[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: stefanp
Forum Index » Profile for stefanp » Messages posted by stefanp
Message
Baza are 30 latime, iar acvariul are 35? Adica 5 cm vor sta suspendati?
Buna.
Sunt interesat de un pot de fissidens fontanus, un pot de flame moss, 5 fire blyxa, 10 fire mayaca fluviatilis, 5 fire rotala rotundifolia red.
Insa daca se poate trimite comanda luni, ca sa nu stea plantele peste week end la posta...
E ok?
Am primit ceva plante, o parte de la aryna (multumesc), o parte din petshop.
Totusi inca sunt in cautare de muschi...
Opa', scuze nea' alber
Desi rasfoiesc forumul, cateodata ma entuziasmez si mai "sar etape"
"Rasfoiesc" imediat topicul.
Mersi.

P.S.: O parere, idee, sfat despe ce-am mai scris prin topic, daca nu-i bai pentru matale, sa stii ca eu nu ma supar
Ok. Multzam de explicatie.
Am mai gasit pe net "JBL BioFerm", paie de orz fermentate care cica previne aparitia algelor prin oprirea celulelor in diviziune...
E bun la ceva?
Revin cu alta intrebare.
Am vazut ca instalatiile co2 au reactor iar in ce am gasit eu de cumparat nu e specificat si asa ceva. Sau e trecut acolo dar cu alta denumire?...Trebuie sa il cumpar? Sau difuzorul extern face aceeasi treaba?

Edit: mi-am dat seama ca vorbesc prosti , sunt chestii diferite. Dar e ok si fara reactor?
Ok, am sa cumpar lichidele si pe urma montez instalatia.
Am citit intr-un articol pe site despre instalatia co2 ( http://www.acvariu.ro/articole/-/asset_publisher/5zvJ/content/despre-instalatia-de-co2?redirect=%2Farticole ), si zicea autorul ca la un acvariu de 350 litri, consuma cam 750 grame de co2 la o luna si jumatate.
La al meu ma gandesc ca butelia de 3 litri ma tine pana la anul.
Oricum, l-am rugat pe cel cu instalatia sa imi zica un pret cu butelia mai mica si am sa vad care din ele e mai noua.
Va tin la curent si multumesc din nou pentru sfaturi.
Mersi pt informatie.
Vesti bune, are si sonda Banuiesc ca va trebui sa cumpar lichidele alea?
Vanzatorul mi-a spus ca nu stie pana cand e revizia tehnica pentru ca a cumparat-o de la cineva iar anul trecut a reumplut-o si totul a fost ok iar de atunci n-a folosit-o prea mult.
Totusi mai are o butelie mai mica de 3 litri, Dennerle, nefolosita din cate am inteles.
Sa merg pe butelia mai mica?
Ai si tu dreptate, nu zic nu...
Sa vedem ce-mi raspunde acolo in topic, poate Doamne ajuta are si sonda
Daca n-are, iti dau un pm.
Hopa...se complica treaba.
Am postat sa vad daca are si sonda. Insa daca n-are e cam nasol...600+200 sonda plus lichidele...ma cam ustura...

kirucd wrote:Daca mai ai nevoie de alte detalii sintem aici...


Multumesc.
ph controllerul are si sonda?
Porcu wrote:
stefanp wrote:timer electronic...la ce foloseste?

Probabil pentru oprirea CO2-ului noaptea.



Si e necesar asa ceva? Sa-l intreb un pret cu tot cu dispozitivul asta?

Porcu wrote:
stefanp wrote:Banuiesc ca ar trebui sa il intreb pe vanzator si de butelie, cat co2 mai are in ea, cat a folosit-o nu? Am vazut ca unii intrebau ceva de certificat de nu stiu ce...?

Cred ca n-o poate trimite plina, e periculos in caz de accident. Trebuie sa aiba verificarea tehnica la zi, e inscripionata data pe butelie.


Am postat in topicul lui in legatura cu verificarea tehnica, astept sa vad ce zice.

Multumesc.
Sunt interesat de instalatia cu ph controller si butelie, cea la 600 RON.
Spune-mi te rog butelia daca mai este in revizie si pana cand, si cat a fost folosita.
Mersi.
Multumesc pentru raspuns.
Cu filtru ma razgandisem oricum. Imi voi lua unul nou, luna care vine probabil. Am sa postez la momentul respectiv intre modelele la care m-am gandit.

Cu CO2-ul ramane atunci instalatia cu phcontroller. Cealalta vad ca are in plus timer electronic...la ce foloseste?
Instalatia poate fi montata si dupa setup? Banuiesc ca ar trebui sa il intreb pe vanzator si de butelie, cat co2 mai are in ea, cat a folosit-o nu? Am vazut ca unii intrebau ceva de certificat de nu stiu ce...?
Scuze de intrebarile poate prostesti, da' nu ma pricep.
Nimeni?
Am un pachet promis de la userul "aryna", insa inca sunt in cautare de muschi si ceva plante pt partea din fata a acvariului.
Am vazut ca au aparut la rubrica vanzari ceva bunatati si ma mananca buzunaru'.
Insa am nevoie de un sfat la ce sa aleg.
Asadar, pentru filtru extern, am gasit urmatoarele:

1. Filtru extern Tetratec EX1200 cu medii originale:350 lei ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15009.page )
2. Vind filtru extern tetratec EX700 cu medi filtrante originale. furtune si accesorii Eheim pret 250 lei ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/16826.page )
3. Filtru extern JBL e1500 - pret 400 lei ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/16778.page ) (asta cred ca e totusi cam mare pt acvariul meu)

CO2:

1. electrovalva Dennerle+difuzor extern on-line Boyu+numarator de bule+robinet reglaj fin+reductor de presiune Dennerle Profi 2000 cu robinet de reglaj fin+butelie CO2 10 litri "Ursus"+timer electronic = 500 RON
2. ph controller+electrovalva Dennerle+difuzor extern Boyu+numarator de bule+reductor de presiune Dennerle Profi 2000 cu robinet de reglaj fin+butelie CO2 10 litri "Ursus" = 600 RON
Amandoua le gasiti aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/16390.page

Va rog un sfat, ca sa actionez repede (si sa nu ma razgandesc )
Incalzitorul resun are termostat?
Ce vechime are filtrul tetraec ?
Scuze pentru al treilea post consecutiv, dar nu pot edita.
Daca e cineva din Iasi cu plante spre vanzare, nu ne complicam cu colet. Week end ul viitor ajung in Iasi.
Pentru restul ramane insa prin posta.
 
Forum Index » Profile for stefanp » Messages posted by stefanp
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com