varza si s-ar putea ca in viitor sa vrei sa renunti la unele specii si sa te axezi pe una singura. Deci cea mai buna varianta ar fi neoni sanitari si creveti.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns "HumanFace".

Deci cade varianta cu scalari, caci creveti un "must" ca sa zic asa. Mi s-a pus pata
Dar ce vrei sa spui prin guppy,molly,xipho e cam varza? Nu se potrivesc? Din cate am vazut si din ce imi aduc aminte de cand aveam acvariu se inteleg intre ei si ofera o multitudine de culori atractive...
Bine, se inmultesc cam mult, mai ales guppy, dar ma gandesc ca gasesc sa ii donez cuiva si oricum n-am de gand sa ii separ la fatare ci ii las acolo si "scapa cine poate", un fel de selectie naturala

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

E cam varza in sensul ca sunt prea multe specii nu ca nu ar fi compatibile. Nu ar fi nici o problema intre ei, dar un acvariu trebuie sa impresioneze prin decor(natural) nu printr-un numar mare de pesti si specii variate. O sa vezi tu mai incolo (mai uitete si pe la sectiunea aquascaping).
Bafta!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Filtrele pe care le-ai mentionat sunt ok cu conditia sa nu suprapopulezi acvariul. Problema e ca acele filtre se monteaza in bazin, asa cum reiese si din denumire. Vei avea ditamai magaoaia in acvariu. Pentru inceput nu e critic, dar cu trecerea timpului o sa-ti zgarie retina. Nici Easy Life Easy Carbo si nici Easy Life Profito nu contin elemente macro. E cam complicata povestea cu fertilizarea, asa ca cea mai buna varianta ar fi sa te documentezi temeinic ce inseamna aceasta si dupa aceea sa pui intrebari mai "inguste". Nu-ti face prea mari griji in privinta mancarii pentru pesti. La ce specii vrei tu, e o problema minora. Poate doar sanitarii au nevoie de hrana dedicata (daca vrei tu sa le-o oferi). Preamaritul ti-a dat 4 producatori de calitate. Important e sa nu hranesti pestii in exces.
Au...destul de mult si second hand...

Si asta-i numai inceputul
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

HumanFace wrote:E cam varza in sensul ca sunt prea multe specii nu ca nu ar fi compatibile. Nu ar fi nici o problema intre ei, dar un acvariu trebuie sa impresioneze prin decor(natural) nu printr-un numar mare de pesti si specii variate. O sa vezi tu mai incolo (mai uitete si pe la sectiunea aquascaping).
Bafta!


Ok, am sa ma gandesc serios la treaba asta. Oricum nu vroiam sa pun un numar mare de pesti...

brawn wrote:Filtrele pe care le-ai mentionat sunt ok cu conditia sa nu suprapopulezi acvariul. Problema e ca acele filtre se monteaza in bazin, asa cum reiese si din denumire. Vei avea ditamai magaoaia in acvariu. Pentru inceput nu e critic, dar cu trecerea timpului o sa-ti zgarie retina.


Am sa incerc sa nu introduc prea multe vietati, insa bugetul dupa cum cred ca am specificat deja, e undeva in jur de 700 RON. Lumina ma ajunge pe la 400, daca mai iau si un filtru extern, am terminat bugetul. Sa nu mai zic incalzire, substrat, pesti, plante si altele...As vrea, dar deocamdata nu, pe viitor poate...
Sau sa iau un filtru intern ceva mai puternic? Iar cu marimea, am sa incerc sa-l maschez cumva, asta este deocamdata...

brawn wrote:Nici Easy Life Easy Carbo si nici Easy Life Profito nu contin elemente macro. E cam complicata povestea cu fertilizarea, asa ca cea mai buna varianta ar fi sa te documentezi temeinic ce inseamna aceasta si dupa aceea sa pui intrebari mai "inguste".


Ok, am sa caut pe forum.

brawn wrote:Nu-ti face prea mari griji in privinta mancarii pentru pesti. La ce specii vrei tu, e o problema minora. Poate doar sanitarii au nevoie de hrana dedicata (daca vrei tu sa le-o oferi). Preamaritul ti-a dat 4 producatori de calitate. Important e sa nu hranesti pestii in exces.


Ok, gasesc eu ceva sa le dau.

brawn wrote:Si asta-i numai inceputul


Mersi de incurajare

Acum vreo 8 anisori cand ma ocupam de acvarii, si mai ales in oraselul meu, ma rugam sa gasesc cate un filtru, mancare mai variata si altele pt acvarii. Acum sunt asa de multe, bani sa ai

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vis-a-vis de substrat, am vazut intr-o poza a unui user de pe forum, ca foloseste un pietris negru pentru substrat si mi-a placut cum arata.
Am gasit asa ceva de cumparat:

- http://www.happypets.ro/aquatic-nature-dekoline-nero-p-1479.html?zenid=75c6a1456e17d21929be1d84ca798e6a
- http://www.happypets.ro/aquatic-nature-dekoline-panthere-p-1477.html?zenid=75c6a1456e17d21929be1d84ca798e6a

Ce ziceti? Merge in combinatie cu JBL Aquabasis ?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Da, merge.
Aquabasis merge in combinatie cu orice pietris inert chimic, cum e si acela negru.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dar dupa parerea voastra, care arata mai bine? Si care ar fi mai bun intre manado si alea 2 de sus?

Edit: Ce parere aveti de aceasta ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/16750.page ) lampa?
Ar fi mai ok decat ce am gasit eu la happypets ?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2011 14:25:35


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu mai pot edita mesajul anterior, asa ca fac un post nou.
Am umplut acum acvariu, sa-i fac o verificare, caci cine stie in anii care a stat pe tusa cine si ce i-a mai facut. Am masurat pe mijloc, sticla s-a bombat cu 3 mm (adica dista dintre pereti s-a marit cu 3 mm). Din ce-am citit intr-un topic, 3 mm e ok, asa-i?

Oricum, cand il setez, nu va mai intra acelasi volum de apa caci va fi substratul de cativa cm care inlocuieste un volum de apa, o buturuga, filtru,incalzitor etc...
Il las asa cateva ore sa vad daca nu curge pe undeva si pe urma scot apa din el.
El a fost folosit vreo 2 ani si n-am avut probleme, dar niciodata nu strica o verificare

This message was edited 3 times. Last update was at 09/09/2011 15:41:30


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

O parere cineva despre http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/16750.page ?

E mai ieftina si are neoanele incluse in pret. Pe de alta parte ma gandesc ca o lampa noua, "de firma" cu garantie e mai trainica...
Voi cum ati proceda?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com