[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ionut_dt
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Message
Eu folosesc niste bureti de la Eheim, cu carbon de la modelul "pick up".
Faptul ca-i iau cu carbon, ma ajuta ca sunt negri si nu se mai vad. Evident, la prima folosire ii spal bine de carbonul impregnat in burete.
De spalat, cred ca-i spal la 3-4 saptamani.
alinutz80 wrote:Eu zic sa deschidem un alt topic dedicat pentru bureti pe tevile de IN nu are rost sa mai continuam aici.


Buna idee.
Gen "Prefiltrare apei din acvariu"
alinutz80 wrote:Am fost ieri pe la hornbach si nu am gasit....adica erau bureti eheim care poate ca si marime imi erau buni, dar toti aveau gaura in ambele capete, deci pt mine nu sunt ok
Raman eu la ai mei Aquael, dar poate am sa ii incerc cei de la Aquael Turbo 1000/1500, sa vedem.
Multumesc tuturor pt sfaturi/idei/opinii.


Stai c-am masurat acum teava. A mea e de 25cm.
Fadds wrote:Oare au si Eheim pickup 200?
Pare exact ce am nevoie la cat de lung e. Am fundul acvariului gaurit cu un intake falic de vreo 20cm in care imi baga astia nisip toata ziua, si probabil si noaptea.
Cred ca am 1kg de nisip in canistra...


Mai tai din ?eava
Sigur ca pot
Fadds wrote:
ionut_dt wrote:Au ??tia la Hornbach niste bureti de la Eheim . Sunt negri si imbacsiti cu carbon. Diametrul interior este 20mm.
Spalat bine in apa calda, carbonul se duce.

20mm diametrul gaurii suna foarte bine pt ce am eu nevoie. O sa caut la Horbach, mersi.


Cam asa arata buretele dupa 2 ani de zile.
Au ??tia la Hornbach niste bureti de la Eheim . Sunt negri si imbacsiti cu carbon. Diametrul interior este 20mm.
Spalat bine in apa calda, carbonul se duce.
Vezi sa nu atinga furtul de "out", peretele dulapului. Are bulangiu un asa ecou, de n-ai v?zut.
dan.pavelescu wrote:
La capitolul zgomot cum sta?


Incomparabil.
Se aude doar daca stai cu urechea lipita de ea.
Referitor la zgomot.

Eu am schimbat pompa. Facea zgomot destul de nasol. Bazaia/maraia (a se citi "a" cu "i" de la inghetata.
Avand de la fostul acvariu marin o pompa Eheim compact 2000, am inlocit-o. Nu vreau sa mai redactez aici, unde se indrepta zgomotul. Direct spre dormitorul matrimonial .
dan.pavelescu wrote:N-am mai scris de ceva timp aici..
Acum doua saptamani am scos tot din acvariu, am aspirat temeinic solul, nea Opincaru m-a ajutat si a spalat la chiuveta plantele, fir cu fir (aveau ceva hair algae de care nu scapam).


A venit simpaticu' ala la mine'n cartier si nu m-ai chemat la distrastie si pe mine.?
Maine ma duc si dau o piatra-n geam, asa de ciuda.
Exact. Cu surubelnita si apoi tras afara. Legatura dintre ele, partea de furtun este mica, d-asa natura, cand desfac sa nu curga apa multa.
Zilele astea, tre sa-l curat si eu pe filtru. N-a mai fost spalat din noiembrie anul trecut.
Uite ce robineti am eu. Ii folosesc de 2 ani si n-am probleme. I-am luat, parca din Dedeman.
dan.pavelescu wrote:Bre nea Ionut, mai ai loc de 10-15 guzgani in acvariu?

Teoretic, da.
dan.pavelescu wrote:Am reusit azi sa scot filtrul

image

Am spalat jumatate de ora la buretele vietii

image

Am adaugat robinetii PVC-U si am facut si modificarea sugerata de Mihai Florescu (inlocuit furtunul de 16/22 dintre canistra si pompa cu furtun 25/34)

image

In rest, am sters geamurile desi nu prea era cazul, WC 50%, aspirat cacuta, am mai pus si o pompa de curenti care sa mature solul.
Imi place ca oricat balacesc acvariul, plantele si solul, apa ramane limpede cristal

Salutare la fratemeleu captusit.
Intoarce pietrele pe toate partile si scoate aiptasiile (eu le scobeam cu tot cu piatra). Eu asa am f?cut cand am trecut de la 65L la 200L. Mutasem piatra treptat si zilnic o verificam.
koala wrote:Pana mea, eu n-am bagat mana in acvariu din octombrie (de cand am plecat de-acasa).
Da' am reusit sa o vaccinez pe soacra, asa ca ma reintorc inainte de Paste... si, desigur, voi face o "reducere substantiala de nitrati".

PS: Imi place mult acvariul tau.


Multam de apreciere.

Nu era pregatita curatenia. Insa am scos doua plante sa le mult, apoi inca doua, plus pietrele, apoi cele 3 radacini cu fernurile deja lipite. Si cand l-am vazut asa nud, l-am si aspirat.
Pregatire de Paste.
Tuns-frezat
in clipul asta se vad mai multe specii de goby de apa dulce
[url]https://www.youtube.com/watch?v=iSdEaCRG_rU
Acestui peste ii place un acvariu cu apa curgatoare. , de tip "hillstream". In aceiasi categorie de acvariu de incadreaza si "pisicuta" Sawellia Lineolata. Din pacate, putini acvaristi realizeaza biotopurile lor.

P. S : viitorul meu acvariu, dasta o asa fie. O sa pun si vreo 15 Garra Ruffa,sa-mi curete degetele
 
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com