[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ionut_dt
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Message
Hai ma Ricule, ca-ti tinem pumnii stransi si noi astia din ''umbra''. Sa-ti traiasca noile achizitii. Daca ar sti ele cata munca s-a depus pentru realizarea acestui set-up... sa faca si ele bine-merci sa se adapteze imediat.

Toate bune, Ionut.
Asa-i cand ai oceanul mai aproape, ai de toate la indemana

Foarte frumos bazinul. In ritmul asta esti obligat sa treci la un bazin mai mare. Iti urez bafta de pe acum
Asa cum scrie si in titlu schimb fertilizant plante aprox. 750ml micro + 750ml macro cu christmas moss+ creveti.
Asa cum spune si titlul schimb mancare pesti Grotech Nutrivital-daily de 480ml (Borcanul avea 580ml) cu corali.

Eu mi-am pastrat 100ml pentru cei 2 clovni, cu restul nu am ce sa fac
Ai fi putut cu ceva vopsea sa ''retusezi'' nitel si urechea catelului nu vezi ca-l trage intr-o parte

Scuze of topic dar nu puteam sa nu-ti laud frumusetea de catel (cel mai frumos catel de talie mica, si nu numai), pt acvariu si lampa , jos palaria.
Ma bucur sa vad lucruri ''homemade'' atat de profi
) acolo le pun mancarea(congelata) , ca sa nu se imprastie repede prin acvariu.
Salut,

Vreau si eu sa-mi montez 2 ventilatoare in pe capacul lampii de 120mm modelul http://www.vexio.ro/ventilator-inter-tech-cobanitrox-extended-r-120-g-120mm-grey-led_P63830[url] , sunt bune sau sa merg pe unele de 100mm????

Lampa este de 340x205.

Numai bine, Ionut.
Sa inteleg ca ati avut cu ce sa amorsati ....gaturile

Sincer urmaresc cu interes topicul tau, si nu numai , dar abia astept sa-l vad ...ciclat.

Spor la mesterit in continuare ca noaptea-i lunga si maine dimineata tre sa avem ce citii'.

Numai bine, Ionut.
Salut, ma bag si eu la 5 buc. Daca se poate sa impart cu cineva un pachet.

Numai bine, Ionut.
Pipe coral frag 8-12 polipi 25 lei Il vreu eu, dar pot sa vin sa-l iau abia weekend-ul urmator ca sunt plecat din bucresti.
Multumesc- Ionut
Salut!

Dupa o perioada de ciclare putin mai lunga, aprox. 6 luni revin si eu cu noi informatii despre acelasi acvariu de 65L.

Acvariul a mers bine in tot acest timp. Ca echipamente adaugate sunt osmozorul, reactorul cu denitrate DIY, lampa cu led-uri, sistemul de autocompletare a apei evaporate si o pompa de valuri sun-sun 1800L/h.

La interior am 5Kg de piatra vie si vreo 5-6 Kg piatra din acvariul lui Dan(pepika) caruia ii multumesc inca odata pe aceasta cale, o pereche de clovni( i-am cumparat cam acum 3 saptamani) , un hermit ,un crevete de Marea Neagra si cativa corali( xenia pulsing, kenia tree, ciuperci rosii, rhodacis, polipi verzi,maro,galbeni,gri metalic, montipora rosie, GSP, candy coral).

Salinitatea 1025, temp. 26 grade, lumina merge 15-22, mancare pesti de doua ori pe zi.

Numai bine,Ionut.

https://reefworks.co.uk/plankton-and-critters/

Am dat peste acest site din UK-Londra cu diferite tipuri de hrana vie, sper sa te ajute
Hai ca ai reusit sa ma enervezi deja Cum am putut sa-l ratez pasta?!?!?!?!?!?

Ai dreptare Gabriel, nu am copii ceea ce mi-a permis sa vizitez tot Parisul. Referitor la Acvariul de la Porte Doree vreau sa-ti spun ca nu am reusit sa fac poze de calitate cu aparatul meu foto, dar am vazut o gramada de pesti care nici pe net nu ii vazusem.

La capitolul expozitii-acvarii publice eu zic ca stam binisor (pt. un cetatean al tarii care nu intelege acest hobby). La 5-10 ron cat costa un bilet de intrare la acvariile din CT,TL sau cele din B-Parcul Herastrau,Gradina Zoo nu ai cum sa le intretii la niste standarde normale. Dar speranta moare ultima
Salut, in acest topic vreau sa va prezit una dintre cele mai frumoase experiente ale mele de anul acesta. Mai precis este vorba despre o parte din minunata mea vacanta din Paris, si anume vizita la acvariul din capitala Frantei.
Si uite cum se facu ca intr-o dimineata insorita de toamna ma urc eu intr-un tramvai si tai tot Parisul de la vest la est pentru a-mi satisfice una din placerile vietii. Expozitia de acvarii de afla la subsolul cladirii care mai gazduieste si un muzeu de istorie. Norocul meu a fost ca la interior eram doar eu si inca doi oameni mai in varsta, asa ca am putut sa admir frumusetea acvariilor in liniste. De la bazine cu apa dulce , sarata, paludarii, terarii pana la un reptilariu cu diametrul de vreo 20m, aveai cu ce sa-ti umpli timpul cam 3-4 ore. Frumusetea si curatenia acvariilor pe mine unul m-a uimit: nu tu alge sau mizerie, si cand te gandesti ca unele acvari aveau inaltiea unui om. La capitolul plante,animale si corali am avut ocazia sa vad cam tot ce este posibil , mai putin frumoasele colonii de zoanthusi. Singurul lucru care m-a deranjat este limitarea aparatului meu foto, care nu a putut sa surprinda asa cum mi-as fi dorit realitatea de acolo.
Acum va las pe voi sa faceti un tur virtual sis a va convingeti.


http://www.flickr.com/photos/106189415@N04/
Salut, as dori sa stiu daca PURIFICATOR APA PE BAZA DE OSMOZA INVERSA RO80M1 [BLUECLEAR] este bun si pentru acvaristica. Pt acvariu intetionez sa montez un T inainte de filtrul de reminelarizare.
k, merg pe mana ta.
Salut, vreau sa-mi cumpar un aparat de osmoza Aquili.

Am de ales intre doua modele, cel simplu si celalalt cu NPS.

Merita sa dau 100 lei mai mult pe cel cu NPS???
si xenia
Deja acvariul incepe sa capete si el o forma. Au fost cumparate aprox. 5 Kg de piatra vie, programul de iluminat merge de la 16.00-22.00 si observ ca xenie,ciuperca si palytoa se hidrateaza destul de bine.

Pasul urmator: -Echipa CUC
- cate un saculet cu carbon activ si phos guard

Numai bine,Ionut.
Am uitat sa mentionez ca echipa de curatenie va fi formata din CUC, diferite stelute si nu in ultimul rand de mine
 
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com