[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ionut_dt
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Message
Prea scump

Clar trebuie cumparat acest robinet. Multumesc pentru link.

Koala, sper sa nu fiu obraznic, daca ai de gand sa comanzi robinetul cu pricina (banuiesc ca tu esti mai familiarizat cu shopingul on-line) as dori si eu unul, multumesc
aha, deci nu sunt singurul adormit. Eu adun apa de osmoza intr-un bidon dala albastru de la cumpana de 19L si se umple in 3 ore, mereu uit sa-l verific. Dar vezi si partea buna a osmozoarelor , debit mic= apa mai putina
@Koala eu sper macar 50% din ce a facut Cosmin cu acest bazin sa reusesc si eu

Andrei, scuze pentru off topic.
bre nea Koala, acvariul lui Cosmin se va regasi la mine in casa tocmai miercuri seara , asa ca daca va este dor de un topic cu latura de 60cm o sa vina cat de curand
Cu apa de osmoza te pot ajuta eu. Doar trebuie sa vi sa o iei din Berceni-Brancoveanu
Aha deci, refugiul trebuie alimentat cu "apa curata" . Asa-i @Gabriel , am uitat eu sa desenez scurgerea apei din refugiu in camera recirculantei.
daca mai ai si pt mine as fi recunoscator

Si eu sunt interesat de niste berghia.
Multam pentru sfaturi

Sa o luam pe rand:

-Acest proiect se va materializa cam in 2-3 luni cand ma voi muta in alta casa. Acolo pe hol am o nisa de 125cm ( de fapt peretele din stanga nu este ) si acolo vreau sa asez acvariul. Sunt doua variante; una, sa fac acvariul de care tot vorbesc la 800mm si langa el sa asez actualul acvariu pe care am de gand sa-l fac cu apa dulce, si a doua-a varianta este sa fac un acvariu cub cu latura de 500 cu SUMP-ul aferent si in latura din dreapta sa construiesc un dulap, din care sertarele de jos sa le folosesc ca : cel de jos bazinul ATO, si cel de deasupatra sa fie refugiul. Acest dulap o sa fie tot cu latura de 500. Restul dulapului o sa-l folosesc pentru acareturile acvariului si alte lucruri personale

-Acvariul sigur o sa fie cu sticla slefuita de fabrica (profesional) am vazut sil eu cum arata si nu se compara cu ce treaba fac astia de pe la geamgerii

-peretele despartitor o sa fie negru la fel si spatele ( atat si cei doi pereti care formeaza camera overflowlui). daca nu este scumpa, cumpar sticla direct neagra , daca nu fac din komatex despartitoarele, doar ca nu stiu cat de bine se curata acest material plastic deoarece vreau ca toate sticlele sa fie curatate mereu

-legat de grosimea tevii, k, merg pe cea de 25. Nu mai stiu de pe ce site de afara faceati voi comanda, dar sigur fgasesc ajutor de la voi

-acum legat de refugiu, ce sa zic, mie personal imi place acvariul colegului @cibserg . Diferenta de inaltime o sa vada doar din fata (peretele despartiror am zis ca-l fat negru) dat si aici o sa-i fac din komatex o fata negra ca sa nu se vada ditamai statul de nisip

-inaltimea standului banuiesc ca o sa fie cam de 700-800mm, am mai avut acvariu cu SUMP si stiu ce inseamna sa nu ai loc sa te desfasori

-legat de pompa, cum am mai spus am un Eheim de 2000l.h, eu m-am gandit ca este deajuns la acvariul propriuzis (adica cub 500mm) . In schita postata de mine se vede cum refugiul este alimentat cu apa de o pompa pusa in cutia unde sunt tevile overflowlui

-pompa de la refugiu o sa fie hailea BT 400 iar peretele despartitor o sa fie prevazut si el cu un pieptene

-peretii despartitori din SUMP o sa-i fac asa cum spuneti voi

Acum tre sa aleg cel bai bun model, ca nu vreau sa ma complic

Varianta a2-a aste :
Pai nu prea as vrea sa-i pun ramforsari deoarece o sa fie fara capac. Am pus o schita pe pagina anterioara . Bazinu o sa aibe la vedere si refugiul si acvariul propriu-zis.

Pai nimic nu-i mai bun decat un somn linistit si un "chef" in bucatarie frumos

O intrebare pentru cei care au acvarii cu sticla ultra-clara, se merita ???? tinand cont de pretul piperat???
Pentru viitorul meu proiect , un acvariu de 800x500x500 am si eu doua intrebari: credeti ca este deajuns o sticla de 8mm grosime ??? Este musai sa-i pun fund dublu???

Toate bune, Ionut.
Runda a II- a
Alte poze
Va prezint noul meu locatar Bicolor Dottyback (Pictichromis paccagnellae) odata cu el si urmatorul meu proiect. "Ansamblul" se doreste a fi un bazin 800x500x500 cu sump de 720x400x400. Toate bune si frumoase pana aici doar ca acvariul doresc sa-l separ in doua, adica el va fi un cub 500x500x500 iar lipit de el o sa fie refugiul cu alge. Avea acum ceva timp colegul @cibserg.

Ultima poza este acvariul lui @cisberg, sper ca nu-i problema daca am postat poza acestui frumos acvariu in topicul meu

La acest proiect (intitulat "Reef 2 in 1") incep doar cu o pompa eheim de 2000L/H, lampa actuala cu leduri si ce mai gasesc bun de intrebuintat din bazinul actual + toata partea vie din el ( nisip, piatra, corali si pesti)

Urmatoarele cumparate vor fi: acvariul si sumpul, skimmer (nac 5A sau nac 5E , aici astept pareri, acvariu va avea 200L), 2 pompe de valuri sun-sun de 2500L/H

Nu stiu daca merita sa cumpar acvariul facut de cineva, sau sa ma bag eu sa-l fac. Nu ar fi rau daca ies mai ieftin.

Astept pareri si mai ales sfaturi

Toate bune, Ionut.
Multumesc pentru creveti Andy. Au ajuns cu bine toti 5

Toate bune, Ionut.
Salut, as dori si eu 3 creveti. Sper sa se nimereasca vreun coleg de forum liber de 1mai cu chef de drum spre mare
Felicitari tie pentru achizitie cat si DIY Masterului. Eu inca visez....
Daca trimiti la Bucuresti ma lipesc si eu cu vreun coleg la pachet Eu as fi interesat de o ciuperca verde si una albastra. ( daca se poate si un frag mic cu cativa polipi de zoanthus.

Toate bune, Ionut.
Al naibi clown, s-a maturizat si el pana la urma. Si cand credea ca a venit momentul sa dea pumnul in masa....soarta i-a jucat o festa.

Ma gandeam eu ca e ceva la mijloc acolo , nu tu vanatai, aripi smulse, doar un papuc mare deasupra lui

Acum vede si el saracu ce inseamna sa fi barbat
Salut , revin si eu cu 3 poze de o calitate nu prea buna.

In primul rand, cu scuzele de rigoare vreau sa le multumesc colegilor Levi si Edy pentru frumoasa euphyllia pe care au avut placerea de a mi-o darui mie (Se pare ca filiera Cluj-Iasi-Bucuresti merge perfect)

Intre timp am mai achizitionat si o anemona verde(bubble) pentru cei doi clowni, insa nu sunt interesati de ea.

Acum ce problema am cu cei doi pesti?! cu doua saptamani in urma incepusera sa se joace in euphyllia. Atunci am zis "gata frate , isi dezvolta astia calitatile, nu mai e' mult si parca-i vad dansand prin anemona", cand colo dupa vreo saptamana au in ceput sa se ... bata. Acum ala putin mai mare sta si inoata toata ziua "la vedere"si al' mai mic sta pitit mai mereu, abia mai iese si el saracu sa apuce ceva mancare. Sa fi fost luptele alea vreun dans de imperechere??? m-am uitat dar nu vad urma de depunere. Aha si inca ceva, nu se vad urme de lupta, adica aripi franjurate,..
Ce crede-ti ca au??? Nepotrivire de caracter???

Toate bune, Ionut
 
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com